Forum Culinar: Cirnati cu fenel - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cirnati cu fenel

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 January 2010 - 12:06 AM

Fenelul crud nu-mi place, dar in combinatia asta da. Ii fac destul de des acum, iarna cind e vremea lor.
Mai intii pun cirnatii in tigaie cu capac sa elibereze grasimea, in seara asta am nimerit niste cirnati excelenti, cu putina grasime si foarte gustosi, 6 euro chilogramul deci jumatate de pret fata de cei de la macelaru' de incredere :mrgreen:
Imagine atasata: 54_9a064c064bcacd0a55cc54d5fbcada5c.jpg
intorc cirnatii pe partea cealalta
Imagine atasata: 54_3bb89454ece8257afdb980769d7b2bd5.jpg
adaug fenelul taiat subtirel si adaug un pic de apa si/sau vin alb sec si mai las un pic pina ce se inmoaie, sare, piper si gata
Imagine atasata: 54_b6218a78b5b9f86c7073dc11e0e696fd.jpg

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 31 January 2010 - 10:06 PM

Minunat arata Adriana,sincer cand eram in Italia nu prea mi-a placut fenelul si sparanghelul,si multe altele (dar atunci eram f. suparata pe viata, si pusa pe contrazis....sa fiu acolo era ultimul loc din lume unde mi-asi fi dorit sa fiu,ca eram singura fara ai mei doar din''datorie''),acum mi-am schimbat total opinia si gusturile,asa incat carnatii tai cu fenel imi par absolut fenomenali(o delicatesa),ce ti-e si cu firea omului tanjeste mereu dupa ce nu are,de cand sunt acasa sunt obsedata de bucataria ''mediteraneana''Italiana mai ales,si cand eram acolo o ''denigram ''spunand ca e cea mai ''naspa'' :occasion14: :beer2:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi