Forum Culinar: Caracatita in ulei - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caracatita in ulei

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 February 2010 - 12:00 AM

Vezi postarearedivivus, la 04 February 2010 - 10:23 PM, a spus:

O caracatita mare, de peste 1kg, curatata si spalata bine se pune intr-o cratita cu fundul mai gros. Se adauga o ceasca de ulei foarte bun de masline, o ceasca de vin de calitate, putin oregano si se lasa pe foc mic.

O sa incerc si eu asa. De obicei eu o pun nuda :tongue3: in oala de lut si ea fierbe in apa pe care o lasa.
In ultima vreme o coc cu putin suc de rosii cind nu trebuie sa o pregatesc in salata cu cartofi, ci in aperitiv cald cu masline, iese foarte moale si gustoasa.

Vezi postareaMaya, la 04 February 2010 - 11:02 PM, a spus:

Grazie,Adriana :pupic:Ca îmi surîde prepararea asa,dar mi-ar place animale mai mici...

Grazie a te, sorella! :occasion15: Tu ridici orice reteta la nivel de arta.
Poti folosi si animale mai mici dar timpul este foarte relativ pentru ca depinde de focul tau, de marimea lor, tre sa incerci si dupa 20 de minute sa incepi sa le incerci pina cind iti place cit sunt de fierte.

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 February 2010 - 12:50 AM

Vezi postarearedivivus, la 04 February 2010 - 11:23 PM, a spus:


In primul rand: multumesc de ajutor
In al doilea rand, cu scuze ca ma bag in vorba asta : din experienta mea de bucatarie greceasca pot spune ca caracatita mai mare are un gust net superior celor mici, care sunt mai mult gelatinoase, ca sa nu zic ..zgarciaose :-h)
Insa caracatita mare nici nu este greu, indelung de preparat.Reteta pe care am pus-o aici, la un comentariu al lui Alexandru, se face in vreo 20-30 minute si caracatita este exact atat cat trebuie de moale.
Incearca o data, fa-ti curaj si ai sa vezi diferenta - n-o sa mai vrei pui de caracatita! :)
BTW: felicitari, pe langa preparatele pe care le faci si ni le impartasesti, si pentru calitatea impresionanta a fotografiilor. Sunt coplesita inca de ...dincolo ;). Nu mai zic nimic de blog...


Cu placere, multumesc si eu :-h :hello:

Pai nu ma refer la alea micute de tot,ci ceva mai maricele :P
Stiu ca nu-i trebuie mult ,si ca se poate face si rapid chiar si o caracatita mare,dar pe mine ma interesa modul asta lent,în mod deosebit.Ma gîndesc ca textura este alta.Ceva o sa "construiesc" eu pîna la urma.Trebuie doar sa gasesc un animal frumos :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 February 2010 - 12:54 AM

Vezi postareaAdriana, la 05 February 2010 - 12:00 AM, a spus:


Grazie a te, sorella! :-h Tu ridici orice reteta la nivel de arta.
Poti folosi si animale mai mici dar timpul este foarte relativ pentru ca depinde de focul tau, de marimea lor, tre sa incerci si dupa 20 de minute sa incepi sa le incerci pina cind iti place cit sunt de fierte.


:hello:

Pai asta este...deci as vrea sa fie mai mici,si as vrea sa le fac asa dupa metoda asta lenta.Ce ma interesa,oare ce se întîmpla daca le las prea mult.Sînt prea moi,se descompun,nu mai sînt bune,îsi schimba gustul...sau apare vreo reactie chimica,vreun booommm ..ce? :-h

O sa ma orientez totusi dupa o caracatita mai marisoara.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 February 2010 - 10:22 AM

Vezi postareaMaya, la 05 February 2010 - 12:54 AM, a spus:

Ce ma interesa,oare ce se întîmpla daca le las prea mult.Sînt prea moi,se descompun,nu mai sînt bune,îsi schimba gustul...sau apare vreo reactie chimica,vreun booommm ..ce? :hello:

Boom sigur nu, ceea ce mie mi s-a intimplat odata e ca fierbind mult a devenit tare si eu continuam sa o fierb si ea tot tare era, nu stiu daca avea 1oo de ani dar inclin sa cred, si din experienta calamarilor, ca fiertul prea mult ii intareste. De aceea ii verific des si cind simt ca sunt moi ii scot, si caracatitele si calamarii.
Deci tu incepe sa coci lent dar, in functie de cit e de mare animalul, verifica dupa jumatate de ora, daca intra lejer furculita in ea, o simti ca e moale, opresti. Daca nu continui incercind-o iar peste juma de ora. Eu asa fac si imi merge bine, dar eu, cum spuneam, o coc pe caracatita numai in oala de lut, cu sau fara lichid, presupun ca si asta influenteaza pentru ca probabil distribuie caldura uniform si lent.

#25 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 05 February 2010 - 11:11 AM

De acord cu Adriana.La inceput am facut si eu asa, mult timp n-am mai luat caracatita ca am zis ca nu stiu eu s-o prepar.Imortanat la crustacee si moluste si neamurile lor, e sa sti cand sa te opresti.

Un lucru e sigur :facut-a asa e E-X_T-ra-orDi-nara! :scratch: Ma repet : un lucru e fiert si un lucru e "copt", "inabusit", " ^_^ Saunat"
in ulei.

#26 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 February 2010 - 02:37 PM

Am pus doi frati gemeni de 800 gr fiecare , acu 3 ore si sunt gata!

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-9-126589181789.jpg

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 February 2010 - 09:36 AM

Am vrut sa incerc sa fierb caracatita ca tine dar nefiind "pregatita" nu m-am indurat sa pun atita ulei ca ramineam fara, asa ca am pus-o in oala de lut doar cu un pahar de ulei, a iesit bine si moale dar foarte sarata. Nu stiu insa daca e din cauza uleiului sau a caracatitei in sine pentru ca era cumparata dintr-alt loc decit de obicei.
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126691058351.jpg
dar a fost foarte buna cu cartofi, patrunjel si ulei, ca de obicei :occasion15:
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-4-126691060861.jpg

#28 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 23 February 2010 - 01:02 PM

Nu stiu ce sa spun, mie sarata nu mi-a iesit niciodata.Cred ca uleiul in cantitate mare neutralizeaza sarea sau o dilueaza.Eu chiar mai pun sare dupa, in salata de exemplu.

#29 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 February 2010 - 01:27 PM

Eu pina acum o faceam mereu in oala de lut, ori fara nimic, ori cu sos de rosii si nu era asa sarata. Dar cum caracatita asta era luata de la piata pentru prima data, tind sa cred ca asta e cauza, nu uleiul. O sa mai cumpar una de curiozitate sa vad cum iese.

#30 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 28 March 2010 - 08:24 AM

Adriana, locul de unde ai cumparat caracatita nu are nicio legatura cu cat a rezultat de sarata in urma prepararii - caracatita are sarea ei interioara si la unele e mai multa, la altele mai putina... cum ti-e norocul :))

#31 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 17 September 2010 - 02:10 PM

Caracatita in ulei!Tot cu cartofi!

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-9-128472540649.jpg

#32 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 17 January 2011 - 01:52 PM

Vezi postareaAdriana, la 04 February 2010 - 02:03 PM, a spus:

eu nu folosesc doar tentaculele, pun tot, si corpul taiat bucatele.


In zona mea se folosesc doar tentaculele, iar corpul se arunca totdeauna...
Ziceti ca e bun de mancat, de fapt? :drool:
Dar ochiul se scoate, inainte de a gati caracatita, nu?

#33 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 January 2011 - 02:00 PM

Eu o cumpar mereu curatata, dar are intotdeauna exact in centru o chestie neagra mica, nu stiu daca ala e ochiul, pe ala da, il scot.
Si restul inafara de tentacule adica punga aceea sa ii zic asa normal ca se maninca, ca doar tot caracatita e :drool:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi