Forum Culinar: Dieta Scarsdale - Scarsdale Medical Diet - SMD - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Scarsdale - Scarsdale Medical Diet - SMD

#1 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 November 2009 - 12:20 AM

Dieta Medicala Scarsdale, elaborata de Dr. Herman Tarnower, este o dieta stricta, cu putine grasimi, putini carbohidrati si putine calorii. Dieta are doua etape distincte, ambele de cite 14 zile. Prima etapa, structurata foarte strict, pentru slabirea rapida, a doua etapa, mai relaxata, menita sa fixeze scaderea in greutate.

Una din cheile succesului acestei diete o constituie combinatiile alimentare – exemplul cel mai concret este aportul de enzime adus de consumul zilnic de grepfruit. De asemenea, este deja un fapt cunoscut ca neprimind carbohidrati, organismul va consuma mai repede depozitele acumulate ca sa le transforme in energia de care avem nevoie in activitatile de zi cu zi. Un product rezidual al acestui fenomen este ketona – o parte din grasimea nearsa in timpul dietei. Cind organismul produce ketone, inseamna ca atunci au loc cele mai mari arderi la nivel celular a grasimilor. Ketonele sint cele care fac sa dispara si apetitul, si se elimina prin urina. Deci, concluzia este : beti apa, multa apa, ca ii dati organismului arma de a lupta si elimina grasimea.

Datorita cresterii nivelului de ketone in timpul acestei diete, ea nu este indicata in diabet, sarcina, alcoolism.

Dieta Scarsdale exista in 4 variante: Internatioanala, Vegetariana, Gourmet si Clasica (cea mai raspindita, fiind totodata si cea mai ieftina).


Dieta Clasica
Durata - 14 zile


Alimente interzise : porumb, mazare, fasole, linte, cartof.

Micul dejun - In fiecare din cele 14 zile se va consuma ½ grepfruit (sau un fruct de sezon), o felie de piine proteica,
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Saptamina I

Luni
Prinz - mezeluri asortate/assorted cold cuts (uu folosesc pui sau curcan, la gratar, caci mezelurile contin multa sare) rosii felii (oparite sau inabusite)
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - peste sau fructe de mare (orice fel) , salata (orice verdeturi, orice legume)
Grepfruit sau fruct de sezon
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Marti
Prinz - Salata de fructe (orice fructe, in orice cantitate)
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - Biftec slab, rosii salata, telina masline (max 5 buc.) castraveti si/sau varza de brussel
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Miercuri
Prinz - Ton sau somon (se scurge de ulei) salata verde cu lamiie sau dressing de otet
Grepfruit sau fruct de sezon
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - Miel sau berbecut, fara grasimi, salata, rosii, castraveti telina
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Joi
Prinz - 2 oua fara grasimi, brinza de vaca slaba, sau cottage, zucchini/dovlecel sau fasole fideluta sau rosii inabusite, o felie de piine proteica, toast
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - Pui, fara grasimi, spanac, ardei gras, fasole fideluta
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Vineri
Prinz - Brinza felii asortate, spanac,o felie de piine proteica toast
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - Peste sau fructe de mare, salata combinata - legume crude sau fierte, o felie de piine proteica
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Simbata
Prinz - Salata fructe (orice fructe, in orice cantitate)
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - Curcan sau pui, salata verde cu rosii
Grepfruit sau fruct de sezon
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Duminica
Prinz - Curcan sau pui, rosii, morcov, varza gatita, brocoli sau conopida
Grepfruit sau fruct de sezon
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Cina - Vita, orice parte, la gratar, fara grasimi, salata verde, castravete, telina, rosii, varza de brussel
cafea, ceai, bauturi dietetice, apa

Saptamina II

Se reia meniul de la inceput.

Sfaturi / Tips :

- In primul rind trebuie sa stiti ca se poate substitui orice prinz cu urmatorul :
½ cana brinza de vaci slaba, amestecata cu o lingura de smintina degresata, fructe, orice fel, 3 nuci – chiar recomandat in zilele in care la prinz este salata de fructe, datorita numarului foarte scazut de calorii pe care acestea le contin;

- Intre mese se pot rontai telina si morcovi la discretie, supa de legume cu foarte putina sare;

- Se poate consuma orice cantitate acolo unde nu se specifica concret cit;

- Sint permise mustarul, sosuri tip cocktail, chili dar cu moderatie, verdeturile de orice fel, mirodeniile, ceapa rasa pentru dressinguri;

- Se va tine cont si de caloriile consumate, avind grija sa nu se depasesca 1200 cal/zi.

- Substitutii admise: mielul se poate inlocui cu fructe de mare, peste, pui curcan, vita, toate slabe.

- Fructe de sezon sint considerate: ½ pepene galben sau 1 felie generoasa de pepene rosu, ½ cana de ananas, ½ mango, ½ papaya, o cana de caspuni, fructe de padure;

- Legumele listate se pot inlocui cu similare daca exista alergii. In general e bine totusi sa se evite substitutiile, sa se incerce dieta asa cum este ea recomandata;

- Se recomanda folosirea indulcitorilor;

- Piinea se poate minca sub forma de crutoane in salata, ca snack in timpul zilei, nu este obligatoriu sa fie mincata la mic dejun.

Reteta de piine: 100 gr de piine are 45 cal, 2.5 proteine si 8.5 carbohidrati
1 cana de apa calduta
1 lingurita drojdie uscata
½ lingurita sare
1 lingurita zahar
½ lingurita otet de mere
½ cana faina de soia
¼ cana faina cu continut mare de gluten
1 ½ cana faina integrala

Se pune intr-un bol apa, apoi drojdia, se lasa la dizolvat 5 min, apoi se pune sarea, zaharul si otetul. Se pune in ploaie faina de soia, gluten apoi cea integrala. Se framinta pina nu se mai ia pe degete, pina devine elastic aluatul. Se lasa in vasul de copt la dospit 2-3 ore intr-un loc caldut. Se coace in cuptor preincalzit cam 1 ora sau pina se maroneste.

Este o piine foarte densa, deci se vor taia felii subtiri. Se face toast pentru ca in felul acesta proteina gluteica incepe sa se descompuna, ajutind digestia.

Daca nu coaceti piine, incercati sa cumparati din comert o piine mai bogata in proteine si cu carbohidrati putin la 100 gr (mai mici de 12) .


Faza intermediara, de mentinere
Durata 14 zile


Se pastreaza principiile alimetare aplicate in faza de dieta, dar este permisa introducerea anumitor alimente: uleiul de masline in salata, lapte, iaurt si brinzeturi semi/degresate, chiar si a unei felii de piine proteica in plus.

Daca considerati ca nu ati ajuns inca la greutatea pe care v-o doriti, puteti sa repetati Dieta Clasica, alternind cu Faza Intermediara.

Trebuie sa fiti constienti ca rezultate spectaculoase nu se pot obtine peste noapte, ca nici grasimea nu a fost acumulata rapid. Trebuie de asemenea sa realizati ca fara a va schimba regimul de viata, fara a face un pic de miscare, nu puteti pastra rezultatele obtinute cu aceasta dieta.
raluca elena

#2 Useril este offline   Boriss 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationPloiesti

Postat 24 November 2009 - 12:17 AM

Salut
ai idee daca modificarile de ordin cantitativ afecteaza dieta? Exemplu: in loc de o felie de paine mananc jumatate, in loc de doua rosii mananc una. Ar mai fi o chestie, daca legumele fierte/inabusite/oparite pot fi inlocuite cu legume crude.

Sarumana de raspuns. :P
pana atunci mai e...

#3 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 November 2009 - 01:10 AM

Salut Boriss!

faptul ca inlocuiesti legumele crude cu cele oparite, fierte sau chiar gatite (cu conditia ca la gatire sa nu se foloseasca ulei) nu schimba cu nimic datele problemei.

Din experienta iti spun ca e bine sa maninci cit scrie, sa nu sari peste mese, ca vei resimti asta zilele urmatoare.
Eu am insa zile in care sar piinea, nefiindu-mi esentiala. Suplimentez insa cu inca o jumatate de grepfruit, ca altfel nu ma satur!
Parerea mea e sa faci cum te simti bine! organismul iti va arata daca nu ii convine! Nu te infometa!
Tine cont ca de fapt dieta are la baza combinatiile de alimente, nu neaparat cantitatea lor!
raluca elena

#4 Useril este offline   Monica 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 27 November 2009 - 11:35 AM

Cam ce faina are un continut mare de gluten? Eu tin montignac, dar nu am mai slabit, asa ca m-ar tenta sa schimb cu scarsdale.

#5 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 November 2009 - 11:46 PM

Glutenul este ceea ce ramine din griu dupa eliminarea taritelor si a amidonului, adica o faina cu mai mare procent de proteine, si mai mic de carbohidrati. Trebuie sa fie min 12% proteina.
raluca elena

#6 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 19 December 2009 - 10:53 PM

Raluca poti sa imi spui care au fost progresele tale cu dieta aceasta?
Cam cit ai slabit in ce perioada de timp?
Imagine postata
Imagine postata

#7 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 21 December 2009 - 01:01 AM

Lizura, nu e o slabire spectaculoasa, desi povesti am auzit... girla!
Cind am tinut cu strictete dieta, fara inlocuiri/adaugiri am slabit max 3.5 kg in 2 saptamini. In perioada de keep trim de 2 saptamini dupa dieta propriu zisa, daca ai grija, mai slabesti cam 1 k. Hai sa zicem ca intr-o luna buna, slabeam 5 kg! Acum nu mai am viteza asta, dar nici dieta n-o tin cu strictete, sint intr-o nesfirsita perioada de keep trim cu mici rasfaturi :lol:
Insa eu am ales dieta asta pentru ca nu mai trebuie sa gindesc meniul, sa il calculez, ca sa zic imi iau de-o grija :) Pot face provizionarea in avans, ca stiu cum le pregatesc, pot congela pe portii cind gatesc duminca pentru restul saptaminii - cind aveam saptamini de lucru de 18 h/zi conta enorm sa fie totul gata la timp! Apoi imi place ca e variata, nu sint 2 zile la fel, imi plac zilele de fructe, ca fara ele sint moarta, mi se pare dieta croita pentru mine :)
raluca elena

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi