Forum Culinar: Aripi de curcan tandoori-reteta de inspiratie indiana - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aripi de curcan tandoori-reteta de inspiratie indiana (din seria pui ,miel tandoori)

#1 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 06 February 2010 - 03:50 AM

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126542024743.jpg
Tandoor este un cuptor de argila cilindric,specific nodului Indiei si zonelor invecinate,in care focul se face chiar in cuptor(foc de lemne sau carbune ) .temperatura in acest cuptor se apropie de 480 grad celsius si se pastreaza timp indelungat.carnea se pune pe frigare si asa se coace.E un cuptor exclusiv pentru carne si 2 tipuri de paine specifice,un fel de lipii,care se coc lipite pe peretii cuptorului.

Asta e povestea pe scurt si in mare a cuptorului tandoor.Puiul tandoori e puiul fript in tandoor.

Am facut exact reteta de pui tandoori,din punct de vedere al condimentelor,doar ca am fript carnea in cuptorul aragazului si am folosit aripi de curcan.Puiului i se scoate pielea,dar aripilor de curcan mai greu,asa ca le-am lasat cu piele cu tot.

INGREDIENTE:

-4 aripi de curcan ,cu varfurile taiate

-1 borcan mare de iaurt (370-400 ml)

-1 lingura de condimente ptr pui tandoori (tandoori chicken masala ),reteta spune 4,dar cred ca pentru gusturil romanesc e mult 4,pentru ca e foarte iute.

condimentul acesta,masala e format din: coriandru,boia dulce si iute,chimen (nu chimionul nostru romanesc,cel caruia in mod gresit ii spunem chimen),piper negru,ghimbir,cardamom,dafin,seminte de fenicul,cuisoare,usturoi,sare ).toate aceste ingrediente se gasesc la noi.am sa incerc sa dau o reteta pentru el,pentru ca merita.

-ardei iute verde

-zeama de la 1/2 de lamaie.




MOD DE PREPARARE :

Indepartati varfurile aripilor de curcan,apoi taiati-le in doua pe la incheietura.stropiti carnea cu zeama de lamaie si sare .




Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126542017854.jpg
Amestecati iaurtul cu condimentele si ardeiul iute.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126542019009.jpg
Puneti carnea in mixtura si amestecati bine dupa care acoperiti vasul cu o folie si marinati la frigider 12 ore sau de seara pana a doua zi.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126542020005.jpg
Puneti bucatile de carne intr-un vas termorezistent ,acoperiti cu o folie de aluminiu si puneti in cuptorul preincalzit si coaceti la foc mediu,cam o ora,dupa care scoateti folia sa se rumeneasca frumos carnea.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-12654202336.jpg

Serviti cu salata verde,ceapa rosie si bucati de lamaie.Astea ar trebui si ele presarate cu un alt condiment,dar e deja prea mult.

Reteta promisa ptr condiment aici
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi