Forum Culinar: Piept de ratza cu limoncello - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piept de ratza cu limoncello

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 07 February 2010 - 03:26 PM

Se ia ratza, se scoate pieptu', se ia inca o rata, se scoate pieptu'... si tot asa cate piepturi aveti nevoe.

Se ia o lamaie si se cojeste ca maru' ca sa ramana coaja spirala. Se stoarce zeama binebine intr-un castronel. Se pune deoparte.

Se iau piepturile de ratza, se spala, se pun intr-un vas si se toarna peste ele zeama de lamaie si spiralele de coaja de lamaie si limoncello. La doo piepturi fo 250 mili de lichior. E bine ca piepturile sa fie coperite de smac. Si se lasa fo juma de ora la macerat.

(Continuare dupa ce mananc ca ma strigara fetele)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 February 2010 - 11:39 AM

(intre timp am si dormit)

Boon... Acu se topeste putin unt intr-un ceva si se alege doar chestia aia galbena. Albeata din topeala se arunca. Se pune untu topit si cules intr-o tigaie, se mai adauga fo doo linguri de olei de olive si se incinge. Apoi se pun peptii de ratza la fript, pe o parte si pe alta, fript ca sa se "sigileze" carnea, se da focu mic si se lasa la fript in continuare, intorcand peptzii din cand in cand, pret de fo 12 de minute.

Acu ar trebui sa fie patrunsi peptzii astia atat cat trebe. Se adauga marinata in tigaie, cu tot cu coaja de lamaie, se da focu mai mare si se mai lasa, intorcand peptzii din cand in cand, pana se ingoasa sosul. Din cand in cand mai smuciti tigaia. Apoi se ia de pe foc.

Se scot peptii, se lasa fo 5 minute pe un fund de lemn si apoi se taie felii. Pus felii pe farfurie, pus ceva sos deasupra si mancat cu ce garnitura aveti chef.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 08 February 2010 - 06:49 PM

Vezi postareadragos, la 08 February 2010 - 11:39 AM, a spus:

(intre timp am si dormit)

Boon... Acu se topeste putin unt intr-un ceva si se alege doar chestia aia galbena. Albeata din topeala se arunca. Se pune untu topit si cules intr-o tigaie, se mai adauga fo doo linguri de olei de olive si se incinge. Apoi se pun peptii de ratza la fript, pe o parte si pe alta, fript ca sa se "sigileze" carnea, se da focu mic si se lasa la fript in continuare, intorcand peptzii din cand in cand, pret de fo 12 de minute.

Acu ar trebui sa fie patrunsi peptzii astia atat cat trebe. Se adauga marinata in tigaie, cu tot cu coaja de lamaie, se da focu mai mare si se mai lasa, intorcand peptzii din cand in cand, pana se ingoasa sosul. Din cand in cand mai smuciti tigaia. Apoi se ia de pe foc.

Se scot peptii, se lasa fo 5 minute pe un fund de lemn si apoi se taie felii. Pus felii pe farfurie, pus ceva sos deasupra si mancat cu ce garnitura aveti chef.


Dragos, nu-i cam multa grasime in tigaie pt. sos ? Prin prajire stiu ca si piepturile de ratza lasa ceva untura. Si apropos, nu se stringe pielea la prajit, daca nu o tai/crestezi in prealabil ? :tongue3:

#4 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 10 February 2010 - 03:42 AM

si sa prapadesti atata limoncello pe-o rata,doua :pupic:
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 February 2010 - 07:25 AM

Vezi postareauptown girl, la 08 February 2010 - 06:49 PM, a spus:

1. Dragos, nu-i cam multa grasime in tigaie pt. sos ? Prin prajire stiu ca si piepturile de ratza lasa ceva untura.
2. Si apropos, nu se stringe pielea la prajit, daca nu o tai/crestezi in prealabil ? :pupic:


1. Nu
2. Nu. Sau prea putin
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 February 2010 - 07:25 AM

Vezi postareapansy, la 10 February 2010 - 03:42 AM, a spus:

si sa prapadesti atata limoncello pe-o rata,doua :pupic:


Prapadesti daca vrei rezultat
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi