Forum Culinar: scutu' lu' peste - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

scutu' lu' peste

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 February 2010 - 07:43 AM

http://en.rian.ru/ru.../157785564.html

18:2705/02/2010

Moscow is apprehensive about U.S. plans to deploy missile defense elements in Romania, a senior Russian MP said Friday.

Romanian President Traian Basescu said on Thursday his country backed talks with the United States on a plan to deploy interceptor missiles as part of a missile shield to protect Europe.

Viktor Zavarzin, head of the State Duma Defense Committee, said the plans could affect the European security architecture as well as ongoing talks on the Russian-U.S. strategic arms reduction deal.

In an interview with the Rosbalt news agency, he said the "key question" in that situation was whether NATO would view security problems only "from the Brussels perspective" or would take into account the "legitimate interests and concerns of all states in the Euro-Atlantic area."

Alexander Pikayev, head of the Disarmament and Conflict Resolution Department at the World Economics and International Relations Institute, believes Romania had purposely made the statement at a time when U.S.-Russian strategic arms control talks had moved into the home stretch.

He added that Romania's "initiative" could "significantly cool" ties between Russia and the United States.

This view is echoed by other analysts who have suggested Bucharest's decision galls Moscow because it accentuates Romania's independence from Russia and underscores the fact that the Kremlin cannot dictate to NATO or the United States.

The Russian foreign minister said earlier on Friday Moscow was waiting for clarification from the United States over its plans to deploy missile defense elements in Romania.

"We expect the United States to provide an exhaustive explanation, taking into account the fact that the Black Sea regime is regulated by the Montreux Convention," Sergei Lavrov said.

Lavrov did not clarify how the Montreux Convention could have any implications on the U.S. missile defense plans in Romania, as the convention regulates military and commercial navigation through the Dardanelles Straits. On September 18, 2009, Russian Prime Minister Putin welcomed U.S. President Barack Obama's plans for missile defense in the Black Sea which may include stationing U.S. Aegis armed warships in the Black Sea.

He said Russia acted on the assumption that "there is an agreement between the two presidents on the joint study of common threats, with the participation of the European Union."

"When we understand that we have a common understanding of possible threats, it will be possible to say which measures could be taken in response," the minister said.

A U.S. State Department official said the facilities were due to become operational by 2015 and were aimed at defending against "current and emerging ballistic missile threats from Iran."

However, a Russian military analyst said the U.S. plans posed a real threat to Russia's national security.

Col. Igor Korotchenko (Ret.), editor-in-chief of the Natsionalnaya Oborona (National Defense) magazine, said they involved the placement of the land-based Aegis system using the new Standard Missile interceptor, SM-3.

"This weapon system, without a question, could significantly impair Russia's nuclear deterrence capability," he said.

He said SM-3 missiles would be able to intercept Russian ballistic missiles shortly after launch.

"Russia should warn Romania that if elements of a U.S. missile shield are sited in the country they will be viewed as legitimate targets for Russian missile attack," Korotchenko said.

Obama scrapped plans last year for Poland and the Czech Republic to host missile shield elements to counter possible strikes from Iran. The plans had infuriated Russia.

Washington then announced a new scheme for a more flexible system, with a combination of land- and sea-based interceptors, to be deployed in Central Europe by 2015.

U.S. Vice-President Joseph Biden visited Romania, Poland, and the Czech Republic last October to promote the new missile shield plan.

Warsaw and Prague have already expressed their support for the revamped U.S. strategy.



BERLIN, February 5 (RIA Novosti)
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 February 2010 - 07:55 AM

Vezi postareavaxile, la 10 February 2010 - 07:43 AM, a spus:

http://en.rian.ru/ru.../157785564.html


"Russia should warn Romania that if elements of a U.S. missile shield are sited in the country they will be viewed as legitimate targets for Russian missile attack," Korotchenko said.





Si ce te mira din moment ce tovarasul presedinte rus a zis ca Rusia isi abroga dreptul de a ataca, cu caracter preventiv, pe cine vrea muschii ei? Si ca instalarea scutului in Romanica ii slabeste puterea dominanta in zona, chestie care se traduce cu un atac la securitatea rusa...
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 February 2010 - 08:15 AM

dragos, cum functioneaza MAD? fiecare din noi doi are posibilitatea de a-l distruge pe celalalt. de aceea nici unul din noi nu ataca, pentru ca implicit pierde. daca eu am un scut care sa ma faca mai putin vulnerabil in fata atacului tau, atunci eu te pot ataca pe tine, pentru ca nu mi-e frica de represalii. insa tu, vazindu-ma ridicind scutul, stii ca daca eu fac scutul, tu vei pierde si eu voi cistiga. ai doua optiuni: sau tu pierzi si eu cistig, sau pierdem amindoi. asa ca tu vei ataca, si amindoi o sa ne distrugem reciproc inainte ca scutul sa fie operational.

cu alte cuvinte, daca idiotii care conduc us nu se potolesc ACUM, PRESTO, mai avem de trait inca maximum 5 ani.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 February 2010 - 08:51 AM

Vezi postareavaxile, la 10 February 2010 - 08:15 AM, a spus:

dragos, cum functioneaza MAD? fiecare din noi doi are posibilitatea de a-l distruge pe celalalt. de aceea nici unul din noi nu ataca, pentru ca implicit pierde. daca eu am un scut care sa ma faca mai putin vulnerabil in fata atacului tau, atunci eu te pot ataca pe tine, pentru ca nu mi-e frica de represalii. insa tu, vazindu-ma ridicind scutul, stii ca daca eu fac scutul, tu vei pierde si eu voi cistiga. ai doua optiuni: sau tu pierzi si eu cistig, sau pierdem amindoi. asa ca tu vei ataca, si amindoi o sa ne distrugem reciproc inainte ca scutul sa fie operational.

cu alte cuvinte, daca idiotii care conduc us nu se potolesc ACUM, PRESTO, mai avem de trait inca maximum 5 ani.



Cuane, io te-nteleg. Da' daca romanica vrea sa linga din nou cur merican si sa se baseasca in directia moscovei... asta e. Asa ca pune seminte de flori la insamantat ca sa ai ce da tanchistilor rusi cand or trece prutu'. Ah, ok, esti departe. Da' macar o felicitare tot poti sa le trimiti. Sau email c-au si pisiu in tanc si wifi prin satelit.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 February 2010 - 09:07 AM

Citeaza

Scutul american antiracheta va fi implementat in patru etape si presupune, pentru Romania, gazduirea de interceptori terestri, respectiv rachete de interceptare SM-3 (standard missile) tip Block 1B, care vor deveni operationale din 2015. Romania nu va gazdui baze radar, nu va cumpara rachete interceptoare SM-3 si nu va plati pentru instalarea sau amenajarea locatiei, precizeaza MAE, in prima reactie oficiala dupa anuntul facut de presedintele Traian Basescu.



Imagine postata




Imagine postata


Iata cum, in modul acesta simplu, va puteti dezpodobi locuintele.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 February 2010 - 09:19 AM

io totusi sper ca-s interceptori ce vor ei sa bage-n ro. nu de alta, da' de la interceptorii aia pina la moscova o racheta face < 11 minute. iar pe iubitii conducatori de la bucuresti nu m-as baza.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi