Forum Culinar: Nelamuriri de toate felurile - Forum Culinar

Salt la continut

  • 22 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nelamuriri de toate felurile

#421 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 30 September 2016 - 10:56 PM

Vezi postareazoazorel, la 30 September 2016 - 10:02 PM, a spus:

Vezi postareaTitirimundi, la 30 September 2016 - 09:10 PM, a spus:

Buna seara!

Nu stiu daca este o discutie specifica "cum curat", eu nu am gasit.

Deci, am primit un tuci, din acela cumparat din targ de la rromi. Este foarte greu, deci cred ca e din material bun. Numai ca e "vopsit" cu un strat ce pare aluminiu...ceva argintiu. Intrebarea este...trebuie curatat in vreun fel mai special inainte de folosire? Eu l-am fiert vreo ora la foc mic cu detergent de vase apoi l-am frecat cu un burete de sarma, dar a ramas tot asa...nu stiu daca ar trebui sa mai fac ceva.
Poate spun vreo prostie, dar mi-e teama oarecum sa nu imi intre cine stie ce metale prin mamaliga :rolleyes:.

Multumesc frumos!


Si eu am asa ceva! Tot pentru mamaliga! E din aluminiu si e dat cu bronz de-ala pentru usile de sobe.Prima oara, am facut o mamaliga si bronzul ala s-a luat pe mamaliga, asa ca am aruncat-o! Apoi l-am folosit fara probleme!
Mai am doua, in care prajesc cartofi. In alea am prajit din prima, fara probleme. Nu s-a luat!
Ai deja doua metode! A treia: sa-l pui, gol, uscat, pe foc, sa-l arzi. Bronzul ala se exfoliaza. Il scuturi si...gata!
Eu le am de vreo 20 de ani si nu mai am probleme!


Multumesc frumos :thumleft: , Maine fac mamaliga!
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#422 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 30 September 2016 - 10:58 PM

Vezi postareaTitirimundi, la 30 September 2016 - 09:10 PM, a spus:

Buna seara!

Nu stiu daca este o discutie specifica "cum curat", eu nu am gasit.

Deci, am primit un tuci, din acela cumparat din targ de la rromi. Este foarte greu, deci cred ca e din material bun. Numai ca e "vopsit" cu un strat ce pare aluminiu...ceva argintiu. Intrebarea este...trebuie curatat in vreun fel mai special inainte de folosire? Eu l-am fiert vreo ora la foc mic cu detergent de vase apoi l-am frecat cu un burete de sarma, dar a ramas tot asa...nu stiu daca ar trebui sa mai fac ceva.
Poate spun vreo prostie, dar mi-e teama oarecum sa nu imi intre cine stie ce metale prin mamaliga :thumleft:.

Multumesc frumos!


Foarte greu nu inseamna, neaparat, si material bun.

Cand eram mic am vazut tiganii facand diverse vase de metal. Stratul ala argintiu este, de fapt, cositor. Seamana cu aluminiul dar nu e aluminiu. Ei cositoresc vasele ca sa le dea un aspect frumos.

Numele oficial pentru cositor este staniu. Este un metal cu temperatura de topire scazuta. Wikipedia ne invata ca... "Aparținând grupei metalelor, cositorul are o temperatură de topire scăzută, motiv pentru care este folosit în industria electrotehnică în aliaje de lipire a altor elemente metalice. Staniul este foarte maleabil, putând fi ușor laminat în foi subțiri (staniol). Se întrebuințează la protejarea altor metale (de ex.: fierul, tablă albă) contra coroziunii; de asemenea, în multe aliaje: fludor, bronz, etc"


Vasele cositorite... se pare ca unii le folosesc. Eu n-as folosi asa ceva.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#423 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 01 October 2016 - 12:40 PM

Multumesc de raspunsuri.
M-am lamurit....e din aluminiu. L-am fiert, ars, frecat si nu se schimba in nici un fel. Am facut si proba cu magnetul...nu se lipeste. Cred ca e safe...
Asa este...si foarte micut.

Fisier atasat  2016-10-01-12-36-40-2133826708.jpeg (2.85K)
Number of downloads: 0
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#424 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 20 October 2016 - 10:24 PM

Intrebare: Exista pe forum vreun topic despre copii mofturosi la mancare?


Nu stiu cum sa mai procedez si as fi vrut un schimb de experienta, retete, metode dar nu vreau sa deschid un topic nou daca este deja unul.

Oricum, banuiesc ca nimeni nu are sau a avut copii nazurosi. Pana si maica-mea zice ca nu a avut asa problema cu noi si ca probabil fac eu ceva rau si il alint prea tare :occasion14:
Anyway- multumesc anticipat!

#425 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 October 2016 - 02:42 PM

Dacă e așa de mofturos încît îți vine să te arunci pe geam, uite un subiect aici:

http://artaculinara....irl-di-pi-jiam/

Deși nu e total despre mofturi la mîncare, sînt multe idei de preluat... sau dimpotrivă :occasion14:

#426 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 21 October 2016 - 03:02 PM

Vezi postareaWowerful, la 20 October 2016 - 10:24 PM, a spus:

Intrebare: Exista pe forum vreun topic despre copii mofturosi la mancare?


Nu stiu cum sa mai procedez si as fi vrut un schimb de experienta, retete, metode dar nu vreau sa deschid un topic nou daca este deja unul.

Oricum, banuiesc ca nimeni nu are sau a avut copii nazurosi. Pana si maica-mea zice ca nu a avut asa problema cu noi si ca probabil fac eu ceva rau si il alint prea tare :occasion14:
Anyway- multumesc anticipat!


Vreme indelungata, chifteaua a avut "perioade". Perioada de ciulama, perioada de mamaliga, perioada de orez, perioada de paste, perioada de mai stiu eu ce. Apoi ba mozzarela, ba nemozzarella. Ba cu busuioc, ba fara busuioc. Ba cremwursti, ba necremwursti. Si tot asa. La un momentdat nu mai stiam ce sa-i dam sa manance. Dar cum toate vin si toate trec, mai ales la copii, nu ne-am facut probleme (ok, eu ma cam ofticam ca manca doar cacaturi si ce faceam eu bun nici nu se atingea sau gusta si spunea ca e bun dar ca nu mai vrea).

Odata am "fortat-o" sa manance ceva spunandu-i ca, astazi, trocul are doar asta. Si a zis bine, merci, atunci nu mananc. Am intrebat-o daca vrtea altceva, a spus "nu, merci". Si asa a ramas. Si s-a dus la joaca. Si mai tarziu, crapa de foame si i-a cerut orez lu' ma-sa si aia i-a facut si a mancat orez. Gol. Fiert. Fara nimic altceva.

Eu cred ca nu trebuie sa-ti faci probleme cu nazurile la masa ale copilului. Nu uita ca nu copilul face nazuri ci parintele face nazuri la ce ar vrea copilul si-l forteaza sa manance ce crede parintele ca e bun pentru copil. Gresit! Sa manance ce vrea si cat vrea, avand insa grija sa il "pacalesti" si cu chestii. Sa nu-i dai ceva in mod intentionat, spunand ca "nu-ti dau ca nu-ti place" si sa mananci tu. Si in timp ce mananci sa ii arati ca-ti place si sa mai trantesti si un "bun!" (dar fara sa exagerezi). Si sa ai grija ca sa fie chestia aia, pe masa, la indemana lui, pentru cazul in care are curiozitate si, totusi, vrea.

Nu mai uita o treaba. Nu stiu cat de mare e copilul tau insa, la scoala, copiii povestesc desprfe toate alea, se vad unii pe altii ce mananca (daca au ceva la ei). Si se influenteaza foarte mult. Mai demult i-am facut chiftelei ceva ce manca la scoala cu placere. Numai ca io am facut-o buna rau. A gustat, a zis ca nu vrea. Si ca nu mananca ca aia de la scoala e mai buna.

Uneori faceam de mancare impreuna, daca avea si ea chef. Si apoi mancam ce a facut "ea".

Cai sunt multe ca sa-i dezveti de nazuri. Problema e ca dezvatul e mai greu decat invatul si cu asta trebuie sa ai grija.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#427 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 21 October 2016 - 04:22 PM

Al meu are 1 an si 10 luni. Are perioade cand e mai bine si perioade in care orice ar fi de mancare el zice nu. Ar manca numai prezzels si crackers daca l-am lasa.

Ce e mai dureros pt mine ca nici macar nu vrea sa stea la masa cu noi. Il pun in scaunul lui si in 2 minute vrea jos ce el e 'all done". Recunosc ca eu ma oftic rau. Ii ofer ce mancam si noi, nu avem meniuri separate.
L-as implica si la gatit dar cred ca e mic inca. Il mai lasam sa sparga oua pt omleta, sa taie (cu asistenta noastra) branza sau oua fierte. L-am lasat sa se joace cu aluat, sa puna gem pe clatite. Uneori il provocam se ne de-a el mancare cu manuta sau cu lingura. Dar la el totul e joaca si cam atat.

Aseara am fost acasa numai noi doi asa ca nici nu l-am mai asezat la masa. Am pregatit mancarea si el si-a vazut de joaca, eu am mancat, apoi a venit curios si a cerut sa ii dau, fara sa stea pe scaun, a luat o gura, a plecat la jucarii, iar a venit si tot asa pana s-a saturat.
Deci el nu are rabdare sa stea jos sa manance...

#428 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 21 October 2016 - 04:26 PM

Vezi postareaWowerful, la 21 October 2016 - 04:22 PM, a spus:

Al meu are 1 an si 10 luni. Are perioade cand e mai bine si perioade in care orice ar fi de mancare el zice nu. Ar manca numai prezzels si crackers daca l-am lasa.

Ce e mai dureros pt mine ca nici macar nu vrea sa stea la masa cu noi. Il pun in scaunul lui si in 2 minute vrea jos ce el e 'all done". Recunosc ca eu ma oftic rau. Ii ofer ce mancam si noi, nu avem meniuri separate.
L-as implica si la gatit dar cred ca e mic inca. Il mai lasam sa sparga oua pt omleta, sa taie (cu asistenta noastra) branza sau oua fierte. L-am lasat sa se joace cu aluat, sa puna gem pe clatite. Uneori il provocam se ne de-a el mancare cu manuta sau cu lingura. Dar la el totul e joaca si cam atat.

Aseara am fost acasa numai noi doi asa ca nici nu l-am mai asezat la masa. Am pregatit mancarea si el si-a vazut de joaca, eu am mancat, apoi a venit curios si a cerut sa ii dau, fara sa stea pe scaun, a luat o gura, a plecat la jucarii, iar a venit si tot asa pana s-a saturat.
Deci el nu are rabdare sa stea jos sa manance...


o sa vina si rabdarea.

poate n-ar fi o idee rea ca sa faci in asa fel incat, la ora mesei, sa nu existe in jur alte atractii (jucariile sa dispara, tv-ul nu are curent, chestii d-astea).
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#429 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 21 October 2016 - 04:35 PM

Vezi postareadragos, la 21 October 2016 - 04:26 PM, a spus:


o sa vina si rabdarea.

poate n-ar fi o idee rea ca sa faci in asa fel incat, la ora mesei, sa nu existe in jur alte atractii (jucariile sa dispara, tv-ul nu are curent, chestii d-astea).


Da, la noi tv-ul oricum nu a re curent, dar cartile si jucariile sunt peste tot...

#430 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 21 October 2016 - 04:38 PM

Vezi postareaWowerful, la 21 October 2016 - 04:35 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 21 October 2016 - 04:26 PM, a spus:

o sa vina si rabdarea.

poate n-ar fi o idee rea ca sa faci in asa fel incat, la ora mesei, sa nu existe in jur alte atractii (jucariile sa dispara, tv-ul nu are curent, chestii d-astea).


Da, la noi tv-ul oricum nu a re curent, dar cartile si jucariile sunt peste tot...


Voila! Ti-ai mai dat un raspuns :occasion14:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#431 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 21 October 2016 - 04:38 PM

Vezi postareaCarmella, la 21 October 2016 - 02:42 PM, a spus:

Dacă e așa de mofturos încît îți vine să te arunci pe geam, uite un subiect aici:

http://artaculinara....irl-di-pi-jiam/

Deși nu e total despre mofturi la mîncare, sînt multe idei de preluat... sau dimpotrivă :occasion14:


Ah, asta e bunicel. Il studiez. Eu as vrea sa il vad ca sta, mananca si el ca un copil si apoi se apuca sa se mozoleasca cu ce ii ramane. Nu am covoare si totul e lemn- masa, parchet, scaun. Copilul se poate spala usor si haine de schimb "este".

#432 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 21 October 2016 - 04:41 PM

Vezi postareadragos, la 21 October 2016 - 04:38 PM, a spus:

Voila! Ti-ai mai dat un raspuns :occasion14:


Am incercat eu ceva, dar nu am perseverat. Se lasa cu tipete si plansete din alea fake si tot nu fac nimic.
Nu o sa zic nu si o sa incerc din nou (parca aveam pe undeva o cutie de dopuri pt urechi).

#433 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 October 2016 - 04:55 PM

Vezi postareaWowerful, la 21 October 2016 - 04:41 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 21 October 2016 - 04:38 PM, a spus:

Voila! Ti-ai mai dat un raspuns :occasion14:


Am incercat eu ceva, dar nu am perseverat. Se lasa cu tipete si plansete din alea fake si tot nu fac nimic.
Nu o sa zic nu si o sa incerc din nou (parca aveam pe undeva o cutie de dopuri pt urechi).




O alta varianta ar fi, in caz ca orice altceva esueaza...

Imagine postata
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#434 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 23 October 2016 - 02:11 AM

Vezi postareadragos, la 22 October 2016 - 04:55 PM, a spus:

O alta varianta ar fi, in caz ca orice altceva esueaza...


Eh, nu-i chiar așa. In cel mai rău caz o sa stea nemâncat o vreme..

#435 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 October 2016 - 11:03 PM

Guys, poate stiti ceva metode de reparat acasa. Va intreb inainte de a-mi trimite camera la reprezentanta...nu mi se mai inchide capacelul de la cardul de memorie. M-am uitat daca nu cumva sunt rupte "carligele" acelea de plastic care ajut la inchiderea lui...dar nimic. V-ati confruntat cu asa ceva?

Despre asta vorbesc:

Fisier atasat  14804719_1223919581000353_2074715025_n.jpg (63.42K)
Number of downloads: 0
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#436 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 November 2016 - 04:38 PM

Daca nu ai trimis camera înca, încearca la fotograf/i, în oras. Sigur aveti destui. Daca nu e nimic rupt, se rezolva usor .
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#437 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 November 2016 - 04:58 PM

Nu am trimis-o inca...m-oi duce la un studio. Multumesc mult. O zi faina la toti!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 22 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

17 useri citesc topicul
0 membri, 17 vizitatori, 0 utilizatori anonimi