Forum Culinar: Prajitura de cicolata si portocale - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura de cicolata si portocale ...cu Tofu :D

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 February 2010 - 06:20 PM


Prajitura este foarte buna.Nu m-am asteptat!A fost un experiment,si a reusit zic eu!
Se poate face si de post,înlocuind romul cu esenta de rom sau alta,iar untul se poate înlocui cu margarina.

  • 100 g faina
  • 150 g migdale macinate
  • 200 g zahar brun
  • 150 g unt / sau margarina
  • 600 g tofu bio
  • 120 ml ulei
  • 100 ml suc de portocale
  • 40 ml rom / sau esenta de rom
  • 30 g cacao





Se amesteca faina cu 100 g migdale si 30 g zahar,într-un castron.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642300002.jpg


Se adauga untul/margarina taiate bucatele,si se famînta un aluat.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642302354.jpg


Tapetam cu hîrtie de copt o forma rotunda cu diametrul de 24 cm.
Întindem aluatul pe fundul formei pîna la margine.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642305043.jpg


Tofu se toaca în bucati groabe si se amesteca cu restul ingredientelor într-un robot de bucatarie.
Se macina pîna amestecul devine omogen si cremos.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642313778.jpg


Sucul de portocale cu tot cu pulpa.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642317015.jpg


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642318866.jpg


Se toarna în forma si se da în cuptorul preîncalzit la 160°C,
pîna masa cremoasa devine stabila.Dureaza aproximativ 70-75 minute.

Compozitia,arata ca una de Quark.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642321642.jpg


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642325925.jpg


Coapta


Se lasa la racit în forma timp de 5 minute,apoi se scoate si se da la rece.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642328992.jpg


Ornam cu felii de portocale si servim !


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642331714.jpg


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642333124.jpg


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642334544.jpg


Cu vedere din spate :hungry:


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-5-126642336102.jpg



Buna,cremoasa si aromata.
Stiam ca domnisoara fiica-mea nu manînca pentru ca are oroare de tofu...asa ca am pus rom si nu esenta :cheers:
Sa ne alcoolizam si noi oleca :cheers:



-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 February 2010 - 09:03 PM

Vezi postareaMaya, la 17 February 2010 - 06:20 PM, a spus:


Prajitura este foarte buna.Nu m-am asteptat!A fost un experiment,si a reusit zic eu!
Se poate face si de post,înlocuind romul cu esenta de rom sau alta,iar untul se poate înlocui cu margarina.
Buna,cremoasa si aromata.
Stiam ca domnisoara fiica-mea nu manînca pentru ca are oroare de tofu...asa ca am pus rom si nu esenta :appl:
Sa ne alcoolizam si noi oleca :appl:




Ca de obicei, inghit in sec si ma minunez ce poti sa faci! :scratch: Foarte frumoasa prezentarea, sa va fie de bine! :appl:
Acu' intreb si io ca nestiutoru': ce gust are tofu si mai ales, ce aroma a capatat prajitura de la aceasta branza? Eu n-am mancat niciodata tofu, am tot vazut prin magazine, dar jupanu' cam stramba din nas cand ii zic sa luam si sa-ncercam. :scratch:

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 February 2010 - 09:31 PM

Tofu,nu are nici un gust!Asa ca ia si el arome din jur :scratch:
E bun de post,sau pentru cei care nu suporta lactoza din lactate...vgetarieni,sau pentru cei care vor un dulce usor...masa de tofu,neavînd colesterina...etc.
Eu zic ca prajitura asta,este usor confundabila cu una facuta cu Quark din ala slab de 0,1
Cum eu am aromat-o cu rom si portocala,are un gust bun.Mie mi se pare ca are ceva in comun cu salamul de biscuiti,Dan a zis ca miroase a Craciun în casa...
O sa mai fac odata,dar fara alcooale,si sînt convinsa ca Denise o sa haleasca,mai ales daca i-o fac ciocolatoasa bine :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 February 2010 - 09:34 PM

Vezi postareaMaya, la 17 February 2010 - 09:31 PM, a spus:

Tofu,nu are nici un gust!Asa ca ia si el arome din jur :appl:
E bun de post,sau pentru cei care nu suporta lactoza din lactate...vgetarieni,sau pentru cei care vor un dulce usor...masa de tofu,neavînd colesterina...etc.
Eu zic ca prajitura asta,este usor confundabila cu una facuta cu Quark din ala slab de 0,1
Cum eu am aromat-o cu rom si portocala,are un gust bun.Mie mi se pare ca are ceva in comun cu salamul de biscuiti,Dan a zis ca miroase a Craciun în casa...
O sa mai fac odata,dar fara alcooale,si sînt convinsa ca Denise o sa haleasca,mai ales daca i-o fac ciocolatoasa bine :appl:



Clar! Maine seara o cutie de tofu va ateriza in cosul nostru de cumparaturi, indiferent ce zice lumea din jur! :scratch: Intai facem proba, sa vedem daca toleram branzica, apoi incerc si prajitura! :scratch:
Saru'mana pentru lamuriri! :appl:

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 February 2010 - 09:44 PM

Vezi postareaFoxyy, la 17 February 2010 - 09:34 PM, a spus:




Clar! Maine seara o cutie de tofu va ateriza in cosul nostru de cumparaturi, indiferent ce zice lumea din jur! :scratch: Intai facem proba, sa vedem daca toleram branzica, apoi incerc si prajitura! :scratch:
Saru'mana pentru lamuriri! :appl:

Asa goala,nu este interesanta.
Incearca la ceva sarat ..de exemplu taie cubulete,sau fîsii,lasa-le la marinat în sos de soia,apoi da-le prin faina si prajeste-le..o salatica pe lînga=bun! :appl:
Sau condimenteata bucatile bine cu ce condimente îti place tie,sareaza si pipereaza...daca vrei le poti da tot prin faina,si le prajesti.Asae gustos,si poti sa le faci in foarte putin ulei.
Sau tai cubulete si le lasi la marinat cu putin ulei,otet,sare,piper,masline,chili....verdeturi,apoi le amesteci într-o salata de rosii,salata verde,castravete,ceapa...
Vezi la vegetariene,am facut si niste bruschette cu legume si tofu,si stella a facut cu mazare si sos pe lînga orez...asta iar e bun!

Cu dulcele,înca nu am experienta deloc.Asta e prima prajitura.Am ceva în plan cu zmeura...ceva fara ciocolata,unde ma pot "manifesta" în voie :appl:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 February 2010 - 09:47 PM

Vezi postareaMaya, la 17 February 2010 - 09:44 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 17 February 2010 - 09:34 PM, a spus:

Clar! Maine seara o cutie de tofu va ateriza in cosul nostru de cumparaturi, indiferent ce zice lumea din jur! :scratch: Intai facem proba, sa vedem daca toleram branzica, apoi incerc si prajitura! :appl:
Saru'mana pentru lamuriri! :appl:

Asa goala,nu este interesanta.
Incearca la ceva sarat ..de exemplu taie cubulete,sau fîsii,lasa-le la marinat în sos de soia,apoi da-le prin faina si prajeste-le..o salatica pe lînga=bun! :hug:
Sau condimenteata bucatile bine cu ce condimente îti place tie,sareaza si pipereaza...daca vrei le poti da tot prin faina,si le prajesti.Asae gustos,si poti sa le faci in foarte putin ulei.
Sau tai cubulete si le lasi la marinat cu putin ulei,otet,sare,piper,masline,chili....verdeturi,apoi le amesteci într-o salata de rosii,salata verde,castravete,ceapa...
Vezi la vegetariene,am facut si niste bruschette cu legume si tofu,si stella a facut cu mazare si sos pe lînga orez...asta iar e bun!

Cu dulcele,înca nu am experienta deloc.Asta e prima prajitura.Am ceva în plan cu zmeura...ceva fara ciocolata,unde ma pot "manifesta" în voie :hug:




Pai chiar la retetele postate de voi ma gandeam acum. Le am salvate in calculator si tocmai ma uitam pe ele, sa vad pe care s-o incerc. Toate arata de numa-numa, :scratch: nici nu stiu de unde sa-ncep! :appl: Pana maine seara cand mergem noi la cumparaturi, am vreme sa ma decid si sa fac lista! Revin apoi cu impresii. :wub:

#7 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 17 February 2010 - 09:56 PM

Maya, eu am inceput sa-mi fac singura tofu. Odata am uitat sa strecor laptele de soia si mi-a iesit o textura asemanatoare branzei de vaci. Crezi ca as putea folosi un tofu mai sfarmicios sau trebuie neaparat din acela ferm?

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 February 2010 - 10:08 PM

Vezi postareaFoxyy, la 17 February 2010 - 09:47 PM, a spus:



Pai chiar la retetele postate de voi ma gandeam acum. Le am salvate in calculator si tocmai ma uitam pe ele, sa vad pe care s-o incerc. Toate arata de numa-numa, :scratch: nici nu stiu de unde sa-ncep! :scratch: Pana maine seara cand mergem noi la cumparaturi, am vreme sa ma decid si sa fac lista! Revin apoi cu impresii. :appl:

Bafta!Sa stii ca tofu bio de la Aldi de ex.,e ieftin si foarte bun calitativ!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 February 2010 - 10:11 PM

Vezi postareasimonacris, la 17 February 2010 - 09:56 PM, a spus:

Maya, eu am inceput sa-mi fac singura tofu. Odata am uitat sa strecor laptele de soia si mi-a iesit o textura asemanatoare branzei de vaci. Crezi ca as putea folosi un tofu mai sfarmicios sau trebuie neaparat din acela ferm?

Simo,nu stiu ce sa zic.Daca e doar farîmicios,dar nu si umed/moale(ca eu nu stiu cum arata ala de casa),cred ca ar merge.
Eu am folosit din cel ferm,si a iesit cremos-pufos,deloc dens.Are o textuta tare faina crema.Îmi pare rau ca nu am bagat si niste bucatele de cioco amara,sau picaturi de alea care-si pastreaza forma.Cred ca dadea bine între dinti...la rontait :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 17 February 2010 - 10:14 PM

Vezi postareaMaya, la 17 February 2010 - 10:11 PM, a spus:

Vezi postareasimonacris, la 17 February 2010 - 09:56 PM, a spus:

Maya, eu am inceput sa-mi fac singura tofu. Odata am uitat sa strecor laptele de soia si mi-a iesit o textura asemanatoare branzei de vaci. Crezi ca as putea folosi un tofu mai sfarmicios sau trebuie neaparat din acela ferm?

Simo,nu stiu ce sa zic.Daca e doar farîmicios,dar nu si umed/moale(ca eu nu stiu cum arata ala de casa),cred ca ar merge.
Eu am folosit din cel ferm,si a iesit cremos-pufos,deloc dens.Are o textuta tare faina crema.Îmi pare rau ca nu am bagat si niste bucatele de cioco amara,sau picaturi de alea care-si pastreaza forma.Cred ca dadea bine între dinti...la rontait :scratch:



Pai atunci incerc cu tofu ferm si apoi voi incerca si cu cel nestrecurat. Deci tu zici ca ar merge si niste ciocolata? Hmmmm........... :scratch:

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 February 2010 - 10:15 PM

Vezi postareaMaya, la 17 February 2010 - 10:11 PM, a spus:

Vezi postareasimonacris, la 17 February 2010 - 09:56 PM, a spus:

Maya, eu am inceput sa-mi fac singura tofu. Odata am uitat sa strecor laptele de soia si mi-a iesit o textura asemanatoare branzei de vaci. Crezi ca as putea folosi un tofu mai sfarmicios sau trebuie neaparat din acela ferm?

Simo,nu stiu ce sa zic.Daca e doar farîmicios,dar nu si umed/moale(ca eu nu stiu cum arata ala de casa),cred ca ar merge.
Eu am folosit din cel ferm,si a iesit cremos-pufos,deloc dens.Are o textuta tare faina crema.Îmi pare rau ca nu am bagat si niste bucatele de cioco amara,sau picaturi de alea care-si pastreaza forma.Cred ca dadea bine între dinti...la rontait :scratch:



Ciucalata.... yupiii... Buna idee! :scratch:

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 February 2010 - 10:15 PM

Vezi postareasimonacris, la 17 February 2010 - 10:14 PM, a spus:




Pai atunci incerc cu tofu ferm si apoi voi incerca si cu cel nestrecurat. Deci tu zici ca ar merge si niste ciocolata? Hmmmm........... :scratch:

Da,merge sigur!Eu nu-s ciocolatoasa,dar ciocolata amara mi-o place :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 19 February 2010 - 02:48 PM

Maya, tine-mi pumnii ca am prajitura la cuptor. Eu a trebuit sa ii mai pun cred vreo 100 ml de suc pentru ca umplutura era foarte tare. Cred ca am scurs prea mult tofu. Am pus ciocolata amara si ceva mai multa cacao. Am gustat si mi s-a parut interesant. Sa vad cum iese coapta si data viitoare cred ca voi pune ciocolata cu ardei iute. Mi se pare ca ar merge foarte bine.

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 February 2010 - 03:22 PM

Vezi postareasimonacris, la 19 February 2010 - 02:48 PM, a spus:

Maya, tine-mi pumnii ca am prajitura la cuptor. Eu a trebuit sa ii mai pun cred vreo 100 ml de suc pentru ca umplutura era foarte tare. Cred ca am scurs prea mult tofu. Am pus ciocolata amara si ceva mai multa cacao. Am gustat si mi s-a parut interesant. Sa vad cum iese coapta si data viitoare cred ca voi pune ciocolata cu ardei iute. Mi se pare ca ar merge foarte bine.

Da,aia cu chili merge perfect cu cico amara si portocala.
Eu pe al meu nu l-am scurs deloc,iar compozitia finala,era groasa dar curgatoare.

Dupa 70 minute la 160°C s-ar putea sa ti se para înca instabila.Daca scuturi de tava,în mijloc pare sa mai tremure oleaca...nu-ti fa griji,asa trebuie.Sa o lasi sa se racoreasca în tava,nu o scoate fierbinte.Eu cînd am scos-o era calda bine,dar nu frigea.. deci las-o acolo la racorit macar vreo 5 minute :love3:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 19 February 2010 - 04:29 PM

Maya, este delicioasa. Am ramas surprinsa de cat de buna este. A mea a fost gata mai repede deoarece compozitia nu era asa fluida. Fratele meu care nu ar manca tofu in mos constient a servit o felie generoasa si cand i-am spus ce a mancat nu m-a crezut.

Eu nu am avut pudra de migdale asa ca am macinat migdalele intregi. Textura nu a iesit foarte fina, dar e buna si asa. La baza am avut in schimb o problema. Migdalele nu s-au legat si margarina a curs, dar acum am citit in urma si eu am adaugat faina in compozitie cu tofu, nu in blat :biggrin: . Asa imi explic de ce a iesit prea tare. Asta este. Vad ce fac. Poate data viitoare nu mai fac blat deloc.


Dupa lupte crancene, am reusit sa descarc pozele. Culoarea e de la blitz, prajitura era mai ciocolatie.


Imagine atasata: monthly_02_2010/post-116-126701527705.jpg

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi