Forum Culinar: Zucchini slice-felia cu dovlecei - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zucchini slice-felia cu dovlecei simplu,rapid si gustos

#1 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 19 February 2010 - 10:26 PM

Este o reteta consacrata din cate am vazut.Eu va prezint o varianta vegetariana,dar ea exista si in varianta carnivora,care contine bacon de exemplu. Daca v-o propun ,fiti siguri ca este o reteta rapida si gustoasa.

Timp de preparare:

1 ora (complexitate redusa)

Ingrediente:

- 1 ceasca faina self raising – din aia care creste singura(cum in Romania nu se gaseste decat dulce,ea se poate inlocui cu o ceasca de faina normala,amestecata cu o lingurita si jumatate de praf de copt si o jumatate de lingurita de sare ).

- 3-4 linguri de ulei

- 4 oua mari

- ½ ceasca de branza tare ( poate fi cascaval, parmezan,cheddar dat pe razatoare sau mozzarella)

- 1 ceapa taiata semilune fine sau 4-5 cepe verzi, noi, cu cozi cu tot neaparat ,sau praz la care se foloseste si partea verde

- 1 zucchini mare ( poate fi si dovlecel de-al nostru obisnuit,dar sa fie fraged,daca nu e, trebuie curatat de seminte dar nu si de coaja)

- sare si piper dupa gust

- 1 ardei iute rosu,pt culoare,optional,daca vrem sa fie mai picant,daca nu puteti pune ardei rosu dulce.

Mod de preparare:


Se spala bine dovlecelul/zucchini si se taie in 2 pe lungime si apoi in felii nici prea groase nici prea subtiri.

atentie!!!dovlecelul nu se curata de coaja.

Se amesteca in castron dovleceii cu ceapa verde taiata,branza rasa,sare,piper,un ardei iute sau nu dar sa fie rosu.

Se toarna faina (self raising sau faina+sare+ praf copt ) si se amesteca bine cu legumele,dupa care se toarna ouale frecate putin cu uleiul,sau se pot pune fiecare separat sau se poate face un scrob din faina oua si ulei,oricum e bine.

Se unge un vas de yena cu unt, se toarna compozitia in el si se presara putin parmezan ras sau mozarella de-asupra. In poza asta eu am pus parmezan.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126661063213.jpg

Se da la cuptor 35-40 de minute pana s-a rumenit. Creste frumos, nu exagerat de mult dar destul ca sa nu fie lesinata la aspect.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126661064082.jpg

Se taie felii cand s-a racit. E mai buna cand e rece, poate fi tinuta in frigider si 2-3 zile si tot buna e. E buna si calda. E buna si calduta. E buna si rece.

Aceeasi reteta se poate face cu conopida cu conditia ca conopida sa fie rupta bucati mici . Conopida poate fi inlocuita cu broccoli sau cu sparanghel. La toate variantele astea se poate adauga in compozitie o mana de mazare verde boabe, prospata.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-592-126661064927.jpg
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 February 2010 - 12:31 AM

Pansy, ti-am mutat aici mesajul pentru ca nu are cel putin 4 poze pas cu pas. :angryfire:

#3 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 21 February 2010 - 01:51 PM

:floare:
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi