Forum Culinar: Nominalizari Oscar - Forum Culinar

Salt la continut

  • 22 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nominalizari Oscar

#421 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 March 2016 - 08:46 PM

Sa vin si eu sa imi dau cu parerea, nu de alta, dar se poarta sa vorbesti neintrebat :floare:

Pe cele mai vehiculate i.e. Revenitoru' si cu cei 8 despicable nu le-am vazut dar am la activ 5 ore din cele 7 din noaptea Oscarurilor - mare, mare vanzoleala dom'le cu Oscaru' alb/negru :rolleyes: Gee, man! Mai am putin si termin de vazut si noaptea Oscarurilor. Mult glamour! Ce mi-a placut e insa ca a devenit, intr-adevar, foarte international. Si, fiind vorba de asta, am vazut ca Ungaria a primit un Oscar pentru un film de scurt metraj si ca ar fi nominalizati deja a doua oara...si ma intreb vecinii lor de dreapta, doooooorm pe buci. :notworthy:?

Sa revenim: la activ am The Martian. Povestea in sine este interesanta, dar modelul tipic american: daca vrei, poti sa supravietuiesti si in gaura de sarpe...mhm! Povestea botanistului care dupa ce ca a supravietuit unei furtuni extreme - oh, my , icredible!- pe Marte!! - iar incredible!- a fost lasat de colegii lui acolea, aia dand bir cu fugitii...si asta se trezeste singur cuc pe ditamai planeta. Botanistu da dovada de veleitati matematice, fizice, astrofizice, geografice si ce mai vreti voi - Iron Man ori Einstein is mici copii pe langa asta, va jur! Si pana la urma zboara prin spatiu ca un balon facand poc la propriul costum de astronaut...Incredible de la cap la coada!

Apoi am vazut Joy. Cu JLaw, foarte adulata la Hollywood. Si cu De Niro. Si cu Cooper. De ce am avut oare deja-vu pe tot parcursul filmului? :floare: Altfel, imi place mult vocea ei...

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 08 March 2016 - 08:48 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#422 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 March 2016 - 12:01 AM

Mie mi-a placut Spotlight, l-am vazut intr-o noapte de insomnie de 3 la 5 si nu am adormit absolut deloc, unde nu dadea norocul! Mie imi plac filmele unde totul este intriga, asa ca se intelege de ce mi-a placut!
Am vazut the Hateful Eight chiar inainte de Oscaruri si chiar mi-a parut rau ca n-a luat premiu Jenifer Jason Leigh! Si acum ca o umbra de comentariu, omul a adormit de vreo doua ori in timpul filmului si mi-a zis ca Tarantino e repetitiv, asta fiind primul comentariu de film emis vreodata in prezenta mea cu exceptia ca Terrence Mallick e un geniu!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#423 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 March 2016 - 09:56 AM

Am mai vazut cateva filme din lista:
- Mad Max - Fury Road - serios? :) Nominalizat la cel mai bun film? Haidi bre...... ;) Pentru ce? Mult mai bune ni s-au parut cele cu Mel Gibson..
- The Danish Girl - interesant, Eddy chiar te convinge, jupanu' se umpluse de draci de la "meclele" facute de el in film. ;) La fel ca si-n The Theory of Everything, actorul pare sa intre perfect in pielea personajului. ;)
- 45 Years - o idee cam lent, pentru gusturile mele. Iar Charlotte parca nu a fost asa de transpusa in rol. Fie ca a jucat in Dexter, fie in 45 Years, fata ei era la fel.. :)
- The Big Short - l-am vazut aseara. La inceput n-am inteles mare branza din discutiile "tematice", cel putin in primele 20 de minute parca urmaream un film chinezesc fara subtitrare, economia nu m-a castigat drept adept in clasa a 9-a. Dar, filmul in sine a fost bun si, mai ales, a dat si ceva explicatii ca pentru afoni. E interesant de urmarit, asa aflam si noi mai bine cum functioneaza (desi numai de functionat nu e vorba) sistemul bancar, piata de asigurari si obligatiuni si tot ce-nseamna Wall Street. Si te cam ia durerea de cap cand iti dai seama ce misculatiuni sunt scoase la interval. Si cand te gandesti ca astea-s doar o mica parte din ceea ce se intampla in realitate, parca-ti vine s-o iei razna.. :love7:

#424 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 January 2017 - 07:12 AM

Ati vazut filmele din lista Best Picture? Eu nici macar unu! Sper sa-mi fac timp macar de 1-2. Am vazut însa Captain Fantastic, pacat ca nu e pe lista, mi-a placut foarte mult. Viggo Mortensen, într-adevar, fantastic! Ce am mai vazut si nu e pe lista BP - Florence Foster Jenkins. Misto de tot. Cu toate ca nu-s fan Meryl, tre' sa recunosc ca e fantastica.
În plan am sa vad cel putin Arrival, Manchester by the Sea si Fences. Am început Kubo and the Two Strings :)

În rest, din categoriile mai "neimportante", am vazut Doctor Strange si The Jungle Book, ambele nominalizate pentru efecte speciale, si Piper din categoria best animated short film, care e suuuuuper dragalas!

Best Picture

La La Land
Arrival
Manchester by the Sea
Fences
Moonlight
Lion
Hidden Figures
Hell or High Water
Hacksaw Ridge


Best Director

Damien Chazelle - La La Land
Denis Villeneuve - Arrival
Kenneth Lonergan - Manchester By The Sea
Barry Jenkins - Moonlight
Mel Gibson - Hacksaw Ridge


Best Actor

Casey Affleck - Manchester by the Sea
Ryan Gosling - La La Land
Andrew Garfield - Hacksaw Ridge
Viggo Mortensen - Captain Fantastic
Denzel Washington - Fences


Best Actress

Emma Stone - La La Land
Ruth Negga - Loving
Natalie Portman - Jackie
Meryl Streep - Florence Foster Jenkins
Isabelle Huppert - Elle



Best Supporting Actor

Mahershala Ali - Moonlight
Jeff Bridges - Hell or High Water
Dev Patel - Lion
Michael Shannon - Nocturnal Animals
Lucas Hedges - Manchester By the Sea


Best Supporting Actress

Viola Davis - Fences
Naomie Harris - Moonlight
Nicole Kidman - Lion
Octavia Spencer - Hidden Figures
Michelle Williams - Manchester By the Sea


Best Writing - Original Screenplay

La La Land
Manchester By The Sea
Hell or High Water
The Lobster
20th Century Women


Screenplay Best Writing – Adapted Screenplay

Arrival
Fences
Hidden Figures
Lion
Moonlight


Best Animated Feature

Vaiana
Zoomania
My Life as a Zuccini
The Red Turtle


Best foreign language film

Toni Erdmann
The Salesman
Land of Mine
A Man Called Ove
Tanna


Best visual effects

The Jungle Book, Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon
Rogue One: A Star Wars Story, John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould
Doctor Strange, Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
Deepwater Horizon, Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton
Kubo and the Two Strings, Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff


Best animated short film

Piper
Pearl
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Blind Vaysha
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#425 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2017 - 03:31 PM

Am vazut doar The Lobster, Jungle Book si Zoomania. In rest - nimic. De multe nici n-am auzit, recunosc! :)
Poate om reusi sa vedem, macar vreo 2..

#426 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 25 January 2017 - 03:51 PM

Am vazut Hell or High Water (mi-a placut, dar nu mi se pare un film sa castige Oscar-ul), Captain Fantastic ( :) ), Florence Foster Jenkins si The Lobster. Sper sa apuc sa mai vad cateva pana la Oscar-uri, daca nu si dupa aceea nu-i bai.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#427 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 January 2017 - 01:17 PM

Am vazut Arrival. Tema, nimic deosebit sau nou - aliens. Cîteva idei noi, destul de interesante, însa foarte zgîrcit detaliate, iar în rest...usor plictisitor, filmul. I-a lipsit zvîcul :-*

La La Land - am vazut trailer-ul si nu cred c-o sa ma uit. Nu e deloc genul meu.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#428 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 January 2017 - 02:27 PM

Am vazut Hacksaw Ridge nu mi se pare cel mai bun film al lui Mel Gibson, dar Andrew Garfield joaca bine. Si Zootopia. Sper sa vad Arrival.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#429 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 January 2017 - 10:35 PM

Vezi postareazerda, la 27 January 2017 - 02:27 PM, a spus:

Am vazut Hacksaw Ridge nu mi se pare cel mai bun film al lui Mel Gibson, dar Andrew Garfield joaca bine. Si Zootopia. Sper sa vad Arrival.


Cum de nu te-ai uitat la Fences cu Denzel Washington? Tu si cu Dan sînteti fani DW, eu nu prea :-*
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#430 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 24 February 2017 - 12:23 PM

Aoleu, ma prinde Oscarul nepregatita.
N-am vazut mai nimic in afara de Arrival care nu m-a incantat prea tare.
Captain Fantastic am scris ca l-am adorat.

Am vazut si Kubo la animatie si ne-a placut.A da si Nocturnal Animals.

Vreau sa vad Lion ca l-au laudat.

#431 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 February 2017 - 01:07 PM

Na, ca a trecut si Oscarul. Am vazut mai mult de-o gramada :-*
Urmarind Academia az'noapte, mi-am dat seama ca am vazut mai multe filme din alte categorii decît în "Best Picture" :-*))

Ma bucur pentru Mahershala Ali, de care îmi place de cînd l-am vazut în The 4400. Nu am mai vazut de multi ani un cîstigator asa surprins si emotionat. Ma refer, adevarat emotionat, sincer. Nu jucat :D
Ma bucur si pentru Casey Affleck cu toate ca nu am vazut filmul actual, însa îmi place de el ca actor, asa, în general.

S-au cam facut de cacao ( BIG TIME!!! :D ) cu încurcarea filmului cîstigator, pîna si Kimmel a ramas o secunda speechless, dar a facut ce a putut mai bine...a dat vina pe Steve Harvey ( cel care a încurcat Miss Universele în 2015 ) :wub:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#432 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 February 2017 - 01:08 PM

vai, vai, Faye Dunaway!

Make the Oscars GREAT again.

http://www.youtube.c...h?v=n2xd_exQvgk

#433 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 February 2017 - 01:28 PM

Sînt curioasa cum se poate întîmpla asa ceva? Ca totusi, Faye, a citit de pe bilet. Ni s-a aratat noua biletul cu filmul cîstigator, dar ce scria pe cel de pe care l-au deschis/citit cei doi prezentatori, nu...
Ma gîndesc ca li s-a dat plicul de la o categoria gresita, dar...penibil ca a durat atît de mult pîna sa apara careva cu plicul bun. Aproape doua minute jumatate pîna si-au dat seama!? Doar erau pe acolo oameni cu bumbi în ureche, nu puteau fi anuntati sa opreasca situatia? Au lasat doi oameni sa-si spuna "spiciurile" de multumire etc, etc :wub:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#434 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 27 February 2017 - 02:26 PM

Azi dimineata la radio au zis ca au avut plicul gresit. In loc de "best movie" au avut "Best actress", au vazut numele Emma Stone si au anuntat La La Land ca film castigator. Academia isi cere scuze si cauta vinovatii pentru inexplicabila confuzie, bla,bla,bla...

Chiar si prezentatorii se puteau opri... au vazut ca plicul deschis n-are legatura cu ce anuntau ei. Penibil
Ii mai si lasa pe aia sa multumeasca la toate neamurile :-* :wub:
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#435 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 February 2017 - 02:37 PM

Vezi postareaalpha, la 27 February 2017 - 02:26 PM, a spus:

Chiar si prezentatorii se puteau opri... au vazut ca plicul deschis n-are legatura cu ce anuntau ei.


exact asta a facut WB, dar fumeia tot fumeie, a dat repede cu clontzu'.

morala: muierea trancaneste si barbatul e considerat vinovat by default.

acuma, lasand gluma, nu-nteleg de ce mai aveau inca un plic. cel mai bun film se anunta la final, cand celelalte plicuri deja s-au deschis. cum de-l mai aveau pe cel de la nominalizarea Emmei S :wub:

#436 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 27 February 2017 - 02:56 PM

Vezi postareamoatza, la 27 February 2017 - 02:37 PM, a spus:


acuma, lasand gluma, nu-nteleg de ce mai aveau inca un plic. cel mai bun film se anunta la final, cand celelalte plicuri deja s-au deschis. cum de-l mai aveau pe cel de la nominalizarea Emmei S :wub:

Cica fiecare categorie are un back-up envelope / dublura. Nu stiu de ce... probabil in caz ca se pierde unul. Si au dat dublura pt Emma Stone ... pe cand s-au trezit ca au doua plicuri cu Best Movie, oamenii se felicitau si tineau discursuri pt La La Land
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#437 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 February 2017 - 03:00 PM

plauzibil da' penibil.

asta-i trendu', mai relaxat, totul e sa ne distram, te iei prea in serios, de-astea.

Arata acest topic


  • 22 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi