Forum Culinar: Confit de canard - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Confit de canard pulpe de raţă la cuptor

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 20 February 2010 - 10:57 PM

Zilele trecute mi-a zimbit norocul dintr-o lada frigorifica la supermarket, cind in sfirsit am gasit de cumparat pulpe de ratza. Am sarit in sus de bucurie de s-a uitat lumea din jur la mine ca la acrobatii de la Cirque du Soleil vazind ca intr-o fractiune de secunda am si aruncat in cosul de cumparaturi vreo 4 pachete. =)) Fo' 2 cucoane chiar m-au intrebat, daca erau la oferta. Nu erau. Dar cum de obicei gasesc numai piepturi de ratza, m-am asigurat - pt. cind imi vine pofta de un "confit de canard", macar pt. o vreme ... :P

prin urmare am pus un pachet à 2 pulpe la dezghetat. iar aseara dupa ce le-am mingiiat frumos cu penseta fiindca mai prezentau ceva urme de tuleie, le-am imbracat in sare grunjoasa (de mare)

Imagine postata

intre timp am aflat ca n-aveam untura de ratza suficienta pt. gatitul pulpelor si am scos rapidescu de la congi un pachet de piepturi. dimineata - la prima ora, le-am tuflit peste pulpe strecurind intre ele si un catel de usturoi + 2 crengute de rozmarin, iar apoi le-am acoperit cu o folie de plastic si le-am dat la frigi pt. 6h

Imagine postata

dupa marinarea la rece am facut un dus rece (nu eu ! :P ) carnurilor

Imagine postata

si am jupuit piepturile de piele cu o meticulozitate de chirurg plastic aflat in deruta :floare:

Imagine postata

dupa ce-am tocat-o destul de marunt, am pus pielea la jumarit

Imagine postata

si iata sa va faceti o idee cam cita untura lasa 2 piepturi mari de ratza (Dragos, ca. 3 dl fara adaos de alte grasimi in tigaie ! :P )

Imagine postata

din jumari am gustat fo' 3 bucati, iar restul le-am servit motanului (cit le-am prajit, batea saracu' tropotita pe linga usa bucatariei fiindca nu stia ce mirosea asa de biiiiine =)) )

Imagine postata

in continuare, desi imi mai lipsea ceva untura ratza pt. a respecta intocmai reteta gasconilor, am pus pulpele in cratita in pozitia 69 privita in oglinda :P si le-am dat la cuptorul preincalzit 120°C, timp de 2h 45'

Imagine postata

confitul de canard l-am servit linga o garnitura de fasole acompaniata de murlaturi :pupic: si gemete de foame oarecum potolite cu un "mmm, ce bunataaaaaate !" =))

Imagine postata

o sexiune pt. pofticiosi si pt. D'Artagnandru, caruia ii multumesc de reteta :P

Imagine postata


#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 February 2010 - 11:09 PM

Yumiiii! =)) Ce bine-arata! Chiar ma gandeam azi ca n-am mai luat de mult ratusca si-mi era cam pofta. Promit sa-ncerc reteta asta saptamana aviatoare, cand om mai face ceva cumparaturi! Pulpe gasesc oricand la mine-n sat, salvez instructiunile-n calcularet si cat de curand purced la treburi.
Multam de explicatii! :floare:

#3 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 20 February 2010 - 11:18 PM

Uptown girl, frumoasa prezentare, ma bucur ca ne-ai aratat cum se face!
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#4 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 20 February 2010 - 11:27 PM

mmmm, that's it, fac imediat nişte fasole :floare:

si iata sa va faceti o idee cam cita untura lasa 2 piepturi mari de ratza (Dragos, ca. 3 dl fara adaos de alte grasimi in tigaie ! =)) )

tu nu pui apă cînd topeşti grăsimea?

Arată foarte bine - eşti norocoasă că ai găsit numai piciore, aici trebuie să cuperi tot animalul dacă vrei picioarele (costă aproape la fel cît un piept gata curăţat)
Mulţam pt. reţetă!
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#5 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 21 February 2010 - 08:17 AM

Arata super-demential Imagine postata! Of, de cand caut si eu rataImagine postata...


Vezi postareaBebe, la 20 February 2010 - 11:27 PM, a spus:

mmmm, that's it, fac imediat nişte fasole :floare:

si iata sa va faceti o idee cam cita untura lasa 2 piepturi mari de ratza (Dragos, ca. 3 dl fara adaos de alte grasimi in tigaie ! =)) )

tu nu pui apă cînd topeşti grăsimea?

Arată foarte bine - eşti norocoasă că ai găsit numai piciore, aici trebuie să cuperi tot animalul dacă vrei picioarele (costă aproape la fel cît un piept gata curăţat)
Mulţam pt. reţetă!




Cum adica sa pui apa cand topesti grasimea?Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#6 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 February 2010 - 10:37 AM

Eu is si mai norocoasa, ca gasesc oricand , ba chiar imi aduce un prieten din Franta deja " confite " picioarele de ratza.

#7 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 February 2010 - 08:27 PM

Vezi postareaFoxyy, la 20 February 2010 - 11:09 PM, a spus:

Yumiiii! :floare: Ce bine-arata! Chiar ma gandeam azi ca n-am mai luat de mult ratusca si-mi era cam pofta. Promit sa-ncerc reteta asta saptamana aviatoare, cand om mai face ceva cumparaturi! Pulpe gasesc oricand la mine-n sat, salvez instructiunile-n calcularet si cat de curand purced la treburi.
Multam de explicatii! :thumleft:



Vezi postareaBunny, la 20 February 2010 - 11:18 PM, a spus:

Uptown girl, frumoasa prezentare, ma bucur ca ne-ai aratat cum se face!


Foxyy, Bunny, merci de apreciere si spor la preparare, daca tot v-am stirnit pofta ! :pupic:

#8 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 February 2010 - 08:48 PM

Vezi postareaBebe, la 20 February 2010 - 11:27 PM, a spus:

mmmm, that's it, fac imediat nişte fasole :)

si iata sa va faceti o idee cam cita untura lasa 2 piepturi mari de ratza (Dragos, ca. 3 dl fara adaos de alte grasimi in tigaie ! :P )

tu nu pui apă cînd topeşti grăsimea?

Arată foarte bine - eşti norocoasă că ai găsit numai piciore, aici trebuie să cuperi tot animalul dacă vrei picioarele (costă aproape la fel cît un piept gata curăţat)
Mulţam pt. reţetă!


Bebe, nu pun apa ca nu ma cheama Doña Picasserola :pupic: sa fac picturi murale prin bucatarie. :P
Si aici gasesc ratza intreaga (congelata) mai ales prin preajma Craciunului. Dar s-o cumpar atunci, ca s-o servesc mai tirziu, imi ocupa prea mult loc in congelator. Nush cu ce le indoapa francezii, ca sint ditamai pasaroii de la 2,5 kg in sus. :floare:

P.S. Sa-ti fie de bine fasolea ! :D

Vezi postareaKikenHana, la 21 February 2010 - 08:17 AM, a spus:

Arata super-demential Imagine postata! Of, de cand caut si eu rataImagine postata...



KHana, dar lebede n-ai prin zona ? :P Faci o substitutie in caz de forta majora ... :thumleft:

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 February 2010 - 08:52 PM

Vezi postareastella, la 21 February 2010 - 10:37 AM, a spus:

Eu is si mai norocoasa, ca gasesc oricand , ba chiar imi aduce un prieten din Franta deja " confite " picioarele de ratza.


Stella baftoaso, prietenul meu din Franta cre' ca maninca "confitele" pe drum :floare: , ca intotdeauna ajunge numai cu trandafiri la mine. :thumleft:

#10 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 21 February 2010 - 09:16 PM

Vezi postareaKikenHana, la 21 February 2010 - 08:17 AM, a spus:

Cum adica sa pui apa cand topesti grasimea?Imagine postata

adică pui puţină apă (numai cît să acopere carnea) în vasul în care o topeşti :thumleft:
well, asta dacă vrei să o păstrezi mai mult timp în frigider şi să arate albă şi curată... dacă foloseşti totul la o singură reţetă, nu cred că contează....

Dacă o topeşti cu apă grăsimea este mai pură, deci se conservă mai bine fără să rîncezească....

uite aici.....

sau aici.....
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 February 2010 - 09:22 PM

Dana,frumoase bulanele confitate! :thumleft:

______________________________________



Niciodata nu am stiut de ce se pune putina apa la jumere/untura(egal de la care animal) în devenire.Din toteauna am vazut la mama,matusa,bunica...si alte persoane,ca asa fac.Eu fac la fel,si niciodata nu m-am întrebat de ce...am facut si eu asa,ca asa mi-a ramas întiparit din copilarie.

Bebe,macar acuma stiu :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 21 February 2010 - 09:43 PM

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2010 - 08:48 PM, a spus:

.... nu ma cheama Doña Picasserola :) sa fac picturi murale prin bucatarie. :(


aaa, deci madame Benedetta Canals aşa făcea :D

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-203-126678137044.jpg
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#13 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 21 February 2010 - 09:59 PM

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2010 - 08:48 PM, a spus:


KHana, dar lebede n-ai prin zona ? :D Faci o substitutie in caz de forta majora ... :)


Imagine postata Fusei azi la vanatoare, n-am gasit lebede, da venii acasa victorioasa cu un piept de rata in traista. Acu' sunt in dilema, sa-l fac cu mango sau cu portocaleImagine postata.

P.S. Si-mi trecu' mie prin cap o idee zdravana, sa-i zic maica-mi sa crestem anu' asta pe langa pui si vreo 4 ratoi, sa ma asigur pentru la anu, ca tot apareti cu retete de rata si eu sunt corijenta Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#14 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 21 February 2010 - 10:02 PM

Vezi postareaMaya, la 21 February 2010 - 09:22 PM, a spus:

Dana,frumoase bulanele confitate! :)

______________________________________



Niciodata nu am stiut de ce se pune putina apa la jumere/untura(egal de la care animal) în devenire.Din toteauna am vazut la mama,matusa,bunica...si alte persoane,ca asa fac.Eu fac la fel,si niciodata nu m-am întrebat de ce...am facut si eu asa,ca asa mi-a ramas întiparit din copilarie.

Bebe,macar acuma stiu :D


Well, am mai aflat ceva pe ziua de azi. Eu habar n-aveam de chestia cu apa...Bunica a topit la viata ei multa untura de la diverse oratanii, da n-am vazut-o niciodata sa puna apa. Tre' sa incerc. Mersi Bebe, Maya.
Take a walk on the wild side...

artizan

#15 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 February 2010 - 10:34 PM

Dana , iaca si dovada.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-16-126678444229.jpg


#16 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 21 February 2010 - 10:36 PM

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2010 - 08:27 PM, a spus:


Foxyy, Bunny, merci de apreciere si spor la preparare, daca tot v-am stirnit pofta ! :D


Trebuie sa imi fac curaj, ca ai mei si rata... Nu sunt cei mai buni prieteni din lume, am incercat si nu prea merge. Mai degraba ii ademenesc cu o bucata de peste! :)
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#17 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 February 2010 - 10:40 PM

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2010 - 08:27 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 20 February 2010 - 11:09 PM, a spus:

Yumiiii! :D Ce bine-arata! Chiar ma gandeam azi ca n-am mai luat de mult ratusca si-mi era cam pofta. Promit sa-ncerc reteta asta saptamana aviatoare, cand om mai face ceva cumparaturi! Pulpe gasesc oricand la mine-n sat, salvez instructiunile-n calcularet si cat de curand purced la treburi.
Multam de explicatii! :)

Vezi postareaBunny, la 20 February 2010 - 11:18 PM, a spus:

Uptown girl, frumoasa prezentare, ma bucur ca ne-ai aratat cum se face!

Foxyy, Bunny, merci de apreciere si spor la preparare, daca tot v-am stirnit pofta ! :(



Maine seara cumpar niste pulpe, iar marti sper sa le pregatesc.

#18 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 February 2010 - 11:11 PM

Vezi postareaBebe, la 21 February 2010 - 09:43 PM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2010 - 08:48 PM, a spus:

.... nu ma cheama Doña Picasserola :( sa fac picturi murale prin bucatarie. :(


aaa, deci madame Benedetta Canals aşa făcea :(



Bebe, nush exact ce facea 'mneaiei prin bucatarie ca n-am mai apucat s-o intreb. M-am nascut cu mult dupa ce madame trecuse in nefiinta. :(

Diferenta dintre ce sta scris in link-urile puse de tine si ce-am facut eu ieri, e de tip caloric si de durata. Acolo se prajeste la foc mic intr-un timp indelungat, subsemnata a facut jumarile la foc de mitraliera in tigaia bine incinsa (de fapt, exista o "nota de atentionare" in sensul asta in primul link pus de tine :D ). Daca mai stateam sa ma joc si cu apa, mincam pe la miezul noptii. :)

Oricum merci de pont. :D

#19 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 21 February 2010 - 11:21 PM

Vezi postareauptown girl, la 21 February 2010 - 11:11 PM, a spus:

Daca mai stateam sa ma joc si cu apa, mincam pe la miezul noptii. :D

lol, aici ai dreptate :)
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#20 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 21 February 2010 - 11:21 PM

Vezi postareaKikenHana, la 21 February 2010 - 09:59 PM, a spus:



Imagine postata Fusei azi la vanatoare, n-am gasit lebede, da venii acasa victorioasa cu un piept de rata in traista. Acu' sunt in dilema, sa-l fac cu mango sau cu portocaleImagine postata.

P.S. Si-mi trecu' mie prin cap o idee zdravana, sa-i zic maica-mi sa crestem anu' asta pe langa pui si vreo 4 ratoi, sa ma asigur pentru la anu, ca tot apareti cu retete de rata si eu sunt corijenta Imagine postata



Fa-l cu cartofi sarladaise ! :(

(eu asa i-am facut azi, ca doar nu era sa arunc bunatate de piepturi :))

Imagine postata


P.S. De-abia astept sa ne povestesti cum e sa cresti ratze ... :D

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi