Forum Culinar: Ce-ati face si ce decizie ati lua... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce-ati face si ce decizie ati lua... mutat de la "Sarcina,cea mai frumosa perioada"...

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 February 2010 - 09:15 PM

 mona, la 18 February 2010 - 06:13 PM, a spus:

PISOI ,felicitari,o sarcina usoara si un bb sanatos si voios :floare:


Da...si pe mine m-a emotionat ultimul post al Dorei....dar nu asa de mult ca primul !
Mi-a placut si cum a pus Nane problema,intradevar,decizia apartine intr=un final persoanei in cauza.
Dar,cateodata e asa de bine sa vorbesti ! Sa impartasesti cuiva problemele si framantarile tale. Sa-ti dai macar impresia ca nu esti singura,ca povara nu e doar pe umerii tai .
E adevarat ca exista posibilitatea ca discutand sa auzi si pareri neavenite sau unele care te vor speria sau debusola mai tare. Aici depinde si cu cine alegi sa vorbesti.
Dar una peste alta eu tot as dori sa spun cuiva durerea mea. Si nu mamei,nu sotului (in nici un caz unui sot ca al meu care amuteste si se inchide intr-o cochilie cand aude de orice fel de boala).
Se prea poate sa credeti ca aberez,dar eu chiar vorbesc din experienta propie.
Cand am trecut prin ceva oarecum asemanator,m-au ajutat foarte mult discutiile cu niste fete inimoase (Stella le cunoaste ).
Revenind la intrebarea "ce ati face daca?",eu personal n-as sta nici o clipa in dubiu daca ar fi vorba sa aleg intre viata mea si cea a copilului nenascut.
In primul rand,dupa cum spunea si Dora,nu exista nici o garantie ca as ajunge sa-l nasc.
In al doilea rand nu cred ca ar fi corect fata de copilul pe care deja il am si nici chiar fata de sotul meu.
Ca "un copil e o minune".....mi-am pus aceasta intrebare timp de 20 de ani. Oare ce pacate capitale am savarsit eu de nu am parte de "minune" si cat de piosi si buni crestini erau vecinii mei ,(el criminal eliberat si ea "mama" a 5 copii parasiti deja prin spitale)care au avut parte cam de 1 minune pe an :tongue3:
Dar deja asta-i alta discutie.


Mona,eu am scris scurt si raspicat,dar ceea ce ai scris tu,expima foarte bine ceea ce simt eu :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 18 February 2010 - 10:25 PM

Dragele mele multumesc tuturor pentru parerile exprimate... :floare:

Maya daca crezi ca deja suntem offtopic poti divide topicul si crea un altul...
cum crezi tu ca este mai bine... :)


#23 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 February 2010 - 11:13 AM

Pisoi, sarcina usoara si bebe sanatos!

Dora, nu cred ca pot exista cuvinte sa incurajeze sau descurajeze deciziile unei persoane aflate intr-o situatie limita...decizia trebuie sa fie doar la nivel personal, pentru ca noi o luam, noi trebuie sa ne impacam cu ea.
Numquam se minus solum quam cum solus esset (Cicero), adica nu esti niciodata singur cind esti cu tine.
As putea sa scriu mai multe, dar nu e nimic din ce n-ar mai fi fost spus...
raluca elena

#24 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 20 February 2010 - 12:27 AM

Simo, inca odata felicitari.Am vazut ca intrebai de aminiocenteza.Este recomandata,dar nu obligatorie.Sau mai bine zis obligatorie cand ai cazuri in familie sau bebe ar fi suspect de SD sau alte malformatii.

Sora mea a facut nu ca avea deja 37 de ani ci fiinca la una dintre ecografii s-a vazut un chist langa creier.
Oricum dupa cate stiu se face la o varsta mai inaintata a fatului.

Sper sa nu ajungi sa faci.Eu numai la gandul ce presupune ma ia cu tremurici.Sper sa nu fiu nevoita sa trec vreodata prin asa ceva daca raman ca deja depasesc 34 de ani.

Dora, in situatii de genul asta e greu sa dat sfaturi.Oricum poate sa mearga sa mai ceara o a doua parere.
Stiu poate par insensibila,dar stiu un caz cand mama diagnosticata cu cancer la stomac a ramas gravida, a dus sarcina la bun sfarsit pe riscul ei.Bebe din pacate a murit,dar in urma nasterii mama s-a vindecat.Trist dar adevarat, nu e citit,este cazul unei amice de-a mamei.
Nu stiu cum e cu stadiul asta de cancer,daca e cancer sau doar edometiroza,dar stiu ca o sarcina poate fi dusa la bun sfarsit si cand suferi de asa ceva.

De aceea ea tb sa mai ceara parerea inca unui medic.Nici eu nu-s pt intreruperea de sarcina,dar cateodata poate este necesar.

Multa putere prietenei tale
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#25 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 21 February 2010 - 01:17 AM

 Ioana, la 20 February 2010 - 12:27 AM, a spus:


Dora, in situatii de genul asta e greu sa dat sfaturi.Oricum poate sa mearga sa mai ceara o a doua parere.
Stiu poate par insensibila,dar stiu un caz cand mama diagnosticata cu cancer la stomac a ramas gravida, a dus sarcina la bun sfarsit pe riscul ei.Bebe din pacate a murit,dar in urma nasterii mama s-a vindecat.Trist dar adevarat, nu e citit,este cazul unei amice de-a mamei.
Nu stiu cum e cu stadiul asta de cancer,daca e cancer sau doar edometiroza,dar stiu ca o sarcina poate fi dusa la bun sfarsit si cand suferi de asa ceva.

De aceea ea tb sa mai ceara parerea inca unui medic.Nici eu nu-s pt intreruperea de sarcina,dar cateodata poate este necesar.

Multa putere prietenei tale


Ioana nu este endometrioza...ar fi fost bine sa fi fost...dintre doua rele alegi pe cea mai putin rea...dar cancerul in situ este deja un cancer intraepitelial...pe cand in cazul endometriozei se poate vorbi de o tumoare benigna...
Multumesc pt incurajari


#26 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 21 February 2010 - 07:03 PM

Dora , nu vrei tu sa deschizi un alt topic ca sa se dezbata problema? Nu mi se pare potrivit , aici. Eu , una , intru aici pe topic sa va spun ca l-am vazut pe BB ,sa va mai spun ce face , sa citesc de vreo burtica noua....acum mi-a pierit tot cheful.

#27 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 22 February 2010 - 12:29 PM

 simonaro29, la 21 February 2010 - 07:03 PM, a spus:

Dora , nu vrei tu sa deschizi un alt topic ca sa se dezbata problema? Nu mi se pare potrivit , aici. Eu , una , intru aici pe topic sa va spun ca l-am vazut pe BB ,sa va mai spun ce face , sa citesc de vreo burtica noua....acum mi-a pierit tot cheful.


Imi pare rau simo...am facut Mayei cererea de a scinda topicul...si ea, draga de ea, a si luat masuri :)
Sper sa nu te fi suparat prea tare cu aceasta trista poveste de viata..
Din pacate exista si ..reversul medaliei :)


#28 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 February 2010 - 01:32 PM

 Maya, la 16 February 2010 - 06:01 PM, a spus:

Fara sa ma întind si sa intru în amanunte,cu riscul de a fi stampilata ca "pagîna",tinînd cont de toata situatia,vîrsta...nu as pastra copilul.


+1
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#29 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 February 2010 - 02:11 PM

 dora, la 22 February 2010 - 12:29 PM, a spus:

 simonaro29, la 21 February 2010 - 07:03 PM, a spus:

Dora , nu vrei tu sa deschizi un alt topic ca sa se dezbata problema? Nu mi se pare potrivit , aici. Eu , una , intru aici pe topic sa va spun ca l-am vazut pe BB ,sa va mai spun ce face , sa citesc de vreo burtica noua....acum mi-a pierit tot cheful.


Imi pare rau simo...am facut Mayei cererea de a scinda topicul...si ea, draga de ea, a si luat masuri :)
Sper sa nu te fi suparat prea tare cu aceasta trista poveste de viata..
Din pacate exista si ..reversul medaliei :D



nu m-ai suparat deloc , Dora :)
Numai ca nu-si avea locul acolo :D

Da-mi voie sa pun o intrebare: De ce sa ne dam noi totzi cu parerea? Ne-a cerut-o persoana respectiva? Stiu ca n-ai dat nume , dar totusi , e ceva personal...mie , una , nu mi-ar place sa mi se dezbata problemele aici....ca in viatza totzi avem dileme . Si daca nu putem sa ne hotaram singuri , avem familie , priteni...noi suntem total necunoscuti.....

#30 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 22 February 2010 - 11:22 PM

 simonaro29, la 22 February 2010 - 02:11 PM, a spus:

nu m-ai suparat deloc , Dora :D
Numai ca nu-si avea locul acolo :D

Da-mi voie sa pun o intrebare: De ce sa ne dam noi totzi cu parerea? Ne-a cerut-o persoana respectiva? Stiu ca n-ai dat nume , dar totusi , e ceva personal...mie , una , nu mi-ar place sa mi se dezbata problemele aici....ca in viatza totzi avem dileme . Si daca nu putem sa ne hotaram singuri , avem familie , priteni...noi suntem total necunoscuti.....



Draga mea n-as fi facut cunoscut acest caz trist si disperat de viata daca persoana direct interesata n-ar fi fost de acord...deci fii sigura ca am acceptul sau total... :pupic:
Unul din semenii nostri este intr-un impas groaznic..un caz de viata si de moarte..nu numai o simpla..dilema...e de datoria noastra sa-i alinam durerea, disperarea...
nu s-au cerut bani pt salvarea unei vieti prin deschiderea a nu stiu ce cont la o banca...
s-a cerut doar o parere, un sfat, o idee..nimic mai mult...
Dar nu e o obligatie...intervine numai cine doreste si cine cu adevarat vrea sa dea o mana de ajutor... :P


#31 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 23 February 2010 - 09:19 AM

Dora , raman la parerea mea, totusi. Eu cred ca NOI nu putem sa-i dam nici o mana de ajutor , hotararea trebuie sa-i apartzina in totalitate! E corpul ei , viata ei , copilul ei.....

#32 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 03 March 2010 - 05:27 PM

Doresc sa va anunt ca doamna care face subiectul acestui topic
a suferit un avort spontan azi dimineata...
Cred ca Dumnezeu s-a indurat de chinul ei psihic si a decis ca e mai bine sa cheme
sufletelul abia infiripat inapoi in imparatia Sa..


#33 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 March 2010 - 05:32 PM

 dora, la 03 March 2010 - 05:27 PM, a spus:

Doresc sa va anunt ca doamna care face subiectul acestui topic
a suferit un avort spontan azi dimineata...
Cred ca Dumnezeu s-a indurat de chinul ei psihic si a decis ca e mai bine sa cheme
sufletelul abia infiripat inapoi in imparatia Sa..


Sper sa-si revina din starea în care se afla,si îi doresc multa sanatate!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#34 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 March 2010 - 05:45 PM

Sanatate doamnei si multa liniste sufleteasca ii doresc.

#35 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 03 March 2010 - 06:30 PM

Viata isi urmeaza cursul ei, cu sau fara zbaterile noastre.

Refacere rapida si liniste sufleteasca ii doresc doamnei! :D

#36 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 March 2010 - 08:48 PM

Multa sanatate si liniste sufleteasca! :D

#37 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 04 March 2010 - 04:20 PM

Dumnezeu se indura intotdeauna de cei care cer ajutor. Doamna nu a mai trebuit sa ia o decizie, a luat El pentru ea. Imi pare nespus de rau pentru acel mic sufletel, dar sunt sigura ca acum este un ingeras, alaturi de Dumnezeu. Ii doresc doamnei tot binele din lume, refacere rapida si pace sufleteasca.
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#38 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 08 March 2010 - 12:19 PM

Multumesc frumos tuturor

#39 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 08 March 2010 - 06:56 PM

Refacere rapida doamnei respective, si eu ma simt ususrata ca nu a trebuit ea sa ia o decizie. Sa ii transmiti gandurile noastre bune!
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#40 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 08 March 2010 - 11:03 PM

Dora nu am scris nimic pana acum pt. ca nu stiam ce sa scriu,dar am urmarit firul''povestii'',imi pare tare rau....

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi