Forum Culinar: Pui Kung Pao - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pui Kung Pao pui cu alune si legume

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 February 2010 - 04:59 PM

Pui Kung Pao

Engleza: Gong Bao Chicken, Kung Pao Chicken, Kung Po Chicken, Kung Pow Chicken, etc.
Numele traditional chinezesc: 宮保雞丁, 宮爆雞丁, 宮保鷄丁, 宮爆鷄丁 - bǎo pinyin gōng jī ding.

Aceasta mancare este originara din provincia central-vestica a Chinei - Sichuan si poarta numele unui guvernator al acestei provincii - Ding Baozhen (1820-1886), din perioada dinastiei Qing. Nascut in Guizhou, Ding a servit in calitate de sef al provinciei Shandong si mai tarziu ca guvernator al provinciei Sichuan. Titlul lui a fost Gong Bǎo (宫保), sau tutorele palatului. Numele de "Kung Pao" pui este derivat din acest titlu.
Din cauza originii sale, legate de perioada imperiala, in timpul revolutiei culturale gatitul ei a fost interzis; astazi insa a revenit puternic si este una dintre retetele prezente practic in oferta oricarui restaurant chinezesc. Gustul ei este destul de iute, mai ales daca se gateste cu cantitatea maxima de ardei. Este excelenta insotita de orez alb cu bob lung, fiert.

Kung Pao este considerat de multi oameni o delicatesa asiatica. Versiunea originala (din Sichuan) - Kung Pao de pui, foloseste pui ca ingredient principal. In aceasta versiune originala, puiul taiat cuburi este de obicei amestecat cu o marinata pregatita dinainte. Carnea este condimentata cu apoi ardei iute si piper Sichuan si apoi este prajita la foc tare, pentru a adauga aroma la ulei. Apoi puiul se amesteca cu legumele si se adauga alunele. Se adauga vin Shaoxing pentru a spori savoarea mancarii.
In Sichuan, sau atunci cand se pregateste gōng bǎo jī dīng original, se folosesc numai ardei iuti Sichuan cum ar fi cháo tiān jiāo sau qī xīng jiāo. Pot fi folosite si soiuri Sichuanese mai subtiri. Cea mai importanta componenta a acestei mancari o constituie Sichuan peppercorns (piper Sichuan - se foloseste cam o mana din acest tip de piper). Sichuan peppercorns - da mancarii gōng bǎo jī dīng acea aroma autentica si distincta. De asemenea, utilizarea de má là wèi xíng (麻辣味型) este un ingredient tipic al bucatariei Sichuan.


Prima oara am mancat Kung Pao in Praga, acum vreo 5 ani de zile. Ne-a placut de la bun inceput foarte mult si comandam destul de des acest fel de mancare la pranz (mancam la un restaurant-cantina, iar meniul era subventionat de firma la care lucram). In Germania iarasi am dat iama prin restaurantele chinezesti, de fiecare data ridicandu-ne de la masa cu foarte mare greutate! ;)
Abia acum vreo jumatate de an am facut si eu prima oara acasa Kung Pao, dupa ce am scotocit pe internet o gramada, in cautare de retete. Pana la urma, am facut eu o adaptare, in functie de ceea ce puteam sa gasesc prin magazinele nemtesti.
Lista ingrediente (se poate jongla la cantitate, in functie de gusturile fiecaruia):
1 kg piept de pui
o cutie alune caju
un borcan bambus
cateva bucati de morcovi
buchetele de broccoli
cativa catei de usturoi
putin praz
ardei iuti uscati - dupa cat rezista papila fiecaruia
2 linguri de amidon
2 linguri otet din orez
2 linguri ulei de susan
75 ml sos de soia
Iaca si poza de familie:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684525362.jpg

Carnea am taiat-o cubulete si am amestecat-o cu sos facut din: amidon, sos de soia, ulei de susan si otet din orez. Am lasat carnea la marinat cam o ora:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684570331.jpg

Dupa ce s-a marinat putin puiul, l-am pus in tigaia incinsa (n-am wok :() si l-am parpolit nitel (fara sa se friga complet carnea):

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-12668459963.jpg

Am dat deoparte puiul, iar in sosul lasat am pus morcovii, prazul, usturoiul si ardeii iuti - totul tocat dupa bunul plac:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684628025.jpg

Am prajit putin amestecul, apoi am adaugat bambusul (cu tot cu zeama), buchetelele de broccoli si alunele si le-am lasat sa forfoteasca putin, apoi am adaugat carnea si am amestecat mereu, avand grija sa nu se prinda de tigaie. La final, pentru ca nu mi se parea suficient de mult sos, am mai adaugat din ochi ceva ulei de susan, sos de soia si putin otet din orez (asta doar pentru ca vroiam mancarea mai zemoasa!) - cantitatile astea nu le-am mai trecut in ingrediente, pentru ca le-am pus efectiv din ochi :) :

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684657695.jpg

Am servit alaturi de orez fiert. Initial vroiam sa pun si-un pic de sos chinezesc Magic Asia (cumparasem o sticla cu asa ceva), dar mi s-a stricat camera foto si m-au apucat toti dracii :), asa ca am uitat de sos si de tot - abia dupa ce am mancat si m-am mai calmat nitel, mi-am adus aminte si de sos, da' era prea tarziu!

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684695509.jpg

Mai de-aproape:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684725606.jpg

Si mai de-aproape:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-46-126684760737.jpg


Observatii:
- carnea de pui se poate inlocui cu rata, gasca, porc ori fructe/animalute de mare, in functie de preferinte.
- se poate folosi si ghimbir - alaturi ori in loc de bambus.
- buchetelele de broccoli sunt optionale, noua ne place tare mult aceasta leguma si de asta am utilizat-o. O puteti taia complet de pe lista, de nu va e pe plac.
- atentie mare la ardeii iuti! Daca-s prea iuti, o sa plangeti de n-o sa mai aveti aer! Si o sa scoateti si ceva flacari!!! ;)
- sosul poate fi modificat in functie de gusturi. Puteti jongla cu cantitatile de ulei si otet in voia cea buna!
- daca-mi mai amintesc si altceva, scriu!

Pofta buna va doresc, celor ce-o-ncercati! ;)

#2 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 22 February 2010 - 05:37 PM

Si eu sunt mare amatoare de bunatati chinezesti, deci reteta trece pe lista Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#3 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 22 February 2010 - 09:35 PM

Foxyy, multam pentru reteta si mai ales pentru informatiile interesante despre reteta asta, sunt lucruri noi pentru mine :) !
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 February 2010 - 10:00 PM

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 05:37 PM, a spus:

Si eu sunt mare amatoare de bunatati chinezesti, deci reteta trece pe lista Imagine postata



Astept sa vad cu ce ne vei incanta ochisorii! :pupic:

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 February 2010 - 10:05 PM

Vezi postareaBunny, la 22 February 2010 - 09:35 PM, a spus:

Foxyy, multam pentru reteta si mai ales pentru informatiile interesante despre reteta asta, sunt lucruri noi pentru mine :pupic: !

Bunny, cu placere! Mie mi-a placut de cand eram mica istoria si am citit multe carti si romane istorice (care reflectau mai mult sau mai putin adevarul, dar asta e alta mancare de.... pui :P) si de aici si pana la interesanta istorie a mancarurilor (oare as putea sa-i zic istorie culinara??? :D) n-a fost decat un pas - aflu mereu lucruri pe care nici nu le banuiam! :D

#6 Useril este offline   diamond 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 February 2010 - 10:11 PM

Vulpita mica, ce bunatate ai facut tu aici! :pupic: imi place mult mancarea chinezeasca, notez reteta si sper s-o execut curand!:P

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 February 2010 - 10:13 PM

Vezi postareadiamond, la 22 February 2010 - 10:11 PM, a spus:

Vulpita mica, ce bunatate ai facut tu aici! :P imi place mult mancarea chinezeasca, notez reteta si sper s-o execut curand!:D

:pupic: Am facut papa bun! :D Spor la treaba si astept poze si impresii. :P

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi