Forum Culinar: Aperitiv cu ton si masline - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aperitiv cu ton si masline Aperitiv tartinabil

#1 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 25 February 2010 - 02:32 PM

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-97-126709996941.jpg

Un aperitiv simplu si rapid, destul de caloric, reteta "furata" de la cel mai bun restaurant cu specific pescaresc din oras. Acest aperitiv este adus la masa in 2 forme, preparat cu acele masline verzi umplute cu ardei si preparat cu masline maro. Gustul e total diferit.

Ingrediente:

3 conserve de ton in ulei (eu am avut conserva de 120g)
2 linguri cu varf maioneza
1 lingura cu varf de smantana acrisoara
vreo 30 masline fara samburi (verzi ori maro)
jumatate ceapa alba
o lingurita mustar
usturoi granulat, piper, sare, un varf de cutit praf de coriandru

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-97-126710002204.jpg

Taiem cat putem de marunt maslinele si ceapa, adaugam tonul (eu am pus o conserva cu uleiul de rigoare, celelalte 2 le-am scurs bine)

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-97-126710003151.jpg

Amestecam pana se zdrobeste si tonul

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-97-126710008238.jpg

Punem maioneza, smantana si condimentele fara sare.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-97-12671000907.jpg

Amestecam, gustam si mai punem sare, daca e nevoie. E foarte bun de mancat pe paine prajita ori biscuiti wasa.
Eu am mancat cu o felie de paine neagra.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-97-126710009802.jpg

Pofta buna! :rolleyes:

#2 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 25 February 2010 - 02:39 PM

Laura, si inca ce pofta mi-ai facut ! :drool:
Imi amintesc de aperitivul asta de la restaurantele din Algarve. Saru' mina de reteta ! :floare:

#3 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 25 February 2010 - 02:44 PM

Vezi postareauptown girl, la 25 February 2010 - 02:39 PM, a spus:

Laura, si inca ce pofta mi-ai facut ! :drool:
Imi amintesc de aperitivul asta de la restaurantele din Algarve. Saru' mina de reteta ! :floare:


Cand il vei prepara sa vii sa pui o poza din acelea cum numai tu stii sa faci! :drool:
Parca-i si mai bunutz cu maslinele maro ca-s mai "tari" la gust, dar la astea-i munca de chinez cu scos samburii, eu n-am aparat din acela minune. Odata si o data tot o sa ma incumet si la varianta nr. 2.

#4 Useril este offline   taylor 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Locationtorino

Postat 25 February 2010 - 02:48 PM

fac si eu ceva asemanator si este foate bun!merci de reteta :floare:
Poarta-te cu altii asa cum ai vrea sa se poarte altii cu tine

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 February 2010 - 12:11 PM

Vezi postarealaura_lala, la 25 February 2010 - 02:44 PM, a spus:


Cand il vei prepara sa vii sa pui o poza din acelea cum numai tu stii sa faci! :wub:
Parca-i si mai bunutz cu maslinele maro ca-s mai "tari" la gust, dar la astea-i munca de chinez cu scos samburii, eu n-am aparat din acela minune. Odata si o data tot o sa ma incumet si la varianta nr. 2.


Laura, te-am ascultat (partial - de lene eu am pus la blender toate ingredientele :wub: ) si am preparat aperitivul cu masline negre. Nici eu n-am aparat de scos simburii, dar eu le fac o incizie pe oblic de jur imprejur cu un cutit mic. Scot o jumatate de maslina cu ajutorul virfului de cutit si apoi trag de virful simburelui cu degetele, raminind cu cealalta jumatate libera. :P

L-am servit cu felii de bagueta proaspata si a fost exact cum mi-l aminteam la gust. =)) Inca o data merci. :wub:

Imagine postata

#6 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 February 2010 - 12:31 PM

Mmmmm,Laura,

TON !
Favoritul meu.
Am sa incerc reteta asta cat de repede .
Multumesc.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#7 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 01 March 2010 - 08:50 PM

Vezi postareauptown girl, la 28 February 2010 - 12:11 PM, a spus:

Laura, te-am ascultat (partial - de lene eu am pus la blender toate ingredientele :P ) si am preparat aperitivul cu masline negre. Nici eu n-am aparat de scos simburii, dar eu le fac o incizie pe oblic de jur imprejur cu un cutit mic. Scot o jumatate de maslina cu ajutorul virfului de cutit si apoi trag de virful simburelui cu degetele, raminind cu cealalta jumatate libera. :P

L-am servit cu felii de bagueta proaspata si a fost exact cum mi-l aminteam la gust. :) Inca o data merci. :D
...


Ce apetisant!! Deja imi pare rau ca al meu s-a mancat. Arata mai bine asa facut cu blenderul, eu am doar robot de bucatarie si mi-a fost lene sa-l pun in functiune doar pentru atata :) . Sa va fie de bine! :P


Vezi postareaPiscotel, la 28 February 2010 - 12:31 PM, a spus:

Mmmmm,Laura,
TON !
Favoritul meu.
Am sa incerc reteta asta cat de repede .
Multumesc.


Nu stiu cum mai e prin Romania cu tonul in ulei, cand am fost asta-vara am vazut prin magazine mai mult ton in suc propriu. Nu-i bai, tot aia este, indiferent ce conserva folosesti. Aici nu gasesc decat ton in ulei, daca vreau sa fie mai dietetic tre' sa-l scurg bine de tot, uneori il "dushez" cu apa fierbinte. :P
Revino cu impresii! :P

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 March 2010 - 11:30 PM

Nu ma omor cu tonul la cutie, tin mereu citeva cutii in casa sa fie dar le folosesc extrem de rar, mi se pare ultimul lucru sa gatesc ceva cu ton :lol: asa ca, atunci cind am vazut aperitivul asta, iarta-ma Laura :lol: am fost foarte sceptica. Apoi azi, in timp ce stateam in trafic la volan ma gindeam sa il incerc. Nestiind cit cintareau conservele tale am pus totul din ochi si vreau sa zic ca a iesit o chestie exceptionala, n-as fi crezut in veci ca poate fi asa de bun :lol:
Grazie Laura :lol:
Farfuriuta asta s-a redus la mai putin de jumatate, Marco a mincat 2 felii =))
Eu am folosit 4 conserve mici mici (80 de gr cu tot cu lichid, 3 in ulei si una in apa) de ton, o ceapa micuta, un catel de usturoi, 2 linguri de masline fara simburi si 2 linguri de maioneza.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-4-126756544106.jpg

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 March 2010 - 11:33 PM

Vezi postareaAdriana, la 02 March 2010 - 11:30 PM, a spus:

Nu ma omor cu tonul la cutie, tin mereu citeva cutii in casa sa fie dar le folosesc extrem de rar, mi se pare ultimul lucru sa gatesc ceva cu ton :lol: asa ca, atunci cind am vazut aperitivul asta, iarta-ma Laura :lol: am fost foarte sceptica. Apoi azi, in timp ce stateam in trafic la volan ma gindeam sa il incerc. Nestiind cit cintareau conservele tale am pus totul din ochi si vreau sa zic ca a iesit o chestie exceptionala, n-as fi crezut in veci ca poate fi asa de bun :lol:
Grazie Laura :lol:
Farfuriuta asta s-a redus la mai putin de jumatate, Marco a mincat 2 felii :D



Super aperitivul! L-ai facut pe tot la volan? =))

#10 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 03 March 2010 - 12:03 AM

Vezi postareaAdriana, la 02 March 2010 - 11:30 PM, a spus:

Nu ma omor cu tonul la cutie, tin mereu citeva cutii in casa sa fie dar le folosesc extrem de rar, mi se pare ultimul lucru sa gatesc ceva cu ton :lol: asa ca, atunci cind am vazut aperitivul asta, iarta-ma Laura :lol: am fost foarte sceptica. Apoi azi, in timp ce stateam in trafic la volan ma gindeam sa il incerc. Nestiind cit cintareau conservele tale am pus totul din ochi si vreau sa zic ca a iesit o chestie exceptionala, n-as fi crezut in veci ca poate fi asa de bun :D
Grazie Laura :lol:
Farfuriuta asta s-a redus la mai putin de jumatate, Marco a mincat 2 felii B)
Eu am folosit 4 conserve mici mici (80 de gr cu tot cu lichid, 3 in ulei si una in apa) de ton, o ceapa micuta, un catel de usturoi, 2 linguri de masline fara simburi si 2 linguri de maioneza.



Sa va fie de bine! =)) Nici nu stii ce ma bucur ca v-a placut! Daca ai masline dezosate :lol: si blender pui ingredientele 'colosha si-i gata in 20 de secunde. Voi stiti deja ca io mi-s gospodina lenesa, imi plac retetele simple, rapide, sa fie asa scurt pe doi. :P

Editez si la reteta, eu am folosit conserve de 120 g, da' nu-i bai, iese gustos si daca-l faci doar din ochi.

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 March 2010 - 12:17 AM

Vezi postarealaura_lala, la 03 March 2010 - 12:03 AM, a spus:

Daca ai masline dezosate :lol: si blender pui ingredientele 'colosha si-i gata in 20 de secunde.

Pai exact asa am facut, initial vroiam sa il fac in Thermomix care l-ar fi facut ca o crema dar apoi m-am gindit ca iese putin si l-am pus pe treaba pe Russel Hobbs :lol:

#12 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 03 March 2010 - 02:34 PM

Eram datoare cu o poza.L-am facut ieri, si noroc ca am apucat sa pozez si atat, ca dupa a sosit sotu cu baietii la masa si ...adio.Am apucat si eu cu mama o feliuta mica.As mai fi mancat dar nu mai era.Nu-i bai, mai fac.Multumesc de reteta Laura.Am facut tot la ochi.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-9-126761964628.jpg

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 03 March 2010 - 03:05 PM

Vad ca mica mea reteta are mult succes in randul sexului tare. :D

Eataly lasand la o parte poza cu crema de ton :hungry: sa stii ca te invidiez ca mama ta e acolo. Maica-mea nu poate veni la mine ca are 12 pisici si 2 caini, iti dai seama ca nimeni nu se angajeaza/nu vrea sa le poarte de grija in lipsa ei. E foarte greu asa, mi-ar place sa vina sa stea cu noi o luna, doua, e pensionara, insa din cauza animalelor ne vedem cam o data la 2 ani, cand merg eu in Romania. :P

#14 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 03 March 2010 - 03:14 PM

Te inteleg.Din fericire cand vine mama e tata acasa si are grija de cele 10 gaini si-un cine!Sta 3 saptamani , dupa care fuge, dar e bine si asa!In iulie ma duc eu acasa!Te pupam.
Pai trebuie sa fac iar pateu, ca eu cu mama am ramas cu pofta! :hungry:

#15 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 07 April 2010 - 06:11 PM

Am facut-o si eu de Paste... aveam de gand sa fac pateu de ton, doar ca timpul a fost prea putin asa ca am decis sa fac reteta ta (am blenduit totul cu musafirii de fata si gata)... O bunatate, si eu si soata si copiii am apreciat aperitivul cu ton, musafirii mai putin (cred ca erau deja plini de alte bunatati) si mie taaaare rau mi-a parut (a ramas mai mult pt noi) =))
Am sa o repet de fffff multe ori... Multam mult pt idee! :-* Sorina
Sorina

#16 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 07 April 2010 - 08:39 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 07 April 2010 - 06:11 PM, a spus:

Am facut-o si eu de Paste... aveam de gand sa fac pateu de ton, doar ca timpul a fost prea putin asa ca am decis sa fac reteta ta (am blenduit totul cu musafirii de fata si gata)... O bunatate, si eu si soata si copiii am apreciat aperitivul cu ton, musafirii mai putin (cred ca erau deja plini de alte bunatati) si mie taaaare rau mi-a parut (a ramas mai mult pt noi) :lol:
Am sa o repet de fffff multe ori... Multam mult pt idee! :pupic: Sorina


Mai ai? Arunca si aici la mine! Mi s-a parut mie ca am citit pe la unul din topice dar n-am fost sigura ca te-ai inspirat din reteta aceasta. Sa va fie de bine. :) Asa-i mereu de sarbatori cand avem de unde alege. Ia sa fi facut tu aperitivul asta in post, intr-o zi cu dezlegare la peste, sa fi vazut atunci cum ar fi ras musafirii bolul cu pasta de ton! :lol:

#17 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 11 May 2010 - 10:32 PM

baiatul meu isi face des pasta din asta (mereu am maioneza facuta de mine in frigider ).l-am invatat sa-si faca.el isi mai pune (l-a invatat o prietena americanca) praf de chimion,dar cu ghimbir n-am incercat.si am uitat sa spun ca eu mai pun si patrunjel verde tocat.
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#18 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 12 May 2010 - 08:34 AM

Laura, de abia acum am vazut ca mi-ai raspuns... Scuze... Acum chiar ca nu mai am, daaar nu e nici-o problema, cat de curand vor veni caldurile si astfel retetele de acest gen vor avea mare trecere la mine in bucatarie...
Iti multumesc din nou pt preagustoasa reteta! Sorina
Sorina

#19 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 June 2010 - 09:05 PM

Am repetat pasta de ton si masline cu maioneza facuta de mine (pt prima data)... buna rau...
Am taiat castravetii bastonase si am intins in castronul cu pasta de ton... ma doare burta de cat am mancat...
Sorina

#20 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 06 July 2010 - 10:41 PM

Atansiune sa nu faci carcei la stomac! :P Adevarul e ca eu am cumparat sambata Dourada/Dorada si azi i-am facut la cuptor in sare. Deci tot peste am infulecat si noi. Am sa merg la subiectul de rigoare sa ma laud. :P

Edit: io uitasem de pasta asta :headbang: si uite ca acum pe caldura e binevenita, mai dam pauza la aragaz. :beer2:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi