Forum Culinar: Copilul mic si bolile sale. - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Copilul mic si bolile sale.

#1 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 28 February 2010 - 10:35 PM

Buna seara,dragi mamici!Am deschis acest topic din dorinta de a ne impartasi experientele legate de "bolile copilului".Eu,am 3 pitici ,Fineas are 3 ani si 6 luni,Rebeca are 2 ani si Matei are 1 an!Tocmai traversam o perioada grea , si anume toti trei imi tusesc.Rebeca si Matei au bronsiolita iar Fineas are laringita.Dr. pediatru ne-a recomandat aerosoli cu adrenalina si sirop Prospan;pt nas ,ser fiziologic sau Maxitrol ,daca secretiile sunt colorate,si Nurofen 3 zile ca antiinflamator.Voi,cum tratati aceste boli?Noua,intradevar ne merge bine dupa aerosolii cu adrenalina,dar deja mi-i se "acreste" de atata adrenalina.Adica,oridecate ori avem laringita sau bronsiolita,poc...adrenalina.Va astept ,cu drag sa ne sfatuim.Pana atunci...sanatate multa la pici!

#2 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 01 March 2010 - 09:12 AM

 Anca_B, la 28 February 2010 - 10:35 PM, a spus:

Buna seara,dragi mamici!Am deschis acest topic din dorinta de a ne impartasi experientele legate de "bolile copilului".Eu,am 3 pitici ,Fineas are 3 ani si 6 luni,Rebeca are 2 ani si Matei are 1 an!Tocmai traversam o perioada grea , si anume toti trei imi tusesc.Rebeca si Matei au bronsiolita iar Fineas are laringita.Dr. pediatru ne-a recomandat aerosoli cu adrenalina si sirop Prospan;pt nas ,ser fiziologic sau Maxitrol ,daca secretiile sunt colorate,si Nurofen 3 zile ca antiinflamator.Voi,cum tratati aceste boli?Noua,intradevar ne merge bine dupa aerosolii cu adrenalina,dar deja mi-i se "acreste" de atata adrenalina.Adica,oridecate ori avem laringita sau bronsiolita,poc...adrenalina.Va astept ,cu drag sa ne sfatuim.Pana atunci...sanatate multa la pici!




Cu brosiolita nu am facut cunostinta pana la cel mic! A fost o mare sperietura! A inceput cu ceva muculeti (nimic serios) tratati cu antitermice (nurofen), la o saptamana usoara febra, luam si antibiotic, il teminam, nu mai facem febra, dar la o zi haraie in piept! In cateva ore de la prima haraiala care am auzit-o (si nu era ceva de speriat), haraia asa tare ca m-am speriat! Mergem la spital, ne spune care e diagnosticul (nou pentru noi care mai aveam experiente cu bolile copiilor), vrea sa ne interneze! De ce, intrebam? Pentru ca trebuie sa-i facem aerosoli cu adrenalina si nu mai stiu ce...! Acasa nu se poate? Doar daca aveti "nebulizator"! Termen nou pentru noi! :toothy9; Daca venim zilnic la tratament e vreo problema? Il expuneti prea mult la intemperii! Ii face acolo prima sedinta de aerosoli , urlete, tipete, noi agitati, nervosi...de ce il chinuiti? Nu se poate altfel? NU! Asta e tratamentul! Ii mai face o injectie pentru dilatarea cailor respiratorii si plecam acasa! Doarme linistit bebe, toata noaptea!

A doua zi, cerem o a doua parere! La fel! De unde gasim aparat pentru aerosoli? Doctorul ne spune de o farmacie, unde gaseam ceva mai ieftin. In general aparatele sunt de la 350-380 ron in sus! La farmacia respectiva am luat cu 250 ron! Un lucru bun, mai ales ca nu eram intr-o perioada prea buna(financiar vorbind), iar aparatele fac toate acelasi lucru! Nimic complicat!

Tratamentul a fost cu Flixotide combinat cu ser fiziologic, de doua ori pe zi(dimineata si seara)timp de 10 zile! Acasa copilul nu s-a mai speriat de masca! Ne jucam, cantam, ii aratam carticele colorate...astea doua zile, pana s-a obisnuit! Si am scapat!

Am avut ceva emotii, deoarece episoadele de bronsiolita repetate, pot duce la astm! Dar au trecut cateva luni bune, iar bebe e foarte bine! Toata iarna nu a racit nici unul din ei! Au avut doar cativa mucisori cam trei zile, tratati cu Panadol si bai mai calde (spre fierbinte)cu sare pentru muraturi si aspirati des cu "batista bebelusului".

Voi faceti aerosolii acasa? Eu consider ca decat antibiotice (care oricum nu au ce cauta in bronsiolita) mai bine aerosoli!
Multa sanatate!

Ceva imunizare ati facut la bebei?

#3 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 01 March 2010 - 01:46 PM

Buna Claudia!Ma bucur ca ai venit sa povestim.Ce varste au copilasii tai?Eu,mi-am cumparat "nebulizator" de la firma FLAEMON" cu 180 de ron,in 2008!Era cel mai ieftin :(,dar sunt ff incantata de el,are tot felu' de accesorii :masca pt fata, accesorii pt nas sau numai pt. gurita etc.Ii fain si isi face treaba la greu...ca noi il solicitam ff des in perioada rece ,mai ales iarna.De imunizare am folosit doar Zinkit,dra dupa ce terminam cu el as vrea sa le dau Septilin sirop!Tu, ce le-ai dat de imunitate? Deci,problemele de sanatate au aparut in septembrie,cand a inceput Fineas gradinita.De atunci des a facut laringita .Fara febra ,fara antibiotice,doar aerosoli cu adrenalina,apoi aerosoli cu solutie de bicarbonat sau ser fiziologic(ca expectorant).Acum le-am dat ca expectorant ,sirop Prospan.si maine daca mai e cazul le fac aerosoli cu solutie de Prospan!Multa sanatate!

#4 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 01 March 2010 - 03:18 PM

 Anca_B, la 01 March 2010 - 01:46 PM, a spus:

Buna Claudia!Ma bucur ca ai venit sa povestim.Ce varste au copilasii tai?Eu,mi-am cumparat "nebulizator" de la firma FLAEMON" cu 180 de ron,in 2008!Era cel mai ieftin :-*,dar sunt ff incantata de el,are tot felu' de accesorii :masca pt fata, accesorii pt nas sau numai pt. gurita etc.Ii fain si isi face treaba la greu...ca noi il solicitam ff des in perioada rece ,mai ales iarna.De imunizare am folosit doar Zinkit,dra dupa ce terminam cu el as vrea sa le dau Septilin sirop!Tu, ce le-ai dat de imunitate? Deci,problemele de sanatate au aparut in septembrie,cand a inceput Fineas gradinita.De atunci des a facut laringita .Fara febra ,fara antibiotice,doar aerosoli cu adrenalina,apoi aerosoli cu solutie de bicarbonat sau ser fiziologic(ca expectorant).Acum le-am dat ca expectorant ,sirop Prospan.si maine daca mai e cazul le fac aerosoli cu solutie de Prospan!Multa sanatate!





Bianca are 4 ani si 10 luni, iar Andrei are 1 an si 2 luni!
Bianca vine de la gradi cu tot felul de virusi, bacterii..., dar asta este! Toti trec prin asta! Poate asa se intaresc!

Pentru imunitate, Biancai i-am dat Bronhovaxon (cred ca e corect scris) 10 pastile/luna, timp de trei luni. Foooarte multumita sunt! Lui Andrei i-am dat Lantigen B picaturi, 15 picaturi/zi, 20 zile, repetare de trei ori la interval de trei saptamani intre doze.

Asa are si nebulizatorul meu: 2 masti (mica si mare), accesoriu nas si pentru gura si cam atat parca!
Doctora mea nu mi-a mai dat sa fac aerosoli cu nimic de atunci! Se pot face asa facultativ? Spre exemplu cand sunt putin infundati, sau daca tusesc? M-as bucura! Decat siroape si pastile...
Apropos! Prospanul este foarte bun!

#5 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 02 March 2010 - 10:30 PM

 claudia-andi, la 01 March 2010 - 03:18 PM, a spus:

 Anca_B, la 01 March 2010 - 01:46 PM, a spus:

Buna Claudia!Ma bucur ca ai venit sa povestim.Ce varste au copilasii tai?Eu,mi-am cumparat "nebulizator" de la firma FLAEMON" cu 180 de ron,in 2008!Era cel mai ieftin =)),dar sunt ff incantata de el,are tot felu' de accesorii :masca pt fata, accesorii pt nas sau numai pt. gurita etc.Ii fain si isi face treaba la greu...ca noi il solicitam ff des in perioada rece ,mai ales iarna.De imunizare am folosit doar Zinkit,dra dupa ce terminam cu el as vrea sa le dau Septilin sirop!Tu, ce le-ai dat de imunitate? Deci,problemele de sanatate au aparut in septembrie,cand a inceput Fineas gradinita.De atunci des a facut laringita .Fara febra ,fara antibiotice,doar aerosoli cu adrenalina,apoi aerosoli cu solutie de bicarbonat sau ser fiziologic(ca expectorant).Acum le-am dat ca expectorant ,sirop Prospan.si maine daca mai e cazul le fac aerosoli cu solutie de Prospan!Multa sanatate!





Bianca are 4 ani si 10 luni, iar Andrei are 1 an si 2 luni!
Bianca vine de la gradi cu tot felul de virusi, bacterii..., dar asta este! Toti trec prin asta! Poate asa se intaresc!

Pentru imunitate, Biancai i-am dat Bronhovaxon (cred ca e corect scris) 10 pastile/luna, timp de trei luni. Foooarte multumita sunt! Lui Andrei i-am dat Lantigen B picaturi, 15 picaturi/zi, 20 zile, repetare de trei ori la interval de trei saptamani intre doze.

Asa are si nebulizatorul meu: 2 masti (mica si mare), accesoriu nas si pentru gura si cam atat parca!
Doctora mea nu mi-a mai dat sa fac aerosoli cu nimic de atunci! Se pot face asa facultativ? Spre exemplu cand sunt putin infundati, sau daca tusesc? M-as bucura! Decat siroape si pastile...
Apropos! Prospanul este foarte bun!


Sa-ti traiasca piticii,mari si sanatosi! :occasion14:
Si eu am luat Bronhovazon ,cand eram mica,aveam 9 ani;dar eu il luam pt. ca am avut astm-bronsic alergic(mostenim de la bunica din partea tatalui meu;eu si verisorii mei ,toti am avut astm,si inafara de un var de al meu,toti am scapat de astm).Stiu ca il cumparam din Ungaria, ca nu se prea gasea in Ro. =)) dar au trecut anii...
Sa-ti spun cum facem noi cu aerosolii:in caz de laringita facem de 4 ori pe zi ,cate 2 fiole de adrenalina,pana cand dispare tusea "latratoare" si raguseala,si incepe sa fie o tuse productiva(depinde cat e de grav,dar in general intre 1-3 zile de adrenalina)apoi,continuam cu aerosoli cu o solutie cu rol expectorant (adrenalina are rol dilatator,bronhodilatator)cum ar fi :ser fiziologic,solutie de bicarbonat de sodiu C 2,1%,solutie de clorura de sodiu in concentratie 2% sau 3%(astea se prepara la farmacie).Din ele le fac aerosoli de 3-4 ori pe zi ,cate 2 ml.
La bronsiolita ,pana cand e tusea aceea seaca, spastica si cu suierat le fac aerosoli cu adrenalina de 3 ori pe zi, cate 2 fiole,timp de 3-5 zile.Iar apoi aerosoli cu un preparat din cele de mai sus.
Daca sunt numai cu nasul infundat ,eu le pun in nas ser fiziologic,usor caldut,ii ung cu creme mentolate,pe piept si sub nas,sau stam un pic in baie si las sa curga apa fierbinte , sa se faca aburi.(dar nu le fac baie).

#6 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 21 August 2011 - 05:16 PM

nu am crezut pana nu am incercat. fetele mele au tusit toata saptamana, una tuse uscata cealalta cu infectie in piept.
o ceapa taiata in 4 si pusa pe o farfurioara in camera le-a ajutat sa doarma aseara si in seara asta. miroase la ele in camera dar si tusea non stop si ochisorii lor obositi m-au convins sa incerc tot ce aud.
merge cu succes, incercati cu incredere.
am vrut sa impartasesc si cu voi si sper sa vada toate mamicile , odata si odata o sa le foloseasca. merge si la adulti normal :(

#7 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 August 2011 - 12:40 PM

Ange, am folosit si eu o ceapa taiata la Cati in camera intr-o noapte ca o supara nu mai stiu ce raceala - a avut efect!

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 22 August 2011 - 12:50 PM

si eu am folosit ceapa taiata, cand Bea avea 4 saptamani s-a umplut de muci si nu a dormit o noapte
la noi nu a dat rezultat, dar cine stie ...poate ca se intampla mai rau daca nu procedam cu ceapa ...
noi am rezolvat cu aerosolii cu adrenalina ... , cateva sedinte si am scapat de mucii care ne umplusera de 2 saptamani...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 18 January 2012 - 05:29 PM

Cred ca am sa incerc si eu trucul cu ceapa in camera la fete... o am pe Giulia la pamant. Dupa 3 zile de febra, tuse si multe altele asociate, azi dimineata mi-a trantit un 40,2°C asa ca am zburat cu ea imediat la pediatru.
Bronhita... si intr-o forma urata. Antibiotic, fermenti lactici, sirop de tuse, nurofen cunoasteti povestea... Deja prestam totul de duminica, ne "lipsea" de pe lista doar antibioticul.
Mi-e asa o mila de ea... sa speram ca va fi bine cat mai repede.
Sorina

#10 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 January 2012 - 05:37 PM

 sorinadaniela, la 18 January 2012 - 05:29 PM, a spus:

Cred ca am sa incerc si eu trucul cu ceapa in camera la fete... o am pe Giulia la pamant. Dupa 3 zile de febra, tuse si multe altele asociate, azi dimineata mi-a trantit un 40,2°C asa ca am zburat cu ea imediat la pediatru.
Bronhita... si intr-o forma urata. Antibiotic, fermenti lactici, sirop de tuse, nurofen cunoasteti povestea... Deja prestam totul de duminica, ne "lipsea" de pe lista doar antibioticul.
Mi-e asa o mila de ea... sa speram ca va fi bine cat mai repede.

of sorina, imi pare rau :lol: sa se termine cat mai repede boala si sa se faca iar zglobie fata ta Imagine postata
eu pe Maia mea, pana acum, la aproape 7 ani, doar cu ceapa taiata in camera am desfundat-o noptile. da' trebuie sa fie ceapa din aceea care pisca :lol:

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 19 January 2012 - 09:55 AM

Multumesc, Boni!
Zglobie, zici... Giulia e nebunoaie rau (asta ca sa fiu draguta). Vad ca antibioticul a inceput sa-si faca efectul. Deja a inceput sa misune prin casa si sa faca prostii.
Sorina

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi