Forum Culinar: Prajitura Chanteclair - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura Chanteclair banala, delliicioassa

#1 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 04 March 2010 - 12:25 PM

Reteta o am dintr-o revista, nu mai stiu numele!

Aceeasi reteta este postata si pe blogul lui Paradis!

Iata reteta din revista:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769706247.jpg

Ingrediente blat:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-12676970745.jpg

- 8 oua
- 1 praf sare
- 8 linguri zahar
- 8 linguri faina

Se bat albusurile bat, cu sarea si zaharul adaugat treptat:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769708167.jpg

Se adauga rand pe rand galbenusele amestecand usor:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769709701.jpg

Apoi faina:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769711542.jpg

Compozitia astfel obtinuta, se coace in tava tapetata cu unt si faina, sau hartie de copt, cam 25-30 min. la foc potrivit. Sau mai bine pana la proba cu scobitoarea:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769713067.jpg

Ingrediente crema: la mine sunt mai multe (am facut mai multa crema)

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769715029.jpg

- 3 oua
- 4 linguri cacao
- 16 linguri zahar
- 8 linguri faina
- 1 litru lapte
- 200 gr unt

Intr- cratita se mixeaza ouale bine cu zaharul:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769716247.jpg

Se adauga faina si cacaoa si se omogenizeaza:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769718036.jpg

Apoi laptele adaugat treptat:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769719279.jpg

Cratita se pune pe foc mic si se amesteca continuu pana se ingroasa compozitia:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769720744.jpg

Crema se da la rece.
Untul se mixeaza bine, apoi se adauga crema racita bine, lingura cu lingura :

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-1267697220.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769723839.jpg

Se mai lasa crema cam 30 min la frigider!

Se insiropeaza blatul:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769726226.jpg

Pentru ornare:

- 200 ml frisca (mie imi trebuia mai multa)
- 1 ciocolata cu lapte

Crema racita se intinde uniform peste blatul insiropat:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769727361.jpg

Apoi se intinde frisca batuta si se rade ciocolata:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769729215.jpg

Sectiuni:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769730595.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769732724.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-595-126769733891.jpg

Stratul de frisca ar fi trebuit sa fie inalt, cam jumatate din inaltimea stratului de crema! Data viitoare! :tongue3:

Este o reteta banal de simpla, dar va garantez ca este foarte gustoasa!

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 March 2010 - 10:43 PM

Sunt sigura ca e foarte gustoasa iar de simpla pare ,destul de simpla,in imaginea revistei apare un patratel care ma face sa cred e vb. de ''revista practic in bucatarie''
Eu sunt mare fan al retetelor simple(cu ingrediente genuine)si de efect pt. asta :biggrin:
Si cum eu nu pot ,dar nu pot sa ma abtin de la off topic(cred ca de asta m-am si inscris aici pe forum)acest nume chanteclair,ma duce cu gandul la copilaria mea cand mergeam la film(vanzand 3 sticle=6 lei)si vedeam:''la rein de chanteclaire" cu Sarita Montiel..nu ma intrrebati de cate ori l-am vazut...muulltee.. =)) ;)

#3 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 04 March 2010 - 11:03 PM

Tare fain arata prajitura asta si simplu de facut. La aspect seamana mult cu Kati, vai ce pofta mi s-a facut. Cred ca o incerc sambata :biggrin:
Si sa fiu si eu off topic sau nu? Am vazut ca folosesti oua cu 3 =)) de cand cu stirea la tv eu am o obsesie pentru cifra oului, nu stiu cat o fi de adevarat o ba ce au zis, dar sincer de atunci is foarte atenta cand le cumpar dar eu sub 2 nu am gasit in magazin si nici asa stresata cum sustin ei nu ma simt ;)
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 March 2010 - 11:07 PM

Vezi postareaRamo, la 04 March 2010 - 11:03 PM, a spus:

Tare fain arata prajitura asta si simplu de facut. La aspect seamana mult cu Kati, vai ce pofta mi s-a facut. Cred ca o incerc sambata ;)
Si sa fiu si eu off topic sau nu? Am vazut ca folosesti oua cu 3 ;) de cand cu stirea la tv eu am o obsesie pentru cifra oului, nu stiu cat o fi de adevarat o ba ce au zis, dar sincer de atunci is foarte atenta cand le cumpar dar eu sub 2 nu am gasit in magazin si nici asa stresata cum sustin ei nu ma simt ;)


Ce minunatie!!! Imi place cum arata! :biggrin: O s-o trec in catastif si pe lista de asteptare! :D
Off topic: care-i smecheria cu ouale??? =))

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 March 2010 - 11:20 PM

Ramo stai calma cu 3,parerea mea ,e ca si cu gripa porcina:''MIIINCCIIUUNNII...."eu una nu cred o iota' din stirile astea.
Ceeii drept cand ai copii mai bine sufli si-n iaurt..dar pt. noi astilalti io' personal nu cred o iota''.....

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 March 2010 - 11:39 PM

Vezi postareaFoxyy, la 04 March 2010 - 11:07 PM, a spus:

Vezi postareaRamo, la 04 March 2010 - 11:03 PM, a spus:

Tare fain arata prajitura asta si simplu de facut. La aspect seamana mult cu Kati, vai ce pofta mi s-a facut. Cred ca o incerc sambata ;)
Si sa fiu si eu off topic sau nu? Am vazut ca folosesti oua cu 3 ;) de cand cu stirea la tv eu am o obsesie pentru cifra oului, nu stiu cat o fi de adevarat o ba ce au zis, dar sincer de atunci is foarte atenta cand le cumpar dar eu sub 2 nu am gasit in magazin si nici asa stresata cum sustin ei nu ma simt ;)


Ce minunatie!!! Imi place cum arata! :biggrin: O s-o trec in catastif si pe lista de asteptare! :D
Off topic: care-i smecheria cu ouale??? =))

Fooxulee!!tu stii ca mai nou iesti febletea mea!!
Cica ourile''' cu cifra 3 e di' la gaini stresate...si hormonu' di ' stres' sa transmite si la omu''cari li' mananca'''...CA STAU IN CONDITII MIZERE SI-S GAINILE STRESATE ETC.
Incearca sa gasesti tu un ou care sa aiba( seria aia)sub cifra 3,,,1 de ezemplu'' cat va costa???oul vreau sa zic...
Eu cred ca astia ne iau de prosti,''da rau de tot''..io' inteleg ca e criza si trebuie vanzare,da' nici asa frate''...
Parerea mea...
Ca e diferenta de la cer la pamant intre un out de tara(unde gaina a mancat viemisoru,iarba,graunta,etc)eu nu discut se vede si la aspect(galbenus)gust etc...dar deaici si pana la aberatiile de la ourile'' cumparate la supermarket'' io' personal cred ca-i cale luulnngaa..chiar f. lunga,intrucat nu-i nik. demonstrat.....
ma lasi...

#7 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 04 March 2010 - 11:43 PM

Super prajitura !
Arata foarte fain si cred ca e si buna.

In privinta oualor,fiti serioase !Dr.M asta s-a scrantit la cap.
Pai noi toti,inclusiv el,(inafara de ce crescuti la tara),noi astia crescuti la bloc cu cheia de gat,toti am mancat oua de la gaini de "baterie" alea stresate care stau 10 /m patrat si se oua dupa cum le sting si le aprind aia lumina.
Si zau ca nu-s mai stresata decat altii.
Suntem prea multi pe planeta , sa mai putem trai bio.
Asta-i o gaselnita sa mai scoata un ban in plus din buzunarul celor care au.
Oricat ne-am feri,de stres si de E-uri nu mai putem scapa.
Poate daca ne ducem sa traim la schit in varf de munte.
Scuze de Off.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 March 2010 - 11:44 PM

Vezi postareaGeany, la 04 March 2010 - 11:39 PM, a spus:

Fooxulee!!tu stii ca mai nou iesti febletea mea!!
Cica ourile''' cu cifra 3 e di' la gaini stresate...si hormonu' di ' stres' sa transmite si la omu''cari li' mananca'''...CA STAU IN CONDITII MIZERE SI-S GAINILE STRESATE ETC.
Incearca sa gasesti tu un ou care sa aiba( seria aia)sub cifra 3,,,1 de ezemplu'' cat va costa???oul vreau sa zic...
Eu cred ca astia ne iau de prosti,''da rau de tot''..io' inteleg ca e criza si trebuie vanzare,da' nici asa frate''...
Parerea mea...
Ca e diferenta de la cer la pamant intre un out de tara(unde gaina a mancat viemisoru,iarba,graunta,etc)eu nu discut se vede si la aspect(galbenus)gust etc...dar deaici si pana la aberatiile de la ourile'' cumparate la supermarket'' io' personal cred ca-i cale luulnngaa..chiar f. lunga,intrucat nu-i nik. demonstrat.....
ma lasi...


Scuzati, pardon pentru off-topic, da' io nu poci pentru ca sa ma abtigui si tre' sa zic: Mare-i gradina lu' Dumnezau!!!!!!!!!! Si multi ii sar gardurile!!!! :biggrin:

#9 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 05 March 2010 - 09:55 AM

Vezi postareaGeany, la 04 March 2010 - 10:43 PM, a spus:

Sunt sigura ca e foarte gustoasa iar de simpla pare ,destul de simpla,in imaginea revistei apare un patratel care ma face sa cred e vb. de ''revista practic in bucatarie''
Eu sunt mare fan al retetelor simple(cu ingrediente genuine)si de efect pt. asta :biggrin:
Si cum eu nu pot ,dar nu pot sa ma abtin de la off topic(cred ca de asta m-am si inscris aici pe forum)acest nume chanteclair,ma duce cu gandul la copilaria mea cand mergeam la film(vanzand 3 sticle=6 lei)si vedeam:''la rein de chanteclaire" cu Sarita Montiel..nu ma intrrebati de cate ori l-am vazut...muulltee.. =)) ;)



Chiar este gustoasa! Crema cu cacao in combinatie cu siropul, fac casa foarte buna!
Da! Cred ca era un "Practic in bucatarie", mai mult pe asta o cumparam!
Aveam casa plina si m-am enervat, am rupt foile care mi-au parut interesante si le-am indosariat! De aceea nu mai stiam revista!

#10 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 05 March 2010 - 09:59 AM

Vezi postareaRamo, la 04 March 2010 - 11:03 PM, a spus:

Tare fain arata prajitura asta si simplu de facut. La aspect seamana mult cu Kati, vai ce pofta mi s-a facut. Cred ca o incerc sambata :biggrin:
Si sa fiu si eu off topic sau nu? Am vazut ca folosesti oua cu 3 =)) de cand cu stirea la tv eu am o obsesie pentru cifra oului, nu stiu cat o fi de adevarat o ba ce au zis, dar sincer de atunci is foarte atenta cand le cumpar dar eu sub 2 nu am gasit in magazin si nici asa stresata cum sustin ei nu ma simt ;)



Daca o incerci, astept pareri!

Referitor la oua, daca m-as lua dupa fiecare nebun care vine si spune te miri ce ar ramane familia nemancata! Nici nu m-am uitat la numar cand le-am cumparat! Nu stiu nici daca se gasesc cu alt numar!

Au si parintii mei si socri gaini si de cand vine frigul si pane se incalzeste bine afara nu mai fac oua, sau mai exact mai mult de 2-3 pe zi nu se mai oua! Si alea or fi stresate? Ca mananca ce vor, alearga cat vor, mai sar gardul la legume...

#11 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 05 March 2010 - 10:00 AM

Vezi postareaFoxyy, la 04 March 2010 - 11:07 PM, a spus:

Vezi postareaRamo, la 04 March 2010 - 11:03 PM, a spus:

Tare fain arata prajitura asta si simplu de facut. La aspect seamana mult cu Kati, vai ce pofta mi s-a facut. Cred ca o incerc sambata ;)
Si sa fiu si eu off topic sau nu? Am vazut ca folosesti oua cu 3 ;) de cand cu stirea la tv eu am o obsesie pentru cifra oului, nu stiu cat o fi de adevarat o ba ce au zis, dar sincer de atunci is foarte atenta cand le cumpar dar eu sub 2 nu am gasit in magazin si nici asa stresata cum sustin ei nu ma simt ;)


Ce minunatie!!! Imi place cum arata! :biggrin: O s-o trec in catastif si pe lista de asteptare! :D
Off topic: care-i smecheria cu ouale??? =))




Multumesc Foxyy!
Crema asta nu seamana cu cea de la faguri? Asa imi pare mie! Putin diferita la preparare!

#12 Useril este offline   claudia-andi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 07-February 10
  • LocationPitesti

Postat 05 March 2010 - 10:04 AM

Vezi postareaPiscotel, la 04 March 2010 - 11:43 PM, a spus:

Super prajitura !
Arata foarte fain si cred ca e si buna.

In privinta oualor,fiti serioase !Dr.M asta s-a scrantit la cap.
Pai noi toti,inclusiv el,(inafara de ce crescuti la tara),noi astia crescuti la bloc cu cheia de gat,toti am mancat oua de la gaini de "baterie" alea stresate care stau 10 /m patrat si se oua dupa cum le sting si le aprind aia lumina.
Si zau ca nu-s mai stresata decat altii.
Suntem prea multi pe planeta , sa mai putem trai bio.
Asta-i o gaselnita sa mai scoata un ban in plus din buzunarul celor care au.
Oricat ne-am feri,de stres si de E-uri nu mai putem scapa.
Poate daca ne ducem sa traim la schit in varf de munte.
Scuze de Off.Imagine postata




Multumesc! E buna, crede-ma!

Ai mare dreptate la capitolul oua! :biggrin:

#13 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 March 2010 - 10:34 PM

Vezi postareaclaudia-andi, la 05 March 2010 - 10:00 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 04 March 2010 - 11:07 PM, a spus:

Vezi postareaRamo, la 04 March 2010 - 11:03 PM, a spus:

Tare fain arata prajitura asta si simplu de facut. La aspect seamana mult cu Kati, vai ce pofta mi s-a facut. Cred ca o incerc sambata :D
Si sa fiu si eu off topic sau nu? Am vazut ca folosesti oua cu 3 :P de cand cu stirea la tv eu am o obsesie pentru cifra oului, nu stiu cat o fi de adevarat o ba ce au zis, dar sincer de atunci is foarte atenta cand le cumpar dar eu sub 2 nu am gasit in magazin si nici asa stresata cum sustin ei nu ma simt :P

Ce minunatie!!! Imi place cum arata! :P O s-o trec in catastif si pe lista de asteptare! :P
Off topic: care-i smecheria cu ouale??? :P

Multumesc Foxyy!
Crema asta nu seamana cu cea de la faguri? Asa imi pare mie! Putin diferita la preparare!


Asa-i, seamana cremele, cu mici exceptii: a mea n-are oua deloc (sa nu cumva sa supar pe ala ce-a venit cu numaru' oualelor :P), plus ca-s nitel diferite cantitatile. Dar, in linii mari, seamana! :P Imi inchipui ca-i buna tare! :P

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi