Forum Culinar: Podoaba noastra capilara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Podoaba noastra capilara

#421 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,424
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 10 March 2021 - 06:29 PM

Eu as sta 5 ore la coafor, numai sa merite. Pentru mine nu cred ca ar functiona, indiferent ca m-as vopsi eu sau coaforul, dupa 2 saptamani se vad radacinile.
Pana la urma mi-am comandat si eu un sampon solid, altul decat cel pe care mi se pusese pata. Cel cu albastreala, cu tot cu cheltuieli de expediere m-ar fi costat mai mult de $40, am zis ca e totusi prea mult. Pe amazon nu vindeau decat set de 2 bucati, m-am dus pe site-ul lor direct si ma costa transportul aproape cat samponul :rolleyes: .
Lapo, sapunul e mic dar nu scrie pe cutie echivalentul a cate sticle de sampon obisnuit? din cate am citit, cam la toate ziceau ca normal tine mai mult decat cel lichid, dar sa fie lasat la uscat si pastrat intr-un recipient inchis, sa nu se umezeasca.

#422 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 11 March 2021 - 10:22 AM

Vezi postareaadi_edi, la 10 March 2021 - 06:29 PM, a spus:

Eu as sta 5 ore la coafor, numai sa merite. Pentru mine nu cred ca ar functiona, indiferent ca m-as vopsi eu sau coaforul, dupa 2 saptamani se vad radacinile.
Asa si eu, dupa 3 saptamani nu ma mai pot uita in oglinda, io la mine Imagine postata

Carmela, imi place tare nuanta ta, si reflexul rozuliu. Imagine postata

Am incercat si eu sa imi deschid culoarea. Ma gandeam ca va fi mai putin vizibil contrastul cu radacinile si nu va mai trebuie sa ma vopsesc asa de des. Am inceput treptat, am tot crescut un numar la vopsea, sub "stricta" indrumare a fetelor de la salon. Era totul bine cand plecam de la ele, dar dupa o vopsire acasa (cu aceeasi vopsea, cumparata de la ele) se strica aranjamentul. Unde se suprapunea ce aplicam eu acasa cu ce era aplicat la ele se inchidea culoarea... Mi s-a parut asa de complicat, plus ca nu imi placea cum se simtea parul, era mai incalcit si mai aspru din cauza decolorantului mai puternic.
Asa ca am revenit la saten inchis, si acum e totul simplu acasa si are iar luciu parul.

EDIT: ma batuse gandul sa nu-l mai vopsesc deloc, dar am intampinat adevarate revolte si acasa si la coafor Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de boni: 11 March 2021 - 10:23 AM


#423 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 11 March 2021 - 01:43 PM

Cand merg la coafor stau cam 3 ore si trebuie sa ma pregatesc sufleteste. Nu pot spune ca ma relaxez acolo. Am incercat eu cu reviste, cu podcasturi. Imi este greu :)
Ti-a crescut parul Carmella si ti-a iesit fain culoarea. Au facut treaba buna :)
Boni- eu acum sunt in punctul ala cand ma gandesc sa il las natural, cu tample albe si ce talmes balmes mai e pe acolo. Mai vedem ce o mai fi pana la Paste ca de tuns tot trebuie sa merg sa il tund.

#424 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 March 2021 - 04:30 PM

Cu statul... eu abia aștept să mă duc din nou, mie îmi place atmosfera de salon în general, iar aici e și mai mișto ca în alte părți :) îmi place să mă uit cum îi tunde sau vopsește și pe alții, e salon mixt de femei și bărbați, mai auzi o bîrfă interesantă, mai miroși un fixativ... Aș fi vrut să lucrez ca coafeză sau manichiuristă :) nu mă deranjează nici cînd aștept să îmi vină rîndul, de obicei se scuză toată lumea "vaai, ne pare rău!", mie nu, probabil pare ciudat, dar momentele de a nu face chiiiar nimic în viața mea sînt puține și mă bucur de ele. Nu stau nici pe telefon, mă uit în jur simplu, ca psihopata, cum zice un banc. Și îmi place să mi se și umble în cap, prin păr, poate să mă și tragă nițel de el, că îmi place și mai mult. Asta cred că am mai zis-o, dar iar e una dintre caracteristicile care e pe placul stiliștilor, care după ce mă cunosc își doresc să lucreze pe mine că nu zic "au, oh!", nici în timpul, nici după operațiunile făcute în capul meu. Dacă nu îmi place rezultatul, nu mă mai duc în locul ăla, dar nu am spus niciodată nimănui "ce nasol ai lucrat!".

#425 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 March 2021 - 05:07 PM

De-aia imi place si mie, pentru ca il consider timp dedicat doar mie insami si asta ma face sa ma simt bine si mi se ridica moralul mai ales cind e la pamint. :P
Eu daca n-am cu cine conversa sau daca nu pot povesti nimic cu ele citesc, ca nici de asta n-am timp altminteri. Cind ma usuca sub casca pot citi si citeodata mai si adorm :)

Eu am stabilit o relatie foarte nu's cum sa zic de incredere, o fi si pentru ca eu sint fedela de felul meu :) si nu ma duc nicaieri altundeva, cre ca sint deacu 20 de ani de cind merg la ele ca-s 2 surori. Eu ma dau pe mina lor cu toata increderea si daca ceva nu-mi place data viitoare le-o zic, ele stiu ce-mi place si citeodata imi mai propun o schimbare mica ca stiu ca radical nu pot :D Cind inchideau in august in anii trecuti am incercat sa ma duc la altele dar nu ma satisfac absolut deloc asa ca mai bine ma spal eu singura. Cit au fost inchise anul trecut la inceputul pandemiei am suferit groaznic. Aici se vehiculeaza ca daca se face zona rosie iar se inchid, sper totusi sa nu fie asa.

Carmella mi-ai adus aminte de salonul in care mergea mama cind eram mica si ma lua mereu cu ea, unde de fapt am furat meseria uitindu-ma la manichiurista, nu era mixt ala dar era un barbat care venea mereu sa-si faca manichiura :P

#426 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 12 March 2021 - 12:31 PM

Adriana, zici ca esti euImagine postata
Fix la fel, si eu merg de mai bine de 20 de ani in acelasi loc, sunt 2 surori si ne intelegem foarte bine. Am incredere deplina in ele, si le spun tot ce am pe sufelt (legat de par si, cateodata, si mai mult Imagine postata)
In august inchid si ele, dar, de obicei, suntem si noi plecati in vacanta in luna august.

Aceasta postare a fost editata de boni: 12 March 2021 - 12:31 PM


#427 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 March 2021 - 02:07 PM

Vezi postareaboni, la 12 March 2021 - 12:31 PM, a spus:

Adriana, zici ca esti euImagine postata

:D
ale mele surori s-au despartit asa ca acu una are salon in orasul meu si cealalta in orasul vecin, eu fiind pe frontiera dintre ele
si cum eu sint fedela zisei si impartiala ma duc o saptamina la una si alta la cealalta :P
in fundul inimii o prefer pe una dar cum ziceam mi se pare corect sa impart banii mei cu amindoua :)
si mai ales acuma cu zonele astea colorate si restrictiile care sint, daca merg la cea din orasul meu e ok, daca merg la cea di orasul vecin zic ca e mai aproape de locuinta si ies curata oricum :)
Gata, azi mi-am facut permanent pentru ca de luni inchid, nu se stie pentru cit timp :P

#428 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 March 2021 - 09:23 PM

Combinatie de maro cenusa si negru. Incerc sa ma fac ceva mai inchis. Asta a iesit.
Imagine atasata: monthly_03_2021/post-12-0-93288200-1617132038.jpgImagine atasata: monthly_03_2021/post-12-0-76019500-1617132051.jpgImagine atasata: monthly_03_2021/post-12-0-39958400-1617132079.jpgImagine atasata: monthly_03_2021/post-12-0-00542900-1617132097.jpg
Acolo unde firele au fost albe, e ceva mai maro, pe vospeaua veche, vad ca s-a fixat bine pigmentul mai inchis la culoare. Sper sa scap de roscat, dar e greu, ca mai toate au henna in compozitie.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#429 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,755
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 29 June 2021 - 12:09 PM

Anul ăsta m-am tot jucat cu nuanțele de culori la păr, înainte de Paște eram puțin mov:
Imagine atasata: monthly_06_2021/post-343-0-38363600-1624961279.jpg

Acum am revenit la un roșu mai inchis:
Imagine atasata: monthly_06_2021/post-343-0-99998800-1624961355.jpg

#430 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,424
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 29 June 2021 - 02:19 PM

Cred ca iti sta bine cu amandoua, dar cea rosie imi place mie mai mult. Imi place si tunsoarea, as vrea eu sa-mi stea si mie asa, dar al meu e... bleg :floare: , trebuie sa-l ajut sa aiba volum. Abia astept sa merg si eu la tuns!

#431 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,755
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 29 June 2021 - 04:35 PM

Pe mine ma avantajează parul scurt si imi este extrem de comod cu asa. Coafeza se joacă cu plăcere in parul meu, de cate ori ma duc la tuns. Soțul e in extaz tot timpul cand ajung acasă. Iar eu ma bucur cand îi văd fericiți.

#432 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 30 June 2021 - 10:14 AM

Vezi postareamino, la 29 June 2021 - 04:35 PM, a spus:

Soțul e in extaz tot timpul cand ajung acasă.

Deci, tu ai gasit un barbat, care nu se plange ca n-ai parul lung?
E cam rar, sa-ti traiasca! :floare:

#433 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,755
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 30 June 2021 - 10:40 AM

Vezi postareabellamama, la 30 June 2021 - 10:14 AM, a spus:

Vezi postareamino, la 29 June 2021 - 04:35 PM, a spus:

Soțul e in extaz tot timpul cand ajung acasă.

Deci, tu ai gasit un barbat, care nu se plange ca n-ai parul lung?
E cam rar, sa-ti traiasca! :floare:


Serios :blink: sunt bărbați care se plâng de așa ceva? Atunci să imi trăiască!

#434 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 30 June 2021 - 02:02 PM

da :floare:
deci să-ți trăiască! :blink:

#435 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,424
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 July 2021 - 04:41 AM

In sfarsit, mi-am facut buclele pe care mi le doream dintotdeauna. Pacat ca nu-mi sta bine cu ele la varsta asta. :D. M-am gandit ca daca tot nu ma duc la coafor deocamdata, macar sa-mi bibilesc parul ce mi-a mai ramas pe cap :P . Imi cumparasem acum vreo 2 luni o jucarie pe care n-am incercat-o pana acum, ma gandeam ca poate mai bine imi cumparam ciocolata de banii aia :P . Poate daca m-as machia, sau mi-as vopsi parul... Hmmm... ma mai gandesc...
Imagine atasata: monthly_07_2021/post-192-0-55066600-1627007900.jpg
Asta-i jucaria (in realitate e roz), imi place dar nu stiu cat ma tine.
Imagine atasata: monthly_07_2021/post-192-0-83683100-1627007946.jpg

#436 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 23 July 2021 - 12:41 PM

Am mai spus si repet: ador culoarea parului dumitale! Imagine postata Si ce repede ti-a crescut! Parca nu demult era scurt

Aceasta postare a fost editata de alpha: 23 July 2021 - 12:42 PM

Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#437 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 23 July 2021 - 01:22 PM

adi_edi, da' dice zici ca nu-ti stau bine buclele "la varsta asta"?!?!?! Adica?!?!?! Eeeeeeeeeee!!! Imagine postata
Si mie imi place culoarea ta, tare de tot. Ma tot gandeam si eu (la un moment dat) ca mi-ar fi mai simplu sa nu ma mai vopsesc. Dar am primit proteste vehemente, din mai multe directii, asa ca mi-a pierit si picul de curaj pe care il aveam Imagine postata



P.S. Daca nu ziceai ce e jucaria, nici prin cap nu-mi trecea ca e ptr. facut bucle.Imagine postata

#438 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,755
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 23 July 2021 - 01:34 PM

Adi, ce bucle faine ai! Si ce culoare frumoasa, uniforma, ai la par! Iar jucaria pune-o la treaba ca buna treaba face :D

#439 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,424
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 31 July 2021 - 04:47 AM

Multumesc de aprecieri, dar sa stiti ca in poze parul apare mai uniform decat e in realitate, in spate dedesubt e mai inchis. Mi-am facut bucle "in direct" vorbind cu maica-mea pe whatsapp si m-a convins ca nu-mi sta asa rau (vorba lu' fiica-mea, "I don't hate it" :D ). Nu m-am mai tuns de un an, nici nu-mi vine sa cred. Cred ca revin curand la varianta scurta ca e muuuuult mai practica. Dar atunci tunci tre' sa arunc jucaria ca nu-i buna pentru par scurt...offf in ce dilema m-am bagat :P .

#440 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 31 July 2021 - 08:08 PM

Buclele ți-au ieșit foarte bine. Lasă-ți-l măcar așa de lung, nu îți văd fața, dar din ce văd stă foarte bine. Parcă îmi amintesc vag despre o discuție despre păr lung - păr scurt de aici. Știu că se zice că părul scurt "întinerește", eu nu cred asta, cred că părul mediu spre lung e cel mai potrivit la vîrstele maturității :D

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi