Forum Culinar: Podoaba noastra capilara - Forum Culinar

Salt la continut

  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Podoaba noastra capilara

#1 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 07 March 2010 - 01:14 PM

Hello tuturo! :D Va invit sa discutam despre parul nostru (cum il intretinem, ce modificari ii aducem), despre noile look-uri si despre orice alte probleme intampinam.

Incep eu! :D Am parul destul de lung (pana la jumatatea spatelui) si vreau sa creasca mai mult si sanatos. Stiti ceva tratament naturist pentru asta? Intreb deoarece parul meu de obicei se opreste din crescut cand ajunge la dimensiunea asta si taaare as vrea si eu un par ca al Hanei, de exemplu :)
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#2 Useril este offline   Issis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationTargoviste

Postat 08 March 2010 - 09:52 AM

Vezi postareaCosmina N, la 07 March 2010 - 01:14 PM, a spus:

Hello tuturo! :headbang: Va invit sa discutam despre parul nostru (cum il intretinem, ce modificari ii aducem), despre noile look-uri si despre orice alte probleme intampinam.

Incep eu! :) Am parul destul de lung (pana la jumatatea spatelui) si vreau sa creasca mai mult si sanatos. Stiti ceva tratament naturist pentru asta? Intreb deoarece parul meu de obicei se opreste din crescut cand ajunge la dimensiunea asta si taaare as vrea si eu un par ca al Hanei, de exemplu :floare:


Am avut si eu parul lung si aceeasi dorinta ca tine. L-am taiat asa, de moft si nu am mai reusit sa-l las sa creasca.
Atunci traia bunica mea care ma punea sa-mi fac masca cu galbenus de ou si ulei de masline. Stateam juma de zi cu masca asta (bineinteles ca aveam de furca pana ma spalam) si parul era asa lucios si ondulat ( oricum al meu e ondulat)

Apoi, toata vara ma clateam cu ceai de urzica sau cu ceai de frumze de nuc. Ce reflexe avea. Colegele ma banuiau ca ma vopsesc. Tinctura de nuca sau uleiul de nuca intareste radacina parului. Te masezi pe scalp si lasi sa actioneze vreo ora. Dar toate aceste remedii naturiste dau roade doar daca sunt folosite frecvent, nu asa...de 2 -3 ori pe an.

Bineinteles ca sunt si produse cosmetice pentru par lung, dar eu nu mai sunt la curent...Iti zic cum era cand aveam eu par lung si 20 de ani :floare:

Eram tanara ;) si aveam timp.

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 March 2010 - 10:31 AM

Iata si ''podoaba''mea capilara...nu e ca cea a Haney:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126838027104.jpg

Mai deaproape:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126838029093.jpg

Prins in coada:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126838024541.jpg

Ca si produse eu nu folosesc mai nimic,''la propriu"

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126838030666.jpg

Asta e tot :un pieptene cu dintii rari (nu perie),un pieptene cu dintii desi,pentru finisat coafura dupa ce l-am descalcit bine cu pieptenul rar...un sampon obisnuit pe care il folosim toata familia(mai putin cel mic,el jonson baby)si un fixativ,care folosesc f. putin la breton..

Tipsuri,foarte simple:nu ma spal pe par mai mult de 2 ori pe saptamana iarna(ca spalatul excesiv inbolnaveste parul)si o data la 2-3 zile vara.Nu ma spal pe par niciodata in cada (cand fac baie)sau sub dus,ci numai in chiuveta.Apa pt. spalat parul trebuie sa fie calda,o apa prea fierbinte l-ar inbolnavi,iar o apa prea rece l-ar ingrasa..
Cum imi spal parul:in prima apa samponez,clatesc in 2 ape,si a treia si ultima apa (doar calduta)clatesc cu otet,asta tine loc de cel mai bun balsam,il face stralucitor,si-l ajuta sa se descurce.Il storc usor,il infasor in prosop,dupa un timp cat prosopul a mai absorbit din apa ,il scutur bine,abea acum cu pieptanul cu dintii rari,incerc sa-l descalcesc usor(parul proaspat spalat e f. fragil,se smulge usor,asa ca trebuie tratat cu maxima delicatete'').Il las apoi sa se usuce singur,nu folosesc feon(ca l-ar arde),deaia il spal mereu seara...Abea cand s-a uscat de tot il pieptan bine si il strang.Nu-l perii niciodata,peria are un mod de a descalci parul,rupandu-l,si in timp parul se arde la capete(paste).
Daca vreti un par lung,cand a ajuns la nivelul umerilor e bine sa dormiti cu el prins in coada impletita usor.Daca dormi cu parul despletit se incalceste prea tare si dimineata rupi si smulgi o gramada din el.daca-l prinzi doar in coada (de cal cum se spune)il ''sugrumi''..
Nu schimb multe sampoane,ma-m obisnuit cu unul si merg pe ala(samponul trebuie folosit in functie de tipul de par:pt. un par gras,sampon pt. par gras,pt.un par uscat,sampon pt. par uscat,pt.par normal cazul meu,sampon pt. par normal),nu ma vopsesc prea des ci numai cand e strict necesar,e bine de folosit acelasi tip de vopsea(eu gerocosen)si alternand o data vopsea a doua oara nuantator de la acceeasi marca cu care v-ati obisnuit(nuantatorul nu ataca asa de tare parul precum vopseaua este mai putin invaziv..)
Daca parul se opreste din crestere trebuie indreptat(taiat cam de 2 degete din el)si isi va relua cresterea,(eu cam la 2-3 luni fac asta,mami meu se ocupa,dar se poate si la frizer)daca este ars(pascut) se indeparteaza toata portiunea arsa ca altfel nu mai creste.
Ca astea sun tipsurile mele.
Pentru un par mai rarut(ca al meu)e bine de facut un breton ,nu din crestetul capului ci mai din frunte asa,in felul asta ai mai mult par lung.Iata poza asta mi-am facu-to singura(scuzati calitatea):

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126838033363.jpg

Iar vara ca sa nu transpir il sucesc fie dedesupt si las sa curga jumate(obtinand asa o coada mai mica:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126838031893.jpg

Fie il sucesc de tot in cleste.
Cu ou masca,am incercat si eu o data dar nu mi-a placut ,oricat de bine m-am clatit nu am scapat de un iz de ou,oribil...
L-am mai spalat si eu cu infuzie de frunze de nuc(pe vremea cand aveam timp)dar cum pana la nuci mai e,acum apar urzicile,se face un ceai si te clatesti cu el..
Fetele de la tara se spala cu apa de ploaie(ferice de ele)
Pe vremuri se dadeau pe par cu gaz.Am mai citit ca e bun si uleiul de ricin(si pentru unghii),si tot in par si unghii se poate reflecta o lipsa de calciu,asa ca la sfatul medicului daca urmezi o dieta:cu lactate, oua,sau luat chiar calciu,dar doar la sfatul medicului...
Cam asta stiu eu dragele mele daca mai imi amintesc ceva scriu,sper ca am fost cat de cat de ajutor....
Poate vine Hana si ne spune mai multe..

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 March 2010 - 05:41 PM

Uite-l si infoiat ,foios,furios,imediat dupa ce l-am spalat:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-1268408457.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126840846496.jpg

#5 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 12 March 2010 - 06:49 PM

Vezi postareaIssis, la 08 March 2010 - 09:52 AM, a spus:

Am avut si eu parul lung si aceeasi dorinta ca tine. L-am taiat asa, de moft si nu am mai reusit sa-l las sa creasca.
Atunci traia bunica mea care ma punea sa-mi fac masca cu galbenus de ou si ulei de masline. Stateam juma de zi cu masca asta (bineinteles ca aveam de furca pana ma spalam) si parul era asa lucios si ondulat ( oricum al meu e ondulat)

Apoi, toata vara ma clateam cu ceai de urzica sau cu ceai de frumze de nuc. Ce reflexe avea. Colegele ma banuiau ca ma vopsesc. Tinctura de nuca sau uleiul de nuca intareste radacina parului. Te masezi pe scalp si lasi sa actioneze vreo ora. Dar toate aceste remedii naturiste dau roade doar daca sunt folosite frecvent, nu asa...de 2 -3 ori pe an.

Bineinteles ca sunt si produse cosmetice pentru par lung, dar eu nu mai sunt la curent...Iti zic cum era cand aveam eu par lung si 20 de ani :beer2:

Eram tanara :beer2: si aveam timp.


Issis, multumesc mult pentru sfaturi! :) Am auzit si eu de frunzele de nuc si voi incerca de indata ce vor aparea. Oare le pot folosi si uscate? :hug: Produse cosmetice nu vreau sa folosesc. Oricat de eficiente ar fi pe moment, sunt sigura ca vor avea efecte drastice asupra parului pe termen lung.
Acum 2 ani l-am tuns si eu destul de scurt (stil bob). Mi-a placut pe moment, dar dupa aceea am plans dupa el. Dar sa stii ca am facut bine tunzandu-l, deoarece asa de bine s-a regenerat, incat nu a mai trebuit sa il scurtez decat de 2 ori in acesti 2 ani. Si a crescut destul de repede.

Geany, nota 100 pentru tips-urile tale! :D Ai un par grozav!
Cam aceeasi lungime are si parul meu. Urmez si eu cateva "proceduri" dintre cele pe care le-ai enumerat. La mine este o problema: acum 2 luni mi-am facut permanent lejer si din aceasta cauza nu pot sa adorm cu el umed, sa-l piaptan pe parcursul zilei (pot numai cand e ud)...etc, stiti voi. Trebuie sa il usuc prin tamponare cu prosopul, stand cu capul in jos...numai ca asta dureaza ceva vreme si de cele mai multe ori nu am timp :hug: Acum incepe sa mi se despice la varfuri si trebuie sa ma duc sa mi-l scurtez putin (asta ma intristeaza).
Am o intrebare: poti sa-l speli bine in chiuveta, fiind asa de lung? Mie mi-e frica sa nu fac matreata daca il spal asa. Dar voi incerca intr-un lighean si sa-l clatesc cu putin otet (nu se simte?). Nu stiam ca apa fierbinte distruge parul. Eu fac baie in apa foarte fierbinte, deci asta trebuie sa inceteze :D Si plus ca il spal o data la 2 zile...nu am ce face, am parul gras. Pfff...trebuie sa am mai multa grija de el.
Voi face si eu poze zilele urmatoare.

Fetelor, mersi din nou! :D :)
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 March 2010 - 07:01 PM

Draga Cosmina,renunta la apa fierbinte (pt. par,ca in rest si eu fac baile fierbinti si f. lungii...),foloseste un sampon pt. par gras,daca nu-ti place chiuveta un lighean e ok.in cazul tau ultima clatire(a treia)cu apa calduta cu otet e absolut necesara(parerea mea),in plus raul deja a fost comis cu ''usorul''permanent,scurteaza tot ce-i pascut,si ai rabdare sa-si revina...si nu, otetul nu se simte dupaia deloc pui cam ca la o ''salata'',si incearca,cu timpul sa-l inveti spalat macar la 3 zile,se va obisnui el..ai sa vezi,te rog sa revii cu impresii... :hug:

#7 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 12 March 2010 - 07:56 PM

Vezi postareaGeany, la 12 March 2010 - 07:01 PM, a spus:

Draga Cosmina,renunta la apa fierbinte (pt. par,ca in rest si eu fac baile fierbinti si f. lungii...),foloseste un sampon pt. par gras,daca nu-ti place chiuveta un lighean e ok.in cazul tau ultima clatire(a treia)cu apa calduta cu otet e absolut necesara(parerea mea),in plus raul deja a fost comis cu ''usorul''permanent,scurteaza tot ce-i pascut,si ai rabdare sa-si revina...si nu, otetul nu se simte dupaia deloc pui cam ca la o ''salata'',si incearca,cu timpul sa-l inveti spalat macar la 3 zile,se va obisnui el..ai sa vezi,te rog sa revii cu impresii... :hug:


Mersi din nou, Geany draga! :hug: Am sa urmez sfaturile tale intocmai si promit ca revin cu impresii!

Permanentul l-am facut in primul rand pentru ca intotdeauna mi-am dorit un par lung si ondulat (al meu e drept) si in al doilea rand pentru ca am auzit ca e indicat pentru parul gras (cica nu se mai ingrasa asa de repede). Ei, despre asta nu stiu ce sa zic...cateodata e uleios a doua zi, alte dati pot sa-l las si 4 zile si nu are nimic. Dar al doilea permanent nu imi mai fac :hug:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 March 2010 - 08:40 PM

Vezi postareaCosmina N, la 12 March 2010 - 07:56 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 12 March 2010 - 07:01 PM, a spus:

Draga Cosmina,renunta la apa fierbinte (pt. par,ca in rest si eu fac baile fierbinti si f. lungii...),foloseste un sampon pt. par gras,daca nu-ti place chiuveta un lighean e ok.in cazul tau ultima clatire(a treia)cu apa calduta cu otet e absolut necesara(parerea mea),in plus raul deja a fost comis cu ''usorul''permanent,scurteaza tot ce-i pascut,si ai rabdare sa-si revina...si nu, otetul nu se simte dupaia deloc pui cam ca la o ''salata'',si incearca,cu timpul sa-l inveti spalat macar la 3 zile,se va obisnui el..ai sa vezi,te rog sa revii cu impresii... :hug:


Mersi din nou, Geany draga! :hug: Am sa urmez sfaturile tale intocmai si promit ca revin cu impresii!

Permanentul l-am facut in primul rand pentru ca intotdeauna mi-am dorit un par lung si ondulat (al meu e drept) si in al doilea rand pentru ca am auzit ca e indicat pentru parul gras (cica nu se mai ingrasa asa de repede). Ei, despre asta nu stiu ce sa zic...cateodata e uleios a doua zi, alte dati pot sa-l las si 4 zile si nu are nimic. Dar al doilea permanent nu imi mai fac :hug:

Din ce-mi spui tu ca o zi e uleios si altadata 4 nu ,s-ar putea sa tina de ciclul menstrual,e normal la varsta ta....si nu mai fa bai fierbinti iubita ca la varsta ta nu-i indicat,si mie imi plac da' io's gaina batrana deacu' sii pt. sale' mama''... :D

#9 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 12 March 2010 - 10:15 PM

Vezi postareaGeany, la 12 March 2010 - 08:40 PM, a spus:

Din ce-mi spui tu ca o zi e uleios si altadata 4 nu ,s-ar putea sa tina de ciclul menstrual,e normal la varsta ta....si nu mai fa bai fierbinti iubita ca la varsta ta nu-i indicat,si mie imi plac da' io's gaina batrana deacu' sii pt. sale' mama''... :floare:


Am inteles sa traiti :tongue3: Fara bai fierbinti pentru mine! Si mama mea ma tot cearta...zice ca imbatraneste pielea si ca face rau la inima. Lasa ca se incalzeste afara si numai dusuri reci mai fac :scratch:

Offtopic:
Si tu ai probleme cu salele? Sa ma vezi pe mine cand ma pun seara in pat :floare: Tot au, au, au...zici ca eu am 60 de ani. Adorm numai cu perna sub spate. Stiu ca nu e sanatos pentru mine, dar ce sa fac? Prea mult timp il petrec in fata calculatorului (the call of duty :floare: )
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 March 2010 - 10:35 PM

Pai la varsta ta n-ar fi normal sa te doara salele,nu cumva mi-ai umblat mataluta''prin frig cu salele goale'cum sa poarta fetili' acu' ca cica-i moda,cu ''vita basa''(talie joasa)alea alea...hhhmm???? :floare: :tongue3: mamu' tau are dreptate mare sa te certe,ascult-o...a mea si acu' ma cearta..dac-o ascult sau nu asta-i partea a doua :scratch:

#11 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 13 March 2010 - 01:51 PM

Vezi postareaGeany, la 12 March 2010 - 10:35 PM, a spus:

Pai la varsta ta n-ar fi normal sa te doara salele,nu cumva mi-ai umblat mataluta''prin frig cu salele goale'cum sa poarta fetili' acu' ca cica-i moda,cu ''vita basa''(talie joasa)alea alea...hhhmm???? :pupic: :occasion15: mamu' tau are dreptate mare sa te certe,ascult-o...a mea si acu' ma cearta..dac-o ascult sau nu asta-i partea a doua :floare:


N-am umblat cu salele-n vant, parol! :angry: Nu pot sa ma imbrac cu pantaloni de-aia cu talie joasa ca am impresia tot timpul ca-s in fundul gol :(( Is imbracata mai ceva ca bunica. Problema e ca am stat si stau foarte mult la birou. :lol:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#12 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 14 March 2010 - 12:04 AM

Buna seara fete frumoase,
Ce subiect frumos! Eu sunt ceva de speriat cu parul...Nu suport sa il vad despicat la varfuri si pentru mine e lege scurtatul cu un centimetru la 2 luni. Cred ca am avut cam tot ce a aparut in materie de sapon/tratament/masca...Daca la ceva de imbracat ma gandesc de cateva ori pana dau banii, la un sampon nou nici nu clipesc :)
In ultimul timp am inceput sa imi "fabric" singura mastile de par, si ceva ce mie imi face foarte, foarte bine e uleiul de migdale. Incalzit, intins bine pe tot parul si infasurat in folie de aluminu..si stau asa cateva ore. Uleiul de masline face si el bine la par (eu il amestec cu galbenus si cateva picaturi de lamaie).
In legatura cu samponul am ajuns la concluzia ca cel mai bun e cel de farmacie, ma refer la marcile care in mod normal nu le gasim la supermarket..eu acum am Klorane.
E bine sa se evite pe cat posibil usactorul/placa de intins, insa nu mereu se poate. Eu, avand parul destul de ondulat, imi place sa folosesc placa din cand in cand, insa atunci folosesc un protector termic (eu am sub forma de spray de la Tresemme).
In fine, as putea sa vorbesc o gramada despre par....daca vreti va mai scriu cateva masti de facut acasa, care la mine au dat rezultate bune.
O seara frumoasa!
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#13 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 14 March 2010 - 10:23 AM

Vezi postareaTitirimundi, la 14 March 2010 - 12:04 AM, a spus:

Buna seara fete frumoase,
Ce subiect frumos! Eu sunt ceva de speriat cu parul...Nu suport sa il vad despicat la varfuri si pentru mine e lege scurtatul cu un centimetru la 2 luni. Cred ca am avut cam tot ce a aparut in materie de sapon/tratament/masca...Daca la ceva de imbracat ma gandesc de cateva ori pana dau banii, la un sampon nou nici nu clipesc :hello:
In ultimul timp am inceput sa imi "fabric" singura mastile de par, si ceva ce mie imi face foarte, foarte bine e uleiul de migdale. Incalzit, intins bine pe tot parul si infasurat in folie de aluminu..si stau asa cateva ore. Uleiul de masline face si el bine la par (eu il amestec cu galbenus si cateva picaturi de lamaie).
In legatura cu samponul am ajuns la concluzia ca cel mai bun e cel de farmacie, ma refer la marcile care in mod normal nu le gasim la supermarket..eu acum am Klorane.
E bine sa se evite pe cat posibil usactorul/placa de intins, insa nu mereu se poate. Eu, avand parul destul de ondulat, imi place sa folosesc placa din cand in cand, insa atunci folosesc un protector termic (eu am sub forma de spray de la Tresemme).
In fine, as putea sa vorbesc o gramada despre par....daca vreti va mai scriu cateva masti de facut acasa, care la mine au dat rezultate bune.
O seara frumoasa!


Te rugaaaaam! =)) Tot ce ai spus e foarte interesant. Ce efecte au mastile pe care le-ai descris? Mie imi cam cade parul si mi s-a recomandat un sampon impotriva caderii parului de la farmacie, Vichy parca. Nu sti, e bun? B)
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#14 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 March 2010 - 07:11 PM

Interesant subiect si eu am mare pb cu parul in ultimul timp.

Mi se ingrasa f repede, bine eu am si un psoriazis care a recidivat,care la 2 zile dupa ce l-am spalat arata de parca ar fi nespal de o saptamana.

Candva aveam un par frumos, lung si des,acum mai am 2 fire.In crestet s-a apaltizat , nu mai am volum si chiar nu stiu ce sa mai ii fac.

Geany, eu nu pot sa ma spala la par cu capul in jos, am senzatia ca taman in crestet unde se ingrasa cel mai tare nu ajung sa-l clatesc f bine.Il spal tot timpul cand fac baie, dar cu apa asa si asa.Ca si sampon folosesc alternativ cel de la Vichy si unul din tara cu extract de nuc pt par saten.

Si mie imi place sa fie apa cat mai calda, a mai mult de 20 de min nu reusesc sa stau in cada.

Titirimundi scrie espre mastile tale, ma tenteaza si pe mine.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 March 2010 - 09:49 PM

Titirimundi,zicea ca îsi împacheteaza podoaba în folie de aluminiu.Eu fac altfel.Tai latura lunga a unei pungi pentru congelator,în asa fel încît sa obtin o gluga.Mi-o pun cu vîrful în sus ca Oblio,iar colturile ce pica pe lînga urechi în jos,le prind si le leg în spate.E mai confortabil decît cu folie de aluminiu.Pe mine ma enerveaza cum scîrtîie la urechi :drool:
Daca e rece,mai îmi trag si o caciula sau îmi leg un prosop peste punga...

La par pîna la umeri cu volum normal,ajunge o punga de de 3L(bun,depinde si de forma pungii, volumul si lungimea parului).
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 March 2010 - 09:56 PM

Mda,o sa urmaresc cu mare atentie subiectul asta, eu am terminat de citeva saptamini cu alaptarea si trebuie sa fac ceva sa-mi readuc parul la ceea ce era odinioara.oricum mi-au aparut multe fire albe in ultimii 4-5 ani,l-am mai vopsit,acum nu mai e vopsit de ceva vreme,l-am mai tuns (pina la umeri) si nu mai cade atit de dramatic,insa are tendinta claaaara de ingrasare(asta ca sa nu zic ca este gras de-a binelea).Ce sa zic, intr-o vreme eram foarte mindra de parul meu drept,stralucitor si negru de la natura.Acum sunt mai batriioara si mai ofilita,dar ma fac eu frumoasa la loc.Si tinara,desigur.Dah...

Asa ca o sa va urmaresc cu mare atentie si va multumesc anticipat pentru ceea ce scrieti aici.

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 March 2010 - 11:31 PM

mamistef,asa am patit si eu dupa aceasta perioada,iar solutia asta m-a ajutat rapid de tot.
Costa între 20-25 euro,depinde de unde este cumparata.
Dupa sarcini,probleme cu hormonii,cica asta este solutia cea mai rapida si eficienta.Pentru mentinerea de dupa ,sînt indicate masti naturale de ulei de migdale,apa de urzici,frunze de nuc...etc

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-5-126865143001.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 March 2010 - 08:18 PM

Mihaela, ce face Ell Cranell asta? Reda pigmentul? Si mie mi.au aparut in ultimii ani fire albe foarte multe de la stres si diverse suferinti...unele peste noapte asa.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 March 2010 - 08:56 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 March 2010 - 08:18 PM, a spus:

Mihaela, ce face Ell Cranell asta? Reda pigmentul? Si mie mi.au aparut in ultimii ani fire albe foarte multe de la stres si diverse suferinti...unele peste noapte asa.



EII-Cranell® alpha, was ist das eigentlich?
EII-Cranell® alpha ist ein Arzneimittel, das einen Wirkstoff enthält, der den schädigenden Einfluß des männlichen Hormons direkt an der Haarwurzel blockiert. Dadurch wird das Haarwachstum an den haarbildenden Zellen neu geregelt. Es sorgt nämlich dafür, dafür die Haare länger in der Wachstumsphase bleiben. Bei Männern und bei Frauen.

Und wie entfaltet EII-Cranell® alpha seine Wirkung?
Das männliche Hormon Testosteron kann nicht direkt eine Verkürzung der Haar-Wachstumsphase hervorrufen. Es muß vorher erst in eine aktive Form verwandelt werden. Die aktive Form heißt Dihydrotestosteron. Die Umwandlung ("Aktivierung") erfolgt unmittelbar an der Haarwurzel durch ein körpereigenes Enzym mit dem Namen 5-a-Reduktase. Hier setzt nun der EII-Cranell® alpha Wirkstoff an: Er blockiert nämlich dieses Aktivierungsenzym! Somit wird der hormonellen Ursache der androgenetischen Alopezie direkt entgegengetreten.

Wie sieht die Behandlung mit EII-Cranell alpha genau aus?
Es empfiehlt sich die 3-Schritt-Methode.
Erstens: Sofort nach Feststellen des Haarausfalls durch einen Dermatologen einen sogenannten Haarstatus (Trichogramm) durchführen lassen. Damit kann nicht nur die Ursache des Haarausfalls ermittelt, sondern auch der Erfolg der eingeleiteten Behandlung überprüft werden.
Zweitens: Regelmäßig EII-Cranell® alpha anwenden, d. h. zumindest im ersten Monat einmal täglich.
Drittens: Kontinuierlich weiter behandeln und die Zwischenuntersuchungen beim Arzt nicht vergessen.



Gebrauchsinformation

Ell - Cranell®
alpha
Wirkstoff:
17a-Estradiol

Zusammensetzung
1 ml Ell-Cranell®alpha enthält als arzneilich wirksamen Bestandteil 0,25 mg 17a-Estradiol.
Sonstige Bestandteile: 2-Propanol, Glycerol 85 %, Inositol, Geruchsstoffe, gereinigtes Wasser

Darreichungsform und Inhalt
Ell-Cranell®alpha ist als Lösung in Flaschen zu 100 ml und 2 x 100 ml (jeweils mit Kopfhaut-Applikator) erhältlich. Ell-Cranell®alpha ist ein Mittel zu äußeren Anwendung auf der Kopfhaut.

Pharmazeutischer Unternehmer
GALDERMA LABORATORIUM GmbH
Sasbacher Straße 10, D-7911 I FREIBURG I. BR.

Hersteller
GALDERMA LABORATORIUM GmbH
Eichendorffweg 5, D-88396 BIBERACH AN DER RISS

Anwendungsgebiete
Zur Steigerung der verminderten Anagenhaarrate bei der leichten androgenetischen Alopecie (hormonell bedingter Haarausfall) bei Männern und Frauen.

Gegenanzeigen
Wann dürfen Sie Ell-Cranell®alpha nicht anwenden?
Bei Überempfindlichkeit gegen einen der Inhaltsstoffe. Bei Personen unter 18 Jahren liegen keine Erfahrungen vor.

Was müssen Sie in der Schwangerschaft und Stillzeit beachten?
Spezielle Erfahrungen mit der Anwendung von Ell-Cranell®alpha in der Schwangerschaft und Stillzeit liegen nicht vor.

Vorsichtsmaßnahmen für die Anwendung und Warnhinweise
Welche Vorsichtsmaßnahmen müssen beachtet werden?
Nur zur äußeren Anwendung, nicht in die Augen und auf die Schleimhäute bringen.

Dosierungsanleitung, Art und Dauer der Anwendung
Die folgenden Angaben gelten, soweit Ihnen Ihr Arzt Ell-Cranell®alpha nicht anders verordnet hat. Bitte halten Sie sich an die Anwendungsvorschriften, da Ell-Cranell®alpha sonst nicht richtig wirken kann!

Wie oft sollten Sie Ell-Cranell®alpha anwenden?
Ell-Cranell®alpha wird einmal täglich angewendet, am besten abends. Nach Besserung des Haarausfalles bzw. der Krankheitserscheinungen kann die Anwendung auf jeden zweiten bis dritten Tag verringert werden. Dies ist frühestens nach einem Monat zu erwarten.

Wie sollten Sie Ell-Cranell®alpha anwenden?
Nur zur äußeren Anwendung, nicht in die Augen und auf die Schleimhäute bringen. Ell-Cranell®alpha wird mittels Kopfhaut-Applikator direkt auf die Kopfhaut bzw. auf die erkrankten Stellen aufgetragen. Dazu den Kopfhaut-Applikator etwa 1 Minute lang gleichmäßig auf der Kopfhaut entlangführen (Streichbewegungen), so daß ca. 3 ml der Lösung auf die Kopfhaut gelangen.

Wie lange sollten Sie Ell-Cranell®alpha anwenden?
Es liegen keine klinischen Erkenntnisse über Wirksamkeit und Verträglichkeit bei längerer Anwendung als 1 Jahr vor. Eine längere Anwendung darf deshalb nur nach Rücksprache mit einem Arzt erfolgen. Es wurde nicht untersucht, wie lange die Wirkung des Präparates nach Absetzen anhält.

Nebenwirkungen
Welche Nebenwirkungen können bei der Anwendung von Ell-Cranell®alpha auftreten?
Aufgrund des Alkoholanteils kann ein kurzfristiges, Brennen oder Rötung und Juckreiz auf der Kopfhaut auftreten. Während der Anwendungszeit kann die Kopfhaut eher fettiger als trocken werden. Wenn Sie Nebenwirkungen bei sich beobachten, die nicht in dieser Packungsbeilage aufgeführt sind, teilen Sie dies bitte Ihrem Arzt oder Apotheker mit.

Hinweise und Angaben zur Haltbarkeit des Arzneimittels
Das Verfallsdatum dieser Packung ist außen aufgedruckt. Verwenden Sie diese Packung nicht nach diesem Datum!

Stand der Information Juni 1997

Arzneimittel unzugänglich für Kinder aufbewahren!
Die Anwendung mit dem Kopfhaut-Applikator ist sehr einfach:

1. Verschluß der Flasche abdrehen Kopfhaut Applikator aufschrauben und bis zum Anschlag festdrehen!
2. Die Flasche am Sockel festhalten und den Applikator - durch das Haar - direkt auf die Kopfhaut bzw. auf die erkrankte Stelle aufsetzen.
3. Durch die kleinen, kaum sichtbaren Austrittsöffnungen am Applikator fließt das Arzneimittel heraus.
4. Den Applikator leicht auf der Kopfhaut bzw. den zu behandelnden Stellen entlangführen. Das Arzneimittel kann bequem aufgetragen werden. Die Flüssigkeit läuft nicht herunter, die Frisur bleibt erhalten.
5. Zum Transport oder auf Reisen den Applikator abschrauben und den Verschluß auf die Flasche aufdrehen, damit die Lösung nicht ausläuft.

Und wenn ich mehr über Ell-Cranell®alpha wissen will, wen kann ich fragen?
Sprechen Sie mit Ihrem Arzt oder Apotheker.
Oder schreiben Sie direkt an:

GALDERMA LABORATORIUM GmbH
Sasbacher Straße 10
79111 Freiburg i. Br.

Niederlassung Biberach
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#20 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 16 March 2010 - 09:18 PM

Vezi postareaMaya, la 14 March 2010 - 11:31 PM, a spus:

mamistef,asa am patit si eu dupa aceasta perioada,iar solutia asta m-a ajutat rapid de tot.
Costa între 20-25 euro,depinde de unde este cumparata.
Dupa sarcini,probleme cu hormonii,cica asta este solutia cea mai rapida si eficienta.Pentru mentinerea de dupa ,sînt indicate masti naturale de ulei de migdale,apa de urzici,frunze de nuc...etc

Atasament 8509252.jpg


..pfuai,eu credeam ca nu a scris nimeni dupa mine la subiect!! ia sa ma abonez la notificari,ca altfel pierd discutii importante.Multumesc mult Maya, sa intru intr-o perioada mai de relache(a se pronunta cum se scrie hihihi) si ma interesez foarte serios de Ell Cranell.Am mai pus si eu fiole de Ginseng pe par, gaz,lotiune speciala de la Gerovital insa mare efect nu au avut.Sa vedem si cu smecheria asta,poate o gasesc prin Romania la un pret acceptabil,daca nu,ma descurc eu cumva ca-s fata isteatza si cu relatii.Si modesta pe deasupra :tongue3: Oricum cred ca trebuie sa si treaca vreo doua-trei luni pline de la terminarea alaptarii ca sa pot spune ca m-am reechilibrat un pic hormonal.

Arata acest topic


  • 23 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi