Forum Culinar: blog - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

blog ajutor, lamuriri etc.

#1 Useril este offline   psyche 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 March 2010 - 01:26 PM

Dragele mele
Admirand frumoasele voastre bloguri am inceput si eu unul, dar am o mare rugaminte la voi, cele mai experte. Spuneti-mi si mie cum pot sa indexez articolele pe teme? Arhiva pe luni mi-o face singur dar as vrea si pe tematici gen "despre noi" "activitati" si tot asa. Asa cum am vazut la voi ca sunt intexate retetele pe "dulciuri", "paine" etc.
Ma ajuta cineva?
O primavara frumoasa va doresc tuturor!

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 March 2010 - 02:42 PM

Vezi postareapsyche, la 10 March 2010 - 01:26 PM, a spus:

Dragele mele
Admirand frumoasele voastre bloguri am inceput si eu unul, dar am o mare rugaminte la voi, cele mai experte. Spuneti-mi si mie cum pot sa indexez articolele pe teme? Arhiva pe luni mi-o face singur dar as vrea si pe tematici gen "despre noi" "activitati" si tot asa. Asa cum am vazut la voi ca sunt intexate retetele pe "dulciuri", "paine" etc.
Ma ajuta cineva?
O primavara frumoasa va doresc tuturor!

Bun venit,psyche :)
Unde ai blogul?Pe bloggspot?
Daca da, Dashboard->Layout-> Add a Gadget->Link List->Configure Link List->
La Titlu dai Prajituri de exemplu/sau o alta categorie,leave blank,ca sa-ti arate toate linkurile din index,alegi daca vrei sa ti le sorteze în ordine alfabetica...etc si dai Url/likul retetei cu pricina/cea care vrei s-o indexezi,iar dedesubt Numele retetei/prajiturii în acest caz,SAVE si gata.
Acesti pasi îi urmezi pentru a crea fiecare categorie dorita.Cînd vrei sa adugi ceva într-o categorie,mergi dinnou la LAyout,alegi categoria dorita,bagi din nou linkul retetei,iar dedesubt numele,save..si tot asa..
Te prinzi tu cum o sa functioneze :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 10 March 2010 - 02:47 PM

Pe langa cea scrisa de Maya, ar mai fi o varianta...
Aspect -> Adaugati un obiect gadget -> si alegi gadgetul Pagini
Dupa aceea te duci la Postari -> Editati pagini si creezi o pagina noua careia ii dai numele dorit (Dulciuri de ex.), iar in continut introduci linkurile retetelor dorite, salvezi pagina si ea o sa-ti apara ca o pagina independenta pe blog, in gadgetul de care spuneam mai sus...

Sper ca ai inteles cat de cat... spor :)
Imagine postata

#4 Useril este offline   psyche 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 March 2010 - 08:41 PM

Multumesc dragele mele, sunteti grozave si va iubesc!
Blogurile mele nu-s deloc culinare, sunt chiar foarte profesionale si destul de seci de-aia as vrea sa le mai anim un pic.
Poate aruncati o privire la http://art-for-life-ro.blogspot.com/ si raspundeti la intrebarea din chestionar?
Intre timp am mai sapat si eu si-am gasit o solutie simpla la ceea ce doream: adaug gadget-ul "etichete" si la fiecare postare precizez ce etichete vreau, apoi apar ele singure.
:rolleyes: :tongue3: :scratch:

#5 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 10 March 2010 - 08:42 PM

Vezi postareapsyche, la 10 March 2010 - 01:26 PM, a spus:

Dragele mele
Admirand frumoasele voastre bloguri am inceput si eu unul, dar am o mare rugaminte la voi, cele mai experte. Spuneti-mi si mie cum pot sa indexez articolele pe teme? Arhiva pe luni mi-o face singur dar as vrea si pe tematici gen "despre noi" "activitati" si tot asa. Asa cum am vazut la voi ca sunt intexate retetele pe "dulciuri", "paine" etc.
Ma ajuta cineva?
O primavara frumoasa va doresc tuturor!




Varianta 1

La fiecare Editare de postare,ai sus titlul Ex : Supa de carne
Iar in partea de jos : Labels sau etichete acolo pui categoria de exemplu :Supe.


Varianta 2

Mai exista si varianta pe care ti-a explicat-o Sophie,sa cataloghezi temele pe pagini.
Intri la Postari apoi editati Pagini si deschizi o pagina noua : SUPE si dai link catre toate supele pe care le ai in
pagina principala.

Varianta asta ar trebui sa o lasi pe mai tarziu,cand ai sa ai mai multe retete si ai sa stapanesti bine prima pagina.
Din proaspata mea experienta si de pe propria piele iti spun ca atatea greseli am facut ,incat primul blog l-am
sters.Nu am intrebat pe nimeni nimic.
Ca asa e gemenii orgoliosi si egocentrici.Imagine postata
Nu il publicasem inca .Am facut pe el doar exercitii.
Abia apoi am deschis usa la casuta.Imagine postata
Si inca mai fac greseli si inca mai am multe de invatat.
Spor.

Mai intreaba daca nu merge.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 March 2010 - 09:18 PM

Io nu e geaman,si am facut la fel,(am început sa testez una alta,si nu am cercetat prea mult,ca eu nu-s pretentioasa)...cu diferenta ca pe mine ma doare-n bascheti de etichete,si treburi de astea .Acu cîteva zile mi-am înregistrat blogul pentru prima data pe seo-blog director,ca nu aveam ce face :tongue3:..în rest,eu nu l-am anuntat si inregistrat/popularizat pe niciunde..în afara ca apar în blogroll-urile fetelor din lista mea-nix reclama :scratch:
Counterul ala gratuit ,l-am pus si eu ca asa aveau toate fetele...mai moare el din cînd în cînd,dar nu are importanta.
Cu toate astea,tot ma mai gaseste lumea,deci nu ma plîng :lol:


Aaaa,chiar si de pe culinar l-am scos cu ceva vreme în urma,ca cica unii au facut plîngeri ca îl aveam la semnatura în forum,dar pe blogul meu nu era link catre culinar...eh,mai este si lume chioara :lol:
Oricum,ca sa nu mai ma anunte lumea ca nu am linkuri,si sa le dea de lucru moderatorilor sa-mi scrie mie MP-uri,mi-am sters linkul de la semnatura,si am încheiat prieteneste si în tacere relatia dintre noi :rolleyes:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   psyche 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 09 April 2010 - 11:47 AM

Fetelor multuemsc mult pentru suport, Maya reiterez vesnicul Ich liebe dich!
Olguta, piscotel, mii de multumiri si voua!
Acuma mai am o intrebare: Exista vreo posibilitate sa atasez un alt fisier, in afara de poze? As vrea de exemplu sa pun niste pdf-uri care sa poata fi descarcate de eventuale persoane interesate, si n-am vazut nici un gadget de felul asta. Ar fi o varianta sa le transform in poze... dar cand e vorba de o brosura de vreo 15 pagini parca e nasol...
Si inca ceva... cum e cu traficul? Adica unde pot sa-mi bag... scuzati... blogurile ca sa se uite lumea la ele? Ideea e ca sunt bloguri destul de profesionale, cu un... ca sa zic asa... target bine definit. Am avut surpriza sa vad ca le afiseaza si motorul de cautare google (am bagat eu o expresie care nu e foarte folosita si m-am trezit ca a sasea pagina era taman blogul meu)
Multam inca o data fetele, :D :D :D

#8 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 09 April 2010 - 12:49 PM

Instaleaza plugin-ul "PDF and PPT Viewer". Asta e valabil pentru wordpress. Poti incerca si "TxtBear". Bafta

#9 Useril este offline   psyche 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 April 2010 - 10:53 AM

Vezi postareanrares, la 09 April 2010 - 12:49 PM, a spus:

Instaleaza plugin-ul "PDF and PPT Viewer". Asta e valabil pentru wordpress. Poti incerca si "TxtBear". Bafta

Multumesc nrares dar blogul meu e pe blogspot. Acolo stii vreo smecherie? Ca sa nu-l transfer cu totul pe wordpress...

#10 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 10 April 2010 - 11:26 AM

Din pacate pentru blogspot nu cunosc. Mie personal mi se pare foarte limitat in optiuni, de aceea am ales wordpress. Acum ramane la latitudinea ta daca vrei sa exporti totul in WP sau sa ramai fidela la blogspot.

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 10 April 2010 - 12:45 PM

Am si eu o întrebare : cum se poate obtine numarul de telefon al Roxanei? :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 April 2010 - 01:14 PM

Vezi postareaAlexandru, la 10 April 2010 - 12:45 PM, a spus:

Am si eu o întrebare : cum se poate obtine numarul de telefon al Roxanei? :tongue3:

O întrebi pe ea :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   psyche 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 April 2010 - 02:32 PM

Vezi postareanrares, la 10 April 2010 - 11:26 AM, a spus:

Din pacate pentru blogspot nu cunosc. Mie personal mi se pare foarte limitat in optiuni, de aceea am ales wordpress. Acum ramane la latitudinea ta daca vrei sa exporti totul in WP sau sa ramai fidela la blogspot.

Nu stiu ce sa zic... am intrat pe wordpress dar mi-am cam prins urechile! Pentru inceput nu pot citi fisierele ca n-am nu stiu ce php... Adevaru-i ca sunt complet afona la chestiile... hard...

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 27 September 2010 - 02:07 PM

Ma dispera chestia asta :

Intru pe cate un blog aparent nevinovat.Fata harnica,pune reteta buna si frumoasa.
Cand sa-l inchid....Hatz!SPAM !
Apare o pagina cu teste de inteligenta pentru tampiti
Imbieturi de IP-oduri
Si tot felul de jocuri imbecile.

Acuma eu vreau sa stiu daca fata harnica e nevinovata.
Adica daca ea stie ce poarta in coada,sau parazitii aia ii sug vlaga fara ca ea sa stie.
Sincer,parca nu-mi vine sa cred ca se face cu voia proprietarilor,pentru ca unele sunt
bloguri serioase.Sau mie asa mi se par.
Daca parazitarea asta se face fara voia proprietarului de blog,va rog sa-mi spuneti cum
ne ferim de zombii astia.

Si mai cred ca oricine e liber sa-si puna pe pagina reclame la ce vrea muschii lui,pe
care eu o accesez daca vreau.
Dar sa-ti arunce reclama in fata e o marsavie.

Multumesc pentru raspuns.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 September 2010 - 02:45 PM

Direct fara voia cuiva nu se face :floare:
La fel cum nu se fac nici voturile alea ascunse (adica furate) pentru rating ...etc...etc..
Orice fata care si-a facut un buton,si a cerut un vot pentru un concurs,sau pentru stiu eu ce,rating,vreun cadou....am votat cu placere,chiar daca nu a fost cineva mai cunoscut/apropiat.
Am facut-o pentru ca apreciez munca pe care o depune pentru site/blog.Am votat si pe blogul unor persoane care nu le stiu deloc,ci le-am întîlnit întîmplator.De ce sa nu aibe sansa sa cîstige un aparat foto,sau vreo oala,masina de pîine etc...
Dar cînd intru pe blogul cuiva si dau un simplu click pe o reteta,si mi se deschid enshpe ferestre cu "merci ca m-ati votat"sau votul dumneavoastra va fi luat in considerare",si apoi pagina celor care cer sa te înscrii la ei pentru un trafic mai bun,plus reclame de genul celor amintite de tine...îti baga pe gît diverse aparaturi, vor sa-ti vînda tot!Te spam-uie fara mila,de nu stii care fereastra sa o mai închizi!

Mai e posibil ca cineva se înscrie la dievrse de-astea si nu stie ce face,pentru ca nu întelege ce se cere,sau nu stie engleza(si o face pe siteuri unde scrie doar engleza),sau din sete de trafic se înscrie la toate rahaturile alea fara sa citeasca care sînt "consecintele"...sau i se îndoaie de vizitatori,mai importanta fiind densitatea acestora :lol:

Mai ceva ce nu înteleg,de ce face careva reclama la chiloti direct sub banner...pe un site/blog cu mîncare.Chiar se merita pentru 5 euro pe luna sa pîlpîie coor-uri în tanga lînga farfuria cu ciorba?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 27 September 2010 - 03:28 PM

Ah da ,acuma inteleg.
Deci se face constienut sau "inconstient".Imagine postata
Apoi sa le fie de bine.
Cum dau de asa ceva,cum o sterg din lista.Imagine postata
Si eu le-am dat votul fetelor care s-au inscris pe la concursuri.
Desi m-a deranjat acolo unde mi s-a cerut adresa de mail.Ca si listele de mailuri se vand
pe bani frumosi .Tot in scop de spam.
Atatea adrese de mail o sa trebuiasca sa-mi fac de o sa le uit si eu expeditorul si andrisantul.Imagine postata

Faza cu chilotii si cu ciorba m-a dat pe spate.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#17 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 September 2010 - 04:07 PM

Si mie mi s-a intamplat dar eu :floare: credeam ca am apasat eu pe ceva!

La inceput votam si eu pentru ele, acum nu, cum spui tu, Pisco, daca tre sa apas pe vote, si gata, ok.Dar pana complectez date si alte minuni, m-am lecuit.Numai.

De reclame, am mai vorbit.No way Hosè!

Eu am mai vazut blog de mancare si reclama la nus'ce pastila de slabit.Pai are vrun sens?
Daca blogul nu-i de diete...

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 September 2010 - 04:32 PM

Vezi postareaPiscotel, la 27 September 2010 - 03:28 PM, a spus:



Faza cu chilotii si cu ciorba m-a dat pe spate.Imagine postata


Da...sa vezi ce fain e cînd îti trece copchilu pe lînga tine si citeste în bling-bling glitter Sexy String,vede cururi pîlpîitoare,barbati în chiloti...si te întreaba "ce retete cautai?" :floare: ...

Vezi postareaEataly, la 27 September 2010 - 04:07 PM, a spus:


Eu am mai vazut blog de mancare si reclama la nus'ce pastila de slabit.Pai are vrun sens?
Daca blogul nu-i de diete...



Da,asta am vazut si eu.Pacat,ca unele fete chiar au un blog frumos,cu retete si imagini foarte faine,si vezi pe margini pilule de slabit,chiloti,tigari electronice...etc...
Strica tot aspectul blogului.Mai,macar sper sa le "iese" de un pachet de tigari...electronice :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 27 September 2010 - 09:45 PM

Vezi postareaEataly, la 27 September 2010 - 04:07 PM, a spus:

Eu am mai vazut blog de mancare si reclama la nus'ce pastila de slabit.Pai are vrun sens?
Daca blogul nu-i de diete...



Cum nu fata ?
Pai mai mancam,....mai tinem o dieta,iar mai mancam,iar o dieta.....Imagine postata
Tinem diete,ca sa putem manca.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#20 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 27 September 2010 - 10:27 PM

Da chiar. Eu asa m-am suparat de tare ca m-am hotarat sa-mi schimb total "skinul" :lol:
Sper sa binedispuna pe toata lumea, si pe aia la dieta si pe aia ca mine. :headbang:
Inca lucrez la butonul magic care sa-mi transforme blogul intr-unul bilingual. Cand aflu cum se maninca va spun.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi