Forum Culinar: Minitarte sarate cu morcovi si broccoli - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Minitarte sarate cu morcovi si broccoli

#21 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 26 November 2009 - 08:13 PM

O intrebare: se pot congela aceste tarte? In cazul in care se pot congela, cum sa procedez cand le decongelez? Eu as vrea sa le fac inainte de a naste (peste patru saptamani) ca sa am pentru atunci cand vin din spital pentru mine si pentru musafiri. Arata demential, Etaly.

#22 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 26 November 2009 - 09:37 PM

Huvi ,in primul rand: nastere usoara!
Sigur ca le poti congela.Eu le pun rapid in microunde, daca n-ai , nu-i bai :le scoti din timp si le lasi la temperatura camerei.

#23 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 November 2009 - 04:43 PM

Frumos, gustos si sanatos... cu siguranta se vor executa, doar ca nu in monoportii ci o preafrumoasa si grasa tarta sarata (lipsa de tava desteapta). Sper sa reusesc sapt viitoare. Oricum voi da de stire. Multumesc de idee! :D Sorina
Sorina

#24 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 November 2009 - 06:20 PM

Multumesc Sorina ! Data viitoare si eu , tot o unica tarta mare ca in congelator am deja monoprtii. :D

#25 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 02 December 2009 - 02:31 AM

Eataly sunt dementiale! Nu am pus foarte mult aluat (pana sus) caci am vrut sa fac si gogosi umplute, dar gustul este foarte bun iar aluatul se lucreaza de nota 10. Multumesc.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 210_90ba307b7a0cf5638fd4bfbbe4a27994.jpg


#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 December 2009 - 09:29 AM

Huvi, pentru mine chestiile congelate trebuie sa fie gata cind am nevoie de ele, ca asta e ajutorul dupa parerea mea, asa ca eu le congelez gata coapte, cind imi trebuie, daca am timp le las sa se decongeleze la temperatura camerei si ca sa fie ca abia facute le trec 5 minute in cuptoru cald.
Nastere usoara.

#27 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 02 December 2009 - 11:40 AM

Huvi a spus:

Eataly sunt dementiale! Nu am pus foarte mult aluat (pana sus) caci am vrut sa fac si gogosi umplute, dar gustul este foarte bun iar aluatul se lucreaza de nota 10. Multumesc.


Ma bucur ca v-au placut.Arata tare bine minitartele tale.Sper ca v-au placut si gogosile.E un aluat multifunctional. :D Sau 2 in 1 .De aceea imi place! Si :Tinem pumnii! :D

Adriana a spus:

Huvi, pentru mine chestiile congelate trebuie sa fie gata cind am nevoie de ele, ca asta e ajutorul dupa parerea mea, asa ca eu le congelez gata coapte, cind imi trebuie, daca am timp le las sa se decongeleze la temperatura camerei si ca sa fie ca abia facute le trec 5 minute in cuptoru cald.
Nastere usoara.


Eu, idem! =))

#28 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 02 December 2009 - 03:10 PM

Adriana a spus:

Huvi, pentru mine chestiile congelate trebuie sa fie gata cind am nevoie de ele, ca asta e ajutorul dupa parerea mea, asa ca eu le congelez gata coapte, cind imi trebuie, daca am timp le las sa se decongeleze la temperatura camerei si ca sa fie ca abia facute le trec 5 minute in cuptoru cald.
Nastere usoara.


Multumesc Adriana pentru rari de nastere usoara (deja am intrat in panica pentru ca nu-mi vine sa cred ca mai am atat de putin) si pentru sfat. Astazi mai fac o tura si le congelez. Sunt tare bune.

#29 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 09 January 2010 - 10:26 AM

:scratch: Am observat ca la ingrediente nu am scris un ou.Apare in poza si e mentionat la aluat dar nu la ingrediente.Scuze!Puteti sa-l adaugati , va rog! Multumesc! :occasion14:

#30 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 26 January 2010 - 05:52 PM

Eataly, in seara ac se mananca tarta sarata :lol: ... conopida si morcovii sunt deja fierti, chiar acum voi incepe cu 'calirea', doar ca am o mica intrebare pt tine: ai idee, din aluatul care iese din cantitatile date, ce dimensiune trebuie sa aiba tava (diametru)? Sper ca esti pe faza... Multumesc! :cheers: Sorina
Sorina

#31 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 January 2010 - 03:58 PM

Sper ca te-ai descurcat ,Sorina!

#32 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 January 2010 - 07:12 PM

Da, m-am descurcat... dupa cum ti-am spus deja, am facut, pt siguranta, reteta dubla.
Mi-au placut la nebunie gogoselele... si tin sa-ti spun ca au fost cu mult mai bune a 2a zi.
Torta sarata am facut-o cu conopida si morcovi, si am pus cteva mozzareline inainte de amestecul ou&lapte&patrunjel. A fost foarte buna... ca sa-ti faci o idee, am facut-o intr-o forma cu diametrul de 27cm si a ramas doar un triunghi micut, care a disparut a 2a zi.
Un singur dubiu am... uitand sa cumpar sambata praf de copt Pizzaiolo, am incercat sa cumpar de la magazinasul de langa casa, unde nu am gasit... asa ca am cumparat lievito in polvere Mastro fornaio.
M-am dus pe net sa vad pana la urma care e diferenta intre ele... nu am inteles pana la urma Pizzaiolo este praf de copt sau drojdie... cert e ca am inteles doar ca Pizzaiolo creste in cuptor, nu trebuie lasat sa creasca inainte. Asa ca am pus Mastro fornaio si am lasat aluatul sa creasca inainte...
Pana cand voi cumpara sambata Pizzaiolo ca sa ma lamuresc ce este de fapt... nu stiu daca am gresit folosind drojdia si nu praful de copt, dar a iesit bine...
Multumesc pt reteta! :floare: Sorina
Sorina

#33 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 29 January 2010 - 10:57 AM

Lievito Pizzaiolo de la Paneangeli e acelasi lucru cu un praf de copt(lievito in polvere).A nu se confunda cu lievito di birra (drojdie ), uscata sau deshidratata.

Uite ce contine lievito pizzaiolo PaneA. si un praf de copt de la Bertolini.

Imagine atasata: 59_a4c426ece8c5f3915a91f1fb18819103.jpg

Imagine atasata: 59_62add52422141ef32a6cddedf38c60e4.jpg

Acelasi lucru , doar ca Bertolini are si vanilina.

Important e ca totul a iesit bine si fara traume. :hello:
Eu am scris praf de copt si in paranteza Pizzaiolo pentru ca marca asta de praf de copt am folosit-o. Si dupa ei , noi pizza o facem cu praf de copt. :shock:

#34 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 29 January 2010 - 11:19 AM

Pe mine asta m-a indus in eroare... Pizzaiolo... chiar aveam pregatit pe masa un praf de copt normal... cand mi-a venit un dubiu si am plecat sa-l cumpar, si cum nu l-am gasit, vorbind cu vanzatoarea m-am 'reprofilat' pe Mastro fornaio...
Acum stiu ce sa folosesc data viitoare... Multumesc mult! :hello: Sorina
Sorina

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi