Forum Culinar: Sogurt, Yofu ... KEFU :o) Kefir din lapte de soya - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sogurt, Yofu ... KEFU :o) Kefir din lapte de soya lapte de soya covasat

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 22 March 2010 - 05:52 PM

Motto:
Laptele s-o covasâtu,
Hai ha!
S-o covasâtu!
Mândrele m-o părăsâtu,
Hai ha!
M-o părăsâtu!

:D

Pai am spus cam tot.
Kefu = kefir de soya

Am avut pitici pe creier cand am facut prima data tofu, si am observat ca laptele de soya face caimac.
M-am intrebat daca nu se si acreste.
Se!
Mi-a raspuns internetul.
Sogurt sau Yofu sunt denumiri comerciale pentru preparatele facute prin insamantarea laptelui de soya cu starter de iaurt.

Kefu :P © denumire pe care nu am omologat-o inca, este laptele de soya in care am introdus cateva colonii de kefir.
S-au pus la treaba in cateva ore si dupa nici doua zile, am baut primul borcan de Kefu.
L-am baut, mi-am sters mustata si mi-am adus aminte ca nu am facut o fotografie. :D
Nu are gustul "beany" - fasolos ? :D - de care face vorbire net-ul. E acrisor dar si acidulat datorita dublei fermentatii - lactice si alcoolice. Gustul de lapte de soya e mai putin decelabil. Nu e chiar asa de legat ca si kefirul din lapte de vaca sau capra insa am citit ca se poate ingrosa cu o lingura-doua de amidon desfacut in apa si adaugat la fierberea laptelui de soya (vezi topicul Tofu)
Culturile de kefir au prosperat si in acest mediu si s-au dezvoltat.

Am dat sa le arunc, dar citind pe net despte kefir, am vazut ca se dezvolta si in suc de fructe.
Ati ghicit.
Am inceput un nou experiment. Cu suc de mar.
Sper sa revin dupa weekend daca voi avea timp de procesat o noua transa de soya.

Anyway, ail bi bec! :D
Am doar poza de a doua zi dimineata:
.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-168-126927285864.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 March 2010 - 09:36 PM

Maestre, ma uimesti pe zi ce trece! Bag seama ca faci parte din categoria adeptilor lu': totul se consuma/recicleaza, nimic nu se pierde! Felicitari pentru reusite si multumiri pentru explicatii si informatii! :occasion15:

#3 Useril este offline   simonacris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationFundatura

Postat 23 March 2010 - 09:00 PM

Acum am vazut si chefirul, e bine de tinut minte.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi