Forum Culinar: cumparaturi pt BB - Forum Culinar

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cumparaturi pt BB

#581 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 12 March 2013 - 08:32 AM

Vezi postareaMutti, la 11 March 2013 - 11:39 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 11 March 2013 - 04:21 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 16 February 2013 - 11:55 PM, a spus:

Suzete: cumpara de toate felurile , nu se stie ce preferintza are bebe....

Sau, nu lua nici una, ca poate nu ti-or trebui deloc. Sor-mea n-a cumparat si copilul n-a cunoscut "gustul" vreunei suzete.




Eh , he , he.....

Eu m-am luptat cu Elena vreo 2 luni pana a primit suzeta ! A meritat! E relax total pt mama!
Crede-ma , eu mi-am cunoscut copilul si cu si fara.


Eu nu am reusit sa o alaptez pe Thalia, insa nu a fost moarta dupa suzeta, daca nu o vroia, o scuipa juma' de mertru :pupic: , si nici nu am avut probleme cu ea ca ar sta tot timpul cu suzeta in gura. De pe la 9 luni nu mai ia suzeta, doar mai cere cand ii ies dintii ca sa o morfoleasca - e chiar simpatica cu ea ca o pune pe parti, ca un trabuc :drool: .
E adevarat ca avem prieteni care au copii de 2 ani jumate care stau toata ziua cu suzeta in gura si le e foarte greu sa o scoata dar cred ca depinde foarte mult si de copil.
Cred ca fiecare tre sa incerce ce e mai comod si ce functioneaza pentru el si copilul lui...

#582 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 March 2013 - 08:54 AM

Vezi postareaMutti, la 11 March 2013 - 11:39 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 11 March 2013 - 04:21 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 16 February 2013 - 11:55 PM, a spus:

Suzete: cumpara de toate felurile , nu se stie ce preferintza are bebe....

Sau, nu lua nici una, ca poate nu ti-or trebui deloc. Sor-mea n-a cumparat si copilul n-a cunoscut "gustul" vreunei suzete.

Eh , he , he.....

Eu m-am luptat cu Elena vreo 2 luni pana a primit suzeta ! A meritat! E relax total pt mama!
Crede-ma , eu mi-am cunoscut copilul si cu si fara.

Dar de ce ai insistat s-o ia? Cu ce te-a ajutat dupa aceea?

#583 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 March 2013 - 11:28 AM

ajuta:
1. ca e mai linistit copilul si nu exceleaza la plans cand are vreun discomfort, dorinta pe care nu o intelegi, lipsa de atentie etc... . Adica e mult mai comod pt mama. Plus se culca singurica cu suzeta.
2. ca nu va suge degetul ca a mea, care inca suge vartos la 2 ani si jum si dr. a zis sa nu insistam daca ea nu vrea sa lase degetul ... ca face buba la cap :drool: ... si nu vom sti de unde refuleaza cine stie in ce loc pe la 30 si ceva de ani .... Froid asta!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#584 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 12 March 2013 - 01:55 PM

Nici Amelie nu a vrut suzeta !Am incercat pana pe la vreo doua luni,parca,sa i-o dau ,dar o scuipa.Am renuntat si am avut noroc ca nu isi sugea nici degetul.

Asa ca,sfatuiesc si eu,nu lua multe suzete(eu de altfel sunt contra suzeta Imagine postata )

Pompa pt muls o vad si eu inutila(sa o cumperi).Aici sunt la farmacii de inchiriat,poate sunt si in tara,daca chiar e nevoie.

Cu marcile de uleiuri,creme etc pt bebei cred ca difera de la copil la copil,ce suporta fiecare piele.Eu am avut la ai mei de la Bübchen si de la Penaten si am fost tare multumita.

Patut am avut din ala normal de bebelusi,de cand s-au nascut,pana la cativa anisori.Cam pana la doi ani,parca,au fost cu patutul la noi in dormitor,apoi la ei in camera.Cu Patrick am avut ceva probleme cu mutatul in camera ca era obisnuit sa doarma cu mine in pat(sotul lucra pe vremea aia in schimburi).Nu faceti greseala asta Imagine postata ,cu toate ca e frumos.

Nu am citit acum din urma,dar o chestie importanta e scaunelul/scoica ptr masina.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#585 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 12 March 2013 - 03:23 PM

suzeta, fiiu-meu nici n-a vrut s-auda de ea. i-am bagat-o in gura si a scuipat-o, drept care nu am insistat, si nu am avut nici o problema.

fiica-mea, in schimb, cu suptul degetului, si ea ca si Bea. am incercat sa-i dau suzeta, dar nici ea nu a acceptat. acum are 3 ani jumate, si mai suge degetul doar cand vrea sa doarma seara. am sperante ca in curand vom termina cu chestia asta. ii explicam tot timpul ca nu mai este bebe si nu mai trebuie sa faca asa.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#586 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 12 March 2013 - 04:02 PM

Vezi postareamilena, la 12 March 2013 - 03:23 PM, a spus:

suzeta, fiiu-meu nici n-a vrut s-auda de ea. i-am bagat-o in gura si a scuipat-o, drept care nu am insistat, si nu am avut nici o problema.

fiica-mea, in schimb, cu suptul degetului, si ea ca si Bea. am incercat sa-i dau suzeta, dar nici ea nu a acceptat. acum are 3 ani jumate, si mai suge degetul doar cand vrea sa doarma seara. am sperante ca in curand vom termina cu chestia asta. ii explicam tot timpul ca nu mai este bebe si nu mai trebuie sa faca asa.



Si eumi-am supt degetul pana pe la vreo 4 ani . Au incercat ai mei tot felul de metode , singura care a reusit a fost urmatoarea: mi-a zis mama ca daca o sa continui sa-mi sug degetul, or sa-mi iasa dintii in afara si baietii nu or sa vrea sa ma pupe... Din momentul ala nu am mai pus degetul in gura...

#587 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 12 March 2013 - 04:05 PM

clau, cu dintii i-am spus si eu. ia sa trec si la continuarea cu pupatul...
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#588 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 March 2013 - 04:53 PM

Lol! ce amuazante ati fost cu pupatul!
btw: Bea m-a intrebat acum vreo 3 saptamani daca poate sa ma pupe pe gura :floare:
si eu am supt degetul pana aproape de scoala, spre 6 ani :floare: , deci se arunca in neam!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#589 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 13 March 2013 - 08:27 AM

Mi-a venit o idee pt cei care au probleme cu copii care isi sug degetul Imagine postata .Exista la farmacie o solutie de dat pe unghii,la cei care isi rod unghiile,e amaruie.Normal ar trebui sa functioneze si impotriva suptului pe deget.Stiu,sunt rea,dar ma gandeam ca poate va e de folos :floare:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#590 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 March 2013 - 12:05 PM

petunie, am incercat-o, Mavala Stop. E amara si are un gust horror. Plange oleak, apoi se obisnuieste si continua sa suga degetul. La fiica unei prietene de-a mea (care mi-a si recomandat-o) a functionat, la noi, nu!
Asa am descoperit restul produselor Mavala pt mine si am capatat adictie eu :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#591 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 13 March 2013 - 12:06 PM

Vezi postareapetunie, la 13 March 2013 - 08:27 AM, a spus:

Mi-a venit o idee pt cei care au probleme cu copii care isi sug degetul Imagine postata .Exista la farmacie o solutie de dat pe unghii,la cei care isi rod unghiile,e amaruie.Normal ar trebui sa functioneze si impotriva suptului pe deget.Stiu,sunt rea,dar ma gandeam ca poate va e de folos :lol:


La mine au incercat asa, poate merge la atii : mi-au dat cu solutie amaruie , cu ardei iute, mi-au bandajat degetul pe care il sugeam. Ce nu au realizat parintii mei a fost ca mai aveam inca 9 degete disponibile :hungry: pe care le-am luat la rand :floare: . Cand a realizat mama ca nu merge cu forta, a schimbat tactica si faza cu pupatul la mine a tinut.

#592 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 14 April 2013 - 08:06 PM

Vezi postareaFoxyy, la 12 March 2013 - 08:54 AM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 11 March 2013 - 11:39 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 11 March 2013 - 04:21 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 16 February 2013 - 11:55 PM, a spus:

Suzete: cumpara de toate felurile , nu se stie ce preferintza are bebe....

Sau, nu lua nici una, ca poate nu ti-or trebui deloc. Sor-mea n-a cumparat si copilul n-a cunoscut "gustul" vreunei suzete.

Eh , he , he.....

Eu m-am luptat cu Elena vreo 2 luni pana a primit suzeta ! A meritat! E relax total pt mama!
Crede-ma , eu mi-am cunoscut copilul si cu si fara.

Dar de ce ai insistat s-o ia? Cu ce te-a ajutat dupa aceea?


Acum am vazut mesajul tau , foxulina....

Exact nu pot sa-tzi explic ....de fapt , ar fi multe de spus. Pe scurt , insa , suzeta ii ofera copilului alinare atunci cand are nevoie. Elena n-a vrut-o la inceput , asa ca stiu cum e si fara :toothy6:

Dar vad ca te intereseaza subiectul ceva vesti bune? :toothy9;

#593 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 April 2013 - 10:12 PM

Vezi postareaMutti, la 14 April 2013 - 08:06 PM, a spus:

Dar vad ca te intereseaza subiectul ceva vesti bune? :toothy9;

Depinde ce intelegi prin bune.... :toothy9;
Ma bag si eu in vorba, nimic deosebit. :toothy6:

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi