Forum Culinar: cumparaturi pt BB - Forum Culinar

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cumparaturi pt BB

#1 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 March 2010 - 09:32 AM

Am deschis topicul asta ca sa postam ce cumparam pt BB. Io mi-s noua in meserie :) si nu mi-ar strica niste sfaturi :P

Am inceput cu sticlele ( poze n-am dar am luat de pe net):
o
Am cumparat un set de la Avent , cica reduc colicile , cu perie si suzeta inclusiv:

Fisier atasat  flaschen.jpg (17.37K)
Number of downloads: 1Fisier atasat  flaschen2.jpg (1.94K)
Number of downloads: 1

Am luat inca 2 suzete teshite (ca asta de la Avent e rotund) in caz ca vrea altceva.....le-am luat din silicon dar ma bate gandul sa iau si din latex , cine stie ce-o vrea bubulina.....

Ce-am mai luat? 2 body-uri roz si 2 perechi de sosete cu floricele. De ce? Ca mi-au placut ;)

Le-am luat de la Baby-Walz.

#2 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 March 2010 - 09:39 AM

Ca sa nu mai editez , asa arata suzetele de la Bibi:

Fisier atasat  sh.jpg (3.35K)
Number of downloads: 1

#3 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 30 March 2010 - 10:09 AM

Si eu ma gandeam sa deschid un astfel de topic :toothy9;
Foarte haioasa suzeta... Al meu nu a vrut suzeta neam (si-i luasem vreo 3 diferite). Cum o simtea in gura, cum o scuipa. Acum nu pot sa zic ca-mi pare rau.. dimpotriva ;)) sunt tare mandra de el atunci cand iesim la plimbare si toti copii au suzete si el nu. Mai suge degetul ce-i drept, dar nu pe post de suzeta, ci pentru ca-l mananca gingiile ;)
Eu biberoane nu am luat decat unul.. am avut noroc sa-l pot alapta. Oricum, el nu a vrut nici biberon ca am mai incercat sa-i dau apa/ceai si nici lapte praf nu vroia sa guste.. Acum deja nu mai e cazul ca e baiat maaare ;))
Nici eu n-am tinut cont de superstitii si i-am luat mai devreme si hainute si patut. Am si primit multe ;)

Revin si eu mai tarziu cu niste cumparaturi :D

Edit: Simo, acum sunt pe piata tot felul de prostii inutile. Un exemplu este pompita de desfundat nasul, care nu scoate de fapt nimic. Mult mai bun e un aspirator nazal. Noi avem unul special prin care poti sa tragi tu. Exista si de conectat la aspirator, dar mi se pare mai greu de folosit ca pana scoti aspiratorul, conectezi alea... plus ca se poate speria copilul de la zgomot :)
Imagine postata

#4 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 March 2010 - 12:31 PM

Vezi postareaOlgutza, la 30 March 2010 - 10:09 AM, a spus:

Si eu ma gandeam sa deschid un astfel de topic
Foarte haioasa suzeta... Al meu nu a vrut suzeta neam (si-i luasem vreo 3 diferite). Cum o simtea in gura, cum o scuipa. Acum nu pot sa zic ca-mi pare rau.. dimpotriva :toothy9;) sunt tare mandra de el atunci cand iesim la plimbare si toti copii au suzete si el nu. Mai suge degetul ce-i drept, dar nu pe post de suzeta, ci pentru ca-l mananca gingiile
Eu biberoane nu am luat decat unul.. am avut noroc sa-l pot alapta. Oricum, el nu a vrut nici biberon ca am mai incercat sa-i dau apa/ceai si nici lapte praf nu vroia sa guste.. Acum deja nu mai e cazul ca e baiat maaare
Nici eu n-am tinut cont de superstitii si i-am luat mai devreme si hainute si patut. Am si primit multe

Revin si eu mai tarziu cu niste cumparaturi

Edit: Simo, acum sunt pe piata tot felul de prostii inutile. Un exemplu este pompita de desfundat nasul, care nu scoate de fapt nimic. Mult mai bun e un aspirator nazal. Noi avem unul special prin care poti sa tragi tu. Exista si de conectat la aspirator, dar mi se pare mai greu de folosit ca pana scoti aspiratorul, conectezi alea... plus ca se poate speria copilul de la zgomot
a


Olgutza draga , io m-as bucura sa ia suzeta , ca am 2 nepotzi in familie care nu au vrut.....:D

Superstitzii? Nu prea am , in afara de una singura , ;) , cu somnul ;) La noi in Ardeal se spune ca un copil inca nebotezat tre sa primeasca ceva nou sau bani de la ce-l care-l vede , ca sa aiba somnul bun.


Patutz si carucior am , dar sunt impachetate si-s la casa. Nu-s noi , le am de la cumnate. Si apoi o sa primesc leaganul in care a crescut tata , face pt mine mai mult decat 10 paturi noi :)

Pompitze de nas au avut toate 3 cumnatele mele , si aici si in Ro , si toate mi-au zis ca-s bune. Ce marca ai avut tu , ca sa stiu sa ma feresc?

#5 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 30 March 2010 - 12:51 PM

Simo, eu am avut o pompita de la Nuk. Asa arata:

Fisier atasat  239798505-39409-700_700.jpg (45.99K)
Number of downloads: 1

iar acum folosim asta cand e nevoie:

Fisier atasat  vibrocil-aspirator-nazal.gif (19.64K)
Number of downloads: 1

E muuuult mai bun aspiratorul nazal pentru ca are putere mai mare. Cu pompita nu scoteam nimic.. plus ca bebe nu sta deloc linistit cand simte ca i se umbla la nas :toothy9;

Cumparaturi mai vechi:
Fisier atasat  1.JPG (83.01K)
Number of downloads: 1

Fisier atasat  2.JPG (107.65K)
Number of downloads: 1

Si astia primiti cadou:

Fisier atasat  2.JPG (211.83K)
Number of downloads: 1

Fisier atasat  3.JPG (215.42K)
Number of downloads: 1
Imagine postata

#6 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 21 April 2010 - 01:52 PM

Eu nu am cumparat inca nimic, dar ma uit cu drag la ce postati voi :cheers:
Ma documentez despre carucioare, am nevoie de unul care sa se faca mic cand e strans, altfel nu-mi intra in portbagaj la masina, sa fie usor de manuit, totusi stabil si rezistent... nici nu vreau multe, nu? :scratch:

#7 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 June 2010 - 08:52 AM

Deci , sa recapitulam:

carucior-am
patutz( coshuletz) am
dupa leagan ma duc maine
( am nevoie de 2 , unul pt ziua , jos , in sufragerie , altul pt noaptea , sus)
haine de pat am comandat
baldachin am
geanta am ( Wickeltasche)
paturici-am de la cumnata-mea
saci de dormit-am
hainutze: body-uri , camasi , pantaloni , salopetzici , caciulitze
zdranganele am
jucarii cantatoare am
perna de alaptat am
am mai luat un set de sticle...



prosoape-zice cumnata-mea ca mi-a luat ea ,sa vad , tre sa mai imi iau si eu
creme n-am , pudra n-am
comoda de schimbat...peste o saptamana plecam in cautari
idem dulap

saltea pt leagan -tre sa cumpar
mai am de cumparat niste hainutze
pompitza de nas
trusa de manichiura
manushi
poma de muls
tampoane d-ale pt sutien ( nush cum le zice in romaneste)
sutiene de alaptat ( am numai 2)
perie tre sa iau....



ce am uitat?

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 June 2010 - 12:48 PM

Vezi postareasimonaro29, la 25 June 2010 - 08:52 AM, a spus:

Deci , sa recapitulam:

ce am uitat?


Baliuta ai? ^_^

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 June 2010 - 02:18 PM

ce-i asta , Monica?

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 June 2010 - 02:27 PM

Vezi postareasimonaro29, la 25 June 2010 - 02:18 PM, a spus:

ce-i asta , Monica?


Balie - un fel de lighean, dar lunguiet, sa faci baie la copila. Cre' ca i se mai zice cadita / cada de plastic, da' nu-s sigura. Uite 2 poze luate de pe net:

Fisier atasat  DSC07049.JPG (239.05K)
Number of downloads: 1

Fisier atasat  DSC07936.JPG (229.27K)
Number of downloads: 1

#11 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 June 2010 - 02:40 PM

n-am d-asta , am luat galeata ^_^

uite d-asta:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  bath.jpg (1.7K)
    Number of downloads: 1


#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 June 2010 - 02:44 PM

Vezi postareasimonaro29, la 25 June 2010 - 02:40 PM, a spus:

n-am d-asta , am luat galeata ^_^

uite d-asta:



Hmmmm... dar trebuie sa fie mai marisoara ca sa stea asa, nu? In primele 2-3 luni, n-ar trebui fortat copilul sa stea in fund, asa auzisem eu. De asta cica se foloseste cadita lunguiata, sa stea copilul intins si sa nu-i fie fortata coloana.

#13 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 June 2010 - 03:32 PM

nu se fortzeaza sa stea in fund , oricum , cat e mic baia dureaza cateva minute ^_^

Aici si doctorii si moasa spun ca e mai bine cu asta decat cu albie d-aia , ca bebele sta ca in burta. Pai , in burta i s-a fortzat coloana?

Coloana se fortzeaza cand sta in fund normal , nu in apa ^_^

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 June 2010 - 03:34 PM

Vezi postareasimonaro29, la 25 June 2010 - 03:32 PM, a spus:

nu se fortzeaza sa stea in fund , oricum , cat e mic baia dureaza cateva minute ^_^

Aici si doctorii si moasa spun ca e mai bine cu asta decat cu albie d-aia , ca bebele sta ca in burta. Pai , in burta i s-a fortzat coloana?

Coloana se fortzeaza cand sta in fund normal , nu in apa ^_^



Alles klar! ^_^

#15 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 25 June 2010 - 03:58 PM

Simona de ce sa iti cumperi pompa de muls, de la spital nu va imprumuta?, eu am avut la primul copil da nu mi-a fost de prea mare ajutor, de la chicco, aici iti imprumuta gratis de la spital si cea electrica e cea mai buna.
Eu am cred 90% din lucruri, de la primul, nu am dat nik, la bebe 2 am cumpart un tricou, acum cind am fost la venetia si ia luat si sorela niste bodi, tre sa ii mai iau si la bebe 2 ceva da mai am timp.
Am vazut ca in germania se recomnada galetusa asta pt imbaiat aici nu prea si am mai vazut la tv ca vine hebamme acasa , aici vine numa la cerere si te costa.
Apropos de pompite pt nas, mie pediatrul mi-a recomandat sa nu folosec nici un fel de pompita pt nas in primele luni de viata ,sa ii pun 2picaturi de ser fiziologic in fiecare nara si e suficient, eu abia dupa un an si ceva am folosit pompita , scuzati de of topic ^_^

#16 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 June 2010 - 05:36 PM

Vezi postareasissi, la 25 June 2010 - 03:58 PM, a spus:

Simona de ce sa iti cumperi pompa de muls, de la spital nu va imprumuta?, eu am avut la primul copil da nu mi-a fost de prea mare ajutor, de la chicco, aici iti imprumuta gratis de la spital si cea electrica e cea mai buna.
Eu am cred 90% din lucruri, de la primul, nu am dat nik, la bebe 2 am cumpart un tricou, acum cind am fost la venetia si ia luat si sorela niste bodi, tre sa ii mai iau si la bebe 2 ceva da mai am timp.
Am vazut ca in germania se recomnada galetusa asta pt imbaiat aici nu prea si am mai vazut la tv ca vine hebamme acasa , aici vine numa la cerere si te costa.
Apropos de pompite pt nas, mie pediatrul mi-a recomandat sa nu folosec nici un fel de pompita pt nas in primele luni de viata ,sa ii pun 2picaturi de ser fiziologic in fiecare nara si e suficient, eu abia dupa un an si ceva am folosit pompita , scuzati de of topic :blush:


da , aici vine Hebamme o luna , chiar si mai mult. Daca nu ti-ai ales una , dupa nastere itzi dau una de la spital.

De pompa nu stiu....o sa intreb. Electrica? ma gandeam sa iau manuala....

#17 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 25 June 2010 - 06:45 PM

Pompa electrica nu stiu daca se gaseste de cumparat da au ei in spital.

#18 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 July 2010 - 10:55 AM

simona? nu-i pune manusi!! faci o greseala imensa.

pompa e un lucru bun, se gaseste si buleftrica de cumparat, da' costa mult, nu merita.

fuarte bune bibiroaiele de la avent. noi am incercat fro 4 marci, avent rulz. minimum de colici. apropo, cauta "gripe water", sau cum s-o chema in rumuneste. face minuni impotriva colicilor.

cumpara crema de dat la fund. in ro exista ceva (testat pe fundu' lu' andrei) numit "sudocrem". din 5 produse care se gasesc in ro, asta e al mai best.

nu te prosi, ia caditza normala. jmekeria aia din imagine are marele neajuns ca nu poti sa-l speli pe cap. plus ca cum o sa-i tii capu'? ia o caditza normala, pune un prosop rulat pe post de "perna" si-l speli la mare fix.

de zdranganele potz sa te lipsesti o luna de zile. nici nu se uita la ele. si pina sa le poata apuca ... hahaahaaaaaa

ia-tz un sling (e un fel de pinza care vine dupa umar (sau umeri) pentru transportat bb. carucioru' e mizerabil de incomod la virste mici.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#19 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 July 2010 - 10:57 AM

Vezi postareaOlgutza, la 30 March 2010 - 12:51 PM, a spus:

Simo, eu am avut o pompita de la Nuk. Asa arata:

Atasament 239798505-39409-700_700.jpg

iar acum folosim asta cand e nevoie:

Atasament vibrocil-aspirator-nazal.gif

E muuuult mai bun aspiratorul nazal pentru ca are putere mai mare. Cu pompita nu scoteam nimic.. plus ca bebe nu sta deloc linistit cand simte ca i se umbla la nas :lol:




subscriu. roaga-te sa nu-tz raceasca pina la 4-5 luni, ca ai dat-o dreaq! da' daca se intimpla, culc-o pe un plan inclinat, la fro treij' de grade. altfel se ineaca si nu doarme deloc.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#20 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 July 2010 - 10:59 AM

Vezi postareaFloare albastra, la 21 April 2010 - 01:52 PM, a spus:

Eu nu am cumparat inca nimic, dar ma uit cu drag la ce postati voi :lol:
Ma documentez despre carucioare, am nevoie de unul care sa se faca mic cand e strans, altfel nu-mi intra in portbagaj la masina, sa fie usor de manuit, totusi stabil si rezistent... nici nu vreau multe, nu? :lol:


itz recomand cu entuziasm maclaren techno xlr pentru copil mic si maclaren volo pentru copil mai mare. primu' are 11.5 kile, al doilea fro 7. se string bine, se desfac usor, intra de minune in portbagaj. in plus xlr vine cu rezematoare de cap pentru nou-nascut.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi