Forum Culinar: A venit primavara !Dieta scrie pe mine :) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A venit primavara !Dieta scrie pe mine :) fara lesin,fara frustrari

#181 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 June 2010 - 05:16 PM

Oh, Piscotel, imi pare rau...sunt fara cuvinte... sa dea Domnul sa fie bine!

Daca vreti, eu pot sa-mi scriu meniul zilnic... doar ca eu ma orientez pe moment, nu sunt o persoana care sa-si programeze totul dinainte... sunt niste reguli pe care trebuie sa le urmez, in rest pot manca aproape tot...

Va pot zice NU-urile categorice:
- faina alba
- zahar
- cartof
- lapte integral sau partial degresat
- urda
Asta e pe moment ce-mi aduc aminte. Oricum este vorba despre asocierea corecta a alimentelor in functie de Indicele Glicemic...
Cine e interesat ii dau un link de unde poate descarca 3 carti care trateaza acest subiect. V-am zis ca m-am informat bine pana m-am convins ca este calea care mi se potriveste.
Sorina

#182 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 September 2012 - 11:59 AM

A venit toamna, dieta scrie pe mine :)

Am slabit data trecuta tare frumos cu dieta asta, asa ca m-am hotarat sa o reiau.

Am luat iarasi proportii ingrijoratoare, stresul si inca un job (de noapte) nu ajuta foarte mult silueta; asa ca plina de avant si disciplina m-am apucat iar de dieta miam miam.

Pe scurt, am acelasi parcurs ca data trecuta (cafea cu jumatate de lgt de zahar in fiecare dimineata, in rest cuminte cuminte tare cuminte), in plus mi-am luat un abonament de o luna la rebound aas, un fel de aerobic pe saltea de sarit, am mers saptamana asta de doua ori, prima data am crezut ca mor dupa 15 min., vroiam acasa in patul meu :floare: ; a doua oara stiam deja despre ce este vorba, si odata depasita teama ca am sa cad de pe saltea sau ca am sa ma impiedic m-am dus cu alta inima...pana cand am vazut ca s-a schimbat antrenorul, era un el...dupa 55 min eram toate lesinate, a fost neindurator, sper ca rezultatul sa merite chinul :)

sunt in ziua a sasea, ma simt mai slaba, nu mi-e foame deloc, imi place ce mananc si sper sa slabesc ceva mai mult ca data trecuta.

va tin la curent :hug:

#183 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 September 2012 - 09:21 PM

Draga Oana mult succes,acest tip de dieta da rezultat si la mine si mi se potriveste si mie,nu am mai tinut din pacate si eu m-am ingrasat iar ,ba chiar cred ca mi-am depasit recordul de pana acum :hungry: cu vreo 2-3 kg.Ar trebuia sa ma mobilizez si eu,dar inca nu ma simt in stare :notworthy:

Mult succes o sa fiu aici sa-ti admir rezultatele si impresiile ,poate ma inspirezi' si pe mine :toothy9;

:toothy6: :D

#184 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 01 October 2012 - 10:08 AM

Oana, poate intri mai des si impartasesti din meniuri.
Parca as lua si eu de la cap.Planuri nu mi-as mai face ca in ultimul timp nu am reusit sa ma tin de ele(ce priveste kg),dar sper ca pana la sf anului sa scap de macar 3 kg care s-au legat de mine in ultimul an.
Astept analizele facute saptamana trecuta sa fiu sigura ca nu tiroida m-a cadorisit cu ele si m-as alatura si eu tie :floare:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#185 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 October 2012 - 09:24 PM

Buna seara
Geany, multumesc pentru incurajari :D

Ioana, nu am ce meniu sa postez...am urmat strict dieta lui Pisco...diferenta este, fata de acum doi ani, ca acum chiar m-am rasfatat...cum spunea si Hexe, putin dar bun...ooo foarte bun.

de ex. puiul a fost poulet =)) , pestele a fost caras prins de sotul personal, musli au fost bio si 50% fructe 50% cereale, vinul alb unul din vinurile mele preferate etc.

rezultatul dupa 13 zile (din pacate a 13 zi seara am luat o raceala nasoala de la Delia, fetita mea cea mica si darnica :cheers: , asa ca am lasat dieta si am mancat niste peste prajit scaldat in usturoi, cu ceva vin alb) este mai mult decat ok pentru mine, 4 kilograme si jumatate in minus nu-s de ici de colo, am slabit de unde a trebuit, asa ca sunt tare multumita.

In plus, am constatat ca ma satur repede (dar poate ca e si raceala de vina :D ), m-am dezobisnuit sa mananc aiurea...Azi, fara sa-mi impun nimic, am mancat un iaurt, un strugure, un snitel de pui, un mousse de ciocolata si un pahar generos de vin rosu, medaliat cica pe undeva.

Va tin la curent, sper sa nu fac excese desi am niste evenimente in viitorul apropiat; cel putin am sa merg la sala in continuare, incepe sa-mi placa zbirul care fluiera la noi 55 de minute :D

Ioana sper ca vestile sa fie bune, daca te apuci de dieta eu iti sunt alaturi, poate se alatura si Geany :D

#186 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 October 2012 - 09:39 PM

Felicitari Oana 4 kg. woau ,bravo tie :cheers: ma bucur pt. tine,eu o sa incep acusi cu salate ,imi e pofta mereu de salata si sa nu mai vad carnea eu care eram o carnivora inraita,nu stiu ceva a facut scanteie in ''cerebelul'' meu ca sa n-o mai vad :D mananc cu placere orice fel de garnitura are, si painea (ceea ce nu-i bine) dar nu carnea =))
Acum mi s-a nazarit de ciperci :D

#187 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 11 October 2012 - 12:53 PM

Oana, esti o ambitioasa, bravos.
Eu momentan nici o noutate,inca astept rezultatele ca sa vad in functie de ele daca e vreo dereglare sau am fost doar delasatoare.
Eu de sport tb sa ma reapuc, nu vreau sa fiu o silfida si nici kg de la 20 de ani nu le vreau.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi