Forum Culinar: Linte - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linte

#1 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 29 November 2009 - 01:40 PM

Ingredinete:

Doua canutze fava
o ceapa medie
ulei de masline cam 4 linguri
sare dupa gust
zeama de lamaie cam 2 linguri-nu e neaparat nevoie..eu am uitat sa ii pun acum..

Imagine postata
Fava este o fasole galbena uscata...in Romania am gasit pe internet sub forma de linte galbena uscata sau mazare galbena uscata...nu stiu daca vreuna din ele e la fel la gust pentru ca nu am incercat.

In legatura cu valorile nutritionale, am gasit urmatoarele date, sunt luate dupa internet deoarece eu aici o cumpar varsata si nu gata ambalata pentru a vedea aceste valori:
proteine 22%; grasimi 1%; hidrati de carbon 59%
-substante minerale: Ca, K, Na, P
-vitamine: A, B1, B2, B3 si C
Mazarea galbena are valoare energetica mare (359 kcal/100 gr.), este usor laxativa si reprezinta o importanta sursa de proteine, hidrati de carbon, substante minerale si vitamine.


Preparare:

Se pune cantitatea dorita da fava la fiert cu cantitate dubla de apa, adica eu am pus doua canute de fava si cu patru canute de apa. Asta a fost in prima faza. Dupa ce nu aproape nu mai are apa se pun din nou 4 canute de apa.
Imagine postata

Trebuie sa ajunga la o consistenta pastoasa. Dupa ce ati pus a doua oara apa trebuie sa aveti grija a nu se lipeasca..de acum incepe sa devina pastoasa... Daca dupa ce tia pus a doua oara apa inca nu este suficient de moale mai puneti inca o canutza doua cel mult de apa.
Imagine postata

Cand a ajuns la o consistenta ca cea din poza, e gata sa o preparati. Trebuie scursa de excesul de apa, dar acest exce pastrati-l intr-un castronel, e posibil sa il mai folositi.
Imagine postata
Imagine postata
Dupa ce ati scurs de apa, puneti intr-un blender compozitia ramasa, cu doua linguri de ulei de masline, sare dupa gust si putina zeama de lamaie (eu am uitat de zeama de lamaie cand am facut...e un ingredient indispensabil). Daca vi se pare prea groasa pasta obtinuta mai puneti o lingura doua din zeama scursa mai devreme.
Imagine postata
Eu am uitat sa pun sarea si uleiul cand am dat-o prinblender asa ca le-am amestecat dupa.
Imagine postata
Se serveste stropita cu ulei de masline si cu ceapa taiata solzisori...dar eu cum am pitici pe creieri cu ceapa :biggrin: ...nu imi place cruda o evit cat pot de mult...
Imagine postata
Imagine postata

Si cam asta este fava...Ca gust este ceva asemanator cu fasolea, am mai gasit ceva retete cu aceasta fava, supe crema sau un fel de mancare, nu stiu ce sa va recomand pentru ca nu am incercat-o.

#2 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 29 November 2009 - 03:23 PM

La noi asta e lintea. Fava e verde, mare (cam cat 2 butoane de la tastatura puse una langa alta :laughing7: ), posesoare a unei coji groase.
Imagine atasata: 148_58fc7d695d88ea70017990d7faf48035.jpg
Exista si fave uscate.
Imagine atasata: 148_bbb702adbb19b29757dfb61b54e3c354.jpg

Barbatu-miu e inebunit dupa linte, eu fac destul de des, exista pe aici linte uscata de culoare verde, aurie si maro. :tongue3:

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 November 2009 - 04:14 PM

Am impresia ca in primele fotografii este linte, iar in ultima poza este bob (denumirea romana - latineste Vicia faba).
Am cultivat si eu bob in gradina parintilor pe vremuri iar la piata am gasit foarte rar. Frunzele verzi ale bobului sunt bune in salata.
Lintea se gaseste mai usor dupa 1990.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 29 November 2009 - 04:15 PM

Si eu stiu la fel ca Laura, ca favele sunt mai mari. In Puglia acest piureu de fave se mananca cu : ardei prajiti, cicoria fiarta , peperonata,si salata verde.

http://cucinasuditalia.blogspot.com/200 ... oglie.html

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 November 2009 - 04:35 PM

Off Topic:
Cred ca tiganicile autohtone ar fi putut utiliza cu mai mult folos denumirea fava decat bob.

In loc sa te duci la "Adevarata fiica a lui Mother Caterpillar" :love7: sa-ti dea in bobi, ce slogan ar fi avut cu

Hai la baba, sa-ti dea'n fava!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 29 November 2009 - 05:53 PM

aici, in Grecia, lintea nu este decat maro si este bob mic in coaja, se desfac un pic la fiert...si asta, fava, nu e foarte mare e mic bobu si tare...cate bordeie atatea "obicee"....

#7 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 November 2009 - 07:14 PM

W Mamadeus Paparotti a spus:

Am impresia ca in primele fotografii este linte, iar in ultima poza este bob (denumirea romana - latineste Vicia faba).
Am cultivat si eu bob in gradina parintilor pe vremuri iar la piata am gasit foarte rar. Frunzele verzi ale bobului sunt bune in salata.
Lintea se gaseste mai usor dupa 1990.


Probabil Laura nu cunostea denumirea româneasca, bobul fiind practic disparut în România postbelica.
Bobul, lintea, vescele (fava), fac toate parte din marea familie a fabaceelor. :occasion14:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 November 2009 - 07:53 PM

Poate nu in totalitate, in Moldova fiind foarte cunoscut. Eu il stiu de mica, la tara bunicii mei avandu-l in fiecare vara in gradina. Cu cat de asiduu se straduia mamaia mea sa ma faca sa mananc...cu atat mai mult ma incapatanam sa nu imi placa. Il facea in multe feluri si il combina cu multa ceapa, cu bulion sau fara, batut il facea, si niciodata nu lipsea cimbrul din el. De asemenea borsul de bobi rece, scos din beci era un fel de baza pentru perioadele de coasa -de cate ori nu am varsat sufertasul in drum spre tataia!! De asemenea, bobul se mananca foarte des in perioadele de post.
De altfel exista si o vorba populara des folosita la noi in Modova, mai ales de catre tata: eu, venind de la scoala: Tata, ce avem azi la masa? Tata, ca de obicei un mucalit: Bob präjît shî bob asha :mrgreen: .
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 29 November 2009 - 09:02 PM

Si eu tot la bunica la Husi il mancam. O ciorbica de bobi la umbra nucului batran.Ce amintiri.
:cheers:

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 November 2009 - 10:05 PM

Eeehhh...eu mancam de regula placintele mortale sub umbra nucilor, da boghi :cheers: nici vorba.
Si tu tot de prin zona? Vivat the Wasluy-City :blob8:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 November 2009 - 10:22 PM

Laponica,pai pe mine daca ma trimiti pe rîndu de bobi verzi si cruzi,in 10 minute e de la cap la coada...gol!!! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 November 2009 - 11:56 PM

Si tu? Aia da, verzi ca is dulci din aia luam eu gustari fundamentaliste cand imi era lene sa cobor din gradina in bucataria de afara. Of Doamne, ce mai amintiri...acum e totul parasit, uitat si rece :lol: .

Ma bucur sa te revaz :floare:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 November 2009 - 12:02 AM

Lapona Enigel a spus:

Si tu? Aia da, verzi ca is dulci din aia luam eu gustari fundamentaliste cand imi era lene sa cobor din gradina in bucataria de afara. Of Doamne, ce mai amintiri...acum e totul parasit, uitat si rece :lol: .

Ma bucur sa te revaz :floare:

Me too :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 30 November 2009 - 12:14 AM

N-am mancat niciodata linte, da' bob da :lol: Si crud, si bors de bob si salata din frunze.. mmm.. dezmat :floare: :P
Off topic: Vad ca mai sunt moldovence de la Husi pe-aici :P :P {SMILIES_PATH}/6.gif=))<" title="arms" />
Imagine postata

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 November 2009 - 12:17 AM

Io îs di pi shientru mai, din reshedintzî :lol: .
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 30 November 2009 - 08:36 AM

Lapona Enigel a spus:

Eeehhh...eu mancam de regula placintele mortale sub umbra nucilor, da boghi :pupic: nici vorba.
Si tu tot de prin zona? Vivat the Wasluy-City :love7:


Mama e din Duda!Pe mine m-au facut la Brasov! :lol:

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 30 November 2009 - 11:21 AM

Confirm ca fava e bobul, adica cea mare si verde care se gaseste si uscata ca toate leguminoasele astea. Si mai confirm si ca noi le mincam crude de undeva de prin gradina bunicilor.
Iar lintea, adica cea mica si plata exista de toate culorile: si rosie, verde, maro, galbena.

#18 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 30 November 2009 - 06:51 PM

Maya a spus:

Laponica,pai pe mine daca ma trimiti pe rîndu de bobi verzi si cruzi,in 10 minute e de la cap la coada...gol!!! :D



da' cu pecorino (romano, daca se poate) ati mancat? crude, verzi, pana nu apuca sa se ingroase coaja
fiica dacilor

#19 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 November 2009 - 07:41 PM

cu pecorino si la picnic in lunea de Paste de Pasqueta?? dadada

#20 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 30 November 2009 - 08:29 PM

stella a spus:

cu pecorino si la picnic in lunea de Paste de Pasqueta?? dadada



nu numa' a Pasquetta, combinazia asta face, pentru papilele mele, Pasquetta in fiecare zi, in perioada lor de glorie aproape nu mananc altceva
fiica dacilor

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi