Forum Culinar: Linte - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linte

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 December 2009 - 12:36 AM

Eu inca n-am gustat combinatia :roll:

#22 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 07 December 2009 - 09:15 AM

Adriana a spus:

Eu inca n-am gustat combinatia :roll:



mie imi plac da morire
in primavara, cand sunt boabele fragede, numai asta mananc si la pranz si seara (combin si cu alte branzeturi, mai light), apoi la sfarsitul sezonului (care-i foarte scurt, cam 2 saptamani, cel putin aici, la Roma) ma "imbuib" si cu alea mari, nu-s asa de bune, da ca sa-mi treaca dorul pana la urmatoarea tura/anul urmator
mammma, se lasa cu 'nundatie in gura, ma'c sa-mi fac o spremuta de portocale din Sicilia (dulci, zemoase, proaspete, cumparate in ajutorul celor de la eutelia - actiunea arancia metalmecanica. aici sunt off dar ma scuzati)
fiica dacilor

#23 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 08 December 2009 - 08:19 AM

Lapona Enigel a spus:

Eeehhh...eu mancam de regula placintele mortale sub umbra nucilor, da boghi :floare: nici vorba.
Si tu tot de prin zona? Vivat the Wasluy-City :hello:

Cand eram mica si petreceam vacantele de vara la bunici, in jud. Vaslui, mancam bors cu boghi la greu. Imi placea tare mult. Cu atat mai mult cu cat eu desfaceam pastaile inca verzi ca sa scot boghii (imi placea si operatiunea asta)

#24 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 08 December 2009 - 02:02 PM

Fava pe meleagurile astea se numeste bobul romanesc, dar se gaseste numai la cutie si e gruaznic, din pacate.
Bob punea bunica de jur imprejurul araturii, era un fe de ceva extra, si decorativ, pentru ca facea niste flori mari si albe si frumoase, dar si util, pentru ca bobul in zona argesului de munte era salvarea pe timpul iernii, in caz ca s-ar fi terminat fasolea. e mai laborios la gatit, ca trebe fiert intai si apoi trebuie scoasa coaja la fiecare bob. Nu-mi amintesc cum era gatit, dar crud, vara, era un deliciu. Si mai ales un motiv pentru bunica sa ne certe ca o sa ne doara burta sau ca o lasam fara provizii de iarna. Dar noi tot mancam ori de cate ori prindeam ocazia. Avea boabele dulci si verzi, o placere sa le scoti din teaca mult ma groasa si mai tare decat a fasolei. mi-e un dor sa mor de bobul crud. Duse sunt vremurile copilariei...


Cea din capatul topicului e linte galbena, cel putin pe aici asa se numeste. Eu o gatesc cu ceapa prajita, putin bacon si multa boia. O fierb doar cat sa se moaie bobul si e un adevarat deliciu. Necesita putin atentie, pentru ca fiarta un minut mai mult decat trebuie, se desface bobul si ajunge piure ca in pozele de la deschiderea topicului.

#25 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 December 2009 - 01:51 PM

Ana, vreau sa-ti indexez reteta, pot sa-ti schimb titlul in Linte?

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 December 2009 - 03:20 PM

DUPA CUM AM MAI SPECIFICAT,AM LUCRAT IN ITALIA SI DEACOLO STIU CA EXISTA 2 TIPURI DE LENTICHE(LINTE)CEA VERDE INCHIS (CRUDA SAU USCATA) SI CEA GALBENA,PORTOCALIU CARE E ''DECORTICATA'' CUM SPUN EI ARE AVANTAJUL CA FIERBE MAI REPEDE
TIP DIFERENTA DINTRE MALAIUL CONTADIN(TARANESC)CARE TRE SA FIARBA 40 DE MINUTE SI CEL INSTANT.
SPER SA NU MA INSEL DA EU ASA STIU
DIN POZA ANEIIORDAN AM VAZUT CA E VB DE LINTE DECORTICATA ADICA DECOJITA AJANTAJUL E CA FIERBE MULT MAI REPEDE NEMAIAVIND COAJA
CRE CA RETETA E SUUPPER PACAT CA NU AM LINTE''CA IO'S FAN FASOLE MAZARE ETC
SI DACA TOT AM ADUS VB.TARE MIAR PLACE SA GASESC FAINA DE CECI(NAUT)SA INCERC FARINATA
1

#27 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 10 December 2009 - 07:34 PM

Adriana a spus:

Ana, vreau sa-ti indexez reteta, pot sa-ti schimb titlul in Linte?


Sigur ca da Adriana.

#28 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 December 2009 - 08:51 AM

anaiordan a spus:

Sigur ca da Adriana.

Ok ,mersi.

#29 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 January 2010 - 01:56 PM

Alexandru a spus:

W Mamadeus Paparotti a spus:

Am impresia ca in primele fotografii este linte, iar in ultima poza este bob (denumirea romana - latineste Vicia faba).
Am cultivat si eu bob in gradina parintilor pe vremuri iar la piata am gasit foarte rar. Frunzele verzi ale bobului sunt bune in salata.
Lintea se gaseste mai usor dupa 1990.


Probabil Laura nu cunostea denumirea româneasca, bobul fiind practic disparut în România postbelica.
Bobul, lintea, vescele (fava), fac toate parte din marea familie a fabaceelor. :D



Disparut???? :thumleft: De unde pana cand? :D Tata cultiva bob an de an si haleste la greu! :floare:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi