Forum Culinar: Ceilalti blanosi care ne fac viata mai frumoasa..Ham, ham.. - Forum Culinar

Salt la continut

  • 56 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ceilalti blanosi care ne fac viata mai frumoasa..Ham, ham..

#41 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 09 December 2009 - 05:45 PM

Frumos sare si piper. Ai mei sunt negrii. Ba sa stii ca sunt o rasa cu nevoie de exercitiu fizic. Ai mei au toata curtea si o gradina imensa la dispozitie, dar innebunesc de fericire cand ii scot la plimbare pe camp :violent1:
Take a walk on the wild side...

artizan

#42 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 09 December 2009 - 05:49 PM

Pai n-am zis ca nu-l scot la plimbare, la munte si la mare, doar ca sper sa nu fie asa agitat ca nici balcon n-am. :roll:

#43 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 December 2009 - 10:41 PM

Fetili veniti cu sfaturi pentru ca eu nu stiu nimic la capitolul asta.
In seara asta am fost sa o alegem pe Puffy (e numele pe care l-a ales Marco si imi place si mie), e neagra cu o dunga alba pe botic, e timida (cind ne apropiam de ea se retragea) dar jucausa (imediat dupa aceea se punea in pozitie de joaca), Marco a ales-o. Eu as fi ales-o pe alta toata maro deschis. Mama lor e ciine normal si tatal e corsar, nu stiu daca asta e termenul romanesc.
E deci catelusa, pe 16 implineste 2 luni, miine merem sa cumparam castronu pentru apa si cel pentru crochete si crochetele pentru puiuti, si tot miine ma duc sa vad daca gasesc si veterinara sa vedem cind pot sa o duc la ea. Simbata dimineata mergem sa o aducem acasa pe Puffy. Sunt si speriata si entuziasmata :oops:

#44 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 December 2009 - 10:46 PM

Eu abia astept s-o vad pe Puffy :cheers:
Sa-i cumperi si un cosulet de dormit,sa aibe un loc al ei :cheers:
Sa nu îi cumperi vase de plastic,pentru apa si mîncare...ca alea mentin un anumit miros,si cateii(si pisicile) au un nas sensibil.
Bineînteles ca manînca si din alea,dar na..de ce trebuie sa-i miroase castronul,daca poate sa nu! =))
Aaaaa,si ia-i si-o jucarie de cauciuc,sau o funie de asta 'nodata ...ca asa poate mai salvezi din papuci =))

Imagine postata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#45 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 December 2009 - 11:51 PM

Pentru loc Stefano zice ca ii punem o patura in rumegus, socru-meu a zis ca ii face cusca, acu de la zisul lui la facut se poate sa fie cale lunga.
M-am gindit si eu sa ii iau o jucarica dar nu ca ma gindeam la ros ci pentru ca simbata o sa fie singurica cu 2 pisici :? dupa ce pina acu a fost cu mama si cu ceilalti 8 frati din care acu au mai ramas 5. Ma uit si dupa cosuri sa vad cit costa.
Din ce sa fie vasele, inox?
Acu o sa trebuiasca sa le punem crocanteii pisicilor la inaltime sa nu le manince ea.
In garajul in care ne-am dus sa ii vedem si ea dar si alte surori ma trageau de palton :angryfire:

#46 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 December 2009 - 09:22 AM

Adriana, o iei de tinut in curte (gen caine de paza) sau in casa? Ca daca e in curte, eu zic ca ii trebuie casuta din aia de lemn serioasa in care sa stea cand s-o face mai mare (ca acum, fiind mica si iarna, nu cred ca e ok).
Daca nu se considera reclama sau ceva (rog adminii sa stearga daca e cazul), eu m-am informat mult aici si poate merita sa arunci un ochi ca sa vezi care e treaba cu cainii. http://www.animale.r...isplay.php?f=53

#47 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 10 December 2009 - 09:30 AM

Adriana, singurul mei sfat este sa tii mincarea pisicilor departe de catel, ca eu am patit-o cu Cerase. O hraneam cu mincarea Dudei, si a facut saracuta o hemoragie stomacala, din cauza ca mincarea mitelor e mult mai incarcata proteic decit a ciinilor. A facut saracuta 5 zile tratament injectabil, dar vetul mi-a zis ca o sa aibe toata viata probleme de stomac, si sa nu ii dau niciodata prea multa carne sau supa in concentratii prea mari - mai mult morcov, orez, si biscuiti cu cereale. Iar bleamba de Cerase numai carne vrea :blackeye:
raluca elena

#48 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 December 2009 - 09:44 AM

Eu pot sa spun doar din ce am invatat despre Mica, atata timp cat am stat acasa, dar cel ma bine o stie sora-mea si ea ar putea sa iti scrie romane. Poate o vrajesc sa se inscrie aici.


Cel mai intelept e sa o inveti de mica sa aiba locul ei, ca e animalut si doarme separat, pipi tre sa faca afara, nu tre sa cerseasca la masa, ca daca le-or intrat in reflex greu ii mai dezveti. Daca le permiti sa doarma de mici in pat, acolo or sa ramana si o sa creada ca au dreptul asta asa cum il ai si tu. Daca ii dai jos si ii certi o sa ai mustrari de constiinta o saptamana intreaga, daca stai la masa si manaci o bucatica de carne si vine si cerseste si nu ii ida, o sa te urmareasca privirea aia de milog nopti la rand :violent1: . Cainii sunt extrem de sensibili si sunt niste fiinte care invata atat pe cale cognitiva cat si senzoriala si sentimentala.


Ceva foarte important: nu o invata cu dulciuri niciodata si mai ales ciocolata este un mare tabu.

Ce imi plac toti frumosii vostri, asa imi e dor de ea =)) .

Fisier atasat  IMG_02931.jpg (35.87K)
Number of downloads: 25


Am uitat poza:






Mai pun o poza, de la iarba verde. Nu ii place neam sa o ia strainii in brate, sa o gadile etc. Dar tace malc, la prietenii sora-mii nu zice nimic. Eu ma amuz de mor cand vad ce privire agasata are, daca ar vorbi i-ar spune tipei vreo doo cre'ca =)) .
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#49 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 December 2009 - 09:53 AM

Ursuleatza a spus:

Adriana, o iei de tinut in curte (gen caine de paza) sau in casa? Ca daca e in curte, eu zic ca ii trebuie casuta din aia de lemn serioasa in care sa stea cand s-o face mai mare (ca acum, fiind mica si iarna, nu cred ca e ok).
Daca nu se considera reclama sau ceva (rog adminii sa stearga daca e cazul), eu m-am informat mult aici si poate merita sa arunci un ochi ca sa vezi care e treaba cu cainii. http://www.animale.r...isplay.php?f=53

Imi vine sa rid ca ai zis ciine de paza cind ma gindesc cit e de mica si un pic speriata :roll:
Ea va sta in curte ca e absurd s-o inchid in casa vazind ca avem posibilitatea de a o lasa libera in curte, dar casa are o incapere sa-i zic asa care e o bucata din fostul atelier al lui socru-meu, acolo statea si predecesorul ei si dormea cu pisicile pe el, incaperea are usa si in usa e placuta prin care poate intra/iesi acum folosita doar de pisici. Deci dupa parerea lui Stefano cusca nu-i trebuie ca acolo e loc berechet, mai ales acu ca socru nu mai lucreaza e si liniste si pace. Om vedea, daca el vrea sa i-o faca e bine, daca nu eu nu insist pe linga el.
Mersi de link, ma duc sa citesc.

#50 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 December 2009 - 09:56 AM

raluca elena a spus:

Adriana, singurul mei sfat este sa tii mincarea pisicilor departe de catel, ca eu am patit-o cu Cerase.

Da, asta a zis-o aseara soacra-mea ca mie nu-mi trecuse prin cap, au zis ca faceau asa si cu Toby, predecesorul. Numa sa nu-i manince pisicile mincarea ei :violent1:

#51 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 December 2009 - 09:58 AM

Lapona Enigel a spus:

Eu pot sa spun doar din ce am invatat despre Mica, atata timp cat am stat acasa, dar cel ma bine o stie sora-mea si ea ar putea sa iti scrie romane. Poate o vrajesc sa se inscrie aici.

Mersi Lori, hai vrajeste-o pe sora ta :violent1:

#52 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 12 December 2009 - 03:46 PM

Adriana, ia ca-mi permit si eu sa vin cu pareri despre catei: ia-i catelusei vase de inox, sau de portelan, si daca se poate pe un suport care sa le permita(vaselor) sa stea la inaltime, nu pe sol. Dupa parerea veterinarului nostru, "troacele" care stau pe sol ar dauna coloanei vertebrale a patrupedului.
Fisier atasat  DSC_0102.jpg (100.15K)
Number of downloads: 75
Fisier atasat  DSC_0103.jpg (109.56K)
Number of downloads: 75
Cind a fost vremea rosului, am cumparat un spray de la Pet Store, am dat pe ici pe colo, locurile pe care avea tendinta de-a le roade...si gata!
Fisier atasat  spray.jpg (2.27K)
Number of downloads: 77
Al nostru, fire jucausa, nu e atras de funii sau alte chestii de ros, ci doar de mingiute, pe care si le arunca singur, dupa care alearga dupa ele ca nebunul.
Cos i-am luat din prima zi, insa n-a stat in el niciodata. Sta ori pe canapea, ori pe parchet, pur si simplu.
Fisier atasat  naldo.jpg (127.84K)
Number of downloads: 76

#53 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 December 2009 - 01:48 PM

Permiteti-ne sa ne prezentam: Kasey. Schnauzer pitic, sare si piper, 8 saptamani. Deocamdata sta in casa ca nu are toate vaccinurile facute dar o sa ne facem noi mari si iesim si afara. :D

Fisiere atasate



#54 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 13 December 2009 - 02:02 PM

Ursuleatza a spus:

Permiteti-ne sa ne prezentam: Kasey. Schnauzer pitic, sare si piper, 8 saptamani. Deocamdata sta in casa ca nu are toate vaccinurile facute dar o sa ne facem noi mari si iesim si afara. :(

Ursuleatzo, tu ai luat o jucarie de plush si ai pozat-o :D Sa-ti traiasca!
Imagine postata

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 December 2009 - 02:07 PM

Ursuleatza a spus:

Permiteti-ne sa ne prezentam: Kasey. Schnauzer pitic, sare si piper, 8 saptamani. Deocamdata sta in casa ca nu are toate vaccinurile facute dar o sa ne facem noi mari si iesim si afara. :(


Ce frumusete!!!! Parca-i o papusica! :D

#56 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 December 2009 - 02:49 PM

Saru'mana, fetelor! I-am pus si o ata rosie la gat.. :mrgreen:

#57 Useril este offline   Maneki Neko 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 13 December 2009 - 03:16 PM

:lol: Vaaai, ce minunatie mica! Sa-ti traiasca Ursu', sa va bucurati de ea. E o scumpa, ptiu, ptiu! :lol:

#58 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 13 December 2009 - 03:24 PM

Sa-ti traiasca...e un scump..da chiar ce e, o el sau o ea? :lol:

Sunt o rasa minunata, are sa va distreze de minune, nu degeaba am eu 3 :lol:
Take a walk on the wild side...

artizan

#59 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 13 December 2009 - 03:37 PM

Ursuleatzo, e superb! Sa va traiasca! Ce ochisori dulci are... :lol: :lol:

#60 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 December 2009 - 06:30 PM

Ursu! E superb!! ce ochisori frumusei are!parca-i un catelus de plus,asa frumos este!!!!! :salut:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 56 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi