Forum Culinar: Iepure dezosat umplut - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Iepure dezosat umplut diverse variante

#141 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 03 January 2013 - 02:02 PM

Any, am incercat si eu minunata reteta pentru Craciun, am gasit carcasa de iepure refrigerata la Real si, spre surprinderea mea dezosarea a fost mai usoara decat ma asteptam..Multumesc pentru reteta si pentru filmulet. Ma rog, am "reusit" sa gauresc carnea (cand am scos sira spinarii) pe o portiune de cca 2 cm, dar la rulat nu s-a cunoscut. Am executat operatiunea in 23 si am lasat la marinat carnea cu vin alb , sare, piper si salvie pana a doua zi. La umplutura ruladei am schimbat pe ici pe colo in punctele esentiale, adica am acoperit carnea cu felii de sunca presata peste care am pus felii de gutuie si castane coapte si decojite de mine cu o zi inainte si asa am rulat..In fine, a iesit ceva minunat, castanele nu aduc vreun aport deosebit combinatiei si le voi inlocui fara remuscari la urmatoarea rulada, cu smochine probabil, dar gutuia..gutuia confera o aroma divina ...Categoric o voi repeta cat de curand, sper doar sa gasec iepure. Nu am poze sa va arat dar arata intr-un mare fel si gustul a fost pe masura...

#142 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 January 2013 - 02:18 PM

Icecream, ma bucur ca lista se mareste mereu, devin tot mai multi cei carora le place iepurele umplut home made!
Eu n-am pus niciodata carnea la marinat, iepurele are carnea frageda si am considerat ca n-a fost nevoie. Dar binenteles ca nimic nu te impiedica s-o faci, ai facut foarte bine :).
Interesanta combinatia cu gutuie, cred ca a avut un gust special.
Si cu smochine seci iese foarte fain, ai sa vezi dac-ai sa incerci.
Si eu trebuie sa ma gandesc la alte combinatii, ultimele doua cel putin, au fost facute de multe ori.
La multi ani si ma bucur enorm de mult ca l-ai incercat si mai ales ca ai experimentat dezosarea :rolleyes: .
Sa va fie de bine!

#143 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 15 February 2013 - 09:24 PM

Il aveam de mult pe lista, dar abia acum i-a venit randul. L-am umplut cu jamon serrano, carne de vita si fistic. Al meu a zis ca i se pare un pic cam grea umplutura, dar i-a placut. Si mie imi place.
Eu bineinteles ca l-am gaurit putin cand am scos coloana, dar l-am cusut :scratch:
Si o intrebare: de unde cumparati voi fistic nesarat, ca eu nu gasesc. Am intrebat la magazinele naturiste, unde gasesc alte chestii ce nu-s in toate supermarketurile, dar cica nu aduc, ca nu prea se gaseste si e foarte scump. Pana la urma am folosit din cel sarat, l-am lasat un pic in apa si a fost ok.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-1290-13609562489356.jpg

#144 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 09:34 PM

Ela, ti-a iesit frumos tare, da' frumos :blink:!!
Pai umplutura e ca la chiftele, bine, cu mici modificari.

Ma bucur ca se mareste clubul si mai ales ca v-am facut sa dezosati iepuri :scratch:!

#145 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 15 February 2013 - 09:41 PM

Any, multumesc :scratch:
Daca nu incercai si ne aratai, nici prin gand nu-mi trecea sa dezosez iepurele. Pregatit asa iese foarte bun. Facut la cuptor, normal, nu-mi placea la fel de mult. Am sa mai incerc si cu alte umpluturi.

#146 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 09:43 PM

Vezi postareaela, la 15 February 2013 - 09:41 PM, a spus:

Any, multumesc :blink:
Daca nu incercai si ne aratai, nici prin gand nu-mi trecea sa dezosez iepurele. Pregatit asa iese foarte bun. Facut la cuptor, normal, nu-mi placea la fel de mult. Am sa mai incerc si cu alte umpluturi.


Eu as vrea sa incerc sa dezosez un pui sau o rata. Nu stiu daca e mai dificil sau mai usor, in comparatie cu un iepure :scratch: .

#147 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 15 February 2013 - 09:59 PM

Te las pe tine sa incerci si sa ne povestesti. Eu n-am dezosat decat pulpe de pui pana acum.

#148 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 February 2013 - 10:42 PM

Vezi postareaany_annette, la 15 February 2013 - 09:43 PM, a spus:

Vezi postareaela, la 15 February 2013 - 09:41 PM, a spus:

Any, multumesc :blink:
Daca nu incercai si ne aratai, nici prin gand nu-mi trecea sa dezosez iepurele. Pregatit asa iese foarte bun. Facut la cuptor, normal, nu-mi placea la fel de mult. Am sa mai incerc si cu alte umpluturi.


Eu as vrea sa incerc sa dezosez un pui sau o rata. Nu stiu daca e mai dificil sau mai usor, in comparatie cu un iepure :scratch: .


Eu am dezosat un pui complet, si rata partial cand am facut rata umpluta cu sarmale. Adica raman copanele si aripioarele, restul pleaca tot, mi-a mers destul de rapid, iepure n-am dezosat ca primesc doar bucati si calul de dar nu se cauta de dinti!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#149 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 10:54 PM

Vezi postareaela, la 15 February 2013 - 09:59 PM, a spus:

Te las pe tine sa incerci si sa ne povestesti. Eu n-am dezosat decat pulpe de pui pana acum.


Pulpe am dezosat si eu :blink:.
Adica ma provoci :scratch: !

Vezi postareazerda, la 15 February 2013 - 10:42 PM, a spus:


Eu am dezosat un pui complet, si rata partial cand am facut rata umpluta cu sarmale. Adica raman copanele si aripioarele, restul pleaca tot, mi-a mers destul de rapid, iepure n-am dezosat ca primesc doar bucati si calul de dar nu se cauta de dinti!


Da, da, mi-aduc aminte cand ai facut rata cu sarmale!

#150 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 28 June 2013 - 02:37 PM

Si pentru ca data trecuta l-am facut pe cel cu pere si smochine.Un iepure care ne-a placut tare mult, azi am decis sa il fac pe acesta cu carne tocata.
Astfel am cateva nelamuriri :rolleyes:.

Vezi postareaany_annette, la 08 December 2012 - 03:20 AM, a spus:


Ingrediente iepure dezosat umplut cu carne macinata, prosciutto si fistic:
1 iepure dezosat (iepurele intreg a cantarit circa 1,5 kg)
ficatul de la iepure
supa facuta din oasele de la iepure, un morcov, o ceapa, o tija de telina, boabe de piper negru
500 gr carne macinata de vita
100 gr mortadella

1 ou
1 lingura de marar proaspat
1 catel de usturoi
2 linguri de parmigiano reggiano macinat fin
100 gr prosciutto crudo (felii subtiri)
fistic nesarat taiat cu cutitul grob
sare
piper



Cu ce se poate inlocui mortadella?

Pot folosi ficat de pui sau rata?

Dar carne tocata de porc?

#151 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 28 June 2013 - 04:48 PM

pai eu zic ca gasesti usor mortadella, ficatul de pui cred ca merge, dar n-as pune carne de porc, sa vedem ce zice any!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#152 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 June 2013 - 01:08 AM

yoyo, draga mea, mi-era dor de tine! Any cred ca are internet sporadic pe timp de vara ca e la casa de vacanta, deci nu cred ca e foarte prompta zilele acestea ... dar poate ai noroc sa o prinzi ...

Pana atunci incerc sa-ti dau o idee:

Mortadella (di Bologna) e un sortiment de salam/carnat gros de porc, original facut in mojar la mana (pana devine o pasta fina), din bucati de carne si slanina de inalta calitate. Este un tip de mezel foarte gras (contine minimum 15% cuburi micute de slanina tare de la gatul porcului, ce-i confera gust echilibrat si o anumita dulceata), iar la mama lui de unde-l ia Any, e condimentat cu ierburi aromatice si diverse condimente in asa fel ca este pacatul personificat... are un parfum si gust atat de intense ca iti vine sa mananci teleghidat ... (zic eu una, care nu mananc "pacatosenii" prea usor/des ...dar la mortadella nu ma pot abtine ... mai ales aia cu fistic ... imi rupe capul ... :D ), usor picant. Nu are legatura cu mortadela de la noi, care e un parizer gras si "prost".

Parerea mea este ca daca tu vrei sa pui carne de porc si ficatei de pui, ar fi ok, dar nu mai pui mortadella deloc doar sa condimentezi sa fie gustoasa macinatura ... si ficatei sa pui dublu cantitativ decat ar fi un ficat de iepure.
Ca idee, mortadella de Bologna este condimentata cu diverse ierburi aromatice, inclusiv boabe de piper intregi sau negru macinat, mirt, ocazional fistic decojit (si eventual fructe de padure, nucsoara, jalapeños si / sau masline verzi). Este poreclit "la grassa" adica grasime ... deci socoteste tu ... :D ... sper sa fi fost de folos

Any, scuze :D ca m-am bagat peste topicul tau, in absenta ...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_06_2013/post-685-13724608987807.jpg
  • Imagine atasata: monthly_06_2013/post-685-13724616601978.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#153 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 10 July 2013 - 03:09 PM

Multumesc Daniela de explicatii. Si mie imi e dor de tine si puisorul frumos. :blackeye:
Cautand prin supermarket (merci Zerda) am gasit ingredientele necesare, mai putin ficatul de iepure asa ca l-am inlocuit cu ficat de pui.

A iesit un deliciu iepurele cat si cartofii ducesse. Multumim any_annette pt reteta.

Discutie intre mine si d-ul yoyo in timpul infruptarii din bucate:
"el: cine a postat reteta
je: any_annette. de ce?
el: sa-i spui ca bine a facut ca a postat reteta ca era pacat sa o pastreze doar pt ea asa o bunatate
je: :D "

Am primit ordin sa pozitionez pe locul 1 si anume ca reteta favorita. Va ramane in cartea de bucate a familiei.

#154 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 November 2013 - 04:17 PM

Vezi postareayoyo, la 10 July 2013 - 03:09 PM, a spus:

Multumesc Daniela de explicatii. Si mie imi e dor de tine si puisorul frumos. :appl:
Cautand prin supermarket (merci Zerda) am gasit ingredientele necesare, mai putin ficatul de iepure asa ca l-am inlocuit cu ficat de pui.

A iesit un deliciu iepurele cat si cartofii ducesse. Multumim any_annette pt reteta.

Discutie intre mine si d-ul yoyo in timpul infruptarii din bucate:
"el: cine a postat reteta
je: any_annette. de ce?
el: sa-i spui ca bine a facut ca a postat reteta ca era pacat sa o pastreze doar pt ea asa o bunatate
je: :D "

Am primit ordin sa pozitionez pe locul 1 si anume ca reteta favorita. Va ramane in cartea de bucate a familiei.


Yoyo, multumesc pentru incredere si pentru ca ai incercat iepurasul umplut :love7: . Sa va fie de bine!
Si multumeste din partea mea si lui dl. Yoyo :D.

#155 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 April 2014 - 10:17 PM

fetelor, are iepure proaspat las Lidl, circa 24 lei /kg. Au circa 1 kg/buc. Am luat unul, dar sunt cu un picior la dieta, deci nu stiu daca il gatesc acum si cum, ori il congelez pt moment...
Anycutz, mi-e dor de tine!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#156 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 13 May 2014 - 11:07 AM

Vezi postareaDaniella, la 07 April 2014 - 10:17 PM, a spus:

fetelor, are iepure proaspat las Lidl, circa 24 lei /kg. Au circa 1 kg/buc. Am luat unul, dar sunt cu un picior la dieta, deci nu stiu daca il gatesc acum si cum, ori il congelez pt moment...
Anycutz, mi-e dor de tine!


Dani, nu mai lua iepuri asa de mici! Eu iau tot timpul de 1,5 kg.
Aia mici sunt toxici, ca si mieii aia mici de altfel!
Te pupez!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi