Forum Culinar: Piureul de cartofi - reguli elementare - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piureul de cartofi - reguli elementare

#1 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 03 May 2010 - 05:02 PM

Putine feluri de mîncare au suferit asa mutilari si asa depreciere.
Ne vom aplica deci ca sa repunem în drepturi aceasta minunata garnitura.
În primul rînd : preferati un soi de cartofi care tin la fiert, din cei zisi "pentru vapori, salate, cartofi pai".
Soiurile zise "pentru piureu" lasati-le penstru supe.
Alegeti deci soiurile Charlotte, BF15, Amandine, Mona Lisa, sapunari, Franceline sau Roosevalt. Rolls-Royce-ul cartofilor este varietatea "Ratte du Touquet", care da un piureu exceptional.
În al doilea rînd : cartofii se fierb în coaja! Altminteri se îmbiba cu apa.
În al treilea rînd : nu se fierb în apa clocotita, ci la foc mic, doar cît sa fremete apa la suprafata, ca sa nu pocneasca moleculele de amidon.

Deci : se spala bine cartofii cu peria, sub jet, se pun în oala cu atîta apa rece, cît sa-i acopere.
De îndata ce apa da în clocot, se micsoreaza focul, asa cum ziceam, numa cît sa fremete suprafata.
Socotiti 20min, dar cel mai sigur, daca înfigeti un cutit bine ascutit în mijlocul cartofului si ridicati, cartoful fiert cade înapoi în oala,(atentie la stropi), cel înca nefiert ramîne înfipt.
O data fierti, cartofii se curata de coaja cît sînt fierbinti si se zdrobesc.

Daca vreti un piureu rustic, folositi o furculita sau o ustensila speciala:
Imagine postata

Daca vreti un piureu fin si fara farîme prin el, folositi mai degraba instrumentul acesta, echipat cu grila fina:
Imagine postata

Piureul rezultat se rastoarna într-o tigaie adînca, de preferinta autoadeziva, si se usuca pe foc cîteva minute amestecînd continuu, pîna se elimina si ultimele urma de apa.
Aceasta etapa foarte importanta se aplica la toate piureurile si are ca scop eliminarea apei de vegetatie pe care o vom înlocui cu alte lichide mai nobile.
Din momentul în care piureul devine compact si nu mai lasa dîre de apa pe peretii tigaii, se adauga putin cîte putin unt rece, taiat cuburi mici, în cantitate de 150-200g unt/1kg de cartofi, amestecînd continuu.
O data incorporat untul, se destinde piureul cu aproximativ 200ml smîntîna lichida sau lapte, la alegere, pîna la obtinerea unei consistente suficient de fluide. Se drege de sare si se parfumeaza cu un vîrf de lingurita de nucsoara rasa.
Pofta buna!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#2 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 03 May 2010 - 06:59 PM

Hmmmm, atat munca pentru un piure? :floare:
La noi in casa husbandul il face si nici nu ma intere cum :toothy9; Oricum e mult mai bun decat ce fac eu, asa ca mie imi convine :scratch:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#3 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 03 May 2010 - 08:33 PM

Vezi postareagloxinia, la 03 May 2010 - 06:59 PM, a spus:

Hmmmm, atat munca pentru un piure? :D
La noi in casa husbandul il face si nici nu ma intere cum :) Oricum e mult mai bun decat ce fac eu, asa ca mie imi convine :)


Depinde, daca esti fericita cu sandero, nu e cazul sa te momesc cu ferrari :)
Chiar! Cum o arata Lolo Sandero? =))
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#4 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 03 May 2010 - 10:09 PM

Vezi postareaAlexandru, la 03 May 2010 - 08:33 PM, a spus:


Depinde, daca esti fericita cu sandero, nu e cazul sa te momesc cu ferrari :D
Chiar! Cum o arata Lolo Sandero? =))



Sanderooo? Pai io am Matiz :)
Buna asta. :) :D :)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#5 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 03 May 2010 - 10:29 PM

multumesc!
cred ca respectand regulile postate de tine o sa il conving si pe sot sa manance.
nici nu am curaj sa scriu ce piure stiu io sa fac. e bun, da n-are legatura cu piureul!

#6 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 03 May 2010 - 11:05 PM

Vezi postareaAmina, la 03 May 2010 - 10:29 PM, a spus:

multumesc!
cred ca respectand regulile postate de tine o sa il conving si pe sot sa manance.
nici nu am curaj sa scriu ce piure stiu io sa fac. e bun, da n-are legatura cu piureul!


Dragele mele, piureul de cartofi din reteta poate sa stea fara rusine pe masa unui print. O sa faceti singure diferenta :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 May 2010 - 11:09 PM

Daca am timp,si trebuie sa fie ceva mai special,îl bibilesc si eu...dar altfel,cel mai bun îmi iese asa:

Cartofi cu coaja,fierti pe abur(în Steamer).
Îi decojesc cînd sînt fierbinti.Bag o furculita în cartof,si cu un cutitas trag/razui coaja cartofului/merge foarte usor.
Apoi pun cîteva bucatele de unt,o cescuta mica de lapte,un praf de sare si îi pisez cu scula de pisat cartofi.Am eu o metoda,dar nu stiu a o explica :)
Nu pun nucsoara.Pîna nu demult detestam acest condiment...dar de o vreme am început sa-l folosesc.Omul se mai schimba =))
Poate vine ziua cînd bag si la pireu.Cîteodata pun ceva smîntîna,dar rar...

Din experienta mea,cea mai importanta regula(pentru papila mea) este fierberea cartofilor cu coaja pe abur.Nu conteaza cum sînt condimentati,cît unt,smîntîna,lapte(doar una,doua sau niciuna din astea),daca-s fierti în coaja pe abur,pireul este bun-bun.Se pastreaza gustul cartofului.Fierti în apa si fara coaja,iese un pireu nu asa aromat.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 03 May 2010 - 11:13 PM

Vezi postareaMaya, la 03 May 2010 - 11:09 PM, a spus:

Daca am timp,si trebuie sa fie ceva mai special,îl bibilesc si eu...dar altfel,cel mai bun îmi iese asa:

Cartofi cu coaja,fierti pe abur(în Steamer).
Îi decojesc cînd sînt fierbinti.Bag o furculita în cartof,si cu un cutitas trag/razui coaja cartofului/merge foarte usor.
Apoi pun cîteva bucatele de unt,o cescuta mica de lapte,un praf de sare si îi pisez cu scula de pisat cartofi.Am eu o metoda,dar nu stiu a o explica :)
Nu pun nucsoara.Pîna nu demult detestam acest condiment...dar de o vreme am început sa-l folosesc.Omul se mai schimba =))
Poate vine ziua cînd bag si la pireu.Cîteodata pun ceva smîntîna,dar rar...

Din experienta mea,cea mai importanta regula(pentru papila mea) este fierberea cartofilor cu coaja pe abur.Nu conteaza cum sînt condimentati,cît unt,smîntîna,lapte(doar una,doua sau niciuna din astea),daca-s fierti în coaja pe abur,pireul este bun-bun.Se pastreaza gustul cartofului.Fierti în apa si fara coaja,iese un pireu nu asa aromat.



Cartoful, ca-l fierbi în apa sau la aburi, nu face diferenta atîta vreme cît e fiert în coaja. În rest sîntem 100% pe aceasi lungime de unda. Insist totusi si pe varietatea de cartofi aleasa.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 May 2010 - 11:34 PM

Vezi postareaAlexandru, la 03 May 2010 - 11:13 PM, a spus:



Cartoful, ca-l fierbi în apa sau la aburi, nu face diferenta atîta vreme cît e fiert în coaja. În rest sîntem 100% pe aceasi lungime de unda.
Insist totusi si pe varietatea de cartofi aleasa.

Da,si eu!Sa fie mai fest/textura mai densa.Aia ce se împrastie în apa,sînt buni de îngrosat supe creme de legume...etc..
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 July 2010 - 04:07 PM

Ok. In marea mea ignoranta in ceea ce priveste cartofii, ziceam ca tot taranul ca sint de doo feluri: rosii si albi. Cind ai zis Amandine, Franceline alea alea am zis ete nah, unde draci laci gasesc eu de astia.
Dar dupa enumerarea aia facuta de tine, m-am uitat si eu pe etichete la supermarket si am constatat ca avem di tati :)
mai precis amandine si franceline, scumpi, ce-i drept dar macar sint. Ahhh da, pe amandine zice ca-s de salata. Mai erau doua soiuri, madeline, parca sa nu zic prostii si inca unul.
Deci este care este!
:)

ahh da, pe unele etichte scrie la ce este indicat soiul. direct in franceza :)

peseu - m-am hotarit sa investesc intr-o duda de aia de razalit cartoful, ca imi place piureul, dar citeodata imi iese ceva cu care mai bine lipesti cazanul de tuica cind il pui la foc :)
raluca elena

#11 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 July 2010 - 08:02 PM

Eu il fac cu cartofii curatati. o sa incerc cu ei in coaja.
ceea ce nu fac niciodata e sa bag mixerul in ei,caci devin cauciuc.
eu am o unealta de aceea de pisat piureul si ala il folosesc. daca sunt grabita, o iau cu telul :)

#12 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 08 July 2010 - 08:09 PM

Si eu il fac cu cartofii curatati, o sa vad cum merge cu ei in coaja, la mine mereu e problema ca ma grabesc si facuti cuburi se fac mai repede, dar altfel, si eu pun oala pe foc dupa ce-i zdrobesc, ca asa am vazut intr-o emisiune, nici nu mai stiu care!! :)

dar eu nu am auzit de tigai autoadezive pana acum?? cum sunt ele??
"Piureul rezultat se rastoarna într-o tigaie adînca, de preferinta autoadeziva, si se usuca pe foc cîteva minute amestecînd continuu, pîna se elimina si ultimele urma de apa."

auto inseamna automat si adeziv inseamna lipicios, deci de ce autoadeziva?? poate era antiadeziva???
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 July 2010 - 10:28 PM

Cred ca e aceeasi pe care eu o numesc antiaderenta, vina limbilor in care vorbim zilnic :headbang:

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 July 2010 - 10:31 PM

Vezi postarearaluca elena, la 08 July 2010 - 04:07 PM, a spus:

peseu - m-am hotarit sa investesc intr-o duda de aia de razalit cartoful, ca imi place piureul, dar citeodata imi iese ceva cu care mai bine lipesti cazanul de tuica cind il pui la foc :headbang:

Ralu, daca te referi la a doua poza e foarte utila si foloseste si la pasat tot felul de legume, pielitele ramin sus si cade numai pulpa pisata.

#15 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 July 2010 - 11:25 PM

Vezi postareaAdriana, la 08 July 2010 - 10:31 PM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 08 July 2010 - 04:07 PM, a spus:

peseu - m-am hotarit sa investesc intr-o duda de aia de razalit cartoful, ca imi place piureul, dar citeodata imi iese ceva cu care mai bine lipesti cazanul de tuica cind il pui la foc :toothy9;

Ralu, daca te referi la a doua poza e foarte utila si foloseste si la pasat tot felul de legume, pielitele ramin sus si cade numai pulpa pisata.

Da, de aia e vorba, desi nici pe aia din prima poza nu o am, de obicei il bag in mixer si fac lipici :headbang:
Asta doar dupa ce il fierb macar vreo ora taiat cubulete, la foc mare.
Ce? doar e dreptul meu constitutional sa fierb cartoful doo ore si sa pretind ca iese piureul minunat, nu?
raluca elena

#16 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 July 2010 - 07:28 AM

Corect, eu mai mult de 20 de minute nu am invoire de la stapanire, bag unealta de zdrobit in el, cand mi-oi lua pasaverdura mai vorbim, momentan sunt la nivelul de baza!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#17 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 09 July 2010 - 08:59 AM

Oh , Alexandru , ce piureu ciudat! :lol:
Io-l fac exact cum il facea bunica Florica: fierb cartofii curatatzi , dar nu taiatzi prea marunt ca iau apa , pun in apa sare si o lingura de praf de legume uscate ( nu vegeta :headbang: ) , intre timp calesc o ceapa in ulei si incalzesc o cana de lapte. Cand e gata tot storc cartofii , bag scula-n ei ( io-mixeru , bunica-Florica avea d-aia manuala) , storc uleiul fierbinte peste , torn laptele si gata!

Cel mai bun piure! :icon_fessee: Fara unt , fara smantana!

Niciodata nu l-as face altfel ca-mi aduce aminte de mancarea din copilarie :D.

#18 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 October 2010 - 04:15 PM

Daca e sa bifez cerintele:
1. soiul - e important, si, la fel, timpul culegerii, ca eu din cartofi noi n-am facut niciodata piure
2. cum ii fierb - nici nu m-am gindit sa-i fierb in coaja pina acum. Normal ca o sa incerc, acum ca am auzit de chestia asta. Eu ii fierb cuburi, le scurg apa de tot si asa fierbinti ii pasez cu scula de piure si las sa se evapore apa bine, apoi pun untul si smintina, sau untul si laptele, in functie de ce poseda frigiderul. Fara mixer :D Consistenta e atit cit sa poata fi luat cu furculita, dar nu betonat... asta cind e calda, ca dupa ce se raceste se intareste cu siguranta. La reincalzire, daca mai e cazul, mai adaug putin lapte
3. condimentare: am pus o data ghimbir proaspat ras si de atunci nu mai pot sa maninc fara, e exceptional!

#19 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 26 September 2011 - 11:47 AM

Repetitio est mater la maman :D studiorum.

CHIAR face diferenta.
A iesti gourmet rău di tăt.
Si am primit si un mic bonus pentru mine: Aproape ca m-am simtit bucatar :)

Azi am vrut sa-mi testez proaspat primitul macis (fleur de muscade, mace, blade). Am macinat-o in creuset.
Mi-a placut si mai mult, caci aroma e mai subtila si are si un usor profil piperat.

Multumesc din nou pentru indicatii :rolleyes:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#20 Useril este offline   Haotika 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 22-March 12

Postat 02 April 2012 - 10:44 PM

Vezi postareaAlexandru, la 03 May 2010 - 05:02 PM, a spus:

Putine feluri de mîncare au suferit asa mutilari si asa depreciere.
Ne vom aplica deci ca sa repunem în drepturi aceasta minunata garnitura.
În primul rînd : preferati un soi de cartofi care tin la fiert, din cei zisi "pentru vapori, salate, cartofi pai".
Soiurile zise "pentru piureu" lasati-le penstru supe.
Alegeti deci soiurile Charlotte, BF15, Amandine, Mona Lisa, sapunari, Franceline sau Roosevalt. Rolls-Royce-ul cartofilor este varietatea "Ratte du Touquet", care da un piureu exceptional.
În al doilea rînd : cartofii se fierb în coaja! Altminteri se îmbiba cu apa.
În al treilea rînd : nu se fierb în apa clocotita, ci la foc mic, doar cît sa fremete apa la suprafata, ca sa nu pocneasca moleculele de amidon.

Deci : se spala bine cartofii cu peria, sub jet, se pun în oala cu atîta apa rece, cît sa-i acopere.
De îndata ce apa da în clocot, se micsoreaza focul, asa cum ziceam, numa cît sa fremete suprafata.
Socotiti 20min, dar cel mai sigur, daca înfigeti un cutit bine ascutit în mijlocul cartofului si ridicati, cartoful fiert cade înapoi în oala,(atentie la stropi), cel înca nefiert ramîne înfipt.
O data fierti, cartofii se curata de coaja cît sînt fierbinti si se zdrobesc.

Daca vreti un piureu rustic, folositi o furculita sau o ustensila speciala:


Daca vreti un piureu fin si fara farîme prin el, folositi mai degraba instrumentul acesta, echipat cu grila fina:


Piureul rezultat se rastoarna într-o tigaie adînca, de preferinta autoadeziva, si se usuca pe foc cîteva minute amestecînd continuu, pîna se elimina si ultimele urma de apa.
Aceasta etapa foarte importanta se aplica la toate piureurile si are ca scop eliminarea apei de vegetatie pe care o vom înlocui cu alte lichide mai nobile.
Din momentul în care piureul devine compact si nu mai lasa dîre de apa pe peretii tigaii, se adauga putin cîte putin unt rece, taiat cuburi mici, în cantitate de 150-200g unt/1kg de cartofi, amestecînd continuu.
O data incorporat untul, se destinde piureul cu aproximativ 200ml smîntîna lichida sau lapte, la alegere, pîna la obtinerea unei consistente suficient de fluide. Se drege de sare si se parfumeaza cu un vîrf de lingurita de nucsoara rasa.
Pofta buna!


Acum, daca tot facem piure Ferrari, ar fi bine sa mentionam ca laptele trebuie sa fie cald. Obligatoriu. Iar daca ne rasfatam, cartofii copti (in coaja, evident) se transforma intr-un piure excelent. =))

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi