Forum Culinar: Galuste gris - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Galuste gris

#21 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 25 November 2010 - 10:02 AM

Sa sa zic una tare de acum 2 zile.

Ma pun sa fac galuste si bat oul de-l fac crema crema si iau punga si masor 3 linguri...si surprize cand sunt la a 2-a lingura deja era beton amestecul....si zic il arunc si fac altul. Buon, repet procedeul si din nou se intareste.....deja disperata ce ma fac ca mi s-au cerut galuste nu pietre si...............mai bat un ou si intingand mana dupa punga realizez ca eu in primele 2 dati am pus pesmet nu gris ;).
Va dati seama cat de concentrata eram pe faptul ca trebuiau sa iasa galusti foarte bune de nu am vazut ce ingrediente folosesc ;) ;).

Ca si incheiere pot spune ca degustatorul a spus ca sunt foarte bune galustile :)pupal-ar partenera ;).

#22 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 25 November 2010 - 12:51 PM

Cantitati n-am, ca fac la ochi.Dar nu uit sa pun un varf de cutit de praf de copt si sa las compozitia macar 20 de minute sa se odihneasca.Fara sa separ galbenusul de albus.Ou si gris, atat.Rezultat garantat.

#23 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 January 2011 - 03:37 PM

Si pentru ca iar si iar am facut galuste si ies foarte bune trebuie sa va multumesc inca odata -_- :bounce:. Va imbratisez pe toate si va multumesc ca m-ati invatat sa fac galuste bune bune si mai ales intregi dar, mai ales mancabile.

O poza cu produsul din farfurie....sunt asa de mandra. Cand mananc din ele si le simt asa pufoase si aerate Doamne da-mi iese inima din piept :).

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-64-12957898552216.jpg

Multumesc :lol: -_-. .

#24 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 23 January 2011 - 04:47 PM

Am vazut subiectul si am zis sa ma bag in vorba si eu
La noi supa cu galuste era la mare cautare ca si cea cu turnatei,si asta pentru ca erau favoritele fica-mi:
Tot de la soacra mea am invatat sa fac galuste bune,reteta e cam asa

-la un ou se pun 3 linguri cu gris

Se bat albusele spuma cu putina sare,se adauga pe rand galbenusul(-rile),si se adauga grisul in ploaie,amestecand usor de pe margine in interior,pana la inacorporarea completa.
Intre timp apa sa fie clocotita,(amestecul nu are voie sa stea deoparte,cum e gata se si fac galustele,altfel nu mai ies bune) si cand bulbuceste se reduce la jumatate focul si se fac galuste fie cu 2 linguri,trecand amestecul dintr-o parte in alta,pentru a-i da dimensiune,sau simplu ,luind jumatati de lingura din cantitate(semilune).
Dupa 3 min se intorc cu fundu-n sus,si se da focul la mic.Se lasa atat cat sa se umfle frumos,si se trec in supa fierbinte si strecurata,unde grisu se va umfla pana la final.Asa fac eu supa cu galuste,rapidulescu.

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-119-12957940510044.jpg

#25 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 January 2011 - 06:05 PM

Nico....nebunie curata e la tine in farfurie. Si ce galusteeeeeeeeeeee mari si pufoase :bounce: . Aplauze pentru minunatiile din farfurie pentru ca intotdeauna ne lasi "open mouth" :lol:.

Multumesc de reteta sigur o sa o incerc si aceasta pentru ca sunt aproape ferm convinsa ca reteta lui mami e la fel pentru ca stiu ca ea nu lasa la asteptat amestecul respectiv ci cum il face il pune la fiert. -_-

#26 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 23 January 2011 - 06:17 PM

Si eu ii multumesc de foarte multe ori mamei (fie iertata,ca tare bine mi-o prins toate cate le stiu pana acum.
Sper sa fie cu folos si de ai nelamuriri ,intreaba-ma ca poate eu ,cateodata ,nu explic prea bine. :pupic:
Da ,cand te apuci de batut albusurile ,apa deja sa clocoteasca in oala,grisul se intareste foarte repede(prin natura lui),de aceea galustile nu ies pufoase .
Cand termini de batut tot amestecul ,reduci la jumatate,inmoi lingura in apa, si te apuci de pus in oala.

#27 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 23 January 2011 - 06:28 PM

Cand voi incerca prima data sigur (ca ma cunosc) voi sta in batatura topicului asteptandu-te sa apari...sper ca strigatul sa fie de bucurie :P nu de alta da intotdeauna prima data zici ca nu seamana ever cu celelalte dati.

Nu stiu daca ma crezi dar eu mi-am scris intr-un caietel cum face mami diverse mancaruri...imi place mancarea ei de numa ...e cea mai buna mancare!!!!!!!! :pupic:

#28 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 02 April 2011 - 06:11 PM

yoyo cum mai merge cu galustele?
nici mie nu mi-au iesit in trecut :director: , azi-maine incerc si eu dupa o reteta de aici :drool:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#29 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 02 April 2011 - 10:44 PM

Daniella sa stii ca sunt deja un junior-chef al galustilor de gris :toothy9;.

Retetele incercate de mine au fost cele postate de claudia-andi (de foarte multe ori) si a lui Nico.

A lui Claudia am tot incercat-o pentru ca am vazut ca iese vsi imi era frica sa nu o dau in bara cu altele.

Si a lui Nico sunt foarte bune si au iesit moi si pufoase doar ca eu n-am stiut sa le fac foarte mari...ceea ce rezulta ca mai trebuiesc incercate.

Sunt sigura de reusita oricarei galusti facute dupa retetele fetelor de aici. :biggrin:

#30 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 April 2011 - 02:59 PM

:bounce: merci de topic!
Le-am facut dupa reteta: 2 oua+ 2 linguri ulei EV (batute spuma cu mixerul) + 6 linguri gris si o lingura de malai, un praf de sare si unul de piper. Pe final am mai adaugat circa 1 lingura de gris ca era prea fluida compozita si iar am batut bine si mi s-a parut ca de acu e tare..., dar :toothy9; am mers inainte. Nu le-am lasat la odihna. In supa am adaugat apa rece sa se domoleasca clocotele. Si am lansat cu teama cu o lingurita (eu le-am vrut micute) una cate una galustele. Cand am vazut ca nu se destrama am crezut ca o sa iasa tari (vesnica mea problema), dar ... mi-au iesit deosebit de pufoase ... , cred ca la limita destramarii :biggrin: , dar nu s-au destramat deloc. Dupa ce am terminat de introdus in oala am mai pus o cana de apa rece. Dupa 10 minute iar dadea sa clocoteasca asa ca am mai adaugat o cana de apa rece. In final cam dupa 20 minute de fiert cu capac am indraznit sa servesc supa. :D Erau perfecte, si-au triplat volumul si sunt cum nu am mai mancat de pufoase! .... dar putine :floare: La o oala de 3,5 litri supa imi pare ca is cam putine din 2 oua ... . Oricum ca o bucatareasa careia ii place produsul muncii ei am mancat 2 farfurii de supa de gaina de tara cu galuste facute de mine :D iupiiii

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#31 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 03 April 2011 - 11:27 PM

Modeleaza-le cu o lingurita si o sa iasa mai multe!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#32 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 April 2011 - 10:08 PM

 zerda, la 03 April 2011 - 11:27 PM, a spus:

Modeleaza-le cu o lingurita si o sa iasa mai multe!


cu lingurita le.am facut din start
dar, m-am inselat...era oala adanca si avea si morcovei etc si am crezut ca is numai alea de deasupra
de fapt si cantitatea de galuste e perfecta
si iubitul mananca intr-una supita ...deci am trecut cu bine testul supei de galuste (in ultimii 2 ani am incercat de vreo 7 ori si doar 1 data mi-au mai iesit ok si cele de la supa imperiala cu galuste.
Sper doar sa mai nimeresc compozitia si data urmatoare ...ca nu am luat bine seama la lingurile de gris in final ... :o
doar mi.a mai iesit si prima oara ... si apoi nu stiu cate chix-uri ... :blink:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 May 2012 - 01:39 AM

Maine incerc repetir la galuste. Intre timp am uitat procedurile, cantitatile, consistenta pe care tb sa-l aiba masglavaisul :rolleyes: . Asa ca am revenit aici sa-mi improspatez memoria.
O sa le fac tot dupa retetele Claudiei si zerdei care sunt cam la fel:
2 oua + 2 linguri EV + 6 linguri gris integral si 1 lingura parmezan in loc de malai, sare, piper. Vedem maine rezultatul. Acum sper sa apuc si sa pozez.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 27 May 2012 - 08:21 AM

Daniella , am scris si la han.

Eu fac asa : 1 ou batut bine cu telul, un vf. cutit sare, apoi pun 9 lingurite pline cu gris si 1 vf cutit praf de copt. Amestec cu lingurita, las castronelul la frigider si pun pe foc apa cu sare in vas separat, eu nu le fierb in supa. Cand fierbe apa, dau mai incet focul si scot compozitia. Pun doar o galusca, sa vad ca nu se imprastie. Daca nu se imprastie ( cxaz in care mai pun o lingurita de gris) la pun pe toate apoi. Uneori ies mai tari, ca poate depinde de marimea oului, sau de cat de pline am nimerit linguritele, dar nu-mi fac probleme, le fierb pana devin moi si pufoase, verific cu o furculita, cand intra usor in una, sting focul si pun capac si las asa inca 5 minute. Apoi le iau cate una cu un polonic cu gaurele si le pun in supa calduta.
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#35 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 May 2012 - 02:31 PM

Kora, merci :crying: ! Azi am avut fiasco: supa tulburica (primele 2-3 se imprastiau) si galustele tari la mijloc. Cat de curand incerc exact reteta ta, trebuie sa iau si gris normal ... dupa ce ma fac senior in alea si pricep eu bine ce e cu consistenta, poate sa mai incerc galuste din gris integral...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#36 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 29 May 2012 - 11:36 AM

Eu am invatat de la mama sa fierb galustile, taiteii separat intr-o oala in care am pus putina supa de pui (daca nu am suficienta supa eu mai adaug si putina apa) asa ca atunci cand incepe sa fiarba adaug galustile sau taiteii.
Astfel supa de servit ramane clara si galustile intregi.

#37 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 May 2012 - 11:51 AM

Yoyo merci de idee! Am sa incerc si asa ! Offf, dar complicat mai e cu galustele astea! Eu traiesc cu impresia ca galustele sunt gustoase daca fierb in supa, dar nu le poti avea pe toate si galuste gustoase si supa clara! desi mama le nimerea pe ambele de regula! :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#38 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 29 May 2012 - 12:36 PM

Daca te ajuta si bunica le nimerea, avea cam 65 de ani si le facea din poignee! cine stie cate raqtse la viata ei??!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#39 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 May 2012 - 04:04 PM

 Daniella, la 27 May 2012 - 02:31 PM, a spus:

Kora, merci :occasion15: ! Azi am avut fiasco: supa tulburica (primele 2-3 se imprastiau) si galustele tari la mijloc.


Dani, sa stii ca poti salva orice fel de galuste tari daca intrerupi ptr 5 min fiertul si-apoi pui oala pe foc iar si tot asa. adica le-ncerci si daca vezi ca sunt tari in mijloc le lasi iar sa se odihneasca si-apoi le pui iar sa fiarba 3min. cand se odihnesc ele absorb lichid si se umfla.
asta merge garantat cu gris normal, nu stiu cu integral de-a' tau. bineinteles ca supa nu va fi limpede, dar eu nu urmaresc niciodata chestia asta ptr ca eu chiar pasez pastarnacul/telina chiar si morcovul. dar, ma rog, frumoasa e daca e limpede. si alt kikirez: daca faci galustele mai mici -eu le fac din juma de lingurita, ca oricum nu-mi plac si n-am mancat niciodata- ai sanse mai mari sa le repari pufosenia.
cam dezlanat, sper c-ai inteles. eu nu pun niciun praf de copt, nu bat separat ouale, nu pun ulei in ele. gris/ou/sare.

#40 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 May 2012 - 05:01 PM

merci fetele!

moatza, am inteles perfect. le-am facut mici, tot din jum de lingurita. Intamplator am intrerupt focul. Am gustat, vazut ca nu sunt fierte, am zis ca din cauza de adaugat apar rece. Repus pe foc, tot asa au ramas (un pic tari la mijloc), doar am tulburat supa mai mult. Sa se tripleze-quatrupleze volumul nici vorba, poate max dublat. Poate grisul asta integral nu se umfla asa de tare ... :occasion15:
Mama le face mari dintr-o lingura. Si ei ii mai ieseau cateodata bolovani, dar mie imi placeau si asa. Acum ma oftic, ca eu vreau sa-mi iasa pufoase/galuste perfecte! Picea le mananca si ea si asa si invers :hug:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi