Forum Culinar: Galuste gris - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Galuste gris

#41 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 January 2013 - 01:33 PM

 Daniella, la 03 April 2011 - 02:59 PM, a spus:

Le-am facut dupa reteta: 2 oua+ 2 linguri ulei EV (batute spuma cu mixerul) + 6 linguri gris si o lingura de malai, un praf de sare si unul de piper. Pe final am mai adaugat circa 1 lingura de gris ca era prea fluida compozita si iar am batut bine si mi s-a parut ca de acu e tare..., dar :lol: am mers inainte. Nu le-am lasat la odihna. In supa am adaugat apa rece sa se domoleasca clocotele. Si am lansat cu teama cu o lingurita (eu le-am vrut micute) una cate una galustele. Cand am vazut ca nu se destrama am crezut ca o sa iasa tari (vesnica mea problema), dar ... mi-au iesit deosebit de pufoase ... , cred ca la limita destramarii :hungry: , dar nu s-au destramat deloc. Dupa ce am terminat de introdus in oala am mai pus o cana de apa rece. Dupa 10 minute iar dadea sa clocoteasca asa ca am mai adaugat o cana de apa rece. In final cam dupa 20 minute de fiert cu capac am indraznit sa servesc supa. :71: Erau perfecte, si-au triplat volumul si sunt cum nu am mai mancat de pufoase!


am facut o supa de pui, ca sunt cobza de raceala si am lansat galustele, tot dupa reteta de mai sus. Vedem peste vreo 20 minute :hungry:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#42 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 January 2013 - 01:38 PM

Asteptam rezultatele!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#43 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 January 2013 - 02:39 PM

a iesit buna. Si galustele bunicele, atat cat pot sa iasa de pufoase din gris integral. Am nimerit si una mai tarisoara intre ele ... sa vad daca mai apar cazuri ... :hungry:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#44 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 January 2013 - 02:56 PM

Cred ca eu sînt singura care nu masoara nimic, nu bate nimic... fara nici cel mai mic stres :hungry:
Pu ou/oua (depinde cîte galuste am nevoie) în castron, adaug un praf de sare, scot cutia de gris din dulap, torn peste oua, si amestec cu tel de ala (maturita de zapada), pîna îmi place cum arata compozitia. Nu curge, nu e nici tare. O las totdeauna sa stea cel putin 10 minute. Le formez cu lingurita. Adica umezesc lingurita cu apa, iau din compozitie si dau drumul în oala cu supa. Nu le fierb niciodata în apa. Fierte în supa sînt mai bune. Mie mi se plimba de transparenta supei :hungry:

Nu pun niciodata ulei în galuste. Nu-i vad rostul acolo. Cîteodata mai rad olea' nucsoara fin de tot.
Daca galustele fierb destul, si au destul lichid, iar oala e mai lata nu înalta, nu ies tari.

Înainte, în tinerete, urmam si eu regula celor 3 linguri de gris la ou, si 99,99% ieseau bine. Tot fara batut spume, etc... acum ma bazez doar pe ochiometrie.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#45 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 January 2013 - 05:45 PM

Eu in tinerete :hungry: ce ma distreaza sa zic asa, faceam galuste explodate sau grenade, in functie de inspiratia momentului!!
Acum le fac dupa reteta: intai se ia un gat de bere antistress, apoi purcedem, oua, gris, pana din negura memoriei imi apare piticul care-mi zice, asa, STOP : arata bine! Si dupa aia zic Doamne ajuta si le lansez. In ultimii ani mi-au iesit bine, dupa reteta Arcadiei. Nici eu nu le pun ulei, dar sa stii ca le-am pus odata putina bere,ca pusesem gris prea mult, ca vazusem o emisiune cu Jamie si facea el fish and chips si la aluatul pentru fish a pus si bere.
Nu le-a daunat deloc! Au iesit bune!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#46 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 January 2013 - 07:37 PM

Voi aveti mana, ochi la galuste ...eu nu am nici un simt al consistentei pe care trebuie sa o aiba! mama mi-a spus: bati oul + sare cu furculita , adaugi gris in ploaie si amesteci in continuare cu furculita. Adaugi gris, pana o obtii o compozitie de consistenta unei smantani... nici o cantitate, nimic, de aia am inceput sa caut ceva mai concret .... Ei, dupa doar aceste indicatii mie nu-mi ieseau: ori se destramau, ori tari.

Reteta asta, dupa care le-am facut si eu de 2 ori reusite, de aici am luat-o, dar vad ca nu am scris a cui e. Sau o fi fost o compilatie..., ca nu mai stiu...

Maya, galustele de la supa imperiala nu au unt? Nu le strica. Eu pun putin ulei EV si la aluatul de clatite si in paine etc...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#47 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 17 January 2013 - 09:08 PM

Daniela, eu la doua oua pun sase linguri de gris si o felie de unt groasa cam de un cm .... las la temperatura camerei cat fierbe supa, iar cand vine momentul sa pun galustele incerc intai cu una... daca vad ca se destrama mai adaug o lingura rasa de gris, nu mai mult...

uite, aici se vad cum au iesit dupa metoda de mai sus:

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-115-135844970132.jpg

#48 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 January 2013 - 11:45 PM

 Maya, la 17 January 2013 - 02:56 PM, a spus:

Cred ca eu sînt singura care nu masoara nimic, nu bate nimic... fara nici cel mai mic stres :)
Pu ou/oua (depinde cîte galuste am nevoie) în castron, adaug un praf de sare, scot cutia de gris din dulap, torn peste oua, si amestec cu tel de ala (maturita de zapada), pîna îmi place cum arata compozitia. Nu curge, nu e nici tare. O las totdeauna sa stea cel putin 10 minute. Le formez cu lingurita. Adica umezesc lingurita cu apa, iau din compozitie si dau drumul în oala cu supa. Nu le fierb niciodata în apa. Fierte în supa sînt mai bune. Mie mi se plimba de transparenta supei :)

.......



+1 ...nici eu nu separ oul/ouale , ci cu furculitza ca la omleta, sare ( si piper :) ) apoi gris, si le "iau"/tai cu furculisionul din farfurie, le dau drumul in supa ce fierbe lin ( asta e secretul sa nu clocoteasca zupa :)

#49 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 January 2013 - 11:52 PM

iulia nicoleta, ti-au iesit frumoase cum imi plac si mie! si supa f clara ... :)

stella, tu le faci ca si mami meu :)

ale mele, mici si din faina integrala. S-au pufosit destul. Bunaaa supa!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2013/post-685-13584601482997.jpg
  • Imagine atasata: monthly_01_2013/post-685-13584601574164.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#50 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 18 January 2013 - 12:30 AM

Nu ma mai stresati, ca maine fac supa cu galuste! Sunteti rele!!! :)
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi