Forum Culinar: Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks

#261 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 03 February 2013 - 10:57 AM

Eu am intrat deja in randul Nikonienilor dar degeaba...nu stiu sa folosesc aparatul asa cum trebuie si mai rau...nu am rabdare sa stau sa citesc ce ar trebuit sa citesc despre el :headbang:
Plus ca am inteles eu de la cei mai experimentati decat mine, partea de food la Nikon-uri dar si in general, e mai complicata.
Asa o fi? ;)

#262 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 03 February 2013 - 12:06 PM

Vezi postareaVika, la 03 February 2013 - 10:57 AM, a spus:

Eu am intrat deja in randul Nikonienilor dar degeaba...nu stiu sa folosesc aparatul asa cum trebuie si mai rau...nu am rabdare sa stau sa citesc ce ar trebuit sa citesc despre el :headbang:
Plus ca am inteles eu de la cei mai experimentati decat mine, partea de food la Nikon-uri dar si in general, e mai complicata.
Asa o fi? ;)


Pozele le face omul, nu aparatul. Lumina pe care o alegi are mult mai multa importanta decît marca aparatului.
Cît despre manual, catinel catinel, nu e nevoie sa-l înveti pe dinafara, din prima. Înveti, exersezi, înveti, exersezi. Slava dommnului, instantaneele ratate se sterg la fel de usor pe cît se înregistreaza ;)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#263 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 03 February 2013 - 12:30 PM

Vezi postareaAlexandru, la 03 February 2013 - 12:06 PM, a spus:

Vezi postareaVika, la 03 February 2013 - 10:57 AM, a spus:

Eu am intrat deja in randul Nikonienilor dar degeaba...nu stiu sa folosesc aparatul asa cum trebuie si mai rau...nu am rabdare sa stau sa citesc ce ar trebuit sa citesc despre el ;)
Plus ca am inteles eu de la cei mai experimentati decat mine, partea de food la Nikon-uri dar si in general, e mai complicata.
Asa o fi? ;)


Pozele le face omul, nu aparatul. Lumina pe care o alegi are mult mai multa importanta decît marca aparatului.
Cît despre manual, catinel catinel, nu e nevoie sa-l înveti pe dinafara, din prima. Înveti, exersezi, înveti, exersezi. Slava dommnului, instantaneele ratate se sterg la fel de usor pe cît se înregistreaza ;)



Asa este, lumina e pretioasa si importanta.
Eu sper ca pana la urma sa prind din mers cum sta treaba. :headbang:
Si daaaa, ce bine ca exista si butonul ''delete'' !!! ;)

#264 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 February 2013 - 04:21 PM

Vezi postareaVika, la 03 February 2013 - 10:57 AM, a spus:

Eu am intrat deja in randul Nikonienilor dar degeaba...nu stiu sa folosesc aparatul asa cum trebuie si mai rau...nu am rabdare sa stau sa citesc ce ar trebuit sa citesc despre el =))
Plus ca am inteles eu de la cei mai experimentati decat mine, partea de food la Nikon-uri dar si in general, e mai complicata.
Asa o fi? =))


Aproape toti pe care-i stiu si au trecut de la camerute de "buzunar" la DSLR, dupa cîteva zile voiau sa duca aparatul înapoi, ca nu le iesea pasenta =))

Asta vine cu timpul. Rabdarica si citeste cîte ceva, dar experimenteaza. Asta este cel mai important. O iei usurel de la automatic pîna la manual, schimba setari, probeaza la diferite surse de lumina, si, si, si...
Si daca te intereseaza ceva anume, nu ezita si întreaba :notworthy:


Vezi postareaAlexandru, la 03 February 2013 - 12:06 PM, a spus:


Pozele le face omul, nu aparatul.


Exact! =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#265 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 03 February 2013 - 09:18 PM

Vezi postareaMaya, la 03 February 2013 - 04:21 PM, a spus:

Vezi postareaVika, la 03 February 2013 - 10:57 AM, a spus:

Eu am intrat deja in randul Nikonienilor dar degeaba...nu stiu sa folosesc aparatul asa cum trebuie si mai rau...nu am rabdare sa stau sa citesc ce ar trebuit sa citesc despre el =))
Plus ca am inteles eu de la cei mai experimentati decat mine, partea de food la Nikon-uri dar si in general, e mai complicata.
Asa o fi? =))


Aproape toti pe care-i stiu si au trecut de la camerute de "buzunar" la DSLR, dupa cîteva zile voiau sa duca aparatul înapoi, ca nu le iesea pasenta :D

Asta vine cu timpul. Rabdarica si citeste cîte ceva, dar experimenteaza. Asta este cel mai important. O iei usurel de la automatic pîna la manual, schimba setari, probeaza la diferite surse de lumina, si, si, si...
Si daca te intereseaza ceva anume, nu ezita si întreaba =))


Vezi postareaAlexandru, la 03 February 2013 - 12:06 PM, a spus:


Pozele le face omul, nu aparatul.


Exact! =))


Eu il am deja de vreo doua luni ...si nu s-a prins inca mare lucru de mine =))
Momentan sunt la faza cand inca cred ca am un aparat cu o personalitate puternica :-* ( si asta fiindca in unele locuri si pe unele programe apas pe buton sa fac poza si el nu vrea de fel. Ceva nu-i place si nu stiu ce).
Am deja cateva intrebari la care nu le gasesc raspuns dar mai incerc singura si daca nu o dau de capat vin la voi :notworthy:
Maya, multumesc de incurajari si sfaturi! =))

#266 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 03 February 2013 - 11:13 PM

Mie pe-o ureche imi intra, pe alta imi iese :floare: De asta ma plingeam si eu, ca nu declanseaza aparatul cind vreau eu, de unde vreau eu. Mi-a tinut barbatu-meu o lectie de juma de zi ca sa-mi explice care e treaba cu focalizarea, luminozitatea etc. Degeaba. Manualul sa-l citesc nici atit, stiti vorba aia "am dat atitia bani pe el si tu imi spui sa citesc manualul??" (e reala). Ma plictiseste teribil sa fac documentare in domeniul asta pentru ca nu stiu de unde sa incep, dar m-am decis ca daca gasesc un curs sa ma inscriu la el, pentru ca asta ar fi singura modalitate in care as prinde ceva si m-as putea mobiliza sa studiez si singura. Deocamdata experimentez la intimplare: aleg, pozez, vad ce-a iesit :lol: cu obiectivul care se nimereste sa fie lasat pe aparat, dupa care fac gura mare ca nu face poza buna sau deloc si iar imi tine cite o lectie barbatu-meu ca ala era un obiectiv de distante si eu il folosesc in farfurii :-*

#267 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 04 February 2013 - 10:26 AM

E simplu, daca aparatul nu poate sa focalizeze, nu declanseaza. E suficient sa treceti în focus manual si are sa declanseze. Dar nu garantez un rezultat satisfacator. :floare:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#268 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 04 February 2013 - 11:04 AM

Mai,nu e greu de citit manualul,cate un capitol/subiect/program pe saptamana ajunge,si in timp ce cititi exersati si cu aparatul ceea ce cititi.Daca aveti o mana si ochi bun,atunci o sa ramaneti surprinse de cat de usor e.La mine partea cu cititul a functionat relativ usor,cu toate ca m-am apucat de manual la vre-un an(sau mai bine) dupa ce am cumparat aparatul.Partea cu mana si ochiul bun nu sunt la mine bune Imagine postata ,adica teoria ca teoria,dar practica ma omoara!Imagine postata
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#269 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 February 2013 - 02:38 PM

Am aflat ca pot sa fac ceva si obiectivul ala de baza EFS 18-55.Asa ca mi-am luat un ineeeeeel.
Lens reversing ring.Costa 15 euro si ceva.
Montati obiectivul invers si puteti sa faceti poze macro.
E o jucarie.O sa aveti nevoie de trepied si nu puteti controla deschiderea si focusul.

http://www.youtube.c...h?v=ivmtL_9cWuY

Eu m-am jucat rapid, fara trepied si cu obiectivul de 50 mm.


Imagine atasata: monthly_02_2013/post-9-13619685478031.jpg

Data viitoare montez 18-55-ul.

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-9-13619685984565.jpg

Si mi-am luat si filtrele de la Polaroid.
Inca nu m-am jucat cu ele.

#270 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 February 2013 - 10:40 PM

Lili care 50 mm îl ai tu?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#271 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 February 2013 - 11:35 AM

50 mm 1,4f
poza de pe net

Imagine atasata: monthly_02_2013/post-9-13620441032524.jpg

#272 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 February 2013 - 12:58 PM

Ce chestie faina ,ca merge si pe dos. Imagine postata
Si ce Macro interesant face...arata asa psihedelic .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#273 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 February 2013 - 01:05 PM

Da pentru ca am flosit 50mm.Si neputand controla deschiderea, mi-l lasa la maxim, deci 1,4.Lasand un fundal "blurry".
Daca folosesc 18-55 as obtine un macro mai clar.
Daca am timp azi experimentez si arat comparativ ce obtin.

#274 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 12 September 2013 - 09:20 PM

Vezi postareaPiscotel, la 24 November 2009 - 11:07 PM, a spus:

Asa ,bun.
Am sa pun eu prima intrebare .
Eu lucrez cu setari simple.
Dar seara,cand vreau sa fac poze unui meniu,nu-mi plac pozele blitzuite,ca ies prea albe.
Alea facute sub bec ies usor galbene ,iar culorile nu sunt naturale.
Inafara de setarile aparatului,sunt si cateva tips-uri aplicate de fotografi.
Iluminare suplimentara..... :thumleft: Becuri de 100 W..sau ce.... :thumleft: O anumita pozitionare a blitzului ?
Asa ca va rog sa ma "Luminati "! :)
Multumesc.

Hello! Pana sa vina si prietenul Pitt4 sa incerc eu ceva: Lumina de bec incandescent este intr-adevar galben-rosiatica. Asta se chiama temperatura de culoare. Lumina de neon este alba sau spre albastrui. Cea mai buna lumina este cea naturala. Bineinteles daca gatiti pe linga o fereastra veti avea si umbrele de neocolit. Se poate corecta umbra cu un blitz slab. Balta de lumina de la blit apare fiindca distanta pana la subiect este prea mica. Sfat: Foto cu blitz este pentru contrast perfect. Faceti plan cu toata masa apoi decupati zona de interes in photoshop sau paint(windows). Am sa incerc exemplu: Faceti translatie la masa. Intr-o fotografie cu 5 platouri decupati 5 fotografii! Succes si pe curand!
HAR

#275 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 12 September 2013 - 09:21 PM

Vezi postareaPiscotel, la 24 November 2009 - 11:07 PM, a spus:

Asa ,bun.
Am sa pun eu prima intrebare .
Eu lucrez cu setari simple.
Dar seara,cand vreau sa fac poze unui meniu,nu-mi plac pozele blitzuite,ca ies prea albe.
Alea facute sub bec ies usor galbene ,iar culorile nu sunt naturale.
Inafara de setarile aparatului,sunt si cateva tips-uri aplicate de fotografi.
Iluminare suplimentara..... :thumleft: Becuri de 100 W..sau ce.... :thumleft: O anumita pozitionare a blitzului ?
Asa ca va rog sa ma "Luminati "! :)
Multumesc.

Hello! Pana sa vina si prietenul Pitt4 sa incerc eu ceva: Lumina de bec incandescent este intr-adevar galben-rosiatica. Asta se chiama temperatura de culoare. Lumina de neon este alba sau spre albastrui. Cea mai buna lumina este cea naturala. Bineinteles daca gatiti pe linga o fereastra veti avea si umbrele de neocolit. Se poate corecta umbra cu un blitz slab. Balta de lumina de la blit apare fiindca distanta pana la subiect este prea mica. Sfat: Foto cu blitz este pentru contrast perfect. Faceti plan cu toata masa apoi decupati zona de interes in photoshop sau paint(windows). Am sa incerc exemplu: Faceti translatie la masa. Intr-o fotografie cu 5 platouri decupati 5 fotografii! Succes si pe curand!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13790134873173.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13790135075711.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13790135232565.jpg

HAR

#276 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 13 September 2013 - 06:56 AM

Vezi postareaEataly, la 27 February 2013 - 02:38 PM, a spus:

Am aflat ca pot sa fac ceva si obiectivul ala de baza EFS 18-55.Asa ca mi-am luat un ineeeeeel.
Lens reversing ring.Costa 15 euro si ceva.
Montati obiectivul invers si puteti sa faceti poze macro.
E o jucarie.O sa aveti nevoie de trepied si nu puteti controla deschiderea si focusul.

http://www.youtube.c...h?v=ivmtL_9cWuY

Eu m-am jucat rapid, fara trepied si cu obiectivul de 50 mm.


Atasament IMG_1190.JPG

Data viitoare montez 18-55-ul.

Atasament IMG_1224.JPG

Si mi-am luat si filtrele de la Polaroid.
Inca nu m-am jucat cu ele.
Draga gospodina, Inelul de conversie este bun selectiv. Daca observi este musai nevoie de trepied. La priza "ad labam", adica in mana, greu reusesti sa obtii sharf(claritate) pe toata farfuria. Mai rar avem fotogastronomi care se suie pe scaune sau pun farfuriile pe podea/scaun ca sa ia o imagine perpendicular pe subiect. In compensare insa, poti regla diafragma obiectivului la valori spre 11/16/18. Va creste claritatea in profunzime. Exista camere cu selectie puncte de interes 1-2-3 zone (cum ar fi cele care detecteaza fatza). Dar claritate concomitent in mai multe puncte vei obtine cu diafragma inchisa. Se poate obtine o diafragma inchisa cu aparate performante la blitz automat cu putere maxima care va inchide instantaneu diafragma. Nu merge 'neam la telefoane cu blitz, decat daca aveti noroc. Incercati si apoi gustati !
HAR

#277 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 13 September 2013 - 11:09 AM

Draga Pantagruel, bine ai venit la noi. :toothy6:

Asa am spus si eu: la inel e nevoie de trepied.
Spre rusinea mea nu m-am mai jucat cu el, nici cu trepiedul.

Eu mai am multe de invatat si orice sfat, critica constructiva e binevenita.
De fapt nu intetionez sa folosesc inelul in "fotogastronomie" cum foarte frumos ati spus.

#278 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 14 September 2013 - 10:26 AM

Dragii mei, priviti cu atentie fiecare fotografie! Este o lectie din care invatati multe. Se pot comenta toate!
https://www.google.r...0&bih=596&dpr=1
HAR

#279 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 September 2013 - 06:42 PM

Bun venit si multumim pentru explicatii, Pantagruel! Orice sfat e binevenit :toothy6:
Prietenul Pitt, vine doar daca faci vreo vraja, altfel... ne e dor de el si de peisajele minunate cu care ne încînta pupila :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#280 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 14 September 2013 - 09:18 PM

Hello! ne cunoastrem de prin "iarmaroace"! V-am gasit si nu va las. Am ajuns de rasul cartierului. Fac poze cu...telefonul. Dar este bun si asta. Ca veni vorba de Paint/crop: Undeva pe dunarea de Septembrie. Lumina si ceata de ora 7,00a.m.Parol ca-i cu telefonul! Samsung Advance I9070, 5MP, touch focus, face and smile detection. Punctul ala din mijloc este o zburatoare nu defect! Mai este una in dr.pe padure!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13791859405798.jpg

HAR

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi