Forum Culinar: Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks

#281 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 16 September 2013 - 07:15 AM

Vezi postareapantagruel, la 12 September 2013 - 09:21 PM, a spus:


Hello! Pana sa vina si prietenul Pitt4 sa incerc eu ceva: Lumina de bec incandescent este intr-adevar galben-rosiatica. Asta se chiama temperatura de culoare. Lumina de neon este alba sau spre albastrui. Cea mai buna lumina este cea naturala. Bineinteles daca gatiti pe linga o fereastra veti avea si umbrele de neocolit. Se poate corecta umbra cu un blitz slab. Balta de lumina de la blit apare fiindca distanta pana la subiect este prea mica. Sfat: Foto cu blitz este pentru contrast perfect. Faceti plan cu toata masa apoi decupati zona de interes in photoshop sau paint(windows). Am sa incerc exemplu: Faceti translatie la masa. Intr-o fotografie cu 5 platouri decupati 5 fotografii! Succes si pe curand!


O idee buna,multumesc. Imagine postata
O pun in practica la prima cina "iluminata."... artificial ,ca tot am schimbat sezonul si s-a scurtat ziua .
Bine ai venit la noi Pantagruel.
Pitt 's friends are my friends . Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#282 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 17 September 2013 - 01:19 AM

Foto 1
Cristmas is here!
FOTO 2
Iubire imposibila
Foto 3
Asteptare de Ignat
Foto 4
Filozofia chefalului
Foto 5
De la Sighisoara-n deal

5 fotografii diferite ca subiect, cromatica si incadrare. Totul poate fi prelucrat pentru a obtine efectul dorit. Natura este darnica cu cei ce stiu sa descopere. Anumite denumiri duc fortat la asociatii de imagini mentale. Acest visual fusion poate aduce privitorul la o imagine artistica. Totusi, la inceput a fost ...imaginea si apoi cuvantul!
Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13793720040979.jpg
Foto 1 - Reportaj unde amintirea copilariei vede suncile si carnatii din podul casei de lemn. Aproape simtim in nari Craciunul plin de rugaciuni si rasplate afumate. Este bucuria sacrificiului si indestularii Sfintei Familii dupa truda din An.
Foto 2 - Ideea de iubire imposibila este sugerata de zid si gratii iubirea fiind muscata. Ea este accesibila iubitului dar iubita inaccesibila zidita si ferecata. Diferentierea tonala cu stanga luminoasa si ton f.inchis in partea dreapta curge catre resemnare.
Foto 3 - Reportaj unde pozitia de asteptare a cutitului si paharele lasate inca pline arata o actiune ce va sa fie. Cenusa de pe cutit ne indica momentul pirlirii.
Foto 4 - Antiteza soare-foc si efect de pointilism pentru creerea atmosferei de apus marin. Focurile indica pregatirea cinei iar efectul este obtinut din pixeli.
Foto 5 - Focul galben de apus se intampla rar in timpul iernii. Soarele postat in dreapta curge lin spre orizont in spatele mormintelor. Viata este undeva in spatele cetii din depresiune.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13793702734167.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13793711120645.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13793714729173.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-13793715988785.jpg

HAR

#283 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 September 2013 - 11:52 AM

Daca tot s-a reactualizat subiectul intreb si eu aici :occasion15: Ce parere aveti de aparatele bridge? Precum acest Canon http://www.f64.ro/ca...30x-lcd-3-.html (nu e siteul meu personal, dar daca se considera reclama va rog sa stergeti linkul). Evident, un dslr e peste bugetul meu, insa as vrea mai mult decat o camera compacta. La un pret asemanator ar mai fi si un Nikon, tot bridge.
Imagine postata

#284 Useril este offline   pantagruel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-September 13

Postat 17 September 2013 - 07:31 PM

Salut Olguta! Problema cu bugetul nu-i de joaca. De ce nu ti s-ar potrivi asta:
http://www.evomag.ro...Q_52388e9d83fcd
Are 16 MP, face filme HD, selecteaza fata, etc... la numai 399 lei! Crezi ca un DSLR este mai bun? Eu am un Nikon aidoma, ieftin si fac poze cu telefonul. O fotografie reusita se face cand esti la locul potrivit la timpul potrivit. Apesi pe buton si restul face aparatul. Cauta aparatul pe "price.ro" si poate=l gasesti mai ieftin in alta parte. Eu am si gasit cadoul cel bun: 270 ron.-pe rosu - vezi tabelul, intra pe firma Cyber Port si intreaba cum poti cumpara. OK?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2013/post-1901-1379438947097.png

HAR

#285 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 September 2013 - 08:17 PM

Am o camera compacta, un Sony care desi are vreo 5 ani si doar 7mp inca face poze de care sunt multumita, insa vreau ceva mai mult. Multumesc mult de raspuns :occasion15:.. inca mai cercetez piata, nu e urgenta..
Imagine postata

#286 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 September 2013 - 09:46 PM

Vezi postareaOlguta, la 17 September 2013 - 08:17 PM, a spus:

Am o camera compacta, un Sony care desi are vreo 5 ani si doar 7mp inca face poze de care sunt multumita, insa vreau ceva mai mult. Multumesc mult de raspuns :D.. inca mai cercetez piata, nu e urgenta..

Eu zic ca-s bune bridgeurile :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#287 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 September 2013 - 10:42 PM

Multumesc, Maya! :D Acuma zau ca nu mai stiu nici eu.. am tot citit pe undeva ca decat un bridge ieftin mai bine o camera compacta mai scumpa.. si decat un bridge scump, mai bine un dslr.. Asa ca inca mai studiez problema astfel incat sa ma incadrez si in buget :D
Imagine postata

#288 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 September 2013 - 11:24 PM

Vezi postareaOlguta, la 18 September 2013 - 10:42 PM, a spus:

Multumesc, Maya! :D Acuma zau ca nu mai stiu nici eu.. am tot citit pe undeva ca decat un bridge ieftin mai bine o camera compacta mai scumpa.. si decat un bridge scump, mai bine un dslr.. Asa ca inca mai studiez problema astfel incat sa ma incadrez si in buget :D

Si eu prefer oricînd un dslr, dar cunosc foarte multi pasionati de bridgeuri. Unu chiar pe aici, Alexandru. Iar el are si vreo cîteva dslr-uri, si cu toate astea e foarte încîntat si de bridge :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi