Forum Culinar: Ce alegi pentru bb? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce alegi pentru bb?

#1 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 30 November 2009 - 10:38 AM

Sa zicem ca esti insarcinata in 20 de saptamani si la ecografie se descopera ca bb are o malformatie fizica ce implica un corp disproportionat si o gramada de operatii ulterioare , dar un intelect normal.
Mai e timp pana in saptamana 23 pentru un avort terapeutic.

Ce "alegi" pentru bb?
O intrerupere de sarcina ca sa nu duca o viata chinuita apoi, sau continui sarcina fiindca daca asa l-a dat Dumenzeu, tot EL o sa dea parintilor putere si resurse sa il creasca, asa cum e?



P.S. n-as vrea sa se ajunga la o discutie pro sau contra avort in general , ci sa ne limitam la acest caz particular

#2 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 November 2009 - 10:43 AM

IrinucaPopii a spus:

Sa zicem ca esti insarcinata in 20 de saptamani si la ecografie se descopera ca bb are o malformatie fizica ce implica un corp disproportionat si o gramada de operatii ulterioare , dar un intelect normal.
Mai e timp pana in saptamana 23 pentru un avort terapeutic.

Ce "alegi" pentru bb?
O intrerupere de sarcina ca sa nu duca o viata chinuita apoi, sau continui sarcina fiindca daca asa l-a dat Dumenzeu, tot EL o sa dea parintilor putere si resurse sa il creasca, asa cum e?



P.S. n-as vrea sa se ajunga la o discutie pro sau contra avort in general , ci sa ne limitam la acest caz particular


as avorta orice copil cu probleme grave
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#3 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 30 November 2009 - 10:54 AM

vaxile a spus:

as avorta orice copil cu probleme grave


dar atunci , fiindca nu il poti boteza, ii refuzi dreptul la Mantuire, care e scopul vietii, dupa cum stim de la Biserica :roll:

Si , totusi, e copilul tau nu un loz in plic ( daca e necastigator sa il arunci la gunoi si sa cumperi altul)

#4 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 November 2009 - 11:17 AM

IrinucaPopii a spus:

vaxile a spus:

as avorta orice copil cu probleme grave


dar atunci , fiindca nu il poti boteza, ii refuzi dreptul la Mantuire, care e scopul vietii, dupa cum stim de la Biserica :roll:

Si , totusi, e copilul tau nu un loz in plic ( daca e necastigator sa il arunci la gunoi si sa cumperi altul)


1. sunt absolut ateu, si scopu' vietii mele nu este mintuirea. problemele bisericii nu ma privesc :angry:
2. tocmai pentru ca e copilu' meu ii refuz dreptu' de a se chinui. si sa stii ca actul conceptiei este EXACT "loz in plic". matematic vorbind, se poate simula (destul de inexact) procesul schimbului de informatii genetice dintre cele doo celule - mama si tata. ceea ce e rau e ca TOATE simularile trebuie sa introduca factorul "mutatie". pur si simplu, fragmentele genetice sunt modificate aleator cu un oarecare procent. cu alte cuvinte, genetic vorbind oul nu e mama + tata, ci mama + tata + mutatii aleatoare. tu care esti religioasa, numesti aceste mutatii aleatoare "voia lui dumnezeu" si nu vei avorta. eu sunt de parerea ca "god is just a statistic" si moralmente accept sa refuz rezultatul loteriei. mi se pare corect ca fiecare sa procedeze conform convingerilor lui
3. foarte important e ce se intimpla si DUPA conceptie. potz sa iei frun virus care sa afecteze foetusul urit de tot. nu m-as repezi sa arunc anatema asupra mamei ca "n-ai avut grija de el". totusi, e o greseala a ta pe care o transmitz asupra copilului. mie, ateu fiind, nu mi se pare deloc fair. inca odata, asa cum fiecare isi creste copiii cum crede si cum poate, asa si cu asta. fiecare cu convingerile lui
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#5 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 30 November 2009 - 11:34 AM

IrinucaPopii a spus:

vaxile a spus:

as avorta orice copil cu probleme grave


dar atunci , fiindca nu il poti boteza, ii refuzi dreptul la Mantuire, care e scopul vietii, dupa cum stim de la Biserica :roll:

Si , totusi, e copilul tau nu un loz in plic ( daca e necastigator sa il arunci la gunoi si sa cumperi altul)


Unui fetus pierdut spontan, cine îi refuza dreptul la mîntuire, dupa logica asta? :angry:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#6 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 November 2009 - 11:35 AM

Alexandru a spus:

IrinucaPopii a spus:

vaxile a spus:

as avorta orice copil cu probleme grave


dar atunci , fiindca nu il poti boteza, ii refuzi dreptul la Mantuire, care e scopul vietii, dupa cum stim de la Biserica :roll:

Si , totusi, e copilul tau nu un loz in plic ( daca e necastigator sa il arunci la gunoi si sa cumperi altul)


Unui fetus pierdut spontan, cine îi refuza dreptul la mîntuire, dupa logica asta? :angry:

mniezau himself
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#7 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 30 November 2009 - 12:48 PM

Sint pro viata, si imi doresc copii ... poate mai mult decit pot sa explic!

Insa in situatia pusa de tine mai sus, nu as ezita nici o secunda: as opri sarcina din evolutie!
raluca elena

#8 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 30 November 2009 - 03:34 PM

Eu va doresc din suflet sa nu trebuiasca sa luati aceasta hotarare!

Inainte de a avea copii ti-as fi raspuns din start: avort!
"Nu-mi doresc ca copilul meu sa sufere" ar fi fost explicatia.

Acum, cand stiu ce poate iesi din mine si al meu ales, nu mai pot sa-ti dau nici un raspuns, si sunt extrem de fericita ca n-a trebuit si, ptr. ca nu mai fac copii, nici nu va trebui sa hotarasc.
Ai mei sunt sanatosi si stiu ca am avut un noroc chior.
Stiu ce greu e sa ai copilul bolnav (si ma refer la o gripa banala) si cat poti, ca parinte, suferi ca nu poti sa-l ajuti ... de copil nu mai vorbesc. Si mi-as dori ca copilul meu sa nu sufere in viata ... deci as fi pro avort.
Dar cine - si pote sa fie dr. extrem de bun - iti poate spune cu certitudine ce malformatie are copilul (fiind de doar 20 sapt. si inca in burtica) si ce inseamna asta ptr. copil, cat de viabil poate fi sau nu?
Cunosc copii, care nascuti cu malformatii grave, azi traiesc bine mersi ... bine, au trecut prin mai multe, dar acum sunt bine.
Cunosc si copii, care nascuti cu malformatii, azi nu mai traiesc ... mamele insa sunt si vor fi pe viata afectate, nu mai spun cat de mult s-au chinuit micutii.
Dar, inca o data, poti stii cu certitudine cum va fi?
Si pentru ca nu stiu,nici n-as stii ce sa raspund si cum as hotara ... f. greu!

Si chestiile astea bisericesti in 2009 ma enerveaza chiar! De-i Dumnezeu asa de bun, de ce lasa pe lume copii bolnavi? Asta n-am inteles-o si chiar nu inteleg ... poate poate sa mi-o explice doamnele religioase!

Sanatate!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#9 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 30 November 2009 - 09:14 PM

Kroko a spus:

Eu va doresc din suflet sa nu trebuiasca sa luati aceasta hotarare!

Inainte de a avea copii ti-as fi raspuns din start: avort!
"Nu-mi doresc ca copilul meu sa sufere" ar fi fost explicatia.

Acum, cand stiu ce poate iesi din mine si al meu ales, nu mai pot sa-ti dau nici un raspuns, si sunt extrem de fericita ca n-a trebuit si, ptr. ca nu mai fac copii, nici nu va trebui sa hotarasc.
Ai mei sunt sanatosi si stiu ca am avut un noroc chior.
Stiu ce greu e sa ai copilul bolnav (si ma refer la o gripa banala) si cat poti, ca parinte, suferi ca nu poti sa-l ajuti ... de copil nu mai vorbesc. Si mi-as dori ca copilul meu sa nu sufere in viata ... deci as fi pro avort.
Dar cine - si pote sa fie dr. extrem de bun - iti poate spune cu certitudine ce malformatie are copilul (fiind de doar 20 sapt. si inca in burtica) si ce inseamna asta ptr. copil, cat de viabil poate fi sau nu?
Cunosc copii, care nascuti cu malformatii grave, azi traiesc bine mersi ... bine, au trecut prin mai multe, dar acum sunt bine.
Cunosc si copii, care nascuti cu malformatii, azi nu mai traiesc ... mamele insa sunt si vor fi pe viata afectate, nu mai spun cat de mult s-au chinuit micutii.
Dar, inca o data, poti stii cu certitudine cum va fi?
Si pentru ca nu stiu,nici n-as stii ce sa raspund si cum as hotara ... f. greu!

Si chestiile astea bisericesti in 2009 ma enerveaza chiar! De-i Dumnezeu asa de bun, de ce lasa pe lume copii bolnavi? Asta n-am inteles-o si chiar nu inteleg ... poate poate sa mi-o explice doamnele religioase!

Sanatate!

KROKO sunt de acord cu tine
si pun aceeasi intrebare ca si ALEXANDRU
de ce tre sa se chinuie unii copii si sa mai chinuie si pe altii in jurul lor si de ce tre sa moara unii copii?ca asa a vrut d-zeu?
si copiii care sunt omorati de tot felul de cretini?cu aia cum ramane?tot asa a vrut d-zeu sa se intample?
si de ce unii isi doresc cu toata fiinta un copil si nu il primesc si altii au cu nemiluita si nu stiu sa ii pretuiasca?tot pt ca asa vrea d-zeu?
eu nu inteleg
si nu stiu ce as face intro asemenea situatie
nu vreau sa fiu rea
IRINUCA daca esti in aceasta situatie,imi pare rau ,dar sper sa fie doar asa o intrebare...



si totusi...dreptul la mantuire???????
Imagine postataImagine postata

#10 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 01 December 2009 - 10:50 AM

Alexandru a spus:


Unui fetus pierdut spontan, cine îi refuza dreptul la mîntuire, dupa logica asta? :thumleft:


Chiar nu stiu =))
Dat atat timp cat cineva nu a ales constient pentru el viata sau moartea, cred ca e o situatie total diferita

Oricum, si in cazul propus, e vorba despre un avort terapeutic[*] ...Oare e vreo diferenta intre o persoana de 16 ani ramasa accidenta insarcinata si care avorteaza un copil sanatos, si o persoana de peste 30 de ani care isi doreste copilul dar afla ca e cu malformatii =))

#11 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 01 December 2009 - 10:55 AM

Kroko a spus:

Eu va doresc din suflet sa nu trebuiasca sa luati aceasta hotarare!

Dar, inca o data, poti stii cu certitudine cum va fi?
Si pentru ca nu stiu,nici n-as stii ce sa raspund si cum as hotara ... f. greu!


Malformatia despre care vorbesc, in prezent NU are tratament...Se pot ameliora, chirurgical, doar complicatiile aparute pe parcurs ( hidrocefalie, risc de moarte subita in somn, deformatii ale coloanei vertebrale, probleme pulmonare, otite grave, probleme de dentitie, etc )

#12 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 11:10 AM

IrinucaPopii a spus:

Alexandru a spus:


Unui fetus pierdut spontan, cine îi refuza dreptul la mîntuire, dupa logica asta? :((


Chiar nu stiu :angry:
Dat atat timp cat cineva nu a ales constient pentru el viata sau moartea, cred ca e o situatie total diferita

Oricum, si in cazul propus, e vorba despre un avort terapeutic[*] ...Oare e vreo diferenta intre o persoana de 16 ani ramasa accidenta insarcinata si care avorteaza un copil sanatos, si o persoana de peste 30 de ani care isi doreste copilul dar afla ca e cu malformatii :D


exista o diferenta! 14 ani :(
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#13 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 01 December 2009 - 11:19 AM

IrinucaPopii a spus:


Oricum, si in cazul propus, e vorba despre un avort terapeutic[*] ...Oare e vreo diferenta intre o persoana de 16 ani ramasa accidenta insarcinata si care avorteaza un copil sanatos, si o persoana de peste 30 de ani care isi doreste copilul dar afla ca e cu malformatii :(

Din punct de vedere religios nu e absolut nici o diferenta. Din punct de vedere medical, social, etc, pararerile sunt impartite, depinde de ce-si doresc parintii, ce responsabilitati sunt in stare sa-si asume..etc...Eu nu as putea...eu as renunta la sarcina. Multumesc lui Dumnezeu ca am copii sanatosi si ca nu am fost pusa in situatia de face asa alegere grea si de a lua asa o decizie....
Imagine postata

#14 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 01 December 2009 - 11:20 AM

Irinuca, stiu ca un fetus avortat nu mai apuca sa exprime o alegere, dar ce te faci daca il avortezi, traieste, si ajunge sa te intrebe dupa 20 ani: Mama, de ce m-ai nascut? astat iti doreai pentru mine - o viata de chin?
Ce faci daca iti spune copilul tau, adult de-acum: As fi preferat sa nu ma nasc?
raluca elena

#15 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 02 December 2009 - 10:14 AM

Dilema e serioasa si nu religia are sa-i gaseasca raspunsul corect. Daca mama are asigurarea medicilor ca poate avea copii normali, punct si de la capat, fara ezitare. Cred ca în orice caz decizia ar trebui sa se ia be baza sfaturilor medicilor.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#16 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 10:18 AM

Alexandru a spus:

Dilema e serioasa si nu religia are sa-i gaseasca raspunsul corect. Daca mama are asigurarea medicilor ca poate avea copii normali, punct si de la capat, fara ezitare. Cred ca în orice caz decizia ar trebui sa se ia be baza sfaturilor medicilor.


aici te contrazic. stiinta are dreptu' sa nu aiba raspunsuri la unele intrebari. religia trebuie - prin definitie - sa aiba mereu raspunsuri, la absolut orice intrebare :laughing7:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#17 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2009 - 11:06 AM

Personal as avorta. am prieteni cu copii cu handicap, si e tare greu sa-i vezi cum se chinuie, si unii si altii.
Nu din egoism as avorta, ci tocmai gandindu-ma la binele pruncului.

#18 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 02 December 2009 - 11:11 AM

IrinucaPopii a spus:

Sa zicem ca esti insarcinata in 20 de saptamani si la ecografie se descopera ca bb are o malformatie fizica ce implica un corp disproportionat si o gramada de operatii ulterioare , dar un intelect normal.
Mai e timp pana in saptamana 23 pentru un avort terapeutic.

Ce "alegi" pentru bb?
O intrerupere de sarcina ca sa nu duca o viata chinuita apoi, sau continui sarcina fiindca daca asa l-a dat Dumenzeu, tot EL o sa dea parintilor putere si resurse sa il creasca, asa cum e?



P.S. n-as vrea sa se ajunga la o discutie pro sau contra avort in general , ci sa ne limitam la acest caz particular


Daca Dumnezeu iti da asa un copil, pe ce te bazezi ca nu va mai face o gluma si te va lua de langa copilul ala sa-l lase singur pe lume de la o varsta frageda?
Nu's neaparat atee dar nici dusa des la biserica si factorul asta nu-mi intra la socoteala cand iau hotarari.
Copilul se va chinui cu parintii si apoi de unul singur sau cu straini, parintii sigur nu-s neam cu Matusalem. Copilul se va chinui de unul singur restul vietii lui si D-zeu nu-i va baga mancarea in gura si nu-l va schimba si cara din pat in caruciorul cu rotile si invers. Stiu viata unui copil cu hidrocefalie si complicatii si siiigur nu e recunoscator cerului si parintilor ca l-au osandit la asa viata.
Mi se pare egoist pana in panzele albe sa te gandesti la constiinta si la calitatea vietii tale dupa moarte dar nu la calitatea vietii copilului pe pamant :roll: .

#19 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 02 December 2009 - 11:51 AM

Multumesc pentru raspunsuri tuturor...

In situatia anterioara, au intervenit doua diagnostice care sunt incompatibile cu viata (displazie letala si hipoplezie pulmonara )
Intrebarea se pune acum daca e mai bine sa avortezi si sa scurtezi suferinta tuturor, sau sa astepti ( mai mult sau mai putin, nu se stie) ca pana la urma copilul tot o sa moara.
Diferenta este ca daca il nasti, il si botezi de urgenta si moare crestin...

P.S. Pentru viata mamei nu sunt pericole

:cry:

#20 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 12:14 PM

OMFG, sa-l nasc si sa-i numar zilele chinuite????????
just shoot me now, please!

ce cistiga prin botez? daca Dumnezeu exista, il va lua la el, bietul suflet neprihanit! atunci botezul il fac doar ca sa fac eu pace cu Doamne Doamne??? sa-mi pavez eu calea spre eternitate? sa am constiinta impacata?
raluca elena

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi