Forum Culinar: Ce alegi pentru bb? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce alegi pentru bb?

#41 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 05 December 2009 - 12:59 AM

Misha a spus:

IrinucaPopii a spus:

Gorgona a spus:

Eu as alege sa-l nasc, DAR ASTA E ALEGEREA MEA, NU SFATUIESC PE NIMENI SA O FACA SAU NU, stiu ca mi-ar fi mult mai greu dar cu mintea de acum si cu convingerile de le am, as lua lucrurile ca o lectie karmica atit pentru mine cit si pentru sufletul inchis in corpul de carne imperfect.


Esti contra curentului :?
Si tot din motive de suflet /karma

:D

eu nu cred ca e un curent
eu cred ca e o gandire rationala

Sa inteleg ca din punctul tau de vedere is irationala? :-*
Cred ca ai observat ca eu nu am pus etichete si nu am jignit pe nimeni, fiecare are dreptul sa faca ce crede si ce gindeste el ca e bine fara ca sa inceapa pietrele sa curga, sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem in asemenea cumpana, nu e usoara situatia indiferent de alternativa aleasa!
Eu am gindit altfel: cel din burta e copilul meu, daca situatia ar fi fost alta si s-ar fi imbolnavit grav si iremediabil imediat dupa nastere, i-as fi dat un hap sau i-as fi pus perna pe ochi ca sa-l scap de suferinta pentru ca m-ar fi durut prea tare si m-as fi chinuit prea mult pina ar trece in lumea cealalta sau as fi incercat sa-i fac cit mai usoara viata care i-a mai ramas, sa-l iubesc si sa-l ingrijesc cit pot eu de bine chiar daca sufletul mi se sfisie de durere dar si de iubire?
In urma cu ceva timp am vazut un filmulet al unei familii tinere al carei copil a fost diagnosticat, inca din stadiul de embrion, cu o boala genetica care-i nu-i dadea sanse sa traiasca mai mult de citeva zile, maxim 2-3 saptamini, medicii i-au indemnat sa faca avort terapeutic, acel copil nu avea nicio sansa sa supravietuiasca, ei au hotarit ca e copilul lor, il iubesc, vor sa-l cunoasca si sa-i daruiasca toata atentia si afectiunea de care sunt capabili atitea zile cite are de trait. La termen s-a nascut un baietel, in aparenta perfect fizic, care a trait mai mult decit ii dadea sanse medicina, a ajuns la noua luni. Tot timpul asta parintii stiau ca va muri, ingrijrea lui necesita eforturi mari dar dragostea pe care o simteau, o daruiau si o primeau de la puiul lor le-a dat putere sa duca povara asta imensa. Ca un fel de omagiu si ca o dovada a trecerii lui prin lumea asta, ca o dovada ca viata lui a contat, asa scurta cum a fost, au hotarit ca inca de la nastere sa-i faca o fotografie in fiecare ora, acele fotografii le-au montat sub forma unui filmulet pe care l-au pus pe youtube unde l-am vazut. Nu le-a fost usor dar asta a fost alegerea lor si asa au crezut ei ca-si pot darui dragostea puiului lor care nu a avut nicio sansa inca din burtica. Ca au facut bine sau rau? Ei asta au ales, alti parinti ar fi ales varianta cealalta, tot din dragoste, nu-i usor sa-ti vezi copilul suferind si sa-l condamni constient la suferinta, fiecare dintre noi, pus in fata unei asemenea situatii, am fi ales una din cele doua variante dar asta nu ne da dreptul sa aratam cu degetul sau sa aruncam cu bolovani, chiar si virtuali, in cei care nu gindesc la fel ca noi.
Repet, sa ne fereasca Dumnezeu sa fim pusi in fata unei asemenea alegeri!

#42 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 05 December 2009 - 02:17 PM

IrinucaPopii a spus:

Multumesc pentru raspunsuri tuturor...

In situatia anterioara, au intervenit doua diagnostice care sunt incompatibile cu viata (displazie letala si hipoplezie pulmonara )
Intrebarea se pune acum daca e mai bine sa avortezi si sa scurtezi suferinta tuturor, sau sa astepti ( mai mult sau mai putin, nu se stie) ca pana la urma copilul tot o sa moara.
Diferenta este ca daca il nasti, il si botezi de urgenta si moare crestin...

P.S. Pentru viata mamei nu sunt pericole

:cry:


Mai, daca citim Biblia cuvant cu cuvant vom vedea ca Isus nu a spus niciodata ca trebuie sa botezi pruncii de cum s-au nascut, sau chiar nenascuti fiind. Ba dimpotriva, conform Lui, alegerea credintei pe care o propovaduieste trebuie sa aiba loc la maturitate, cand persoana are discernamant. Chestia asta cu botezatul nou-nascutilor s-a adaugat mult mai tarziu, la cateva sute de ani dupa disparitia lui Isus, de catre clerici...dar in fine, nimeni nu e interesat de detaliile astea istorice si de modul in care s-au instituit diverse cutume si practici religioare. :roll:

P.S. Conform rationamentului tau, inseamna ca oamenii de alta religie (budisti, mozaici, hinduisti etc) or sa putrezeasca in iad, ca nu s-au mantuit? :tongue3:
Take a walk on the wild side...

artizan

#43 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 05 December 2009 - 02:33 PM

Misha a spus:

intrebarea mea ar fi: si mama se va simti implinita si fara pacat ca a nascut copilul si la chinuit pana a murit doar ca sa il boteze?
adica daca boteaza copilul se sterge toata suferinta si chinul copilului?nu mai cinteaza?pt ca god e multumit ca lai botezat?si atunci tu ca mama esti mantuita?
am inteles bine?
asta chiar e egoism si nu mai zic mai departe pt ca nu vreau sa zici ca te jugnesc spunandumi sincer parerera


Ce spui suna ca si cum mama ar lua un fier inrosit si ar chini copilul pana ar muri.
Ce stim noi despre chin? Copilul cum se naste, aia e starea normala pentru el, nu o poate compara cu alta .
Si din aceasta perspectiva, DA, poate fi fericit. Sanatatea nu are a face cu fericirea decat in foarte mica masura.
Doar daca nu imi spui acum ca copilul ar fi muuuult mai fericit ca mama lui sa il ucida


P.S. Corect , pentru textul de mai sus , se scrie : l-a chinuit, l-ai botezat,spunandu-mi sincer parerea. :tongue3:

#44 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 05 December 2009 - 04:01 PM

IrinucaPopii a spus:

Misha a spus:

intrebarea mea ar fi: si mama se va simti implinita si fara pacat ca a nascut copilul si la chinuit pana a murit doar ca sa il boteze?
adica daca boteaza copilul se sterge toata suferinta si chinul copilului?nu mai cinteaza?pt ca god e multumit ca lai botezat?si atunci tu ca mama esti mantuita?
am inteles bine?
asta chiar e egoism si nu mai zic mai departe pt ca nu vreau sa zici ca te jugnesc spunandumi sincer parerera


Ce spui suna ca si cum mama ar lua un fier inrosit si ar chini copilul pana ar muri.
Ce stim noi despre chin? Copilul cum se naste, aia e starea normala pentru el, nu o poate compara cu alta .
Si din aceasta perspectiva, DA, poate fi fericit. Sanatatea nu are a face cu fericirea decat in foarte mica masura.
Doar daca nu imi spui acum ca copilul ar fi muuuult mai fericit ca mama lui sa il ucida


P.S. Corect , pentru textul de mai sus , se scrie : l-a chinuit, l-ai botezat,spunandu-mi sincer parerea. ;)


Irinuca, stii care-i chestia? Toate mamiferele (si nu numai) simt durerea, deci copilul acela daca se va naste, va trai in durere si durerea nu e o conditie cu care sa te obisnuiesti. Eu cred ca daca sarcina va continua sunt 90% sanse sa nu fie dusa pana la capat si se va opri din evolutie, natura, in majoritatea cazurilor, se ocupa singura de acest tip de probleme. Totul depinde de mama, de rezistenta sa la durerea fizica si emotionala, de sentimentele si credintele ei.
Take a walk on the wild side...

artizan

#45 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 05 December 2009 - 05:45 PM

Gorgona a spus:

In urma cu ceva timp am vazut un filmulet al unei familii tinere al carei copil a fost diagnosticat, inca din stadiul de embrion, cu o boala genetica care-i nu-i dadea sanse sa traiasca mai mult de citeva zile, maxim 2-3 saptamini, medicii i-au indemnat sa faca avort terapeutic, acel copil nu avea nicio sansa sa supravietuiasca, ei au hotarit ca e copilul lor, il iubesc, vor sa-l cunoasca si sa-i daruiasca toata atentia si afectiunea de care sunt capabili atitea zile cite are de trait. La termen s-a nascut un baietel, in aparenta perfect fizic, care a trait mai mult decit ii dadea sanse medicina, a ajuns la noua luni. Tot timpul asta parintii stiau ca va muri, ingrijrea lui necesita eforturi mari dar dragostea pe care o simteau, o daruiau si o primeau de la puiul lor le-a dat putere sa duca povara asta imensa. Ca un fel de omagiu si ca o dovada a trecerii lui prin lumea asta, ca o dovada ca viata lui a contat, asa scurta cum a fost, au hotarit ca inca de la nastere sa-i faca o fotografie in fiecare ora, acele fotografii le-au montat sub forma unui filmulet pe care l-au pus pe youtube unde l-am vazut. Nu le-a fost usor dar asta a fost alegerea lor si asa au crezut ei ca-si pot darui dragostea puiului lor care nu a avut nicio sansa inca din burtica. Ca au facut bine sau rau? Ei asta au ales, alti parinti ar fi ales varianta cealalta, tot din dragoste, nu-i usor sa-ti vezi copilul suferind si sa-l condamni constient la suferinta, fiecare dintre noi, pus in fata unei asemenea situatii, am fi ales una din cele doua variante dar asta nu ne da dreptul sa aratam cu degetul sau sa aruncam cu bolovani, chiar si virtuali, in cei care nu gindesc la fel ca noi.


Intersant exemplu...
Ai ceva indicii suplimentare despre filmuletul acesta, sau un link ?

#46 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 03:55 AM

KikenHana a spus:

IrinucaPopii a spus:

Misha a spus:

intrebarea mea ar fi: si mama se va simti implinita si fara pacat ca a nascut copilul si la chinuit pana a murit doar ca sa il boteze?
adica daca boteaza copilul se sterge toata suferinta si chinul copilului?nu mai cinteaza?pt ca god e multumit ca lai botezat?si atunci tu ca mama esti mantuita?
am inteles bine?
asta chiar e egoism si nu mai zic mai departe pt ca nu vreau sa zici ca te jugnesc spunandumi sincer parerera


Ce spui suna ca si cum mama ar lua un fier inrosit si ar chini copilul pana ar muri.
Ce stim noi despre chin? Copilul cum se naste, aia e starea normala pentru el, nu o poate compara cu alta .
Si din aceasta perspectiva, DA, poate fi fericit. Sanatatea nu are a face cu fericirea decat in foarte mica masura.
Doar daca nu imi spui acum ca copilul ar fi muuuult mai fericit ca mama lui sa il ucida


P.S. Corect , pentru textul de mai sus , se scrie : l-a chinuit, l-ai botezat,spunandu-mi sincer parerea. :D


Irinuca, stii care-i chestia? Toate mamiferele (si nu numai) simt durerea, deci copilul acela daca se va naste, va trai in durere si durerea nu e o conditie cu care sa te obisnuiesti. Eu cred ca daca sarcina va continua sunt 90% sanse sa nu fie dusa pana la capat si se va opri din evolutie, natura, in majoritatea cazurilor, se ocupa singura de acest tip de probleme. Totul depinde de mama, de rezistenta sa la durerea fizica si emotionala, de sentimentele si credintele ei.


si io care credeam ca alamicu de fapt plinge de hobby ... ai serios, chiar crezi ca-l dare ceva? :floare: :drool: :D
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#47 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 07 December 2009 - 04:24 PM

raluca elena a spus:

Orice vrabie va baga pe gitul puiului mai mic rima cea mai mare, ca ala e cel care are nevoie mai multa de ajutor. Dar daca vede ca nu va reusi sa ii prinda din urma pe fratii lui, tot vrabia e cea care il rastoarna din cuib!


Tocmai ca vrabia e animal
Si de la oameni , eu personal, as avea ale pretentii...

#48 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 08 December 2009 - 03:54 AM

IrinucaPopii a spus:

raluca elena a spus:

Orice vrabie va baga pe gitul puiului mai mic rima cea mai mare, ca ala e cel care are nevoie mai multa de ajutor. Dar daca vede ca nu va reusi sa ii prinda din urma pe fratii lui, tot vrabia e cea care il rastoarna din cuib!


Tocmai ca vrabia e animal
Si de la oameni , eu personal, as avea ale pretentii...


irinuca, hai s-o luam altfel ... in viata ta de zi cu zi, citi oameni handicapati vezi? citi lucreaza in magazine, fabrici, uzine, etc?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#49 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 December 2009 - 08:55 AM

bey, nimic nu stii, Ro nu are persoane cu handicap!
adica stai, ca lately au mai aparut rampe si la noi, adevarat ca sint construite la unghi de 60...dar sint!
raluca elena

#50 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 08 December 2009 - 09:10 AM

raluca elena a spus:

bey, nimic nu stii, Ro nu are persoane cu handicap!
adica stai, ca lately au mai aparut rampe si la noi, adevarat ca sint construite la unghi de 60...dar sint!


eu ce voiam sa zic e ca handicapatii sunt exclusii societatii. traiesc o viata naspa la marginea civilizatiei. pe buza gropii de gunoi. cine vrea sa-si condamne copilu' la asa ceva?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#51 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 08 December 2009 - 10:09 AM

Scenariul asta este Kafkian.
In primul rind un copil hidrocefal nu este normal dpdv intelectual. Am cunoscut o fetita hidrocefala si parintii ei erau departe de orice notiune de fericire; saracuta era retardata si la 5 ani inca nu vorbea; scotea niste sunete care erau greu de interpretat chiar si pentru parinti. Nu vad cum au reusit medicii sa isi dea seama ca va fi normal ca si intelect, dar ce stiu eu?

Revenind la intrebarea ce este de facut, mie imi pare cumplit ca cineva sa aduca pe lume un copil handicapat doar pentru ca sa aibe constiinta curata ca nu a facut crima (avort), dar, daca atit poate sa gindeasca atunci asta este. Nimeni nu ii va schimba parerea; va naste si va boteza acel copil si apoi se va consola ca asa a vrut Dumnezeu. Copilul se va chinui si va fi in dureri, putin probabil sa fie altfel. Ca si viitoare mama, chiar si pe termen scurt, ar trebui sa puna intii si intii in fata binele acelui suflet si in loc sa il chinuie, sa il avorteze. Apoi nu are decit sa bata acatiste, sa dea de pomana, sa faca ce-o fi de facut sa isi linisteasca sufletul. Asa cum vad eu problema, pare ca mai mult este ingrijorata ca nu cumva ea sa faca ceva ce contravine religiei. Fetusul bietul de el habar nu are care este pulsul cu religia.

Karma nu cred ca trebuie adusa in discutie pentru ca nu este apanajul ortodoxismului si pare a fi interpretata in mod gresit. Nu este chiar sinonima cu 'destinul'. Chestii de nuanta.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#52 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 08 December 2009 - 10:47 AM

Cassia a spus:

Asa cum vad eu problema, pare ca mai mult este ingrijorata ca nu cumva ea sa faca ceva ce contravine religiei. Fetusul bietul de el habar nu are care este pulsul cu religia..


Recitind si eu cele scrise, tind sa iti dau dreptate...cam asa reiese din context...
Poate nu am reusit eu sa exprim bine situatia, dar mama,paradoxal, tocmai la binele copilului se gandeste, inainte de a lua o hotarare...Bine care este vazut ca bine prin prisma credintei personale....evident..
Toti care si-au exprimat o opinie aici au facut-o prin prisma opiniei personale despre Viata...

Poate era mai corect sa nu pun in discutie Botezul si ortodoxia ( pentru ca se deviaza subiectul la existenta Lui Dumnnzeu si la canoanele BOR), ci sa intreb mai simplu:
Ce alegi pentru copilul tau, cand stii ca se va naste cu o malformatie?
Viata sau Moartea?
Cum , din indiferent ce unghi de vedere, poate fi bine sa alegi Moartea?
Asta nu reusesc eu sa inteleg, in acest moment ...

#53 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 08 December 2009 - 10:53 AM

IrinucaPopii a spus:

Cassia a spus:

Asa cum vad eu problema, pare ca mai mult este ingrijorata ca nu cumva ea sa faca ceva ce contravine religiei. Fetusul bietul de el habar nu are care este pulsul cu religia..


Recitind si eu cele scrise, tind sa iti dau dreptate...cam asa reiese din context...
Poate nu am reusit eu sa exprim bine situatia, dar mama,paradoxal, tocmai la binele copilului se gandeste, inainte de a lua o hotarare...Bine care este vazut ca bine prin prisma credintei personale....evident..
Toti care si-au exprimat o opinie aici au facut-o prin prisma opiniei personale despre Viata...

Poate era mai corect sa nu pun in discutie Botezul si ortodoxia ( pentru ca se deviaza subiectul la existenta Lui Dumnnzeu si la canoanele BOR), ci sa intreb mai simplu:
Ce alegi pentru copilul tau, cand stii ca se va naste cu o malformatie?
Viata sau Moartea?
Cum , din indiferent ce unghi de vedere, poate fi bine sa alegi Moartea?
Asta nu reusesc eu sa inteleg, in acest moment ...


anything that has a beginning must have an end. moartea o s-o "gustam" totz, nu e o alegere.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#54 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 December 2009 - 02:27 PM

Normal ca fiecare si-a exprimat punctul de vedere, ca doar toti avem o experienta de viata.
Notiunile de bine si rau, ca si frumos si urit, ca si cinstit si necinstit samd sint relative.
Nu a emis nimeni judecati de valoare, nu a dat nimeni formule de viata, fiecare a spus ce a simtit. Eu cred ca Raspunsul nu-l detine nimeni, deocamdata.
raluca elena

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi