Forum Culinar: Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure pentru parinti care se afla in aceeasi situatie

#121 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 30 April 2011 - 03:50 PM

Mult succes! :lol:

#122 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 April 2011 - 09:38 PM

Multa sanatate si succes, Edi :hug: , Pisicasor :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#123 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 01 May 2011 - 04:46 AM

Vezi postareaPisicasor, la 30 April 2011 - 10:30 AM, a spus:

Revenind la tema acestui topic, particularitatile si pasii de urmat in cazul unui copil cu cheilognato palatoschizis, in jurul varstei de 9 ani pentru cei a caror despicatura nu a reusit sa se uneasca complet astfel incat sa nu exista spatiu liber pe gingie, se face un implant de os.

Noi am ajuns in acest punct al lungului nostru drum. Mi s-a explicat ca i se va lua o bucata de os din tibie si se va pune in spatiul liber. Mai multe detalii incerc sa le aflu pana miercuri cand suntem programati la operatie, desi am ceva retineri din cauza anesteziei recente pe care a suportat-o cu greu Edi.

Am sa aduc mai multe detalii in legatura cu aceasta etapa in momentul in care ne intoarcem acasa si vom fi trecut de acest pas.

Mult succes si sanatate si mai multa! Trimitem imbratisari calde si sperante ca totul va fi bine!
A cat is a friend fur-ever !

#124 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 01 May 2011 - 08:50 AM

Sa treceti repede si bine de operatie. :hug: :floare: Ginduri bune celui mai curajos si puternic baietel si pt mamica lui ;)

#125 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 May 2011 - 10:23 PM

Va multumesc din suflet pentru urari si sustinere , sunteti toate absolut minunate. Chiar nu ma asteptam sa gasesc un cerc de oameni asa sufletisti pe net. Iti multumesc mult draga Maya, te imbratisez draga Laura, te sarut draga Daniella, sincere urari si ganduri bune si tie draga Uma, iar tie draga Sissi toata aprecierea mea pentru cuvintele frumoase. :105:

Din pacate in ultimul moment, ni s-a refuzat anestezia. Doctorita anestezista n-a fost de acord sa-i faca anestezie, ne-a trimis la spitalul unde l-am operat pana acum, pe motive ca acolo i se cunoaste tot istoricul medical, cu precadere la anestezii. Acum asteptam sa se adune toata echipa, doctorul care trebuia sa-l opereze de data asta, cu doctorita care l-a operat pana acum si cu medicii de la terapie intensiva din spitalul unde a mai fost operat.

Am convingerea ca totul e spre binele lui Edi si ni s-a mai dat un ragaz sa ne mai incarcam baterile cu putina energie pozitiva.

Sa va lumineze Domnul zilele si sa va faca viata frumoasa asa cum o infrumusetati si voi celor din jur!

Va imbratisam
:105:

#126 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 14 May 2011 - 09:02 AM

Pisicasor :) te asteptam cu vesti bune

#127 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 July 2011 - 01:15 PM

Buna fetele, va multumesc mult pentru urarile de bine si toate gandurile bune!

Gata, am facut si pasul asta, ieri chiar a fost ultima zi de controale si scoaterea firelor........... Totul e bine acum.

I s-a facut lui Edi o grefa de os, s-a luat o bucata de 2 cm de os din tibie si s-a aplicat pe gingie, acolo unde avea lipsa masa osoasa. Ulterior operatiei, primele 10 zile au fost foarte grele, mancare doar lichida, fata foarte umflata, si dureri mari de picior. Recuperarea a fost dificila, cu multe momente critice, dar cu rabdare si multa speranta de bine am reusit si acum maxilarul lui Edi este pregatit pentru implant dentar si tratament ortodontic.

Sa va dea Domnul numai bine si multa sanatate! :occasion15:

#128 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 07 July 2011 - 02:13 PM

asta iti urez si eu tie si la toata familia: sanatate si putere sa treceti peste toate.

#129 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 July 2011 - 05:13 PM

Pisicasor bravo de incercarea trecuta cu succes! multa sanatate si numai bine lui Edi si voua parintilor! :occasion15:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#130 Useril este offline   DanaT 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationIreland

Postat 16 March 2012 - 12:42 PM

Silvana si Pisicasor, multa sanatate si foarte multa putere si rabdare va doresc ca puii vostrii sa parcurga cu bine drumul pana la capat si sa va bucurati de ei cat se poate de mult! Imagine postata

#131 Useril este offline   Piticot 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-May 12

Postat 09 May 2012 - 11:35 AM

Salutare,
Am si eu o fetita de 4 luni care are aceeasi problema, cheiloschizis.
Ea are doar buza despicata, cerul gurii e inchis, nu are probleme. Luna viitoare sau in iulie ne operam si am niste emotii groaznice...
Postarea ta despre operatie m-a ajutat mult,mi-a dat forta...sper sa depasim cu bine situatia si sa nu sufere fetita mea.

#132 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 09 May 2012 - 11:49 AM

Multa putere si mult succes Piticot si multa sanatate fetitei! operatie reusita iti doresc!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi