Forum Culinar: Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure pentru parinti care se afla in aceeasi situatie

#101 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 23 November 2010 - 04:13 PM

No..ca parca nu era destul

acum cateva zile am remarcat ca Darei i-au iesit 5 dintisori
Toate ar fi ok, daca i-ar fi iesit toti in locurile in care trebuiau sa iasa

2 sus - 2 jos
si 1 in interiorul guritei, in spatele gingiutei spre lateral, spre palat. Dupa operatie i-a iesit ala, si ca sa puna capac, ca parca nu era destul ca a trebuit sa-i iasa acolo, i-a si impins copcile si are o gaurica langa dintisor, deci nasucul iarasi comunica cu gurita

Asta e, ce sa-i facem, dr ne-a zis ca nu e ceva iesit din comun ca sa le iasa dintisori aiurea sau sa nu le iasa anume dintisori. Pana la cei permanenti tot o sa aiba dintisori iesiti aiurea.

ne-a zis ca i-l scoate la anul cand ii face operatia de nasuc si tot atunci repara si gaurica, nu mai vrea inca o interventie acum. Nici eu nu mai vreau acum una, gaurica aia nu e asa de mare, dar tot o deranjeaza. Eu am banuit ca ceva nu e in regula, ca inca ii mai intra pe una din nari mancarica. Si ma intrebam cum ii intra....apai pe langa dintisor

Am inteles ca dintisorul nu o deranjeaza, cred ca a deranjat-o cand i-a iesit, desi e asa copil puternic ca nici nu am stiut ca ii iese dintisor.

Asta e.....drumul e lung, doar nu ne descurajam acum la inceput nu?:P

#102 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 November 2010 - 09:19 AM

Vezi postareaanavlis, la 23 November 2010 - 04:13 PM, a spus:

No..ca parca nu era destul

acum cateva zile am remarcat ca Darei i-au iesit 5 dintisori
Toate ar fi ok, daca i-ar fi iesit toti in locurile in care trebuiau sa iasa

2 sus - 2 jos
si 1 in interiorul guritei, in spatele gingiutei spre lateral, spre palat. Dupa operatie i-a iesit ala, si ca sa puna capac, ca parca nu era destul ca a trebuit sa-i iasa acolo, i-a si impins copcile si are o gaurica langa dintisor, deci nasucul iarasi comunica cu gurita

Asta e, ce sa-i facem, dr ne-a zis ca nu e ceva iesit din comun ca sa le iasa dintisori aiurea sau sa nu le iasa anume dintisori. Pana la cei permanenti tot o sa aiba dintisori iesiti aiurea.

ne-a zis ca i-l scoate la anul cand ii face operatia de nasuc si tot atunci repara si gaurica, nu mai vrea inca o interventie acum. Nici eu nu mai vreau acum una, gaurica aia nu e asa de mare, dar tot o deranjeaza. Eu am banuit ca ceva nu e in regula, ca inca ii mai intra pe una din nari mancarica. Si ma intrebam cum ii intra....apai pe langa dintisor

Am inteles ca dintisorul nu o deranjeaza, cred ca a deranjat-o cand i-a iesit, desi e asa copil puternic ca nici nu am stiut ca ii iese dintisor.

Asta e.....drumul e lung, doar nu ne descurajam acum la inceput nu?:D

Draga mea ,acum am citit despre problemutele voastre.

Eu ti-am trimis raspunsuri pe privat, dar nu prea stiu ce se intampla.

Si Edi a ramas cu o problema destul de mare la maxilar, dupa cum am mai spus , are partea superioara mult ramasa in spate, dar din ce mi-au explicat doctorii se va putea rezolva abia pe la 17-18 ani, cand i se termina de consolidat tesutul osos. pe langa asta si el are crescut un dinte pur si simplu perpendicular pe spatiul unde a fost despicatura. In septembrie i-am facut din nou o radiografie dentara, iar medicii sunt multumiti ca are radacini si ca nu va avea nevoie de implant dentar, dar mi-au spus ca oricum trebuie sa lasam dintii de lapte sa cada, abia apoi sa vedem cu ce intervenim.

O alta problema care o mai are la nivelul maxilarului, si cauza care a dus la o crestere mai mare a partii de jos in comparatie cu cea de sus, e ca jos are o pereche de dinti in plus.

Oricum dupa anestezie e bine sa lasi organismul sa-si revina cel putin 6 luni.
Va pup si numai bine,
ai sa vezi ca pe parcurs totul se rezolva , numai ca trebuie rabdare :pupic:

#103 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 25 November 2010 - 07:17 PM

Vezi postareaPisicasor, la 24 November 2010 - 09:19 AM, a spus:

Vezi postareaanavlis, la 23 November 2010 - 04:13 PM, a spus:

No..ca parca nu era destul

acum cateva zile am remarcat ca Darei i-au iesit 5 dintisori
Toate ar fi ok, daca i-ar fi iesit toti in locurile in care trebuiau sa iasa

2 sus - 2 jos
si 1 in interiorul guritei, in spatele gingiutei spre lateral, spre palat. Dupa operatie i-a iesit ala, si ca sa puna capac, ca parca nu era destul ca a trebuit sa-i iasa acolo, i-a si impins copcile si are o gaurica langa dintisor, deci nasucul iarasi comunica cu gurita

Asta e, ce sa-i facem, dr ne-a zis ca nu e ceva iesit din comun ca sa le iasa dintisori aiurea sau sa nu le iasa anume dintisori. Pana la cei permanenti tot o sa aiba dintisori iesiti aiurea.

ne-a zis ca i-l scoate la anul cand ii face operatia de nasuc si tot atunci repara si gaurica, nu mai vrea inca o interventie acum. Nici eu nu mai vreau acum una, gaurica aia nu e asa de mare, dar tot o deranjeaza. Eu am banuit ca ceva nu e in regula, ca inca ii mai intra pe una din nari mancarica. Si ma intrebam cum ii intra....apai pe langa dintisor

Am inteles ca dintisorul nu o deranjeaza, cred ca a deranjat-o cand i-a iesit, desi e asa copil puternic ca nici nu am stiut ca ii iese dintisor.

Asta e.....drumul e lung, doar nu ne descurajam acum la inceput nu?=))

Draga mea ,acum am citit despre problemutele voastre.

Eu ti-am trimis raspunsuri pe privat, dar nu prea stiu ce se intampla.

Si Edi a ramas cu o problema destul de mare la maxilar, dupa cum am mai spus , are partea superioara mult ramasa in spate, dar din ce mi-au explicat doctorii se va putea rezolva abia pe la 17-18 ani, cand i se termina de consolidat tesutul osos. pe langa asta si el are crescut un dinte pur si simplu perpendicular pe spatiul unde a fost despicatura. In septembrie i-am facut din nou o radiografie dentara, iar medicii sunt multumiti ca are radacini si ca nu va avea nevoie de implant dentar, dar mi-au spus ca oricum trebuie sa lasam dintii de lapte sa cada, abia apoi sa vedem cu ce intervenim.

O alta problema care o mai are la nivelul maxilarului, si cauza care a dus la o crestere mai mare a partii de jos in comparatie cu cea de sus, e ca jos are o pereche de dinti in plus.

Oricum dupa anestezie e bine sa lasi organismul sa-si revina cel putin 6 luni.
Va pup si numai bine,
ai sa vezi ca pe parcurs totul se rezolva , numai ca trebuie rabdare =))


=))

asa am zis si noi...ca pana nu apar dintii permanenti nu avem ce face
vai...dara nu ar sta o secunda sa ma lase sa scriu
\iesim ca avem de facut curcan:)

#104 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 November 2010 - 09:17 PM

:D pupam mamicile si copilasii curajosi

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#105 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 11 January 2011 - 05:33 PM

Ramasesem datoare cu restul povestirii, insa atata de agitat a fost sf de an ca nu am avut cand sa intru sa scriu.

Cum spuneam, pe 1 Noiembrie am avut operatia de palat. A decurs cu bine, Dara se rafacea, intre timp a avut si o raceala de la tati luata, plus un dintisor iesit in cerul gurii....asta pana in sf lui Noiembrie cand face o temperatura mare pt cateva zile si apoi gingia de sus incepe sa i se ingalbeneasca in jurul dintisorilor.

Initial, pana sa i se ingalbeneasca si sa apara infectia, au zis ca are temperatura ca tocmai ce facuse vaccinul. Insa cum a aparut infectia am fost admisi in spital si a doua zi in opertie. Dr ne-a zis ca nu stie de ce i-a aparut infectia. Noi dupa operatia de palat o spalam cu seringa cu apa in gurita dupa ce manca, deci nu stim nici acum de ce a aparut. A bagat-o dr in opertie (45 minute numa) i-a curatat gingia bine, i-a scos si dintisorul iesit in cerul gurii, a pus-o pe antibiotice si ne-a trimis acasa dupa 2 zile.

A doua zi dupa ce ajungem acasa, tocmai ce venisem de la munca (super obosita, zile nedormite, dusa la munca direct de la spital, nemancata, de abia asteptam sa ma intind in pat sa dorm). Al meu era cu Dara in brate si numa ce o vad pe Dara cu gura plina de sange. Am inlemnit, am inceput sa tremur, ii deschidem gura (ne gandeam ca cine stie ce a inghitit, desi era la al meu in brate. Sun dr si ii zic ca o ducem in urgenta, Dara incepe sa planga ca ma vede pe mine super speriata. Dupa ce m-am calmat un pic s-a calmat si ea si a inceput sa rada. Sange nu i-a curs dupa aia, numa atunci cand am vazut-o. Insa ne era teama si am dus-o in urgenta. Ca sa aflam ca era ceva normal, tesutul de la gingie fiind super sensibil si super vascularizat, a plesnit un picut si de aia sangele. Nu i-a mai curs apoi. De la urgenta ne-au trimis acasa.

Cred ca a fost primul moment, de cand am inceput operatiile cu ea cand am cazut fizic. In drum spre spital eram atata de distrusa fizic, atata de obosita ca am izbugnit in plans. Dara m-a vazut si a inceput sa tipe la mine ca si cum imi zicea.....da de ce plangi? nu ai nici un motiv.

Era asa mirata cand m-a vazut plangand, ca vazand-o si vazand ce copil puternic e mi-a trecut toata oboseala.

Nu mai punem ca seara dupa ce am venit de la spital, am vomitat ca nu mancasem nimic, numa bausem apa si stomacul ma durea ingrozitor.

Multumesc Celui de Sus pt Dara si al meu, cred ca Dara cu el seamana asa puternica, in seara aia imi amintesc ca am lasat-o cu el sa manance si m-am bagat in pat dupa ce am rumegat 1 coaja de paine.

Insa a trecut, totul trece, pare greu, insa sunt altele mult mai grele, asta e nimic.

A venit si Craciunul, ne-a rasfatat Mosul cu cadouri multe, pt Dara ca ea chiar merita, mami si tati mai saracut asa...lol

uitasem

LA MULTI ANI pe noul an, sa ne fie la toti mai usor si plin de sanatate

#106 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 January 2011 - 06:03 PM

Silvana , la multzi ani si tzie! Si voua! ´

Ai o fetitza foarte curajoasa. Si mamica ei e la fel!

#107 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 27 January 2011 - 05:59 PM

Vezi postareaMutti, la 12 January 2011 - 06:03 PM, a spus:

Silvana , la multzi ani si tzie! Si voua! ´

Ai o fetitza foarte curajoasa. Si mamica ei e la fel!


La multi ani si voua draga mea:)

ehehe..curajoasa e fie-mea:), eu asa si asa

#108 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 January 2011 - 11:47 PM

Vezi postareaanavlis, la 27 January 2011 - 05:59 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 12 January 2011 - 06:03 PM, a spus:

Silvana , la multzi ani si tzie! Si voua! ´

Ai o fetitza foarte curajoasa. Si mamica ei e la fel!


La multi ani si voua draga mea:)

ehehe..curajoasa e fie-mea:), eu asa si asa


VA PUPAM PE AMANDOUA! :wub:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#109 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 31 January 2011 - 10:35 PM

si noi si noi pupici

Sambata am sarbatorit 1 anisor:) petrecere, baloane, turta rupta, ales de pe tava (ruj, seringa si rigla)....=))....am zis ca se face chirurg platician...lol

#110 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 01 February 2011 - 04:18 PM

La multi ani Dara, sa cresti mare,frumoasa si puternica si voua parintilor, putere in continuare sa treceti cu bine de orice obstacol aveti in cale!
A cat is a friend fur-ever !

#111 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 01 February 2011 - 04:43 PM

Vezi postareaanavlis, la 31 January 2011 - 10:35 PM, a spus:

si noi si noi pupici

Sambata am sarbatorit 1 anisor:) petrecere, baloane, turta rupta, ales de pe tava (ruj, seringa si rigla)....:)....am zis ca se face chirurg platician...lol


La multi ani Darei :-* , iar cand va fi mare asa sa ajunga!! chirurg plastician! :lol:

#112 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 February 2011 - 11:23 PM

La Multi Ani, Dara! Sa cresti mare, sanatoasa, sa ai noroc si sa fii fericita, sa aduci multe bucurii lui Mami si Tati!

Fisiere atasate



Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#113 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 02 February 2011 - 12:01 PM

La multi ani Darei Imagine postata
sa va bucurati de ea si cu ea :occasion14:

#114 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 15 February 2011 - 04:19 PM

Vezi postareaUma, la 01 February 2011 - 04:18 PM, a spus:

La multi ani Dara, sa cresti mare,frumoasa si puternica si voua parintilor, putere in continuare sa treceti cu bine de orice obstacol aveti in cale!


multumim frumos Uma :pupic: mare de tot

Vezi postarealaura_lala, la 01 February 2011 - 04:43 PM, a spus:

Vezi postareaanavlis, la 31 January 2011 - 10:35 PM, a spus:

si noi si noi pupici

multumim frumos :pupic" mare de tot

Sambata am sarbatorit 1 anisor:) petrecere, baloane, turta rupta, ales de pe tava (ruj, seringa si rigla)....:)....am zis ca se face chirurg platician...lol


La multi ani Darei :-* , iar cand va fi mare asa sa ajunga!! chirurg plastician! :lol:


multumim frumos :pupic" mare de tot
ar fi una sa ajunga chirurg plastician nu:)


Vezi postareaDaniella, la 01 February 2011 - 11:23 PM, a spus:

La Multi Ani, Dara! Sa cresti mare, sanatoasa, sa ai noroc si sa fii fericita, sa aduci multe bucurii lui Mami si Tati!


multumim frumos :pupic" mare de tot


Vezi postareaboni, la 02 February 2011 - 12:01 PM, a spus:

La multi ani Darei Imagine postata
sa va bucurati de ea si cu ea :floare:


multumim frumos :pupic" mare de tot

#115 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 February 2011 - 08:50 PM

Silvana, nu te-am mai citit de mult timp si reluand postarile tale m-am gandit iarasi cat de fericiti sunteti ca va aveti unul pe altul: un copil atat de special ca Dara sa aiba niste parinti atat de inimosi ca voi!
La multi ani Darei si un an bun tuturor, cu multa sanatate!

#116 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 February 2011 - 11:20 PM

La multi ani,draga Dara! :floare:
Silvana,ma bucur sa mai aud de voi!Va pup,si va doresc mai departe numai bine! :occasion14:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#117 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 March 2011 - 08:02 PM

Salut Silvana,

Ce mai faceti? Primii pasi i-ati executat sau unca mai lucrati taras grapis? Cum se mia simte printesa mica ?
Va pup
:P

#118 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 March 2011 - 08:48 PM

Fisier atasat  images.jpeg (7.15K)
Number of downloads: 0

O primavara frumoasa!
Din pacate in ultima perioada n-am avut timp nici sa intru pentru urari.

#119 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 30 April 2011 - 10:30 AM

Revenind la tema acestui topic, particularitatile si pasii de urmat in cazul unui copil cu cheilognato palatoschizis, in jurul varstei de 9 ani pentru cei a caror despicatura nu a reusit sa se uneasca complet astfel incat sa nu exista spatiu liber pe gingie, se face un implant de os.

Noi am ajuns in acest punct al lungului nostru drum. Mi s-a explicat ca i se va lua o bucata de os din tibie si se va pune in spatiul liber. Mai multe detalii incerc sa le aflu pana miercuri cand suntem programati la operatie, desi am ceva retineri din cauza anesteziei recente pe care a suportat-o cu greu Edi.

Am sa aduc mai multe detalii in legatura cu aceasta etapa in momentul in care ne intoarcem acasa si vom fi trecut de acest pas.

#120 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 April 2011 - 02:39 PM

Sa fie într-un ceas bun!Te asteptam cu vesti! :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi