Forum Culinar: Masina de Inghetata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masina de Inghetata - Vreau sa cumpar o masinuta

#21 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 17 June 2011 - 03:13 PM

Ce bine ca ai aparut la orizont Alexandre nu de alta dar n-ai mai dat pe aici de multa vreme :sad1:.

Ei bine deja mi-am luat o masinuta de inghetata mai ieftina de la Lidl - Silver Crest . In caz ca nu am rezultate satisfacatoare cu ea atunci imi indrept privirea spre ceea ce mi-ai recomandat tu.....macar de vrem calitate sa o avem :lol: .Nu am idee insa unde o sa indes toate aparatele astea.....fiecare face ceva si in acelasi timp ocupa mult loc.

#22 Useril este offline   leia 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 23-May 12

Postat 23 May 2012 - 09:12 PM

Buna seara, am gasit forumul cautand pareri despre masina de inghetata Silvercrest. Luni, pe 28.05 la Lidl este masina de inghetata in oferta. Doamnele care au folosit-o imi pot spune ce parare au? Pretul este bun 89 de lei. Eu am luat blenderul de la Silvercrest si sunt multumita. As dori sa fac inghetata pentru casa, nu retete complicata, ceva gen sorbet sau granita de fructe. Multumesc pentru ajutor.

#23 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 28 May 2012 - 04:22 PM

 leia, la 23 May 2012 - 09:12 PM, a spus:

Buna seara, am gasit forumul cautand pareri despre masina de inghetata Silvercrest. Luni, pe 28.05 la Lidl este masina de inghetata in oferta. Doamnele care au folosit-o imi pot spune ce parare au? Pretul este bun 89 de lei. Eu am luat blenderul de la Silvercrest si sunt multumita. As dori sa fac inghetata pentru casa, nu retete complicata, ceva gen sorbet sau granita de fructe. Multumesc pentru ajutor.


Eu am cumparat aceasta masina simbata trecuta. Am facut prima inghetata cu ea aseara. Reteta am luat-o din carticica masinii, am pus insa mai multa smintina si ceva mai multe capsuni decit in reteta. Dupa 40 de minute amestecul era racit dar nu inghetat, asa ca l-am pus frumos in congelator, s-a intarit acolo. Aceasta a fost prima experienta, poate mai scriu si alte fete care au aceasta masina.

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 May 2012 - 05:13 PM

 Fragola, la 28 May 2012 - 04:22 PM, a spus:

 leia, la 23 May 2012 - 09:12 PM, a spus:

Buna seara, am gasit forumul cautand pareri despre masina de inghetata Silvercrest. Luni, pe 28.05 la Lidl este masina de inghetata in oferta. Doamnele care au folosit-o imi pot spune ce parare au? Pretul este bun 89 de lei. Eu am luat blenderul de la Silvercrest si sunt multumita. As dori sa fac inghetata pentru casa, nu retete complicata, ceva gen sorbet sau granita de fructe. Multumesc pentru ajutor.


Eu am cumparat aceasta masina simbata trecuta. Am facut prima inghetata cu ea aseara. Reteta am luat-o din carticica masinii, am pus insa mai multa smintina si ceva mai multe capsuni decit in reteta. Dupa 40 de minute amestecul era racit dar nu inghetat, asa ca l-am pus frumos in congelator, s-a intarit acolo. Aceasta a fost prima experienta, poate mai scriu si alte fete care au aceasta masina.

Nu depasi limita vasului. Ai lasat vasul în congelator peste 24 de ore, la cel putin -18°C? Sau e vorba de o masina cu compresor?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 28 May 2012 - 05:37 PM

 Maya, la 28 May 2012 - 05:13 PM, a spus:

 Fragola, la 28 May 2012 - 04:22 PM, a spus:

 leia, la 23 May 2012 - 09:12 PM, a spus:

Buna seara, am gasit forumul cautand pareri despre masina de inghetata Silvercrest. Luni, pe 28.05 la Lidl este masina de inghetata in oferta. Doamnele care au folosit-o imi pot spune ce parare au? Pretul este bun 89 de lei. Eu am luat blenderul de la Silvercrest si sunt multumita. As dori sa fac inghetata pentru casa, nu retete complicata, ceva gen sorbet sau granita de fructe. Multumesc pentru ajutor.


Eu am cumparat aceasta masina simbata trecuta. Am facut prima inghetata cu ea aseara. Reteta am luat-o din carticica masinii, am pus insa mai multa smintina si ceva mai multe capsuni decit in reteta. Dupa 40 de minute amestecul era racit dar nu inghetat, asa ca l-am pus frumos in congelator, s-a intarit acolo. Aceasta a fost prima experienta, poate mai scriu si alte fete care au aceasta masina.

Nu depasi limita vasului. Ai lasat vasul în congelator peste 24 de ore, la cel putin -18°C? Sau e vorba de o masina cu compresor?


A fost cam mult lichid, a ajuns aproape pina la motor. Vasul l-am lasat 24 de ore la congelator, amestecul insa numai vreo 2 ore in loc de 4. Oricum voi mai face si alte incercari, voi respecta mai bine regulile.

#26 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 28 May 2012 - 06:12 PM

Mai fetelor masina e buna...la buget micut ce sa vrei??
Eu o am de vara trecuta am facut multe inghetate dar mai mult de cioco si fructe!
E f buna ca facem noi inghetata si stim ce mincam.

#27 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 28 May 2012 - 10:22 PM

Nu, eu nu ma pling, stiu ca trebuie sa mai experimentez un pic si sa ma obisnuiesc cu modul de a o folosi. Ma bucur deja sa mai fac inghetata cu ea.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi