Forum Culinar: Masina de Inghetata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masina de Inghetata - Vreau sa cumpar o masinuta

#1 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 07 June 2010 - 10:16 AM

Am tot vazut la voi ca utilizati masina de inghetata vara.
Problema e ca unele dintre voi au luat branduri cu care nu reauseati sa faceti inghetata.

Astfel am rugamintea sa imi spuneti ce brand de masina de inghetata aveti si la ce anume trebuie sa ma uit. Ex: putere, palete, racire ...etc (nu am idee la ce trebuie sa ma uit la ea).

La tine Maya am gasit masina care racea foarte repede si vreau sa stiu daca e cumva Bifinett sau alt brand.

Am vazut la Lidl ca au masina de inghetata insa nu stiu daca e ok. Are careva din voi brandul de la Lidl si anume Bifinette sau Silver Crest? E ok, nu de alta dar de masina de paine sunt foarte multumita.In cazul in care recomandati alt brand ma reorientez :occasion14:.

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 June 2010 - 10:40 AM

Parerea mea proprie si personala, fiind la a doua masina de inghetata, e ca cea mai cea e masina care are motor care raceste incorporat, dar e mare tare si costa peste 300 de euro cred.
Alternativa e una dintre masinile care sunt peste tot, cele cu recipientul care se tine la congelator (eu il tin mereu) si care doar invirt paleta, in felul asta ceea ce trebuie sa devina inghetata se raceste de la "frigul" peretilor recipientului. Din experienta pot sa zic ca unele compozitii devin tari ca inghetata, altele nu, probabil e pe undeva un procent intre solide si lichide sa zic pe care eu nu il stiu, de exemplu mi-a iesit foarte bine cea care are printre ingrediente iaurtul. O alta conditie e ca lichidul care va deveni inghetata sa fie foarte rece, deci trebuie tinut la frigider citeva ore. Acum eu stiu persoane care fac o inghetata faina dar folosesc o substanta care nu stiu cum se numeste dar pe care o folosesc si cei care o fac la nivel profesional, ramine la latitudinea fiecaruia daca vrea sa faca inghetata acasa folosind produse profesionale sau daca vrea sa o faca cu ingrediente "normale".
Despre masinile de la Lidl nu stiu ce sa-ti zic, in genere produsele lor sunt bune.

#3 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 07 June 2010 - 12:57 PM

Precum spui si tu cele profesionale au un alt pret.

Nu vreau sa dau pe ea 10 eur sau stiu poate 20 si sa o folosesc pe post de decor in casa insa nici 300 eur nu pot sa dau pe ea luand in considerare ca nu ma dau banii afara din casa.

Iar produsele profesionale nici nu se pun in discutie deoarece vreau inghetata naturala....si vreau sa fie simpla de facut si buna.

O inghetata incercata hand made a fost de a lui Maya cu ceva piersici era a ei si am pus lamaie pentru a nu exista gheata prin ea insa degeaba astfel nu a mancat-o nimeni si cand ma gandesc la inghetata zbor cu gandul la cremozitate si savoare.

Masinile tale ai idee cumva ce putere aveau.......presupun ca puterea unei masini de inghetata face ca produsul finit sa fie mai cremos in cazul in care puterea e mai mare.Sau ma insel?

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 June 2010 - 01:06 PM

Cred ca te inseli :notworthy: cremozitatea aia pe care o are inghetata cumparata de la inghetatariile :-* e data de o chestie care se cheama "neutro" aici, e un praf care are printre ingrediente lapte praf, acid ascorbic (?) si alte substante cu denumiri chimice ciudate. :D
Puterea masinii pe care am avut-o era mica, nu mai tin minte cit, acum am luat un accesoriu care se pune la Kenwood si puterea lui e de 750 watt dar pentru inghetata il pun pe viteza a doua.

#5 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 07 June 2010 - 01:11 PM

Vezi postareaAdriana, la 07 June 2010 - 01:06 PM, a spus:

Cred ca te inseli :notworthy: cremozitatea aia pe care o are inghetata cumparata de la inghetatariile :-* e data de o chestie care se cheama "neutro" aici, e un praf care are printre ingrediente lapte praf, acid ascorbic (?) si alte substante cu denumiri chimice ciudate. :D
Puterea masinii pe care am avut-o era mica, nu mai tin minte cit, acum am luat un accesoriu care se pune la Kenwood si puterea lui e de 750 watt dar pentru inghetata il pun pe viteza a doua.


Acidul ascorbic nu e vitamina C?
Adriana, cat costa accesoriul de inghetata pt Ken? M-ar tenta si pe mine. Face treaba buna? Merita banii? Ma gandesc eu ca da, trebuie sa fie profi... Oare pot comanda pe net, ca la noi nu exista asa ceva.
Ii tragi o poza, te rog?


#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 June 2010 - 01:16 PM

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-4-127590927323.jpg
Asta e, marele avantaj e ca in felul asta mai am un bol pentru Kenwood, desi e de plastic, a costat mi se pare 70 de euro.
Cum am mai zis face treaba buna daca compozitia e buna. Eu am facut tot incercari, unele reusite altele mai putin, ar trebui sa rescriu aici toate ideile bune.

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 June 2010 - 01:16 PM

Cum spune si Adriana,masinile de înghetata care au compresorul integrat/adica racesc/îngheata înghetata,sînt cele mai bune în sensul ca-s practice...dar asta nu înseamna ca fac înghetata mai buna.
Cele profi,costa mult peste 300,iar cele profi pentru uz casnic,se gasec si sub 200,chiar si la 150 euro,dar nu am experienta cu aceste aparate.

La fel ca toti muritorii de rînd,am si eu una din aia care are vasul acela gros,care vine bagat la congelator pentru 24 ore înainte de preparare.Am folosit-o chiar si dupa 12 ore,si a facut înghetata,dar asta depinde si de temperatura care o ai în congelator(un alt factor important)Trebuie cel putin -20 °C


Masina mea e cumparata dintr-un magazin Tchibo.M-am uitat acum pe dos(partea în care vine bagat vasul congelat)...nu scrie ce putere are,doar ce sursa de curent are nevoie,ca nu se scufunda sub apa,niste coduri numerice,numarul de control si ca e facuta în Hamburg...nici macar nu stiu ce capacitate are,si acum nu pot masura petru ca vasul e în congelator.

Orice înghetata am facut eu,nu s-a întîmplat sa nu se întareasca...indiferent de amestec.Cremoase ies toate,si fara gheata,datorita paletei care învîrte într-una.Totdeauna am folosit doar amestecuri simple/ingrediente la îndemîna oricui.




Uite niste retete:

http://mayas-esprit....ookies-ice.html

http://mayas-esprit....la-la-maya.html

http://mayas-esprit....-la-masina.html

http://mayas-esprit....-la-masina.html


Un sorbet excelent(pentru gustul meu)


http://mayas-esprit....anas-cocos.html
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 June 2010 - 10:34 PM

Vezi postareaAdriana, la 07 June 2010 - 01:06 PM, a spus:

Cred ca te inseli :P cremozitatea aia pe care o are inghetata cumparata


chiar aseara am vazut pe discovery, la how to make cum se face inghetata, industrial. si spuneau ca cremozitatea e data de presiunea cu care e pulverizat aerul in compozitia de inghetata. cu cat era aer mai mult, cu atat mai cremoasa e inghetata. tot ce puneau in ea erau niste prafuri si niste lichide groase. mi-au cam taiat cheful care a revenit abia la final, cand prezentau produsul gata de ambalat. :D

#9 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 07 June 2010 - 11:26 PM

Vezi postareaAdriana, la 07 June 2010 - 01:16 PM, a spus:

Atasament kenwood_at957_320.jpg
Asta e, marele avantaj e ca in felul asta mai am un bol pentru Kenwood, desi e de plastic, a costat mi se pare 70 de euro.
Cum am mai zis face treaba buna daca compozitia e buna. Eu am facut tot incercari, unele reusite altele mai putin, ar trebui sa rescriu aici toate ideile bune.


Si asta are compresorul incorporat? Se potriveste la orice model de ken?

#10 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 08 June 2010 - 12:37 AM

Vezi postareaMaya, la 07 June 2010 - 01:16 PM, a spus:

La fel ca toti muritorii de rînd,am si eu una din aia care are vasul acela gros,care vine bagat la congelator pentru 24 ore înainte de preparare.

aşa am şi eu, un Cuisinart, care l'am folosit de vreo 3-4 ori numai.... niciodată nu am loc în congelator (deşi am două) pentru bowl... Îngheţata a ieşit foarte bună, cremoasă şi parfumată (mai bună decît cea cumpărată, zic eu).. Maşina este foarte uşor de folosit şi curăţat - cînd am folosit'o prima dată m'am grăbit să spăl bowl'ul şi mi s'au lipit degetele de el: am învăţat lecţia, bowl'ul trebuie lăsat se mai incălzească puţin :D
Imagine atasata: monthly_06_2010/post-203-127595009228.jpg
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 June 2010 - 07:54 AM

Vezi postareaLuminis, la 07 June 2010 - 11:26 PM, a spus:

Si asta are compresorul incorporat? Se potriveste la orice model de ken?

Nu, n-are compresor, e doar un accesoriu care se aplica la Ken. Ken-ul meu e vechi si accesoriul l-am luat anul trecut, fiecare model de Ken are accesoriile care se potrivesc, cind il comanzi de unde il comanzi de pe Internet sau de la magazin citesti acolo ca e scris pentru ce model se potriveste.
Asa arata cel cu compresorul incorporat
Imagine postata

#12 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 08 June 2010 - 08:56 AM

Arata tare bine cel cu compresor incorporat pentru ca ocupa 1 spatiu (da stiu si saraca si cu pretentii) astfel nu mai trebuie facut loc si in congelator mai ales ca congelatorul meu e cu sertare si nu stiu daca ar incapea bolul in picioare?

Astfel numai daca o sa masor bolul masinii de inghetata si vad daca incape pot sa o achizitionez altfel l-as tine de decor.

As lua masinutza de inghetata deoarece as putea sa fac ceva natural cu ingrediente simple si mai ales ca nu ar fi necesar sa pun in ea E-urile si zahar - astfel pot manca si eu. Sper numai sa am noroc cu dimensiunea(h) vasului :D.

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 June 2010 - 09:40 AM

Pai masoara-ti sertarul de la congelator apoi meri la magazin si masori recipientul si vezi daca iti intra in sertar :D

#14 Useril este offline   anasia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 08 June 2010 - 01:52 PM

eu am patit-o cu o masina nou-nouta, no-name (hauser, parca), luata de la auchan si care s-a ars din prima; bine, cred ca nici nu era super...cu recipient de racit la congelator...a invartit paleta de cateva ori, a facut "click"...si ... n-am depasit cantitatea, am facut dupa reteta din carte; acuma chiar nu srtiu de care sa iau sa nu repet experienta...

#15 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 11 June 2010 - 09:18 PM

Zis si facut......si anume masurat si am diferenta de 1 cm in h astfel nu incape vasul in picioare :(.
Dupa executarea inghetatei mai e nevoie de punere la congelator a recipientului din aluminiu impreuna cu inghetata rezultata? Deoarece astfel pot sa-mi iau gandul de la ea.....insa daca necesita doar racirea recipientului inainte de executarea inghetatei atunci s-ar putea pune culcat :_ :(.

Anasia ai avut un noroc chior. Insa sa stii ca nici brandurile branduri nu iti ofera certitudinea ca nu se strica.
Exemplu mama si-a luat de cateva luni masina de spalat Bosh cu touchpad si in 4 luni so dus motorul. Ziceau si cei de la garantie ca nu au avut in service cu asemenea problema si uite ca a fost "noroc", oricum dupa o plangere la protectia consumatorilor pentru ca service-ul a uitat sa mai vina (asa e la noi in Romanica :( ) so repare i-au dat masina noua.

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 June 2010 - 09:26 PM

Recipientul trebuie pus inainte cind e gol, dupa ce o faci o maninci imediat si oricum daca iti iese prea moale si nu-ti place si vrei sa o pui un pic in congelator o pui intr-o cutie nu in recipientul acela.

#17 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 05 November 2010 - 08:44 AM

Cu scuzele de rigoare ca va inebunesc din nou cu acelasi subiect...:D va cer din nou apiniile :floare:.

Va rog sa-mi spuneti care din cele doua ati alege-o si care ar fi proprietatile care v-au facut sa o alegeti.
Poate aveti care dintre voi unul din aceste modele si puteti sa-mi spuneti cum functioneaza.

Kenwood IM280
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-64-128893762606.jpg

Delicious home made ice-cream in 15-30 minutes.
Fast freezing, double insulated 1.5L freezer bowl.
Wide ingredient feeder.
Completely removable non stick freezer bowl.
Weight: 3.25kg
Size (cm): 28.0H x 23.5W x 23.0D
Capacity: 1.5L
Wattage: 4/6kW S
ide Handles: Yes
Body Material: Plastic
Recipe Book : No
Dishwasher Safe Parts: No

Hauser IM-140
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-64-128893805715.jpg

IM-140 Fagylaltgép
Tulajdonságok:


•Inghetare rapida]
•Operare usoara
•Picioare antiderapante
•Capacitate de 1.38 lt
•Functionare continua de 40 min
•Motor cu 2 sensuri
* Curatare usoara
* 230V, 12W
* 65 dB

#18 Useril este offline   lisa 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 10-April 11

Postat 04 June 2011 - 03:53 PM

am o intrebare, vreau sa fac un tort de inghetata pt ziua mea, pentru forma folosita pun folie alimentara si cand il intorc gata de ornat, nu?

Acum, cand ornez, cum fac??? Ornez cu frisca, dau la conge, iar ornez un pic , iar dau la congelator??
Mama de strumfi blonzi

#19 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 05 June 2011 - 09:29 AM

Lisa , eu nu pun nimic , pun primul strat direct in oala , las la inghettzat , al doilea strat...al treilea...si a doua zi bag oala putzin in apa calda si apoi o intorc. Iese direct.

Dar eu n-as incerca sa las atat de mult la congelator inghetzata facuta la masina...eu torul il fac tot timpul din parfait: albus batut , zahar , galbenus si frisca/smantana. E mai cremoasa.

#20 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 16 June 2011 - 06:29 PM

Vezi postareayoyo, la 05 November 2010 - 08:44 AM, a spus:

Cu scuzele de rigoare ca va inebunesc din nou cu acelasi subiect...:occasion14: va cer din nou apiniile :boohoo:.

Va rog sa-mi spuneti care din cele doua ati alege-o si care ar fi proprietatile care v-au facut sa o alegeti.
Poate aveti care dintre voi unul din aceste modele si puteti sa-mi spuneti cum functioneaza.


Cel mai bine iei o turbina koenig hf250, în jur de 150€, aia e mama lor.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi