Forum Culinar: Terina de Zmeura - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Terina de Zmeura In pat cu ingerii :)

#81 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 21 July 2020 - 09:34 PM

Seamana cu un iaurt dar este de fapt o branza.Asa cum spune Mino este de origine islandeza.L-am descoperit si introdus in alimentatia lui Manu fiind sportiva(dar si a noastra), pentru un inalt continut proteic si mai putine grasimi.

La Lidl, gasesc si Skyrella( "mozzarella" de skyr), dar skyr acum il gasesc in toate magazinele din fericire.🤗

#82 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 24 July 2020 - 03:28 PM

Aaaaaaaaaahm, ei uite, habar nu aveam! E bine ca mai invat cate ceva. Multumesc de explicatii fete!
Mi s-a agatat asta de mana la cumparaturi...
Imagine atasata: monthly_07_2020/post-12-0-41362400-1595597281.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#83 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 24 July 2020 - 06:00 PM

Asteptam rezultatul finit Lori.
Imagine postata

#84 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2020 - 01:37 PM

Vezi postareaHazel, la 24 July 2020 - 06:00 PM, a spus:

Asteptam rezultatul finit Lori.


Sigur?
Inainte :
Imagine atasata: monthly_07_2020/post-12-0-04380400-1595763237.jpg
Si dupa scoaterea inelului - nu , nu aluia gastric Imagine postata Nu am fierct cum trebuie coulis -ul de fructe , asa ca aciditatea a ramas si a anihilat gelatina. Asa ca a aratat catastrofa dar au lins uaminii farfuria. Bai, mbunnaaaaaaa , buna de mori. Ii multumesc mereu Piscotelei in gand cand o fac. Prea misto desertul asta. Nu am voie sa nu il fac macar o data in vara, de cand a postat Pisco reteta. Imagine postata
Imagine atasata: monthly_07_2020/post-12-0-93955000-1595763412.jpg
Avand in vedere ca mi-am iesit din mana, este imperioasa rrepetarea lui in vederea rezultatului finit cum trebe, pai? Imagine postata Dar, weekendul viitor.

Ah, am facut-o cu iaurt grecesc si mascarpone si putina frisca batuta - nebunieeeee.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#85 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,742
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 26 July 2020 - 02:45 PM

Ma faceti sa fac si eu desertul asta! Dezastru sau nu, important e ca le-a placut Lori!

#86 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 26 July 2020 - 03:42 PM

Important e ca s-a mancat, deci a fost buna tare. Ma faci sa o pun si eu pe lista :love7:
Imagine postata

#87 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2020 - 08:46 PM

Mie una mi se pare un desert genial pentru vara Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#88 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 July 2020 - 11:05 AM

Super Lori.
De aceea il fac in fiecare vara.Eu sar peste sos, poate gresesc ca-l omit, dar imi place asa de mult fara ca nu l-am facut niciodata.

#89 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2020 - 07:46 AM

Pai Lili, sweety, nici eu nu fac sosul. Practic, ca sa fiu 100% onesta, am facut-o mereu in varianta cu blat si mi s-a parut atat de geniala asa ca nu am mai schimbat. Si la partea alba jonglez cu tot felul de combinatii, de la quark la mascarpone. Iese de fiecare data o nebunie!
In weekend o repet ca mai am o punga de zmeura congelata in frigi. La Aldi gasesc un iaurt grecesc extraordinar si merge la reteta asta ca uns!

Ma gandesc daca skyrul ala nu e quark-ul de la noi (nemtesc).
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#90 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,393
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 03 August 2020 - 01:45 PM

Ce-avem noi aicea :violent5: ?
Nu stiu cum aveti voi rabdare sa o lasati pana a 2-a zi, la mine a fost musai sa o gust aseara, cand am facut-o :P . Cred ca a stat la frigider in total vreo 3 ore, ce se vede ca s-a topit e doar pe margine, ca am tinut forma un pic cam mult in apa firebinte, dar era inchegata bine. Poze n-am facut la felie ca eram grabita sa ma intorc la film :D .
Am facut cu mascarpone, si mi s-a cam taiat crema de branza, dar am pus-o asa gandindu-ma ca se ingheaga oricum de la gelatina, si asa a fost. Eu zmeura cu zaharul nu le-am fiert prea mult, de fapt nici nu stiu daca au fiert, am verificat doar sa fie topit zaharul. Deci nu stiu daca inchegatul are a face cu fiertul, ori cu altceva... Pliculetele de gelatina de aici au 7 g, am pus cate un pliculet in fiecare strat. Sirop nu m-am mai obosit sa fac, nu cred ca are rost, poate pentru decor.
Dar cu blat sigur am sa incerc (asa cum faceam si la bavareza cu fructe de padure - reteta Adrianei - sub forma de tort, multi au zis ca asa bunatate n-au mai mancat). Ii spusesem sotului sa cumpere si niste biscuiti ca n-am avut chef de copt, dar cica "nu a gasit" :violent1:.
Deci, data viitoare stiu cu ce sa-i dau gata pe musafiri :(( .

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-63643600-1596455010.jpg


#91 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,742
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 03 August 2020 - 01:50 PM

Pe 13 este ziua mamei asa asa va fi pe post de tort! Arata prea mișto si prea o lăsați, așa că intru și eu in club!

#92 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,393
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 03 August 2020 - 05:55 PM

Nu-ti va parea rau, Mino!
Eu cred ca am fost intimidata la inceput de reteta, dupa cat scrie mi s-a parut mult de lucru :(( , cand m-am apucat sa o fac am zis in sinea mea "seriooooos??? doar atat???"... Si citind-o in graba am crezut ca primul strat se lasa pana a doua zi la frigider :violent1: , cand colo era vorba de prajitura intreaga... care este de fapt poate fi gata si mai repede, nu neaparat a doua zi :violent5: .

#93 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 August 2020 - 06:26 PM

Vezi postareaadi_edi, la 03 August 2020 - 01:45 PM, a spus:

Ce-avem noi aicea :violent5: ?
Nu stiu cum aveti voi rabdare sa o lasati pana a 2-a zi, la mine a fost musai sa o gust aseara, cand am facut-o :P . Cred ca a stat la frigider in total vreo 3 ore, ce se vede ca s-a topit e doar pe margine, ca am tinut forma un pic cam mult in apa firebinte, dar era inchegata bine. Poze n-am facut la felie ca eram grabita sa ma intorc la film :D .
Am facut cu mascarpone, si mi s-a cam taiat crema de branza, dar am pus-o asa gandindu-ma ca se ingheaga oricum de la gelatina, si asa a fost. Eu zmeura cu zaharul nu le-am fiert prea mult, de fapt nici nu stiu daca au fiert, am verificat doar sa fie topit zaharul. Deci nu stiu daca inchegatul are a face cu fiertul, ori cu altceva... Pliculetele de gelatina de aici au 7 g, am pus cate un pliculet in fiecare strat. Sirop nu m-am mai obosit sa fac, nu cred ca are rost, poate pentru decor.
Dar cu blat sigur am sa incerc (asa cum faceam si la bavareza cu fructe de padure - reteta Adrianei - sub forma de tort, multi au zis ca asa bunatate n-au mai mancat). Ii spusesem sotului sa cumpere si niste biscuiti ca n-am avut chef de copt, dar cica "nu a gasit" :violent1:.
Deci, data viitoare stiu cu ce sa-i dau gata pe musafiri :(( .



Mama ce misto arataaaa! Pai eu nu inteleg de ce pitpalaci si cotcodaci nu mi s-a prins mie?? Oi fi pus prea putina gelatina,oare? Lasa ca o refac eu. Iar mi-ai facut pofta maxima.

Mino, fa-o si nu o sa regreti!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#94 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,393
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 03 August 2020 - 07:03 PM

Cata gelatina ai pus? ai fiert-o cumva? Poate si gelatina asta o fi avand chichitele ei, temperatura, cantitate de apa cu care ai pus-o la inmuiat, una, alta... Nici eu nu prea folosesc, nu sunt fan jeleuri, dar din asta as tot manca...

#95 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,393
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 03 August 2020 - 07:28 PM

Hai ca am mai facut o poza, acuma chiar am terminat :violent5: .

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-09518000-1596475501.jpg


#96 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 August 2020 - 09:16 PM

Vezi postareaadi_edi, la 03 August 2020 - 07:03 PM, a spus:

Cata gelatina ai pus? ai fiert-o cumva? Poate si gelatina asta o fi avand chichitele ei, temperatura, cantitate de apa cu care ai pus-o la inmuiat, una, alta... Nici eu nu prea folosesc, nu sunt fan jeleuri, dar din asta as tot manca...


Am pus vreo 6 foi la cam 1 litru de piure de fructe, dar nu am fiert-o , nu, ca stiu ca nu se prinde daca o fierbi. Ei, ata ete. Data viitoare imi iese garantat. Oricum arata mortal!
Vroiam sa spun ca in loc de gelatina se mai poate folosi agar agar sau faina de konjak, dar cam trebuie experimentat cu aia intai.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi