Forum Culinar: Germania, lucrari pe autostrada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Germania, lucrari pe autostrada

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 01 December 2009 - 12:10 PM

Maine plec la drum spre romanica si, in mod normal, ruta este Aachen, Frankfurt, Wurtzburg, Nurnberg...

Stiu ca anul trecut se lucra in mai multe locuri pe ruta asta si ca zona Wurtzburg era crima si pedeapsa. Stie careva care mai e situatia acum?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:04 PM

Am venit noi acum o saptamana exact pe traseul asta si stiu ca am facut vreo 2 ore si ceva de la Frankfurt la Erlangen, dar noi ne-am mai oprit pe drum, cafelute, etc. :laughing7: Nu tin minte sa fi vazut ceva iesit din comun, parca erau ceva reparatii pe drum, dar nu stiu sa-ti spun exact unde, insa daca ar fi fost ceva iesit din comun as fi tinut minte. De facut traseul asta l-am facut sambata, asa ca poate nu lucrau. :lol:
Imagine postata

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 December 2009 - 10:09 PM

Mai,asa "santiere"mici,care nu fac aglomeratie,sînt cam peste tot.Lucreaza oamenii de zori pe autostrazi :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:17 PM

dragos a spus:

Maine plec la drum spre romanica si, in mod normal, ruta este Aachen, Frankfurt, Wurtzburg, Nurnberg...

Stiu ca anul trecut se lucra in mai multe locuri pe ruta asta si ca zona Wurtzburg era crima si pedeapsa. Stie careva care mai e situatia acum?

mai bine-ti faci grija de la intrarea in tara pan' acasa! :)

#5 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:27 PM

iulia nicoleta a spus:

dragos a spus:

Maine plec la drum spre romanica si, in mod normal, ruta este Aachen, Frankfurt, Wurtzburg, Nurnberg...

Stiu ca anul trecut se lucra in mai multe locuri pe ruta asta si ca zona Wurtzburg era crima si pedeapsa. Stie careva care mai e situatia acum?

mai bine-ti faci grija de la intrarea in tara pan' acasa! :)

Foarte corect. :laughing7:
Noi am venit pe ruta Cenad-TM-Hateg-Petrosani-Valcea-Pitesti-Bucuresti. (drum gol, fara tiruri)

Arad-Sibiu-Pitesti-Bucuresti (drum bara la bara-tiruri)

TM-Turnu-Severin-Craiova-Pitesti-Bucuresti (drum pe care l-am facut in sens invers la dus) ORIBIL (de obicei mai bun, dar anul asta numai reparatii, semafoare, nemarcat)
Imagine postata

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 02 December 2009 - 07:01 AM

mersi voo
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 December 2009 - 01:17 PM

dragos a spus:

mersi voo

Drum bun tie! :occasion14:

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 01:49 PM

In august, la inceputul lunii, cand ne-am intors aici, undeva dupa Passau am nimerit pe un tronson de vreo 10 km in lucru, iar benzile erau criminal de prost impartite!!! A mers jupanu' cu mainile-ncrancenate pe volan, ca sa nu nimereasca vreunu' din parapetii laterali! (nataraii au facut banda cu minimul de latime si au pus si parapeti inalti pe margini, ca sa creeze impresia de si mai ingust!!!!!! :twisted: ). In rest, n-am avut probleme. Da' repet, asta era acu' jde luni si la nemti lucrarile se fac rapid, nu ca-n Romanica!!!! :D
Traseul catre Bucuresti a fost: Passau - Viena - Budapesta - Arad - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti! Din Arad la Bucuresti am mers surprinzator de rapid si usor, era si sambata si-n week-end camioanele n-au voie sa circule. Plus ca baietii au facut si drumul, au terminat lucrarile si acum e o placere sa conduci pe acolo! :drunken:
Drum bun si sa ne trimiti impresii de calatorie. Noi vrem sa plecam de aici pe 19 decembrie si nu ar strica sa avem idee de ce ne-ar putea astepta! =))

#9 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 02 December 2009 - 05:51 PM

foxyy a spus:

In august, la inceputul lunii, cand ne-am intors aici, undeva dupa Passau am nimerit pe un tronson de vreo 10 km in lucru, iar benzile erau criminal de prost impartite!!! A mers jupanu' cu mainile-ncrancenate pe volan, ca sa nu nimereasca vreunu' din parapetii laterali! (nataraii au facut banda cu minimul de latime si au pus si parapeti inalti pe margini, ca sa creeze impresia de si mai ingust!!!!!! :twisted: ). In rest, n-am avut probleme. Da' repet, asta era acu' jde luni si la nemti lucrarile se fac rapid, nu ca-n Romanica!!!! :P
Traseul catre Bucuresti a fost: Passau - Viena - Budapesta - Arad - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti! Din Arad la Bucuresti am mers surprinzator de rapid si usor, era si sambata si-n week-end camioanele n-au voie sa circule. Plus ca baietii au facut si drumul, au terminat lucrarile si acum e o placere sa conduci pe acolo! =))
Drum bun si sa ne trimiti impresii de calatorie. Noi vrem sa plecam de aici pe 19 decembrie si nu ar strica sa avem idee de ce ne-ar putea astepta! ;)


N-ar fi rau sa scrii cum e drumul.Noi plecam pe 23
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 08:16 PM

petunie a spus:

foxyy a spus:

In august, la inceputul lunii, cand ne-am intors aici, undeva dupa Passau am nimerit pe un tronson de vreo 10 km in lucru, iar benzile erau criminal de prost impartite!!! A mers jupanu' cu mainile-ncrancenate pe volan, ca sa nu nimereasca vreunu' din parapetii laterali! (nataraii au facut banda cu minimul de latime si au pus si parapeti inalti pe margini, ca sa creeze impresia de si mai ingust!!!!!! :twisted: ). In rest, n-am avut probleme. Da' repet, asta era acu' jde luni si la nemti lucrarile se fac rapid, nu ca-n Romanica!!!! ;)
Traseul catre Bucuresti a fost: Passau - Viena - Budapesta - Arad - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti! Din Arad la Bucuresti am mers surprinzator de rapid si usor, era si sambata si-n week-end camioanele n-au voie sa circule. Plus ca baietii au facut si drumul, au terminat lucrarile si acum e o placere sa conduci pe acolo! :floare:
Drum bun si sa ne trimiti impresii de calatorie. Noi vrem sa plecam de aici pe 19 decembrie si nu ar strica sa avem idee de ce ne-ar putea astepta! :D


N-ar fi rau sa scrii cum e drumul.Noi plecam pe 23


Scriu, cum sa nu!!!!!! Promit solemn! ;)
Mai pleaca vreo careva spre romanica in perioada aia??? Poate mergem in grup..... :mrgreen: sau macar sa fim avertizati la eventualele "bucurii" de pe traseu!

#11 Useril este offline   Otti 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationBerlin

Postat 03 December 2009 - 06:46 PM

[/quote]
Mai pleaca vreo careva spre romanica in perioada aia??? Poate mergem in grup..... :mrgreen: sau macar sa fim avertizati la eventualele "bucurii" de pe traseu![/quote]

Plec eu...cu gandul :drool: ,deci din partea mea tuturor drum lin,fericitilor
Blup...

#12 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 December 2009 - 05:07 AM

Asadar, am mers pe alta ruta si bine am facut.

Plecat de langa BXL, prin Leuven, Verviers, Mannheim, Heilbronn, Nurnberg. Adica am mers paralel cu si sub A3 (de la N'berg am intrat pe A3 si s-a aglomerat soseaua). Autostrada a fost ca si goala si am avut lucrari in doar 2 locuri si pe distante scurte. Am facut optsutesiceva de km in 7 ore.

In RO am intrat pe la Nadlac. Apoi Arad, Deva, Sibiu, BV, Ploiesti. Drum bun dar s-a circulat incet. Cincicutesiputin de km facuti in 9 ore.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#13 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 05:38 AM

dragos a spus:

Asadar, am mers pe alta ruta si bine am facut.

Plecat de langa BXL, prin Leuven, Verviers, Mannheim, Heilbronn, Nurnberg. Adica am mers paralel cu si sub A3 (de la N'berg am intrat pe A3 si s-a aglomerat soseaua). Autostrada a fost ca si goala si am avut lucrari in doar 2 locuri si pe distante scurte. Am facut optsutesiceva de km in 7 ore.

In RO am intrat pe la Nadlac. Apoi Arad, Deva, Sibiu, BV, Ploiesti. Drum bun dar s-a circulat incet. Cincicutesiputin de km facuti in 9 ore.


s-au ternat santierele intre bv si ploiesti? acu' doi ani a fost crima p-acolo.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#14 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 December 2009 - 07:37 AM

vaxile a spus:

dragos a spus:

Asadar, am mers pe alta ruta si bine am facut.

Plecat de langa BXL, prin Leuven, Verviers, Mannheim, Heilbronn, Nurnberg. Adica am mers paralel cu si sub A3 (de la N'berg am intrat pe A3 si s-a aglomerat soseaua). Autostrada a fost ca si goala si am avut lucrari in doar 2 locuri si pe distante scurte. Am facut optsutesiceva de km in 7 ore.

In RO am intrat pe la Nadlac. Apoi Arad, Deva, Sibiu, BV, Ploiesti. Drum bun dar s-a circulat incet. Cincicutesiputin de km facuti in 9 ore.


s-au ternat santierele intre bv si ploiesti? acu' doi ani a fost crima p-acolo.


s-au
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 December 2009 - 08:48 PM

dragos a spus:

Asadar, am mers pe alta ruta si bine am facut.
Plecat de langa BXL, prin Leuven, Verviers, Mannheim, Heilbronn, Nurnberg. Adica am mers paralel cu si sub A3 (de la N'berg am intrat pe A3 si s-a aglomerat soseaua). Autostrada a fost ca si goala si am avut lucrari in doar 2 locuri si pe distante scurte. Am facut optsutesiceva de km in 7 ore.
In RO am intrat pe la Nadlac. Apoi Arad, Deva, Sibiu, BV, Ploiesti. Drum bun dar s-a circulat incet. Cincicutesiputin de km facuti in 9 ore.



Chestia cu distantele si timpii, din pacate, ii cunosc tare bine!!! Am 2 intrebari:
1. Deci ai iesit din Germania pe la Passau - gata cu lucrarile pe traseu? (ziceam la un alt post ca asta-vara, la intrarea in Germania, am avut o surpriza tare neplacuta legata de niste lucrari pe langa Passau).
2. In Romania nu se putea cobori pe Valea Oltului?

#16 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 09 December 2009 - 09:38 PM

Buna Maya!Felicitari tie si colegilor pntru noul site! :D Sa aiba viata lunga si prolifica!P.S.Pe cand un nou topic cu iubitele noastre pisici?Putem eschide si aici unul? :D :D
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 December 2009 - 09:42 PM

gabrenia a spus:

Buna Maya!Felicitari tie si colegilor pntru noul site! :D Sa aiba viata lunga si prolifica!P.S.Pe cand un nou topic cu iubitele noastre pisici?Putem eschide si aici unul? :D :D

Draga mea,bun venit,si avem deja la Off Topic! :(
Vezi niuzurile :(

:D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 09 December 2009 - 09:47 PM

Maya a spus:

gabrenia a spus:

Buna Maya!Felicitari tie si colegilor pntru noul site! :( Sa aiba viata lunga si prolifica!P.S.Pe cand un nou topic cu iubitele noastre pisici?Putem eschide si aici unul? :D :D

Draga mea,bun venit,si avem deja la Off Topic! :(
Vezi niuzurile :(

:D

Bun gasit!Inca sunt la inceput,incerc sa ma obisnuiesc cu noul format,nu am cautat chiar peste tot.Te pup si numai bine! :D
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#19 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 December 2009 - 09:51 PM

gabrenia a spus:

Maya a spus:

gabrenia a spus:

Buna Maya!Felicitari tie si colegilor pntru noul site! :D Sa aiba viata lunga si prolifica!P.S.Pe cand un nou topic cu iubitele noastre pisici?Putem eschide si aici unul? :( :D

Draga mea,bun venit,si avem deja la Off Topic! :(
Vezi niuzurile :-*

:D

Bun gasit!Inca sunt la inceput,incerc sa ma obisnuiesc cu noul format,nu am cautat chiar peste tot.Te pup si numai bine! :(

poate te descurci mai bine cu asta :D

click : viewtopic.php?f=11&t=269
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#20 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 December 2009 - 02:41 PM

foxyy a spus:

dragos a spus:

Asadar, am mers pe alta ruta si bine am facut.
Plecat de langa BXL, prin Leuven, Verviers, Mannheim, Heilbronn, Nurnberg. Adica am mers paralel cu si sub A3 (de la N'berg am intrat pe A3 si s-a aglomerat soseaua). Autostrada a fost ca si goala si am avut lucrari in doar 2 locuri si pe distante scurte. Am facut optsutesiceva de km in 7 ore.
In RO am intrat pe la Nadlac. Apoi Arad, Deva, Sibiu, BV, Ploiesti. Drum bun dar s-a circulat incet. Cincicutesiputin de km facuti in 9 ore.



Chestia cu distantele si timpii, din pacate, ii cunosc tare bine!!! Am 2 intrebari:
1. Deci ai iesit din Germania pe la Passau - gata cu lucrarile pe traseu? (ziceam la un alt post ca asta-vara, la intrarea in Germania, am avut o surpriza tare neplacuta legata de niste lucrari pe langa Passau).
2. In Romania nu se putea cobori pe Valea Oltului?


1. Deci am iesit pe la Passau. Nu erau lucrari.

2. Ba da. Dar nu ma interesa ruta aia.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi