Forum Culinar: Dulceata de nuci verzi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dulceata de nuci verzi

#21 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 19 June 2011 - 06:18 PM

Vezi postareaMaya, la 18 June 2011 - 08:24 PM, a spus:

Foarte fain arata dulceata ta!Eu nu am facut anul asta.Nucile sînt deja marisoare,dar cred ca ar mai merge.


deja incep sa fie marisoare, am avut si eu mai mari,dar au fost ok.Un borcan am pastrat in frigider,restul le-am dus in Keller ca noi nu suntem asa mancai de dulceturi si gemuri.Am facut ca pofta era mare si de anul trecut numai la ea ma gandeam.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 June 2011 - 08:06 PM

Vezi postareaIoana, la 19 June 2011 - 06:18 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 18 June 2011 - 08:24 PM, a spus:

Foarte fain arata dulceata ta!Eu nu am facut anul asta.Nucile sînt deja marisoare,dar cred ca ar mai merge.


deja incep sa fie marisoare, am avut si eu mai mari,dar au fost ok.Un borcan am pastrat in frigider,restul le-am dus in Keller ca noi nu suntem asa mancai de dulceturi si gemuri.Am facut ca pofta era mare si de anul trecut numai la ea ma gandeam.

Da,la noi înca sînt bune de dulceata.Am testat,înca nu sînt lemnoase...dar totusi nu ajung sa fac.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 June 2012 - 08:36 PM

Pentru ca-i sezonul si pentru ca-s mindra de ea, dulceata mea :)


Imagine atasata: monthly_06_2012/post-233-13394390432665.jpg

Ieri am pus la facut si lichior de nuci verzi.
Imediat dupa pusul alcoolului peste nucile taiate arata asa


Imagine atasata: monthly_06_2012/post-233-13394397566161.jpg

Si azi

Imagine atasata: monthly_06_2012/post-233-13394397911835.jpg

#24 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 June 2012 - 09:53 PM

Hopaaaa,ce bine ca ai scos topicul la iveala Imagine postata .Era sa ratez nucile verzi!sa vad cand ajung sa culeg,sau macar sa vad daca sunt bune si pe la noi.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#25 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 12 June 2012 - 07:33 AM

Vezi postareaIoana, la 15 June 2011 - 03:59 PM, a spus:



Am avut ceva de munca, seara eram cam tzeapana de spate, ca viteaza cum sunt, doar nu stau pe scaun cand fac treaba.




Intai: felicitari si tie, si Mayei, si cui a mai facut! (cu o subliniere aparte Maestrului - e o placere de fiecare data sa citesc ce scrie :thumleft: )


Apoi motivul raspunsului meu:
pentru toate/toti cele/cei care aveti probleme cu spatele si chiar si pentru ceilalti, fericiti si nesuferinzi - cand aveti ceva mai indelungat de lucru in bucatarie, luati un scaunel mic si puneti un picior pe el (schimbandu-l, din cand in cand, evident). O sa vedeti ca nu o sa va mai doara DELOC spatele, contribuie la detensionarea coloanei vertebrale

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 June 2012 - 09:29 AM

Pun si eu o intrebare intrebatoare din partea mamii :appl: spune ca i-a iesit siropul la dulceata de nuci prea subtire anul asta(nelegat deloc!!)ce poate sa mai faca in acest caz?! :thumleft:

Eu ma gandeam sa scurga nucile si sa mai dea siropul pe foc,dar sa mai adauge zahar sau ce?! ca ea a respectat reteta si i-a iesit mereu doar de data asta nu stiu ce s-o fi intamplat (poate cu nucile sau ceva a fost acolo :appl: )

#27 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 12 June 2012 - 09:49 AM

Vezi postareaGeany, la 12 June 2012 - 09:29 AM, a spus:

Pun si eu o intrebare intrebatoare din partea mamii :appl: spune ca i-a iesit siropul la dulceata de nuci prea subtire anul asta(nelegat deloc!!)ce poate sa mai faca in acest caz?! :thumleft:

Eu ma gandeam sa scurga nucile si sa mai dea siropul pe foc,dar sa mai adauge zahar sau ce?! ca ea a respectat reteta si i-a iesit mereu doar de data asta nu stiu ce s-o fi intamplat (poate cu nucile sau ceva a fost acolo :appl: )


Da, te`ai gandit foarte bine. Scurge siropul il fierbe din nou si adauga zahar. Cand este gata legat adauga iarasi nucile.

Acum poate ca o sa mai primesti info si de la alte d-ne de aici care au mai facut.

Mie imi place dulceata de nuci verzi dar cand ma gandesc la procedeu imi piere cheful.

Felicitari ptr cine are rabdarea asta. Cand eram acasa faceam cu mama iar singura cred ca de 2 ori si asta a fost demult.

Cat maninc eu primesc de la alte prietene ptr care fac mamele lor.

#28 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 June 2012 - 10:16 AM

Apropo de dureri de spate, in inteligenta mea eu stau jos doar cand curat gogosari sau prune, ca doar n-o sa stau in picioare pret de 10 kg! Uite ca pe asta cu scaunelul n-o stiam o sa incerc! multumesc de idee!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#29 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 June 2012 - 11:19 AM

Vezi postareacerra, la 12 June 2012 - 09:49 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 12 June 2012 - 09:29 AM, a spus:

Pun si eu o intrebare intrebatoare din partea mamii :(( spune ca i-a iesit siropul la dulceata de nuci prea subtire anul asta(nelegat deloc!!)ce poate sa mai faca in acest caz?! :thumleft:

Eu ma gandeam sa scurga nucile si sa mai dea siropul pe foc,dar sa mai adauge zahar sau ce?! ca ea a respectat reteta si i-a iesit mereu doar de data asta nu stiu ce s-o fi intamplat (poate cu nucile sau ceva a fost acolo :appl: )


Da, te`ai gandit foarte bine. Scurge siropul il fierbe din nou si adauga zahar. Cand este gata legat adauga iarasi nucile.

Acum poate ca o sa mai primesti info si de la alte d-ne de aici care au mai facut.

Mie imi place dulceata de nuci verzi dar cand ma gandesc la procedeu imi piere cheful.

Felicitari ptr cine are rabdarea asta. Cand eram acasa faceam cu mama iar singura cred ca de 2 ori si asta a fost demult.

Cat maninc eu primesc de la alte prietene ptr care fac mamele lor.

Draga Cerra merci de raspuns! :appl: :appl:
La noi sunt de cumparat in piata deja decojite 100 de nuci,nu mai stiu acum pretul dar cand au aparut erau destul de piperate la pret 10 roni,100 de nuci :((

#30 Useril este offline   ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 372
  • Inregistrat: 12-September 11

Postat 13 June 2012 - 10:04 PM

Vreau si eu sa fac dulceata de nuci, dar inca sunt cam mici. Mai astept o saptamana. Am facut si anul trecut, nu mai stiu dupa ce reteta, dar mi-a iesit foooarte dulce, asa ca nu s-a prea atins nimeni de ea.

#31 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 June 2012 - 08:24 AM

Giani, si mama a mai fiert siropul, tot asa - nu se legase. Si cu nuci gata curatate din piata.
Dar intr-adevar, a iesit asa de dulce, parca nu-mi mai place!

Felicitari celor care inca perseverati la productie!

Iar despre lichior, singura data cand s-a facut dulceata de nuci in casa mea -de catre om!- l-am facut doar din cojile rezultate. Am uitat de ele si le-am lasat la macerat mai mult decat zicea reteta -Silvia Jurcovan- si-a iesit cel mai bun lichior ever, avea gust de ciocolata, nu se simtea deloc izul de iod. De-asta-mi amintesc cu mare placere!

#32 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 June 2012 - 10:26 PM

Eu fac acum a doua tura de dulceata de nuci, iar alta dulceata, din altceva, nu mai fac! Eu si-asa nu ma dau în vînt dupa niciuna, iar ai mei vor de asta. De asta primesc, si alta nu!Anul asta fac pauza! =))
O sa mai fac o tura de test, cu nuci mai mari... sa vad ce iese.
Oricum, munca de chinez batrîn.
Tura asta am facut-o din:

1 kg nuci curatate
1 kg zahar
1 l apa
2 pastai vanilie, despicate
2 lamîi, de la una zeama si una feliata în dulceata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#33 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 June 2012 - 10:58 PM

Ce diferente de... clima sau... ce-o fi asta? =)) Nucile mele culese in 9 iunie au fost perfecte pentru dulceata, cred ca si cu 3-4 zile sau chiar mai multe inainte ar fi fost. Dar urmatoarea serie de nuci culese a fost pe 13 iunie si cam un sfert din ele aveau deja o coaja lemnoasa. La unele era inca posibil s-o indepartez, ceea ce am si facut, dar acum probabil ca coaja e deja formata in totalitate. De-aia ma mira ca la voi inca se mai poate face dulceata :D Abia astept sa se maturizeze cit de cit si sa maninc mieji de-aia de nuci noi, imi plac la nebunie :D

Eu nu m-am ales decit cu un borcan de vreo 300g de dulceata, restul s-a mincat pe loc sau in zilele urmatoare cu iaurt gras, o combinatie divina.

Peste vreo luna o sa am si lichior de nuci verzi :D

#34 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 07 June 2013 - 02:14 PM

Ia sa duc topicul asta sus,sa va amintesc de dulceata.Eu am facut saptamana trecuta,cand am fost in Romania,portie dubla.Au fost mai mititele nucile,dar mai bine,decat sa uit iar si sa le treaca vremea cand imi amintesc :) .A iesit buna,dar cu toate ca am scazut cantitatea de zahar cu 100 g la portie,pt gustul meu e cam dulce.Tati a zis ca parca-s smochine :)
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#35 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 June 2013 - 02:42 PM

rusine, huaaaaaa! imi ploua in gura, de unde iau eu nuci verzi, ca nici in piata n-am vazut!!Nici mie nu-mi plac lesinant de dulci!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#36 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 June 2013 - 03:16 PM

Vezi postareazerda, la 07 June 2013 - 02:42 PM, a spus:

rusine, huaaaaaa! imi ploua in gura, de unde iau eu nuci verzi, ca nici in piata n-am vazut!!Nici mie nu-mi plac lesinant de dulci!

In piata de langa mine am vazut, dar acum ceva timp, nu zilele astea. Cam vreo 2 saptamani au trecut de atunci. Nu am idee nici de pret, ca nu m-a interesat. Am "fabrica" la mama acasa.... :D

#37 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 June 2013 - 03:32 PM

Si mama ta nu se impiedica de un borcan in plus??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#38 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 June 2013 - 03:34 PM

Vezi postareazerda, la 07 June 2013 - 03:32 PM, a spus:

Si mama ta nu se impiedica de un borcan in plus??

Cand oi mai ajunge acasa, o s-o-ntreb. :D

#39 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 June 2013 - 03:35 PM

M-am linistit! mi-era ca e invadata de borcane! :D
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#40 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 07 June 2013 - 06:22 PM

Vezi postareapetunie, la 07 June 2013 - 02:14 PM, a spus:

Ia sa duc topicul asta sus,sa va amintesc de dulceata.Eu am facut saptamana trecuta,cand am fost in Romania,portie dubla.Au fost mai mititele nucile,dar mai bine,decat sa uit iar si sa le treaca vremea cand imi amintesc :D .A iesit buna,dar cu toate ca am scazut cantitatea de zahar cu 100 g la portie,pt gustul meu e cam dulce.Tati a zis ca parca-s smochine :D



Sa sti ca ma gandeam saptamana asta la dulceata , chiar ii ziceam surorii mele ca poate apuc sa fac ca sa-i duc.Miercuri am trecut pe langa niste nuci dar inca nu sunt bune, aveau dimensiunea cam unei boabe de fasole(da nu din aia gigant).Cred ca daca tine vremea frumoasa ,abia peste 2 saptamani vor fi bune pt dulceata.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi