Forum Culinar: Argumente pro si contra nastere naturala / cezariana / in apa - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Argumente pro si contra nastere naturala / cezariana / in apa

#201 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 July 2010 - 06:10 PM

Aiurea!!!... Floare albastra,imi pare rau dar te-ai transformat in ''avocatul''sau ''purtatorul de cuvant al acestui''personaj mr. X'',in momentul cand m-ai acuzat ''TU ''de atac la persoana la adresa lui :love7:
(cat despre faptul daca e barbat sau nu ,chiar nu conteaza dar a fost,lipsit de bun-simt,badaran si misogin dar se vede ca nu te-a deranjat deloc asta de vreme ce s-a referit la persoane carora iti facea placere sa se adresese in acest fel,acum a generalizat,sa vad pana cand ii vei da atata dreptate...deja vad ca bati in retragere,nu mai esti avocatul nimanui :beer2: )

Eu chiar astept cu interes ca un moderator sau fetele, cineva sa ia atitudine,la modul in care s-a adresat Daniellei,indraznind sa o judece si sa o caracterizeze si cand a vazut ca-i merge a generalizat,imi pare rau ...Deci momentan nu spun mai mult dar cine tace da dovada de lasitate...

Vb. ca sa nu stricam topicul sunt deja fara rost ca raul a fost deja comis,deci prea tarziu..

#202 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 July 2010 - 06:35 PM

Dar nu de tot cred ca bucatile urate s-ar pute muta la Off topic ce ma enervez sau ceva..

#203 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 11 July 2010 - 08:27 PM

Geany , itzi spun si eu ca fetele, nu cred ca ai intzeles ce am vrut sa spunem noi. Dar , nu conteaza. Poate ma exprim eu mai greoi in romaneste...in orice caz , ce am avut de spus aci , am spus.
Raluca, asa tzipi tu ? :director: :scratch:
:floare:

#204 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 July 2010 - 08:36 PM

Va rog frumos sa va linistiti :director:
Momentan joaca Olanda cu Spania...poate va animez si pe voi sa va relaxti oleaca la TV cu o berica,un ceai de tei,ce-o fi!

Hup Holland hup!!!
...si pace :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#205 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 11 July 2010 - 08:41 PM

Desi am zis ca nu mai scriu aci....vreau sa te anuntz ca va castiga Spania :director: sa zic cu 2-1? Sau 3-1? Nu m-am hotarat inca.....

#206 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 July 2010 - 08:43 PM

Vezi postareasimonaro29, la 11 July 2010 - 08:41 PM, a spus:

Desi am zis ca nu mai scriu aci....vreau sa te anuntz ca va castiga Spania :director: sa zic cu 2-1? Sau 3-1? Nu m-am hotarat inca.....



Pronosticu' e bun de pus la Sport.

#207 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 July 2010 - 08:50 PM

Sint nemiloasa :director:
raluca elena

#208 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 July 2010 - 09:02 PM

Vezi postareasimonaro29, la 11 July 2010 - 08:27 PM, a spus:

Geany , itzi spun si eu ca fetele, nu cred ca ai intzeles ce am vrut sa spunem noi. Dar , nu conteaza. Poate ma exprim eu mai greoi in romaneste...in orice caz , ce am avut de spus aci , am spus.
Raluca, asa tzipi tu ? :director: :scratch:
:floare:


Deci Simo' chiar nu am priceput eu nimik...

Tot ce se poate draga mea,ca eu chiar nu va inteleg...

Din punctul meu de vedere vb. limbi straine,la mine 1+1=2,nu-mi da nici 3 nici 4 dar se vede treaba ca-mi trebuie ochelari,oi fi eu mai toanta...

#209 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 July 2010 - 09:27 PM

A fi un adevarat barbat inseamna atat a sustine femeia iubita, cat si a imparti responsabilitatile cu aceasta pe parcursul sarcinii, nasterii, cresterii si educarii copilului. Insa indiscutabil cei mai inteligenti, cu produsul mintii cel mai de pret dintre noi considera ca a fi barbat adevarat inseamna sa stea pe un topic de gravide si sa arunce cu invective in alte femei! Sau poate isi apara cuibul? Insa ce limbaj, ce atitudine, cata agresivitate, cati neuroni scurtcircuitati, ce gentilom si cata frustare ... ! O frumusete de refulare a traumelor psihice proprii s-a insirat aici de la un capat la altul a fiecarei interventii a barbatului adevarat al acestui post!
Da, asteptam in continuare definitii de maxim interes pentru noi, de pe wikipedia, gen fasole, singurul argument stiintific adus pana acum in sustinerea unor afirmatii pe care prefer sa nu le caracterizez, le iau ca atare!

Suntem convinse ca da, un astfel de barbat, poate sustine o femeie in toate momentele, o familie si propri copii si ne poate da noua multe sfaturi folositoare! Mai ales cand din senin imparte cu ghioaga in stanga si in dreapta, asta inseamna sigur ca ele meritau si ca el e cel ales care trebuia sa le aplice corectii. Un domn, ce mai atatea vorbe! El da, are si logica si capabilitati de exprimare, de intelegere, de comunicare si de a explica toate cele pana si unui copil, cu atat mai mult femeilor si asta cu nonsalanta atotstiutorului, el care ar trebui sa o trateze ca egal si totusi galant ca pe o femeie, iar in timpul sarcinii ca un gentleman. O da, ai si de ce sa te tot ridici singur in slavi privind inteligenta: ai venit cu argumente stiintifice si pertinente, din cercetarea medicala mondiala de ultima ora in spriinul gogomaniilor si ororilor afirmate vis a vis de femei, de nastere, de sarcina si de fiecare persoana pe care ai atacat-o aici! Ohhhohh atatea epistole doar pentru a iti ridica singur in slavi mobilarea etajului superior! Acum o sa aud ca singur reclami ca tu nu ai mobila la etajul superior, asa cum nu poti intelege expresii eufemistice gen "creierii capului" (daca aveai o minima sclipire intelegeai ca se refera ... la capul cu care gandesti ce scrii pe aici). Ti-ai facut singur ditamai soclul, te-ai catarat cu unghiile pe sticla, esti expus in toata goliciunea unor creieri ai capului ... caini avem noi .... LOL.

Dar noi stim, am inteles din prima: tu esti mai inteligent si mai educat decat noi toate, tu stii sa te exprimi cu educatia celor 7 ani de acasa in fata unor "muieri isterice", doar tu stii ce e bine pentru fiecare dintre noi si pentru copiii si sotii nostri, chiar pentru toti copii lumii, tu ne cunosti cel mai bine maestre, gurul nostru! Ne-ai descris perfect si exact pe fiecare dintre noi, cu o usurinta ce ar face vrednic de gelozie pana si pe cel mai abil psihanalist. Te rugam continua asa! Abia asteptam sa sorbim fiecare cuvintel ca pe cea mai de pret seva a cunoasterii! Lumineaza-ne tu si ajuta-ne sa iesim din negura in care am trait pana acum! Ce minune, daca nu apareai tu ce ne faceam noi?! Ce mame am fi fost, cu ce prunci si cu ce soti alaturi, dar ce spun alaturi... pardon la vaca la CAP sau cu el beat la crasma am fi trait vai vai noua?! Continua atoatecunoscatorule, spune-ne tu tuturor cat de proaste, isterice si needucate suntem si ce trebuie sa facem de acum inainte, deraiaza-ne de la calea noastra gaunoasa si din ignoranta in care am trait pana ne-ai luminat tu zilele si vietile! Suntem la picioarele tale intr-o deplina adulare, doar zi-le in continuare! Adu-ne pe calea ta cea dreapta inteleptule!

Insa macar o rugaminte sa-mi respecti de acum (cat postezi pe un topic deschis de mine macar, cand o sa vin eu la cel pe care l-ai postat azi sperand ca o sa mai induci pe cineva in eroare ca de fapt tu erai in preajma pentru altceva poti sa-mi adresezi si tu o rugaminte sau chiar mai multe, promit sa ti le respect intocmai): rezuma-ti tesla cu care lovesti de jur imprejur la mine! Nu suport sa jignesti alte femei din cauza mea. La urma urmei trebuie sa fii de acord: doar eu cu topicul meu te-am obligat sa nasti prin cezariana, numai eu te-am fortat si invatat cum sa-ti educi copilul si ti-am varat un vatrai inrosit in burta ieri si astfel esti indreptatit sa ajungi de pe alaturi sa intri si sa te napustesti asa furibund si brusc la a scrie astfel de cuvinte pline de educatie la adresa unor femei care discutau despre argumente privind metodele de nastere. Insa fii cu bagare de seama: eu nu ma cobor sa raspund invectivelor cu care ti-ai permis sa ataci persoane de aici. Deci macar limbajul pastreaza-l in limitele bunului simt!

Oricum ne-ai stricat topicul si ai proliferat cuvinte care nu au ce cauta printre doamne. Macar daca intr-adevar ai sta langa o femeie insarcinata si copilul s-ar apropia de tine, ai invata sa fii mai bun, ca sa poti educa cu blandete si prin exemplul propriu, cu logica si explicatii pertinente si documentate si ca sa poti sa sustii o femeie care trece printr-o perioada de mari schimbari hormonale si deci da: noi avem voie sa avem toane, dumneata nu ai motiv! Si ai mai sti ca da, eu recunosc: femeile insarcinate din pacate sufera pe masura ce avanseazz sarcina de lipsa de concentrare, memorie, logica si continuitate, dar macar la noi este o stare trecatoare si bunul simt si educatia nu ne dispar nici macar in aceasta perioada!

Nu pot sa inchei inainte ca personal sa imi cer scuze tuturor femeilor care au avut de suferit din cauza ca topicul nu le e pe plac, sau a interventiilor mele sau ale personajului X, ca deja domn nu-l mai pot numi! Eu sunt insarcinata, va rog sa ma iertati, nu oblig pe nimeni la nimic, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, doar am vrut sa fiu cat mai deschisa in e explica de ce gandesc si simt asa, de ce am luat decizia aceasta si sa citesc experientele altor doamne! Probabil ca nu era nevoie de amanunte sau de explicatii din partea mea, am gresit. Noi suntem femei si indivizi umani care fiecare gandeste, simte si actioneaza diferit si e bine asa, deoarece de aceea lumea e frumoasa prin diversitatea ei. Inca o data scuze tuturor si mai ales fiecarei femei pe care am deranjat-o. Si nu sunt feminista, imi place si orice interventie de bun simt a lui Vaxile, i-am citit topicurile si sunt foarte interesante... si interventiile lui Puiu etc. Se vede ca sunt barbati adevarati si tati de copii, care se preocupa de bebeii lor, de femeia iubita si mama a copiilor lor, de casa si familia lor, de ce e necesar pentru bebe al lor etc!

Cine mai poate sa scrie argumente pro si contra, avantaje si dezavantaje, riscuri pentru fiecare metoda a nasterii sper sa reuseasca sa schimbe firul discutiei care a intrat complet in campul cu ciulini si sa reintram intr-o conversatie normala, placuta, amicala si DIN EXPERIENTA conform topicului.

Eu o sa incerc sa schimb doar intrebandu-va ce stiti de Garmastan, Infacol si margelele de la kinderkate (Arata ca de chihlimbar se adreseaza uzului extern copilului si folosesc pentru un somn linistitor in perioada cand ies dintii, se gasesc in Germania). Cine a folosit din cele 3 produse mentionate si cu ce rezultate? Imi pare rau ca nu are legatura cu topicul, dar nu-mi vine in cap acum un subiect care sa ne ajute sa ne focalizam raspunsurile in alta directie decat cea dezvoltata pe ultimele pagini.


Pana atunci vizionare placuta si fie sa castige echipa voastra favorita!
Aveti grija de burtici, de bebici, de mamici si de tatici!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#210 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 July 2010 - 09:29 PM

Deci ce sa spun,eu ma retrag de pe forum,am asteptat sa va vad solidare etc,cand am intrat pe forum a fost intai pt. retete apoi pt. prietenii virtuale,eu prietenie si solidaritate nu am vazut,asta e...Mi-a facut mare placere sa va cunosc,daca-mi puteti anula contul multumesc!!!

#211 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 July 2010 - 09:45 PM

Daniella, de ce nu te-ai rezumat strict la ultimele intrebari?
Acesta e ultimul avertisment ce-l mai primiti din partea echipei. Care mai calca pe bec, o ia si pe cocoasa. Cine are ceva de raspuns legat de subiect, e bine-venit. Care are ceva de comentat vis-a-vis de-o persoana este invitat s-o faca in particular, utilizand mesajele private.

#212 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 11 July 2010 - 10:04 PM

Draga Daniela,

Cand am incercat sa interventionez cu un niveau demn de acest forum, v-ati gasit sa atacati ca la mahala. Ati pus chiar sub semnul intrebarii afirmatiile mele asupra sexului meu. Cand am coborat la nivelul vostru, ati inceput sa dati iar din colt in colt...
Eschivitia pare sa fie unealta de baza. Principalul este sa fi avut ultimul cuvant.

As dorii sa stiu ce ai de spus fata de invinovatirile care ti le-am adus in cazuri concrete, ca atunci cand ti-am aratat de unde ai copiat cuvant cu cuvant...

Inainte sa iti asumi cea mai mica greseala, preferi sa mai arunci cu putin noroi.

Da sunt atotcunoscator, atunci cand ma compar cu una ca tine.... te oftici?

In alta ordine de idei, nu stiu cum se face ca desi eu am pus benzina pe foculetul de paie care deja ardea pe forum, s-au gasit atatea "doamne" care isi etaleze talentele la jignit.

Si daca sunteti sincere, si recititi ce ati scris singure (prietenii stiu de ce ;) ) nu ramaneti cu un gust amar? Nu v-ati dat singure un o dovada de saracie?

Spunand acestea, anunt ca renunt la modusul de badaran.

pana la urmatorul post, ma despart cu obisnuitul: Toate cele bune!
- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#213 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 11 July 2010 - 10:06 PM

Vezi postareaFoxyy, la 11 July 2010 - 09:45 PM, a spus:

Daniella, de ce nu te-ai rezumat strict la ultimele intrebari?
Acesta e ultimul avertisment ce-l mai primiti din partea echipei. Care mai calca pe bec, o ia si pe cocoasa. Cine are ceva de raspuns legat de subiect, e bine-venit. Care are ceva de comentat vis-a-vis de-o persoana este invitat s-o faca in particular, utilizand mesajele private.


imi cer scuze ca am postat dupa avertismentul tau. nu a fost intentionat, am vazut prea tarziu.

Sorry
- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#214 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 July 2010 - 10:09 PM

Raluca fii nemiloasa.
Foxyy esti indreptatita sa iei atitudine.

Eu promit sa ma supun, sau sa o iau pe cocoasa.

Geany nuuuu, nu te retrage, nu merita!
Spune cu infacolul si garmastanul? Ai folosit?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#215 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 11 July 2010 - 10:09 PM

Am imbatranit de tot.
Nu numai ca nu mai pot sa ma cert,dar nu pot nici sa mai citesc cand se cearta altii.Imagine postata
Ce atata filozofie cu nasterea naturala sau cezariana ?
Asta-i ca si aia cu pro sau contra avort.
Pro sau contra homosexuali.
Pro sau contra eutanasiei.
Etc.
Vor fi opinii contradictorii cat e lumea.

Pan la urma fiecare face ce vrea cu pasarica ei.
Daca hotararea e buna sau rea,raspunderea ii apartine in totalitate.

Asa ca spor la nascut fetelor si bebei sanatosi.Imagine postata
Editare mare :

Am scris fii u doi de i.Rusinica !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#216 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 11 July 2010 - 10:10 PM

Vezi postareasimonaro29, la 11 July 2010 - 08:41 PM, a spus:

Desi am zis ca nu mai scriu aci....vreau sa te anuntz ca va castiga Spania ;) sa zic cu 2-1? Sau 3-1? Nu m-am hotarat inca.....

exact, HAI SPANIA !!!!!!!!

#217 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 July 2010 - 10:12 PM

Vezi postareaPiscotel, la 11 July 2010 - 10:09 PM, a spus:

Am imbatranit de tot.
Nu numai ca nu mai pot sa ma cert,dar nu pot nici sa mai citesc cand se cearta altii.Imagine postata
Ce atata filozofie cu nasterea naturala sau cezariana ?
Asta-i ca si aia cu pro sau contra avort.
Pro sau contra homosexuali.
Pro sau contra eutanasiei.
Etc.
Vor fii opinii contradictorii cat e lumea.

Pan la urma fiecare face ce vrea cu pasarica ei.
Daca hotararea e buna sau rea,raspunderea ii apartine in totalitate.

Asa ca spor la nascut fetelor si bebei sanatosi.Imagine postata



Pisco, ;)
:blush:


Pentru moment închid subiectul!!!


Maya

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi