Forum Culinar: Ghid pt. tinere mamici....de Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghid pt. tinere mamici....de Geany Doar din experienta proprie....

#401 Useril este offline   carminap 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 06 October 2010 - 08:53 PM

Vezi postareaDaniella, la 06 October 2010 - 08:23 PM, a spus:

aaa a mea stra nemiscata cand sughite, nu plange, nu bea, nu face nimic ... dar corpul ei e serios sgaltait de sughiturile astea... si ii tresalta in gat tare
ati observat ca nu prea au gat? :wub:
nici barbita nu prea are a mea ... o chestie mica ca o cireasa :)

o ajuta o picatura de zeama de lamaie pusa pe limba!Sanatate! :)

#402 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 October 2010 - 09:19 AM

Daniella , nu-i numai obisnuintza , si eu am fost si sunt tare friguroasa. Acum dorm cu duna!!!!Cand ma ridic din pat sa-i dau sa pape iau iute un halat flausat !!!
Dar ei ii e mult mai bine de cand fac 18 grade in camera.

Ea areoricum sacul de dormit si e fiebinte la picioare cand o schimb!!! Si nasucul e curat!

Daniella , eu am baut ceai de alaptat si inainte si dupa. De fapt mie-mi place mult ceaiul de fenicul. ( ciudat , nu? ).In spital am baut nush catzi litri pe zi!!! Si tot n-am avut lapte!!!

D-ala de la Hipp am luat si eu. Dar am luat si ceai simplu de fenicul. Din asta ii dau fetei acum , fac cate un plic dimineatza si pana seara bea cam 50-100 ml , depinde de zi si de chef. Si are niste partzuri , ma face sa rad. Dar e bine ca nu are dureri de burtica.

#403 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 October 2010 - 10:03 AM

Probabil ca faceti bine ca tineti copii la asa temperaturi,eu sunt pe vechea maniera,centrala mea e pusa pe ambiant reglat la 23 de grade,si toarce singura,pleaca la 22,5 si se opreste la 23,5...

#404 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 October 2010 - 10:21 AM

Vezi postareaGeany, la 07 October 2010 - 10:03 AM, a spus:

Probabil ca faceti bine ca tineti copii la asa temperaturi,eu sunt pe vechea maniera,centrala mea e pusa pe ambiant reglat la 23 de grade,si toarce singura,pleaca la 22,5 si se opreste la 23,5...



Ce dulce esti tu , Geany :lol:

( dar tot Toma-necredinciosu' :-* )

#405 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 October 2010 - 10:24 AM

Vezi postareasimonaro29, la 07 October 2010 - 10:21 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 07 October 2010 - 10:03 AM, a spus:

Probabil ca faceti bine ca tineti copii la asa temperaturi,eu sunt pe vechea maniera,centrala mea e pusa pe ambiant reglat la 23 de grade,si toarce singura,pleaca la 22,5 si se opreste la 23,5...



Ce dulce esti tu , Geany :-*

( dar tot Toma-necredinciosu' :P )

Pai nu Simo ca moda s-a schimbat stii cum era inainte ca ''se facea cald la copil''acum se zice ca trebuie tinut la 19 gr. dar cum ai zis si tu o fi, dar eu is' mai de moda veche asa.... :lol:

Ps. nush' daca v-ati prins,dar eu is' mai capoasa asa,din ale mele greu ma scoti... :-*

#406 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 October 2010 - 11:24 AM

vreau sa va spun ca in vremea cat a fost buni aici ii potrivea noaptea manutzele pe sticla de lapte, ca sa i se incalzeasca :lol:

#407 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 October 2010 - 12:05 PM

Vezi postareasimonaro29, la 07 October 2010 - 11:24 AM, a spus:

vreau sa va spun ca in vremea cat a fost buni aici ii potrivea noaptea manutzele pe sticla de lapte, ca sa i se incalzeasca :tongue3:

Vezi asa erau si bunii nostri... :occasion14:

#408 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 October 2010 - 09:50 PM

:floare: vaaai exceptionala faza cu incalzitul manutelor

inteleg perfect ce zici si tu si dr (aici e 20-23 grade), ca acum cat e bebelush se obisnuieste cu anumite temperaturi si cu cat il inveti sa stea la temp mai ridicate cu atat mai sensibil va fi, doar ca spun ca noi nu suntem obisnuiti
eu stau acum pt ea la 20-23 si mi se pare frig

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#409 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 October 2010 - 10:27 PM

Vezi postareaDaniella, la 07 October 2010 - 09:50 PM, a spus:

:floare: vaaai exceptionala faza cu incalzitul manutelor

inteleg perfect ce zici si tu si dr (aici e 20-23 grade), ca acum cat e bebelush se obisnuieste cu anumite temperaturi si cu cat il inveti sa stea la temp mai ridicate cu atat mai sensibil va fi, doar ca spun ca noi nu suntem obisnuiti
eu stau acum pt ea la 20-23 si mi se pare frig

20 - 23 de grade mi se pare super ok. sunt 2 extreme,prea frig si prea cald,o cale de mijloc,mie personal mi se pare cel mai indicat.,impaci si capra si varza...parerea mea,normal...

#410 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 October 2010 - 08:35 AM

Vezi postareaGeany, la 07 October 2010 - 10:27 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 07 October 2010 - 09:50 PM, a spus:

:) vaaai exceptionala faza cu incalzitul manutelor

inteleg perfect ce zici si tu si dr (aici e 20-23 grade), ca acum cat e bebelush se obisnuieste cu anumite temperaturi si cu cat il inveti sa stea la temp mai ridicate cu atat mai sensibil va fi, doar ca spun ca noi nu suntem obisnuiti
eu stau acum pt ea la 20-23 si mi se pare frig

20 - 23 de grade mi se pare super ok. sunt 2 extreme,prea frig si prea cald,o cale de mijloc,mie personal mi se pare cel mai indicat.,impaci si capra si varza...parerea mea,normal...


Geany , aici peste 21 este considerat extrema :)

#411 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 October 2010 - 04:01 PM

pe de alta parte o intreb pe dr cum sa o imbrac si zice cum ma imbra si eu

dar eu sunt mai friguroasa decat copila, daca mie mi-e frig la temperaturile care ii vin ei bine. Trebuie sub 21? A doua pediatra ne-a spus chiar 21-23.
Stiu ca sunt tari la care se recomanda 17 grade ideal.
Eu mor de frig.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#412 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 October 2010 - 10:15 PM

In ce fel poate afecta bebele daca racesc?
Daca fac febra alaptez in continuare?
Doamne cand s-or duce mucii aia pe care ii plimba de colo colo si ii zornaie in capsor?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#413 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 October 2010 - 10:16 PM

Vezi postareacarminap, la 06 October 2010 - 08:53 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 06 October 2010 - 08:23 PM, a spus:

aaa a mea stra nemiscata cand sughite, nu plange, nu bea, nu face nimic ... dar corpul ei e serios sgaltait de sughiturile astea... si ii tresalta in gat tare
ati observat ca nu prea au gat? ;)
nici barbita nu prea are a mea ... o chestie mica ca o cireasa :-*

o ajuta o picatura de zeama de lamaie pusa pe limba!Sanatate! :)


Carmina, multumesc! La bb alaptat exclusiv la san e voie altceva: zeama de lamaie? Poate ii face bine si la raceala ;)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#414 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 October 2010 - 09:20 PM

Off..Daniela ai grija sa nu racesti,daca totusi se intampla si faci febra intreaba medicul,daca e urgenta si nu ai posibilitate sa-l intrebi cred ca imediat dupa ce a papat bebe,poti lua totusi un paracetamol...Chiar si farmacista de vinde iti poate da un sfat,ce poti lua cand alaptezi...

#415 Useril este offline   carminap 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 09 October 2010 - 09:51 PM

Carmina, multumesc! La bb alaptat exclusiv la san e voie altceva: zeama de lamaie? Poate ii face bine si la raceala :tongue3:
[/quote]

Eu am alaptat baiatul un an si sapte luni si fata un an si patru luni.Sughitau amandoi si am intrebat pediatra ce sa le dau.Lamaia a fost indicata de ea si eu am recomandat-o apoi la cine a avut nevoie.Sa ai grija sa fie proaspata,pui stropul pe lingurita si apoi ii dai.Sa vezi ce fatuca face,se stramba dar saliveaza destul cat sa scape de sugit.Si isi ia si o doza de vitamina C. :floare:

#416 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 October 2010 - 06:31 PM

am vazut azi un montaj de copiii care primeau lamaie ... woaaaa ce mutrite faceau de te prapadeai de ras.

io nu am apucat inca sa iau lamaie, sunt tintuita in casa de copila

cum procedez sa fie de fiecare data proaspata? bebelusa sughite dupa fiecasre masa

multumim mult Carmina pentru sfat :notworthy: ! Iti spun imediat ce iau lamaia ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#417 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 August 2016 - 01:51 PM

Sa mai stergem topicul de praf :wub: citisem postarea asta despre alaptat,poate o fi de ajutor cuiva...http://www.adelapope...i-sufletul-meu/

In cazul in care nu o mai merge linkul dau si copy si paste...:

'' Mi l-au adus in salon infasurat intr-un prosopel albastru. Nu trecusera 40 de minute de cand nascusem. Eram inca ametita, teribil de obosita si tot ce imi doream era sa dorm. In clipa in care l-am vazut cuibarit in bratele mele, caci abia acum il vedeam cu adevarat, am inceput sa plang si in acelasi timp sa scot, parca cu alt glas, acela de mama, cuvinte ce se faceau punte intre noi doi. Inima mea, sufletul meu, dragostea mea, puiul meu. Insa puiului meu ii era atat de foame incat putin ii pasa de emotia mamei lui. Doamne, ce moment! Urma sa imi alaptez copilul. Ma emotionez mai tare acum amintindu-mi, atunci eram amandoi purtati de instinct si nu era loc de romance. Deloc. Dragostea mea, sufletul meu, inima mea, puiul meu mic, cu ochii inca umflati si pielicica transparenta s-a infipt hotarat cu gurita in sanul meu ,incat, in acel moment, am inteles cu adevarat ca de aici incolo am o singura responsabilitate: viata lui!



Treaba cu alaptarea, dragile mele, nu e deloc usoara. Daca despre nastere aveam deja o parere, o optiune clara, in privinta alaptarii, va spun sincer ca nici nu m-am sinchisit sa imi fac una. Parea totul rezolvat de natura. Trebuia doar sa fiu disponibila pentru fiul meu in timp ce el manca linistit si ma privea in ochi cu dragoste. Atat. Stiti scenele acelea din filme cu mama zambitoare, perfect coafata, fara cearcane, tinand la piept un bebelus cu ochi albastri si parul blondut carliontat, mancand linistit din sanul ferm al ei?



Ei bine, la noi nu a fost deloc asa. Cel putin nu la inceput.

Imediat dupa nastere, poate si putin inainte, apare colostrul. Practic, pana se instaleaza lactatia, adica in a treia sau a patra zi in cazurile fericite, aceste picaturi de colostru sunt suficiente pentru bebelusi, ei avand inca rezerve de hrana din burtica.

La maternitate, impreuna cu consultatii in lactatie prezenti, la fiecare trei ore incercam sa ii predam bebelusului prima lectie importanta din viata lui. Alaptarea.

Lui Alexandru nu i-a placut deloc sanul meu stang. Pur si simplu. Cu dreptul nu avea nimic, dar nici nu prea stia ce sa faca cu el. Il molfaia in fel si chip, il pupa, il voia, il dezmierda, dar habar nu avea cum sa se „prinda” corect de el. Caci va spun din toata inima, pe locul doi ca importanta dupa aparitia lactatiei este sa va invatati puiul sa se ataseze corect la san.

O prindere gresita aduce prapadul dupa ea. Dureri cumplite, refuzul vostru sistematic de a-l mai hrani, si inevitabil incetarea lactatiei.

Revenind, bebe nu voia sanul stang si basta. Fiecare masa ma frustra putin cate putin si incepusem sa cred ca am eu o problema, ca nu voi fi o mama buna pentru puiul meu.

Asadar, dupa doar doua zile ma gaseam in situatia in care de la un san nu voia sa manance iar de la celalalt nu prea stia cum.

Minunea s-a intamplat intr-o dimineata pe la 4:00 atunci cand asistenta mi l-a adus pe pici si mi-a propus sa incercam o noua pozitie de alaptare, el pe spate si eu intinsa intr-o parte. A insistat sa folosesc un mamelon de silicon pe care il refuzasem sistematic, dar pe care, din lipsa de speranta, acum ma hotarasem sa il incerc.

Pentru prima data Alexandru a mancat de la sanul stang. Aproape mi-au dat lacrimile de fericire. Eram atat de incantata ca nici nu mai simteam rana ce se instala la celalalt san.

A treia zi , deci, baietelul meu mancase stereo. La plecarea din maternitate lactatia deja se instalase ramanand doar sa o stimulez prin atasari dese la cerere.

A urmat o perioada grea. Pe langa noptile nedormite, teama ca nu ma voi descurca, si slabiciunea corpului, mandra si hotarata se instala in casa mea furia laptelui.

Sani angorjati, mameloane cu ragade, extra sensibilitate la atingere, lacrimi la alaptat.

Imi amintesc si acum teroarea ce ma cuprindea atunci cand urma sa imi hranesc copilul.

Dar nu am renuntat, desi nu putine au fost momentele in care inmugurea parca un gand…Am urmat cu religiozitate toti pasii ce mi-au fost recomandati. Comprese calde inainte de alaptare si reci dupa. Comprese cu varza, masaje ale sanilor sub dus. Pompa de muls a fost si ea foarte utila in perioada aceea. Stimula ceea ce baietelul meu nu putea.

Toata tarasenia a durat inca trei zile. Am ramas totusi cu usturime puternica la atingere, chiar daca intre timp invatase sa se ataseze foarte bine.

Dragi mamici, daca doriti sa va alaptati copiii, puteti sa o faceti. Va spune o mama cu vechime de…doua luni. Stiu ca e greu, stiu ca va doare teribil, stiu ca vreti sa renuntati, dar aveti incredere ca va trece. Durerile vor disparea si lapticul va fi exact cat are bebe nevoie.

Din ce am trait eu pana acum am tras niste concluzii si tare as vrea sa vi le impartasesc si voua, poate va vor fi de folos:

-daca vreti sa alaptati o sa si puteti

-dupa ce puneti bebelusul la san, numarati pana la 10 si daca simtiti ca durerea continua, inseamna ca nu s-a atasat corect. Introduceti degetul mic in gurita bebelusului, astfel reusind sa va scoateti sfarcul nevatamat( au astia mici o forta de neimaginat)

-luati-o de la capat

-lapticul contine aproximativ 80% apa. in primele 10 min de supt apa este cea care hidrateaza bebelusul. Daca imediat dupa asta il schimbati la celalalt san sa nu va mirati ca la jumatate de ora va cere din nou mancare. Asadar lasati-l sa manance cat mai mult la un san si daca nu se satura mutati-l la celalalt. Data urmatoare incepeti cu cel din urma.

-eu ii scot aerul si in timpul mesei. Daca simt ca are un disconfort, il intrerup putin si il bat pe spate. Reiau.

-bebelusii iubesc sa stea la sanul mamei sa manance sau nu. Daca vedeti ca il apuca somnul nu il lasati. La mine cel mai bine functioneaza sa il ciupesc putin de talpi. Nu va bucurati ca a adormit, va va trezi pret de un spalat pe dinti.

-mananca putin, doarme putin. La noi nu a fost niciodata altfel.

-daca au aparut rani pe sfarcuri sau sunt foarte sensibile, spalati-le dupa alaptat si aplicati lanolina sau ulei de cocos. Stati cu sanii descoperiti. Uuuu, sexi! :wub:)) La mine a functionat.

-desi sunt adepta alaptarii la cerere Alexandru foarte rar a cerut papa in interval mai scurt de trei ore.

-daca dintr-o data cere mult mai des lapte, e agitat la san de parca ar juca fotbal si nu mai doarme ca inainte e posibil sa treaca printr-un puseu de crestere. Noi tocmai ce l-am incheiat pe cel de 6 saptamani. Pff, se lasa cu cearcane adanci

-daca are nasucul infundat nu poate sa manance. Deci daca nu mananca e de verificat si asta.

-de cele mai multe ori bebelusii regurgiteaza. Nu va panicati, nu patesc nimic. Fie au mancat prea mult, fie i-ati bruscat putin voi ridicandu-i. Daca vomita, adica daca iese lapticul in jet, poate ar fi bine sa vorbiti cu pediatrul. Alexandru e super pofticios si mananca ca Haplea. Sigur ca avem umarul tot timpul patat.

-daca aveti nevoie sa plecati cateva ore si are cine sa ii dea sa manance o masa, folositi pompa de muls. De preferat mulgeti sanul din care nu a mancat, sau adunati in fiecare zi cate putin. Daca fortati sanul va intelege ca e nevoie de mai mult laptic si atunci va livra mai mult. Bebe nu va manca atat de mult asadar sanii vor ramane negoliti. Riscul e sa va treziti iar cu sanii angorjati sau doamne fereste cu vreo mastita.

-cat ii ceri sanului, atat iti da. Mai devreme sau mai tarziu.



Nu stiu sa mai fie ceva.

As vrea doar sa va marturisesc ca dupa nici doua luni momentul alaptatului a ajuns sa fie magic. Ma retrag cu fiul meu intr-o camera linistita, si fie citesc ceva in timp ce el papa, fie scriu ce simt, asa cum s-a intamplat cu acest articol, fie ascult muzica, fie mananc si eu niste pepene galben adus de tatal lui, fie il privesc. Si vreti sa stiti ceva? Ma priveste si el. Si chiar e ca in filme. Deseori lacrimez de fericire. Sensibilitate exacerbata? Eu o numesc dragoste. Aceea ce te transforma deopotriva in cel mai puternic om de pe planeta dar si in cel mai vulnerabil.



Vezi,bebe, e asa cum ti-am promis, continui sa am o singura responsabiliate, viata ta! Mai utila si mai cu sens nu m-am simtit niciodata, puiul meu. Da, iubirea mea, da inima mea, mama e aici…
Aceasta este povestea mea, poate seamana cu a voastra, poate este diferita.
Stiu ca fiecare dintre noi traim experienta asta unica intr-un mod extrem de personal, insa mi pare important sa o si verbalizam. Cred ca ajuta. E ca o terapie. Si mai mult decat atat, tare-mi par valoroase sfaturile venite din partea celor pe care eu le numesc acum super mame.
Pentru ca tot suntem in Saptamana Mondiala a Alaptarii m-am gandit ca este un bun moment sa va impartasesc gandurile mele si sa sper ca o sa imi fiti alaturi in campania educationala „Nestle Incepe Sanatos Creste Sanatos”, in care voi continua sa
va povestesc despre importanta unei nutritii corespunzatoare in primele 1000 de zile, de la conceptie si pana la varsta de 2 ani.''

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi