Forum Culinar: Ghid pt. tinere mamici....de Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghid pt. tinere mamici....de Geany Doar din experienta proprie....

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 July 2010 - 09:26 PM

Dragele mele,traim vremuri diverse fata de mamicile noastre,vremea pemparsilor''etc...cum vb. despre cosmetice pt. noi,cred ca putem vb. si despre cele necesare igienii si toaletei bebelului nounascut.
Nu sunt expert,doamne feri' asa ca astept si alte opnii si pareri.
Pe masura ce-mi mai amintesc ceva voi mai posta.
Deci cum m-am pregatit eu pt. nastere:un capot,2 camasi de noapte,sa poti alapta,2 prosoape,vata(da suntem in romania totusi),tampoane,pansament tifon,chiloti mai multe perechi,sosete,batiste,crema de galbenele,sapun,hartie igienica,sapun,bani...(vb. serios nu radeti)...

Pt. bebe:caciulita mica(nu gasesti nici sa mori am modificat din timp una sa vina pe o portocala),2 bacsuri de pemparsi(de la firma pempers,vb. mai tarziu despre asta)marimea o,servetele umede,,sapunel,samponel si ulei de baby(firma jonson),ser fiziologic,crema de ''fundulet''bepanthen(e scump dar initial e f. important,contine si antibiotic,la bebelu meu era plin de tantari,mi-a adus sotul deacasa aparat cu pastile,bubitele i le-am tratat cu aceasta crema)praf de uscat buricelul(baneocin),5 camasute de nounascut,restul trusou care cum vrea..

Mai vin maine cu altele despre prima baita,colici si dinti,daca nu va plictisesc...

#2 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 July 2010 - 09:53 PM

Geany, eu as completa cu urmatoarele:

Pentru mamici:
Vata impachetata in tifon steril (cat mai multe)
Garmastan pentru sani (foarte bun cand aveti dureri, crapaturi, rani chiar)
Chiloti de unica folosinta (foarte foarte utili mi-au fost)
Supozitoare cu glicerina

Pentru bebe:
Sapun, sampon, ulei eu nu le-am folosit ca l-au spalat cu ale lor
Hainute (caciulite, body-uri, salopete, panataloni), toate spalate si calcate eventual
Pampers eu am luat direct marimea 1 si bine am facut ca 0 ar fi fost prea mic (el s-a nascut cu 3300g si 51cm)
Bepanthen-ul mi s-a parut apa de ploaie... la noi, iritatiile nu au trecut decat cu unguent/crema de galbenele. Face minuni.. Acuma nu inseamna ca B. nu e bun :)
Crema pentru iritatii.. eu am cumparat, dar nu am folosit decat de 2-3 ori. Mai bine cumparati ulei de masline extravirgin, puneti sticla intr-un vas cu apa cat sa o acopere pana la nivelul uleiului si lasati sa fiarba bine. Raciti si dati copilul dupa fiecare schimbat ;)
Sapun pentru baia de acasa recomand sapunul cu glicerina special pentru copii.
Batista bebelusului pentru mucisori. Eu nu va recomand pompita ca nu scoate nimic. Batista asta e pentru aspirator, insa e asa mare tambaleala sa scoti aspiratorul, plus ca zic eu ca trage prea tare, beb se poate speria. Noi am luat una speciala prin care pot trage parintii (tati mai exact, ca are plamani mai puternici).
Ser fiziologic sau apa de mare de pus in nari inainte de a trage mucisorii.

Inca o chesti, sper sa nu te superi Geany.. eu am inteles ca Johnnson ar cam da iritatii/alergii.. in mod cert acum ceva timp erau buni. Am inteles ca Mustela are o gama foarte buna pentru bebei. Eu am luat Sanosan si am fost multumita.
Uleiul de masaj nu-l folositi seara de seara.. pielea bebelusului e delicata si are nevoie sa respire. Masaj puteti sa-i faceti si in timpul baitei cu sapun ;)

Geany, ce zici daca redenumim topicul Ghid pentru tinerele mamici si sa adunam aici experienta mai multor mamici, poate o ajuta pe cineva. Daca vrei, desigur.. daca nu, nu e cu suparare :) :) Eu pe tine oricum te iubesc :D :pupic: :P
Imagine postata

#3 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 July 2010 - 09:57 PM

In caz de iritatii, pediatra m-a sfatuit sa-i pun in apa de baie putin ceai de musetel.

Al meu a avut probleme cu un canal lacrimar. Ii tot curgea.. initial, pediatra mi-a dat niste picaturi care n-au functionat, asa ca am inceput eu sa-i fac masaj de-a lungul narii, miscari usoare circulare si ii puneam in ochi o picatura de lapte de la san (care apropo, e steril, ca sa nu ziceti ca am facut vreo prostie :):)). E un leac babesc pe care mi l-a zis mamaia si a mers de minune :)

Cum imi mai amintesc, revin :pupic:
Imagine postata

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 July 2010 - 10:00 PM

Cum zici tu Olguto' uite acu acu' nu ma lasa ai mei,dar maiine is'''home alone''doar cu coptii' pe aiia ii pun eu la pnct,analizez si vb....
te pupezz.... :) :pupic:

#5 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 06 July 2010 - 10:05 PM

Vezi postareaGeany, la 06 July 2010 - 10:00 PM, a spus:

Cum zici tu Olguto' uite acu acu' nu ma lasa ai mei,dar maiine is'''home alone''doar cu coptii' pe aiia ii pun eu la pnct,analizez si vb....
te pupezz.... :) :pupic:


Hopa... Party din nou??? Mai bine o strigam si pe Foooxxyyyyyyyyyy...:);) (glumesc :D)


Pupici :)
Imagine postata

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 July 2010 - 10:07 PM

Vezi postareaOlgutza, la 06 July 2010 - 10:05 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 06 July 2010 - 10:00 PM, a spus:

Cum zici tu Olguto' uite acu acu' nu ma lasa ai mei,dar maiine is'''home alone''doar cu coptii' pe aiia ii pun eu la pnct,analizez si vb....
te pupezz.... :) :)


Hopa... Party din nou??? Mai bine o strigam si pe Foooxxyyyyyyyyyy...:D;) (glumesc ;))


Pupici :)



Aici sunt!!!!!! M-ati strigat????? Party??? :pupic:

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 July 2010 - 10:16 PM

Maaaiinee!!!Faattaa!!!HI HI HI...

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 July 2010 - 10:18 PM

Vezi postareaGeany, la 06 July 2010 - 10:16 PM, a spus:

Maaaiinee!!!Faattaa!!!HI HI HI...


No, biniee. Petrecem maine!!! :pupic:

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 July 2010 - 08:49 AM

Fetelor , voi toate astea le-atzi luat cu voi la spital????????????
Aici n-am nevoie decat de haine pt mine si hainele cu care scot BB-le din spital...

Eu mi-am luat 5 camasi de noapte , de fapt asta-i tot ce am pus pana acum in gentutza.Chilotzi nush daca are rost sa pun....sau? Poate de drum...
Oricum , trebuie sa-mi cumpar , ca eu n-am decat tanga , bine ca mi-atzi adus aminte...

De ce vata cu tifon? Nu merge cu d-alea cu aripioare? Intreb si io, nu datzi cu parul !!!

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 08:55 AM

Deci in romania la spital nu-ti da nimik si eu toate astea am luat cu mine,hemoragia de dupa e asa de mare,incat nu face fata nici cel mai tare tampon,asa ca peste tampon,vata invelita in tifon....Am consumat 2 pachete de vata si o rola de tifon instant'...

#11 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 09:08 AM

Simona 5 camasi de noapte iei la spital, nu iti dau ei?mai bine un halat
Pe noi ne-a sfatuit hebamme cind am fost la cursuri sa nu ne luam multe haine in spital, ai ce spala cind te intorci din spital, mai bine folosesti din spital,sunt curate si sterilizate, chiloti am avut de unica folosinta in spital si tampoane tot din spital, acasa am avut chiloti de bumbac luati de la C&A special pt gravide, mi se pare ca sunt 5 perechi in pachet si costa in jur de 10 €, tampoane pt acasa am avut de la soramea din italia imense, da mi-au prins bine, acum tre sa caut pe aici, o sa intreb la tape.
Nu uita sa iti pui in bagajul de spital un strugurel de buze o sa ai nevoie, iti poti pune un cd cu muzica ta preferata pt sala de nastere

#12 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 July 2010 - 09:13 AM

Statzi o leaca sa ma dumiresc:

Deci Geany, asa a fost al tine sau asa e la oricare? Cu hemoragia? Ca moasa ne zicea sa ne luam tampoane d-alea din magazin.
Sissi , la spital imi da tampoane , dar chilotzi ,nu stiu , tre sa o intreb pe cumnata-mea. Ce chilotzi de gravida? ca eu am luat cu 10 Euro perechea , dar nu-s de bumbac , sunt d-aia care se trag pe burta.
Aici nu au in spital decat camasile alea ca la operatzie , stii? La orice sectzie mergi! La nastere e buna , dar apoi la stat in spital....

#13 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 09:21 AM

Jonson acum 4 ani cand am facut eu cumparaturile(din timp)era f. bun,lu' bubu i-a mers tare bine cu gama lor,cumnata-mea mai zgarcita a luat dalin(nu incape comparatie,tot imi dadea sapunuri de la ei ca luase in oferta un bax ca toanta'imi era jena s-o refuz,ca mai e si sensibiloasa',tot le imprastiam pe la copii mai necajiti,vreau sa spun ca sapunul de la dalin,in opinia mea e=sapun de rufe cheia,serios,singura chestie de care m-am indragostit iremediabil e uleiutul de corp dalin cu aloe vera,e vernil,deci cum poate sa miroase,te darama,il folosesc si eu nu doar bebelul')

Despre faptul ca unii copii pot dezvolta intoleranta la un anumit compus dintr-o gama e foarte adevarat deaceea trebuie testat si daca le merge bine cu ceva mers numai pe gama aia de produse,altfel risti sa nu stii care anume ii provoaca copilului alergii..
Eu una nu sunt deacord cu uleiul de masline ,dar ma rog,e un pitic al meu propriu....

Baita s-a tinut maica-mea tantosa si in pofida faptului ca nu eram defel deacord cu ea i-a facut-o ca pe vremuri cu fiertura de musetel ,tarate,levantica,fan cu flori uscat,un ou,sincer i-a facut tare bine bebelului care se curata tare urat peatunci,chiar i-a hranit piele,si refacut-o instant,asa ca inca o data jos palaria pt.mame si bunici cu metodele lor,atat de naturale si istete....

Despre pemparsi eu doar de la firma pempers am folosit desi sunt mai scumpi,nu incape comparatie cu alte firme mai ieftine de la noi,formatul,croiala ,materialul si puterea de absorbtie mare face toti banii in opinia mea,ceilalti e doar o iluzie ca economisesti bani de fapt,folosesti mai multi si au si o calitate proasta...opinia mea bineinteles...

#14 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 07 July 2010 - 09:23 AM

Vezi postareasimonaro29, la 07 July 2010 - 09:13 AM, a spus:

Statzi o leaca sa ma dumiresc:

Deci Geany, asa a fost al tine sau asa e la oricare? Cu hemoragia? Ca moasa ne zicea sa ne luam tampoane d-alea din magazin.
Sissi , la spital imi da tampoane , dar chilotzi ,nu stiu , tre sa o intreb pe cumnata-mea. Ce chilotzi de gravida? ca eu am luat cu 10 Euro perechea , dar nu-s de bumbac , sunt d-aia care se trag pe burta.
Aici nu au in spital decat camasile alea ca la operatzie , stii? La orice sectzie mergi! La nastere e buna , dar apoi la stat in spital....


Nu te speria de faza cu hemoragia,ca nu e regula.La mine,de exemplu,nu a fost exagerat de mult si nici nu a durat o perioada lunga.Dupa ce am iesit duin spital am folosit din alea normale cu aripioare.In spital primesti tampoane(va pune in baie pachetul,intr-un fel de "dozator",ceva de genul) si chiloti de unica folosinta(eu am primit,cel putin).

-camasa de noapte e bine sa fie cu nasturi,sa o poti desface la alaptat.
-sutien pt alaptat daca poti sa-ti cumperi vre-o doua,nu ar fi rau
-"tamponase" pt san(sunt bune daca ai lapte in prostie si incepe sa curga singur,altfel de patezi cu lapte pe tricou)

Revin mai pe seara,ca acum is pe fuga
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 09:25 AM

Vezi postareaOlgutza, la 06 July 2010 - 09:53 PM, a spus:

Geany, eu as completa cu urmatoarele:

Pentru mamici:
Vata impachetata in tifon steril (cat mai multe)
Garmastan pentru sani (foarte bun cand aveti dureri, crapaturi, rani chiar)
Chiloti de unica folosinta (foarte foarte utili mi-au fost)
Supozitoare cu glicerina

Pentru bebe:
Sapun, sampon, ulei eu nu le-am folosit ca l-au spalat cu ale lor
Hainute (caciulite, body-uri, salopete, panataloni), toate spalate si calcate eventual
Pampers eu am luat direct marimea 1 si bine am facut ca 0 ar fi fost prea mic (el s-a nascut cu 3300g si 51cm)
Bepanthen-ul mi s-a parut apa de ploaie... la noi, iritatiile nu au trecut decat cu unguent/crema de galbenele. Face minuni.. Acuma nu inseamna ca B. nu e bun :P
Crema pentru iritatii.. eu am cumparat, dar nu am folosit decat de 2-3 ori. Mai bine cumparati ulei de masline extravirgin, puneti sticla intr-un vas cu apa cat sa o acopere pana la nivelul uleiului si lasati sa fiarba bine. Raciti si dati copilul dupa fiecare schimbat :P
Sapun pentru baia de acasa recomand sapunul cu glicerina special pentru copii.
Batista bebelusului pentru mucisori. Eu nu va recomand pompita ca nu scoate nimic. Batista asta e pentru aspirator, insa e asa mare tambaleala sa scoti aspiratorul, plus ca zic eu ca trage prea tare, beb se poate speria. Noi am luat una speciala prin care pot trage parintii (tati mai exact, ca are plamani mai puternici).
Ser fiziologic sau apa de mare de pus in nari inainte de a trage mucisorii.

Inca o chesti, sper sa nu te superi Geany.. eu am inteles ca Johnnson ar cam da iritatii/alergii.. in mod cert acum ceva timp erau buni. Am inteles ca Mustela are o gama foarte buna pentru bebei. Eu am luat Sanosan si am fost multumita.
Uleiul de masaj nu-l folositi seara de seara.. pielea bebelusului e delicata si are nevoie sa respire. Masaj puteti sa-i faceti si in timpul baitei cu sapun ;)

Geany, ce zici daca redenumim topicul Ghid pentru tinerele mamici si sa adunam aici experienta mai multor mamici, poate o ajuta pe cineva. Daca vrei, desigur.. daca nu, nu e cu suparare :D :D Eu pe tine oricum te iubesc :P :lovestory: :P


Am modificat titlul Olguto'acum sper ca vom mai imbogati topicul si cu altele ca deja''ghid''se vrea mai mult decat crezusem eu initial ca va fi....

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 09:27 AM

Vezi postareapetunie, la 07 July 2010 - 09:23 AM, a spus:

Vezi postareasimonaro29, la 07 July 2010 - 09:13 AM, a spus:

Statzi o leaca sa ma dumiresc:

Deci Geany, asa a fost al tine sau asa e la oricare? Cu hemoragia? Ca moasa ne zicea sa ne luam tampoane d-alea din magazin.
Sissi , la spital imi da tampoane , dar chilotzi ,nu stiu , tre sa o intreb pe cumnata-mea. Ce chilotzi de gravida? ca eu am luat cu 10 Euro perechea , dar nu-s de bumbac , sunt d-aia care se trag pe burta.
Aici nu au in spital decat camasile alea ca la operatzie , stii? La orice sectzie mergi! La nastere e buna , dar apoi la stat in spital....


Nu te speria de faza cu hemoragia,ca nu e regula.La mine,de exemplu,nu a fost exagerat de mult si nici nu a durat o perioada lunga.Dupa ce am iesit duin spital am folosit din alea normale cu aripioare.In spital primesti tampoane(va pune in baie pachetul,intr-un fel de "dozator",ceva de genul) si chiloti de unica folosinta(eu am primit,cel putin).

-camasa de noapte e bine sa fie cu nasturi,sa o poti desface la alaptat.
-sutien pt alaptat daca poti sa-ti cumperi vre-o doua,nu ar fi rau
-"tamponase" pt san(sunt bune daca ai lapte in prostie si incepe sa curga singur,altfel de patezi cu lapte pe tricou)

Revin mai pe seara,ca acum is pe fuga

Cum am mai zis in romania nu ni s-a dat nimik,nimik,iar faza cu vata si tifonul o stiam tot de la cunostinte si mi-a prins tare bine,am avut hemoragie f,f.mare am consumat 2 pachete mari de vata si o rola de tifon,in momentul 1`,si l-am trimis pe sot sa-mi mai ia...

#17 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 09:33 AM

Simona, mergi la C&A la raionul pt gravide si sigur gasesti chiloti pt gravide, ca ce marfa au in austria sigur au si in germania, chiar mai ieftina cu citiva centi, daca nu gasesti spune-mi si iti trimit eu de aici.
Daca sunt camasi numa de alea pt operatie e aiurea, aici au camasi de noapte normale cu nasturi in fata pt alaptat.
Eu pt baia bebelusului am luat de la farmacie Mertina Molke, cu asta le facea baita in spital la bebelusi si cu asta i-am facut si eu baita si nu am avut probleme, din cind in cind ii faceam baie cu ceai de musetel, pt masaj am avut ulei de migdale si iar nu am avut probleme si nu a facut deloc cojilea alea galbene in cap, pt popou am avut bepahnten asa o sa procedez si la bebe2

#18 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 09:43 AM

Din cate am vazut acolo toate mamicile se ajutau de vata si de tifon,unele au hemoragie mare altele mai putin...daca spuneam la asistente spuneau ca e normal si ca e bine sa ai''se curata tot''...
Dar spitalul nu a oferit nimik,nici apa curenta dapoi altceva....AAA ba dddaaaa multi tantari.... :lovestory:

#19 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 07 July 2010 - 09:47 AM

Vezi postareaGeany, la 07 July 2010 - 09:21 AM, a spus:




Eu una nu sunt deacord cu uleiul de masline ,dar ma rog,e un pitic al meu propriu....


Geany , draga , asta-i si piticul meu , dar zau ca nu stiu de ce. Eu ma gandesc ca produsele de bebe actuale au mult mai mult decat ulei fiert. Cumnata-mea , apus-o pe soacra-mea sa-i fiarba ulei de floarea soarelui si numai asta foloseste....Bine ea , are piticii ei ca nici pampers nu foloseste ci un fel de scutece....


Vezi postareapetunie, la 07 July 2010 - 09:23 AM, a spus:


Nu te speria de faza cu hemoragia,ca nu e regula.La mine,de exemplu,nu a fost exagerat de mult si nici nu a durat o perioada lunga.Dupa ce am iesit duin spital am folosit din alea normale cu aripioare.In spital primesti tampoane(va pune in baie pachetul,intr-un fel de "dozator",ceva de genul) si chiloti de unica folosinta(eu am primit,cel putin).

-camasa de noapte e bine sa fie cu nasturi,sa o poti desface la alaptat.
-sutien pt alaptat daca poti sa-ti cumperi vre-o doua,nu ar fi rau
-"tamponase" pt san(sunt bune daca ai lapte in prostie si incepe sa curga singur,altfel de patezi cu lapte pe tricou)

Revin mai pe seara,ca acum is pe fuga



sutiene am 2 si vreau sa mai imi iau , am vazut la Rossmann si DM cu 8 Euro , oare or fi bune?
Tamponase d-alea tre sa-mi iau. Tot de la Rossmann , cred :lovestory:

Vezi postareasissi, la 07 July 2010 - 09:33 AM, a spus:

Simona, mergi la C&A la raionul pt gravide si sigur gasesti chiloti pt gravide, ca ce marfa au in austria sigur au si in germania, chiar mai ieftina cu citiva centi, daca nu gasesti spune-mi si iti trimit eu de aici.
Daca sunt camasi numa de alea pt operatie e aiurea, aici au camasi de noapte normale cu nasturi in fata pt alaptat.
Eu pt baia bebelusului am luat de la farmacie Mertina Molke, cu asta le facea baita in spital la bebelusi si cu asta i-am facut si eu baita si nu am avut probleme, din cind in cind ii faceam baie cu ceai de musetel, pt masaj am avut ulei de migdale si iar nu am avut probleme si nu a facut deloc cojilea alea galbene in cap, pt popou am avut bepahnten asa o sa procedez si la bebe2



Sissi , o sa merg dar cand am drum la Frankfurt ca la noi e micutz si n-are chestii de gravida.
Merci de sfaturile cu cremele. Eu ma gandeam la Penaten dar auzit de la doctoritza mea ca o parte fac alergie la el.

#20 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 11:50 AM

Nici eu nu am dat copilul cu ulei de masline, plus ca nici in alimentatie lui pina la 2ani nu am folosit ulei de masline, aici pt diversificrea bebelusului iti recomanda rapsöl(ulei de rapita), e bogat in omega 3 si colesterinfrei, uleiul de masline e greu digerabil la bebelusi.
Dupa aprope doi ani am folosit produse de la penaten si acum tot penaten folosesc pt copil sau Hipp.
Sutien de alaptat mi-am luat de la baby walz ieftine in jur de 10 euro bucata,asta in 2007, acum nu mai stiu daca mai sunt asa ieftine si le-am luat din germania freilassing, e aprope de salzburg.

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi