Forum Culinar: Ciabatta rapida - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ciabatta rapida

#21 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 21 August 2010 - 11:29 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 21 July 2010 - 08:25 PM, a spus:

Superbissima reteta! Visez la bucatarie noua si la o noua etapa culinara. Pana atunci ma uit la castronul tau :)


Sunt sigura ca o sa-ti iasa super :floare: ,m-am uitat zilnic dupa castron,am vrut sa-ti iau ,si sa iau si lui Maya,dar n-am gasit ,o mai apare prin magazine,cine stie?

#22 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 21 August 2010 - 11:30 PM

Vezi postareayoyo, la 06 August 2010 - 09:24 PM, a spus:

Am ajuns sa o fac!

Sunt foarte multumita de gustul painii si de coaja crocantzoasa insa mijlocul ma nemultumeste (vina are legatura cu mine).Am framantat-o cat ai spus tu insa vad ca nu e asa aierata..si mai mult dupa ce a stat 3 ore la dospit aluatul o cam lua la vale...nu prindea forma...am mai pus faina jos si asa reuseam sa-l fac din spre exterior spre interior....

Poate reusesti sa-mi spui care e cauza aluatului parca umed...nu era clicoasa insa e umed parca (nu stiu cum sa zic).



Atasament DSC09965 1.jpg

Atasament DSC09964 1.jpg

Ps: am sa o mai refac si cu masina de paine poate poate reusesc sa o fac sa semene putin cu a ta.

:floare: :D


Draga Yoyo,
Aluatrul tre` sa fie umed vezi ca apa e de aproape aceeasi cantitate cu faina,asta e secretul ciabat-ei
Data viitoare sa-l pui intr-un vas mult mai mare la crescut,paiinea trebuie sa-si tripleze volumul,si nu te-ngrijora ,nu trebuie sa ia nici o forma,o aranjezi pe masa dupa cum voiesti:insa nu mai trebuie framantat,se aranjeaza doar marginile
mai mica ,mai mare,mai groasa,insa sa ai de grija atunci cand o pui in tava de copt sa fie cu fundu-n sus,sa se dezvolte bulele de aer,o sa iasa ,ai sa vezi, deja se observa ca are gauri marisoare,iar coaja ti-a iesit super,nici sa nu-ti faci probleme.
Eu am framantat-o acum cu masina de bucatarie,si e normal la asa viteza mare ,s-a dezvoltat foarte bine glutenul,dar primele paiinici au fost framantate cu masina de paiine ,de 3 ori :P :)

#23 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 21 August 2010 - 11:32 PM

Vezi postareaLizura, la 06 August 2010 - 09:52 PM, a spus:

Nico este minunata!
Nu am cuvinte!
O incerc si eu dupa ce oi iesi din curele de slabire sau chiar acum ca de...mai trag si eu cu ata'n patru:))



:) Pai tu esti la cura de slabire?
Arati ca un foto-model, :floare: ia si papa ciabata ca e buna si nu-`ngrasa tare B) :P
Rezisti tu eroic la asa o coaja? eu n-as putea :D

#24 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 21 August 2010 - 11:33 PM

Vezi postareadark angel, la 09 August 2010 - 10:12 AM, a spus:

o am si eu la crescut, sper sa iasa :P



Vezi postareadark angel, la 10 August 2010 - 01:15 AM, a spus:

mi-a iesit super crocanta pe din-afara,gustul bestial dar mai densa decat v-a iesit voua.
si nici nu aveam 'gaurici' inauntru B)
nu am putut face poza ca a fost gata pe la 6.30 seara, erau sparti de foame toti nici n-am lasat-o sa se raceasca si am mancat imediat

nu o repet azi dar maine sigur si o sa fac si poze, poate imi iese si mie mai aerata putin nu asa densa.

au mancat fetele de nu se poate si cereau intr-una B)


Daca le-a placut fetitelor,inseamna ca a iesit buna, :) ele sunt juriul tau B) ,asa ca nu mai trebuia poza


Vezi postareayoyo, la 10 August 2010 - 02:18 AM, a spus:

:D)E tare buna la gust insa precum am zis nici mie nu mi-a iesit cu gaurici....cateva acolo de design :P au fost numai, next time sper sa semene un pic cu a lui Nico.


Ai sa vezi c-o sa iasa! :floare:

#25 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 28 August 2010 - 08:57 AM

am iar la crescut si fac litera de lege cum a zis Nico.
eu am pus-o asa mare datat trecta nu 2 mai mici si intinse9din 500g faina am facut), de data asta o tai dintr-o miscare in 2 si dupa aia o coafez
am paletele de la george foreman si arata ca spatulele de brutar, cu aia am sa o retez si masez.
abia astept sa fie gata, cu putin garlic olive oil si balsamic....nu mai imi trebuie alta cina :toothy6:

daca pun sare grunjoasa si ierburi pe ea nu mai e ciabatta nu? =))
poate vede cineva pana creste...daca nu merge cu sare si ierburi nu pun :occasion14:

#26 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 28 August 2010 - 02:16 PM

Hai Bafta! :floare:
Si sa aveti pofta!

Iaca pun si filmuletul de unde m-am inspirat ,in cautarile mele disperate de a face ciabatta :hug:

Ciabatta

#27 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 28 August 2010 - 04:27 PM

am facut-o, mai am un colt pitit sa-i trag si-o poza(au venit musafirii cand era inca in cuptor si n-am mai pozat-o, calda am taiat si le-am dat).
socru meu a zis ca e cea mai buna paine facuta de cineva in casa :floare: , au mancat toti de au spart.
mi-a iesit super, si plata si cu bule, ce mai...mersi mult c-ai impartasit cu noi ca nu ma ducea gandul sa caut reteta :hug:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi