Forum Culinar: Botez - Forum Culinar

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Botez -sa ne dam cu parerea-

#1 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 09:03 AM

Ieri am fost sa vizitam prima locatzie pt botez. De ce asa repede? C avreau ceva aproape de casa si vreau sa nu se ocupe ziua respectiva. Va fi pe 25.09.

Sa va spun meniul pe care l-am discutat cu ei:

Primire cu sampanie/spumos

Apoi BUFET:

Aperitive: platouri de legume grilate ( vinete grilate , dovlecei, de ex) , feta, anghinare..etc ( nu am vrut clasicele Lachs si sunca )

Felul principal:

Somon
miel la gratar
Krustenbraten/ Schinkenbraten ...e vb de pulpa aia maaaaaaaaareeeeeeeeee si rozalie de porc ce se face intreaga si se taie felii la masa

Salate

Cartofi cu rosmarin
Orez Basmati
Manunchiuri de pastai in matie de sunca


Desert: Panna Cotta cu fructe :P

Localul nu are nush cate stele , e aci la noi in sat :P dar are mancare buna , d-aia adevarat nemtzeasca.

http://www.zur-krone.net/

o sa fim cam 25 de persoane.

Azi vreau sa iau legatura cu cei de la Columbia Hotel , cica astia au o sala eleganta , si nici astia nu-s departe...

#2 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 July 2010 - 10:48 AM

Fuarte fain meniul Simo. Vreau si eu :) .

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 10:50 AM

Tare fain meniul Simo,dar un tortulet de bebei nu-i faci?ceva cu papucei sau ceva... :)

#4 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 12:41 PM

Geany ,m-am gandit la tort :)

dar asta ori il fac , ori il comand , nu-l iau de la ei...cel putzin nu mi-au oferit. Si am intrebat daca pot sa duc praji de acasa , au zis ca da.

#5 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 12:42 PM

Vezi postareaPisoi, la 22 July 2010 - 10:48 AM, a spus:

Fuarte fain meniul Simo. Vreau si eu :) .


vrei la botez? Pai...HAI !

#6 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 July 2010 - 12:47 PM

Vreau eu multe, dar mai ales sa ma infrupt din meniul ala, ca e usor si plin de bunatati, deci as putea face fata sa gust din toate :) .

Noi am fost total neconventionali. Am botezat-o pe mandra pe la 8 luni, ca am vrut musai sa fie in Ro si mai devreme nu s-a putut. Apoi petrecerea am dat-o la iarba verde, la gratare cu bere. Familia si prietenii au ajutat la gratare si a fost fuarte fain. Oamenii nu si-au dat ochii peste cap in fata mea :) (pe la spate ei stiu ce-au facut si ce-au vorbit). Si a fost fara dar.

#7 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 01:02 PM

Pisoi :D

Daca era botezul vara , asta faceam si noi , gratare! Un gratar facut de Grillmeister-ul meu dulce :D face mai mult decat orice meniu :D Totzi prietenii il lauda pe al meu ;)

Noi in Ro nu mergem curand , abia la anul , si am io piticul meu sa fie pruncul botezat la 6 saptamani , sau in jur de ;) Si parintele de la biserica din Offenbach e ardelean , asa ca...n-am ce comenta.


Oricum , pe la inceputul lui septembrie o sa facem Feshtanie pe casa si fac si eu slujba de 3 saptamani , atunci cred ca o incingem de-un gratar....

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 01:09 PM

Sa nu uiti sa faci multe multe ''bozne''si sa filmezi,pe moment nu ti se pare atat de important poate dar pe masura ce trece timpul vei privi cu multa placere,bubuletul are o caruta de cd-uri si dvd-uri numa cu el,mereu il poznam'' si-l filmam... :D

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 01:19 PM

Fetele , ce mai trebe pt botez?

haine ii ia nasa-sa , ca o zis ca asa trebe. Moasa n-am , dar nu cred ca trebe la botez , sau?

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 July 2010 - 01:22 PM

Vezi postareasimonaro29, la 22 July 2010 - 01:19 PM, a spus:

Fetele , ce mai trebe pt botez?

haine ii ia nasa-sa , ca o zis ca asa trebe. Moasa n-am , dar nu cred ca trebe la botez , sau?

Cand sora-mea a botezat, fetita a fost dusa pana la preot de catre altcineva din familie. Nici parintii si nici nasii fetitei nu au carat-o, ci o alta persoana. Nu stiu daca era pe post de moasa ori ba, da' cica asa se procedeaza...

#11 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 01:36 PM

La noi vine popa acasa.

Vezi tu , Foxule , d-aia ma bucuram ca-i popa ardelean ,ca nu-s de ce , dar in Ro , din Tm pana in Suceava is nush cate genuri de obiceiuri diferite , parca n-ar fi aceeasi biserica.

Eu am botezat acum 6 ani , cred. Da, aproape 6. Mi-a zis parintele pe loc ce sa fac. Am imbracat si dezbracat fata impreuna cu nasa cealalta , am stat cu ea in bratze....i-am dat-ola popa cand a stropit-o cu apa....( in ardeal nu-i scufunda-n ceaunul ala , ii stropeste numai )..mama n-a trebuit sa faca nimic.
Si fata o adus-o mama ei.

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 July 2010 - 01:39 PM

Vezi postareasimonaro29, la 22 July 2010 - 01:36 PM, a spus:

La noi vine popa acasa.

Vezi tu , Foxule , d-aia ma bucuram ca-i popa ardelean ,ca nu-s de ce , dar in Ro , din Tm pana in Suceava is nush cate genuri de obiceiuri diferite , parca n-ar fi aceeasi biserica.

Eu am botezat acum 6 ani , cred. Da, aproape 6. Mi-a zis parintele pe loc ce sa fac. Am imbracat si dezbracat fata impreuna cu nasa cealalta , am stat cu ea in bratze....i-am dat-ola popa cand a stropit-o cu apa....( in ardeal nu-i scufunda-n ceaunul ala , ii stropeste numai )..mama n-a trebuit sa faca nimic.
Si fata o adus-o mama ei.

Clar, cate bordeie, atatea obiceie... :D

#13 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 July 2010 - 02:33 PM

Io ardeleanca 100% spun ca la noi e urmatorul obicei:
- nasii cumpara hainutele puiului, lumanarile, plateste biserica (e o taxa de botez), cadou de botez (daca te tine buzujebul) si evident plicul cu bani iar ca ajutor pentru parinti si inca tortul copilului (am fost scutita de plata lui). Insa eu am luat si cadou si am dat si bani desi unii dau numai bani sau numai cadou.

Am mers acasa la parinti l-am imbracat dus la biserica, botezat si gata mers la restaurant.

Dar Simona cel mai bine sa faci tu cum consideri cel mai bine.Adica toate acestea sunt niste superstitii (ma refer la obiceie si bordeie) si daca nu crezi in el ...belive me nimic nu i se va intampla puiului si anume fac referire la imbracatul copilului numai de x persoana sau stiu eu ce tre sa faca.

Intreaba preotul cel mai bine dpdv al bisericii ce anume sunt obligati nasii si parintii sa faca la botez.

#14 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 02:50 PM

Vezi postareayoyo, la 22 July 2010 - 02:33 PM, a spus:

Io ardeleanca 100% spun ca la noi e urmatorul obicei:
- nasii cumpara hainutele puiului, lumanarile, plateste biserica (e o taxa de botez), cadou de botez (daca te tine buzujebul) si evident plicul cu bani iar ca ajutor pentru parinti si inca tortul copilului (am fost scutita de plata lui). Insa eu am luat si cadou si am dat si bani desi unii dau numai bani sau numai cadou.

Am mers acasa la parinti l-am imbracat dus la biserica, botezat si gata mers la restaurant.

Dar Simona cel mai bine sa faci tu cum consideri cel mai bine.Adica toate acestea sunt niste superstitii (ma refer la obiceie si bordeie) si daca nu crezi in el ...belive me nimic nu i se va intampla puiului si anume fac referire la imbracatul copilului numai de x persoana sau stiu eu ce tre sa faca.

Intreaba preotul cel mai bine dpdv al bisericii ce anume sunt obligati nasii si parintii sa faca la botez.


Merci yoyo :D

Aici nu trebuie sa plateasca biserica , nu exista taxa ( nu cred ca au voie in strainatate). Iar in legatura cu cadoul....eu sunt bucuroasa ca au acceptat sa ne boteze printzesa :D . Mai ales ca si ea e gravida , o sa nasca la 2 luni dupa mine...sper ca cele mici sa fie prietene !

Superstitzioasa nu prea sunt ,ma intrebam numai daca trebuie sa mai pregatesc ceva...nush ce...dar cred ca ai dreptate , o sa-mi spuna preotul.



fetelor , la meniu nu vrea niciuna sa-mi aduca imbunatatziri? Nu e fix , e doar asa , ca sa-mi poata face o oferta.

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 04:15 PM

Despre meniu e super fain,dar nu uita de tort,pliz,pliz,pliz,e la fel de important ca tortul miresei... :D :D :D

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 04:24 PM

Daca vrei iti povestesc cam cum e pe la noi,eu sunt ortodoxa,eu l-am imbracat pe bubulet numa cu lucruri noi pana la biserica,acolo face preotul slujba si nanutii(neaparat cununati)il preiau gol dupa ce l-a scaldat preotul in cristelnita(tot eii cumpara lumanarile si o bucata de material de rochie costum sau o buleandra,pt. mamica si tatic),eii il imbraca acolo cu toate a lor inclusiv pempars,si ti-l aduc acasa,unde se da peste prag cu lumanarea aprinsa(ceva de genul pe lumea asta e al tau pe lumea cealalta al lor),crisma,acea pelincuta in care il scoate preotul tre' s-o poarte bebelul pana a doua zi,noi l-am invelit cu ea,a doua zi nanutii scalda bebelul,ii taie unghiutele,si-l imbraca iar cu toate lucrurile lor(daruite de ei inclusiv samponele toate alea pempars etc,cadoaie incluse'')asa e la noi...
Lumanarea se pastreaza (se zice ca in clipe de izbeliste,calamitati trebuie aprinsa,la fel si crisma),mama trebuie sa aiba molifta facuta de dupa 40 de zile...Cam asta e pe la noi...

La un an luat din mot,iar trebuie sa le dai tu cadoaie''camasa barbat,material sau ceva de dama nasei,plus un cos cu detoate malai faina sare orez un colac destia,eii il imbraca iar cap coada,alege de pe tava 3 obiecte

#17 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 04:29 PM

Na , nu stiam ca-i zice molifta , stiam ca-i ceva. O zis preotul ca o poate face de la 3 saptamani incolo , ca fara aia nu te lasa la botez!!!!!!

Cumnata-mea in Ro asa o facut. O stat la usa! Al meu o zis sa vb cu popa sa nu faca d-astea ca mai bine lasam pruncu' nebotezat! Cum adica sa nu stea mama la botez?

ce-i pelinca , Geany?

#18 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 July 2010 - 04:33 PM

Fetelor, eu n-am avut inima sa las fata cu nasii, am ajutat la imbracat pentru ca se speriase de la apa si se zbatea si plangea. E drept ca avea 8 luni, dar la 1-2 luni nici atat nu as fi lasat-o cu altcineva :D . Eu sunt ca de obicei pe alaturi :D . Ah, si nici molifta n-am facut, nu m-am gandit. Avem aici biserica ortodoxa, cam departe a adevarat, dar puteam merge linistita. pff ce denaturata sunt :D


*Edit: mie chiar imi plac traditiile ortodoxe si imi place mult ideea de nasi, aia originala. Din pacate sunt atat de rupta de tot contextul ortodox si familie si tot... Sper ca intr-o zi sa fiu si eu nasa la un cuplu si apoi la copiii lor, imi place mult semnificatia. In familia mea traditiile nu s-au tinut, cu nasa mea de botez nu am nici un contact, asa se faceau in comunism lucrurile astea numai de forma. Nasul de fapt e un 'parinte spiritual', e un concept f fain pentru mine care sunt asa dezradacinata.

#19 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 04:33 PM

inca un meniu de la alt restaurant ( in total o sa am 3 ca sa compar). dar mi se pare prea mult , asta , tre sa mai scot din el , e prea multa mancare.

Mediterranes Buffet
ab 30 Personen

Zum Sektempfang
Kleine Bruschetta mit Tomate-Mozzarella
Hausgemachte Gemüse- und Zwiebelquiche

Vorspeisen und Salate
Caprese
Cantaloupe Melone mit Parmaschinken
Rote Linsensalat mit Zuckerschoten und Chilinote
Bauernsalat mit Oliven und Schafskäse
Antipasti

Blattsalat mit Balsamico- oder Joghurtdressing
„Involtini“ Auberginenröllchen gefüllt mit Ziegenfrischkäse

Warme Station
– wird vom Personal betreut inklusive Köchen –
Kalbsrücken gefüllt mit Blattspinat, getrockneten Tomaten und Pinienkernen
Lammkeule rosa im Wiesenheu gegart

Grillstation
Haloumi
Hüftsteaks mariniert mit Chili, Limette & Kräuteraromaten
Lachs oder Zander

Vorschlag sonstige Beilagen
Gratinkartoffeln
Mediterrane Gemüsepfanne (Champignons, Aubergine, Zucchini, Paprika)
Papas bravas (spanische Kartoffeln)
Reis mit gerösteten Pinienkernen

Dessert
Obstsalat mit Maraschino
Erdbeertiramisu mit Grand Marnier
Braune und weiße Mousse
Limettencrème mit Feigenchutney

Komplettpreis pro Person ab € 48,50

Als besonderer AHA-EFFEKT: Pastastation
Drei verschiedene Pasta vor den Gästen frisch zubereitet mit
Tomatensugo, Gorgonzola und Pesto.
Die Nudeln werden nach dem Erwärmen in einem Parmesanlaib
gewendet und dann mit der jeweiligen Sauce auf Wunsch Ihrer Gäste gereicht.
Pastastation optional zum Preis von 4,00 € pro Person


Mi-a fost lene sa-l traduc :D

#20 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 04:37 PM

Deci cum am mai zis iubita asa e la noi datina dar cate bordee atatea obicee,in pelinca aia il scoate preotul din cristelnita si se numeste crisma,trebuie pastrata curata nu instrainata nu taiata,rupta etc,si copilul trebuie sa stea in ea,in contact cu patulul sau invelit ceva,pana a doua zi)cum am zis asa-i la noi...

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi