Forum Culinar: Botez - Forum Culinar

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Botez -sa ne dam cu parerea-

#21 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 04:39 PM

Vezi postareasimonaro29, la 22 July 2010 - 04:33 PM, a spus:

inca un meniu de la alt restaurant ( in total o sa am 3 ca sa compar). dar mi se pare prea mult , asta , tre sa mai scot din el , e prea multa mancare.

Mediterranes Buffet
ab 30 Personen

Zum Sektempfang
Kleine Bruschetta mit Tomate-Mozzarella
Hausgemachte Gemüse- und Zwiebelquiche

Vorspeisen und Salate
Caprese
Cantaloupe Melone mit Parmaschinken
Rote Linsensalat mit Zuckerschoten und Chilinote
Bauernsalat mit Oliven und Schafskäse
Antipasti

Blattsalat mit Balsamico- oder Joghurtdressing
„Involtini“ Auberginenröllchen gefüllt mit Ziegenfrischkäse

Warme Station
– wird vom Personal betreut inklusive Köchen –
Kalbsrücken gefüllt mit Blattspinat, getrockneten Tomaten und Pinienkernen
Lammkeule rosa im Wiesenheu gegart

Grillstation
Haloumi
Hüftsteaks mariniert mit Chili, Limette & Kräuteraromaten
Lachs oder Zander

Vorschlag sonstige Beilagen
Gratinkartoffeln
Mediterrane Gemüsepfanne (Champignons, Aubergine, Zucchini, Paprika)
Papas bravas (spanische Kartoffeln)
Reis mit gerösteten Pinienkernen

Dessert
Obstsalat mit Maraschino
Erdbeertiramisu mit Grand Marnier
Braune und weiße Mousse
Limettencrème mit Feigenchutney

Komplettpreis pro Person ab € 48,50

Als besonderer AHA-EFFEKT: Pastastation
Drei verschiedene Pasta vor den Gästen frisch zubereitet mit
Tomatensugo, Gorgonzola und Pesto.
Die Nudeln werden nach dem Erwärmen in einem Parmesanlaib
gewendet und dann mit der jeweiligen Sauce auf Wunsch Ihrer Gäste gereicht.
Pastastation optional zum Preis von 4,00 € pro Person


Mi-a fost lene sa-l traduc :D

Nu am inteles prea mult,dar e enorm mai trebuie sa tai sigur si sa te uiti si la buget,ca o sa ai nevoie mare cu nastere bebelinei si tot ce-i trebuie...

#22 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 22 July 2010 - 04:41 PM

Luna viitoare in august voi boteza si eu o fetita, tot in rit ortodox. Locuim in state insa avem biserica ortodoxa si preoti romani ortodoxi si aici. Asta e ce ne-a spus preotul ca avem de facut.

Pentru Taina Sfantului Botez si a Mirungerii, nasii trebuie sa vina la Biserica cu urmatoarele:

• O lumanare mai mare impodobita cu flori care se va aprinde dupa ce este botezat copilul si care simbolizeaza lumina lui Hristos in lume.
• O panza alba de dimensiuni aproximative de 150/150 cm. care simbolizeaza curatenia sufleteasca si cu care se va infasa copilul dupa ce este luat din apa.
• O panglica alba lata de 5 cm si lunga de 150 cm cu care se va infasa pentru prima data cel nou botezat.
• O cruciulita cu lantisor de aur sau de argint care va fi pusa la gatul copilului.
• O pereche de haine noi pentru copil cu care se va imbraca prima data ca si om nou curatit de cele
vechi.
• O mica sticluta de ulei cu care, dupa ce se va sfinti va fi uns copilul.
• Un prosopel si sapun pentru preot cu care se va spala pe maini dupa afundarea copilului in apa.
• O iconita care va fi sfintita si va ramane al copilului. In special sfantul al carui nume poarta.
• Un plic in care se va culege parul de la prima tunsoare a copilului in numele Sfintei Treimi.
• Nasii trebuie sa fie si ei botezati in credinta ortodoxa si ei sunt cei care vor citi in timpul slujbei
“Crezul” de aceea va rugam sa va uitati acasa peste cartea de rugaciuni si sa va familiarizati cu
aceasta marturisire pentru a fi usor de citit in fata intregii asistente de la Biserica.
La Biserica noastra se gaseste o masa pe care copilul este dezbracat inainte de a fi botezat. Pentru a se
simtii cat mai confortabil pe aceasta masa, parintii sunt rugati sa aduca o paturica sau un prosop mai
mare pe care va sta copilul. In timp ce nasa dezbraca copilul mama poate sa o asiste.
Pentru ca in Statele Unite Biserica se organizeaza din ceea ce primeste de la credinciosi, Adunarea generala
parohiala a stabilit ca pentru Taina Sfantului Botez membrii Bisericii sa plateasca o taxa de $100
iar cei care nu sunt membrii $200 . Parintii si nasii trebuie sa fie membrii bisericii pentru a beneficia de
reducere.

#23 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 04:46 PM

Vezi postareaGeany, la 22 July 2010 - 04:37 PM, a spus:

Deci cum am mai zis iubita asa e la noi datina dar cate bordee atatea obicee,in pelinca aia il scoate preotul din cristelnita si se numeste crisma,trebuie pastrata curata nu instrainata nu taiata,rupta etc,si copilul trebuie sa stea in ea,in contact cu patulul sau invelit ceva,pana a doua zi)cum am zis asa-i la noi...


Geany , iubita , eu nu intzeleg cuvantul :D

Ce e pelinca asta? e o hainutza?

#24 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 04:47 PM

Vezi postareaGeany, la 22 July 2010 - 04:39 PM, a spus:

Vezi postareasimonaro29, la 22 July 2010 - 04:33 PM, a spus:

inca un meniu de la alt restaurant ( in total o sa am 3 ca sa compar). dar mi se pare prea mult , asta , tre sa mai scot din el , e prea multa mancare.

Mediterranes Buffet
ab 30 Personen

Zum Sektempfang
Kleine Bruschetta mit Tomate-Mozzarella
Hausgemachte Gemüse- und Zwiebelquiche

Vorspeisen und Salate
Caprese
Cantaloupe Melone mit Parmaschinken
Rote Linsensalat mit Zuckerschoten und Chilinote
Bauernsalat mit Oliven und Schafskäse
Antipasti

Blattsalat mit Balsamico- oder Joghurtdressing
„Involtini“ Auberginenröllchen gefüllt mit Ziegenfrischkäse

Warme Station
– wird vom Personal betreut inklusive Köchen –
Kalbsrücken gefüllt mit Blattspinat, getrockneten Tomaten und Pinienkernen
Lammkeule rosa im Wiesenheu gegart

Grillstation
Haloumi
Hüftsteaks mariniert mit Chili, Limette & Kräuteraromaten
Lachs oder Zander

Vorschlag sonstige Beilagen
Gratinkartoffeln
Mediterrane Gemüsepfanne (Champignons, Aubergine, Zucchini, Paprika)
Papas bravas (spanische Kartoffeln)
Reis mit gerösteten Pinienkernen

Dessert
Obstsalat mit Maraschino
Erdbeertiramisu mit Grand Marnier
Braune und weiße Mousse
Limettencrème mit Feigenchutney

Komplettpreis pro Person ab € 48,50

Als besonderer AHA-EFFEKT: Pastastation
Drei verschiedene Pasta vor den Gästen frisch zubereitet mit
Tomatensugo, Gorgonzola und Pesto.
Die Nudeln werden nach dem Erwärmen in einem Parmesanlaib
gewendet und dann mit der jeweiligen Sauce auf Wunsch Ihrer Gäste gereicht.
Pastastation optional zum Preis von 4,00 € pro Person


Mi-a fost lene sa-l traduc :)

Nu am inteles prea mult,dar e enorm mai trebuie sa tai sigur si sa te uiti si la buget,ca o sa ai nevoie mare cu nastere bebelinei si tot ce-i trebuie...



Geany , il traduc maine sau deseara....dar nu e scump...nu pt De ;)

#25 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 July 2010 - 04:48 PM

Vezi postareasimonaro29, la 22 July 2010 - 04:29 PM, a spus:

ce-i pelinca , Geany?


Pana vine Geany, iti zic eu...e scutec.

in moldova de ajunul craciunului , cand inca e post se fac "pelincile domnului "
foitele alea subtiri umplute cu miere si nuca sau cine are jufla ( samanta de canepa parca )

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 04:48 PM

Vezi postareasimonaro29, la 22 July 2010 - 04:46 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 22 July 2010 - 04:37 PM, a spus:

Deci cum am mai zis iubita asa e la noi datina dar cate bordee atatea obicee,in pelinca aia il scoate preotul din cristelnita si se numeste crisma,trebuie pastrata curata nu instrainata nu taiata,rupta etc,si copilul trebuie sa stea in ea,in contact cu patulul sau invelit ceva,pana a doua zi)cum am zis asa-i la noi...


Geany , iubita , eu nu intzeleg cuvantul :)

Ce e pelinca asta? e o hainutza?

E o bucata de panza curata noua..

#27 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 22 July 2010 - 04:52 PM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 22 July 2010 - 04:41 PM, a spus:

Luna viitoare in august voi boteza si eu o fetita, tot in rit ortodox. Locuim in state insa avem biserica ortodoxa si preoti romani ortodoxi si aici. Asta e ce ne-a spus preotul ca avem de facut.

Pentru Taina Sfantului Botez si a Mirungerii, nasii trebuie sa vina la Biserica cu urmatoarele:

• O lumanare mai mare impodobita cu flori care se va aprinde dupa ce este botezat copilul si care simbolizeaza lumina lui Hristos in lume.
• O panza alba de dimensiuni aproximative de 150/150 cm. care simbolizeaza curatenia sufleteasca si cu care se va infasa copilul dupa ce este luat din apa.
• O panglica alba lata de 5 cm si lunga de 150 cm cu care se va infasa pentru prima data cel nou botezat.
• O cruciulita cu lantisor de aur sau de argint care va fi pusa la gatul copilului.
• O pereche de haine noi pentru copil cu care se va imbraca prima data ca si om nou curatit de cele
vechi.
• O mica sticluta de ulei cu care, dupa ce se va sfinti va fi uns copilul.
• Un prosopel si sapun pentru preot cu care se va spala pe maini dupa afundarea copilului in apa.
• O iconita care va fi sfintita si va ramane al copilului. In special sfantul al carui nume poarta.
• Un plic in care se va culege parul de la prima tunsoare a copilului in numele Sfintei Treimi.
• Nasii trebuie sa fie si ei botezati in credinta ortodoxa si ei sunt cei care vor citi in timpul slujbei
“Crezul” de aceea va rugam sa va uitati acasa peste cartea de rugaciuni si sa va familiarizati cu
aceasta marturisire pentru a fi usor de citit in fata intregii asistente de la Biserica.
La Biserica noastra se gaseste o masa pe care copilul este dezbracat inainte de a fi botezat. Pentru a se
simtii cat mai confortabil pe aceasta masa, parintii sunt rugati sa aduca o paturica sau un prosop mai
mare pe care va sta copilul. In timp ce nasa dezbraca copilul mama poate sa o asiste.
Pentru ca in Statele Unite Biserica se organizeaza din ceea ce primeste de la credinciosi, Adunarea generala
parohiala a stabilit ca pentru Taina Sfantului Botez membrii Bisericii sa plateasca o taxa de $100
iar cei care nu sunt membrii $200 . Parintii si nasii trebuie sa fie membrii bisericii pentru a beneficia de
reducere.


Foarte folositoare lista ta , o sa-l intreb pe popa. Si eu stiam ca se taie din par sau puf la noi :)
La noi cum am zis , e fara taxa ca platim cotizatzie.

nasii sunt catolici la noi , dar de vreo catziva ani se accepta ,ca doar sunt crestini ;)

dar prosopel si sapun nu poa' sa-si ia singur popa? Mi se pare tare demanding , asta al vostru.....

#28 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 22 July 2010 - 04:57 PM

dar prosopel si sapun nu poa' sa-si ia singur popa? Mi se pare tare demanding , asta al vostru.....
[/quote]

Asta este...nu prea ai de unde alege altul.

#29 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 22 July 2010 - 04:58 PM

Eu am botezat finul meu iubit acum 17 ani si nu a trebuit sa fiu maritata (nasul e fratele meu) Numai la cununat stiu ca trebe sa fi casatorit.
A cat is a friend fur-ever !

#30 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 July 2010 - 05:09 PM

Lista din America e valabila si in Italia... A, si la noi a cerut de la obraz 150 de euro pt el si 20 pt dascal, fara chitanta, fara nimic...
Acelasi preot cu un an inainte, cand deabia venise din Romania (biserica era deabia la inceput) a lasat la buna-vointa nasilor suma de dat. A fost de ajuns un an de zile ca sa-si dea in petec... nu de alta, dar strica 'buna' reputatie a bisericii ortodoxe romane... Si bine-inteles ca intre timp si-a schimbat jaful de masina, si-a cumparat casa...
Sorina

#31 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 05:15 PM

Nu vreau sa gresesc dar si la noi cred ca e la bunavointa nasilor nu cred ca e un tarif fix.Cred ca nashul(ca tot ei ne-au si cununat)a dat 1 milion adica 100 roni adica vreo 25 de euro...

#32 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 July 2010 - 05:21 PM

Vezi postareaGeany, la 22 July 2010 - 05:15 PM, a spus:

Nu vreau sa gresesc dar si la noi cred ca e la bunavointa nasilor nu cred ca e un tarif fix.Cred ca nashul(ca tot ei ne-au si cununat)a dat 1 milion adica 100 roni adica vreo 25 de euro...



pe la noi (zona argesului) fiecare preot are tarifele lui si se gasesc binevoitori sa ti le comunice :)

#33 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 22 July 2010 - 05:45 PM

Copilu trebuie lasat sa decida el daca vrea sa fie botezat sau nu. Eu am fost botezat ortodox si nu-mi convine. Sunt ateu convins cu mare slabiciune spre confucianism si budhism. Desi am avut 3 preoti ortodoxi in familie eu nu pot sa sufar aceasta religie reprezentata la varf de niste hoti ordinari, homosexuali, securisti si nu in ultimul rand tradatori de neam si tara.

PS. Meniul de la primul restaurant suna bine.

#34 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 July 2010 - 06:02 PM

Vezi postareaGeany, la 22 July 2010 - 04:24 PM, a spus:

si nanutii(neaparat cununati)

de ce neaparat cununati? eu am botezat un copilas cand eram domnisoara, necasatorita.

ti-l aduc acasa,unde se da peste prag cu lumanarea aprinsa(ceva de genul pe lumea asta e al tau pe lumea cealalta al lor)

mi se pare cam dura exprimarea. la noi se zice: ti-am luat un pagan si ti-am adus un crestin, asta de 3 ori. daca parintii nu mai doresc in viitor inca un copil,lumanarea se stinge dintr-o data de pragul de sus al usii.

crisma,acea pelincuta in care il scoate preotul tre' s-o poarte bebelul pana a doua zi,

la noi, aceasta panza, de obicei alba, din bumbac si mai mare decat un scutec obisnuit se numeste panza de mir. dupa botez se fac din ea hainute -camasute, pantalonasi- ptr copil.


#35 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 06:03 PM

Vezi postareanrares, la 22 July 2010 - 05:45 PM, a spus:

Copilu trebuie lasat sa decida el daca vrea sa fie botezat sau nu. Eu am fost botezat ortodox si nu-mi convine. Sunt ateu convins cu mare slabiciune spre confucianism si budhism. Desi am avut 3 preoti ortodoxi in familie eu nu pot sa sufar aceasta religie reprezentata la varf de niste hoti ordinari, homosexuali, securisti si nu in ultimul rand tradatori de neam si tara.

PS. Meniul de la primul restaurant suna bine.


Deci Nrares nu vreau sa sune ca si cum un barbat spune ceva si eu contrazic,apoi nu mi te-ai adresat mie si vb. neintrebata dar,asa am fost obishnuiti din mosi stramosi,ca parinte trebuie sa-ti faci datoria sa-ti increstinezi copilul dupa traditia familiei tale,daca el dupaia vrea sa shi-o schimbe cine-l opreshte?!!
Si pe tine,cine te opreshte,parintii tai si-au facut datoria,tu faci ce crezi si ce vrei,poti imbratisha ce religie vrei tu...

Eu asa vad,mi-am increshtinat copii in traditia parintilor mei dar daca ei vor vrea adulti fiind sa si-o schimbe eu sunt total deacord,...

#36 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 July 2010 - 06:59 PM

Si eu am botezat singurica adica impreuna cu alta femeie (ea era maritata) in 87 un baiat si in 86 singurica de tot o fetita.
Iar in 94 impreuna cu Stefano care e catolic am botezat alt baiat.
Deci se poate si fara ca nasii sa fie cununati.

Sorina, precizam ca vorbesti de preot ortodox roman, da? Ca altminteri aici nu se exista asemenea chestii, din fericire.

Sunt si total de acord cu Rares, daca as fi avut atunci mintea de acum n-as fi facut nici un botez. Asa cum atunci cind a fost ora catehismului de comun acord toti 3 am deci sa nu-l faca.

#37 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 22 July 2010 - 07:08 PM

Noua ne-a botezat copilul o familie din bucuresti, am facut botezul aici in salzburg,rit ortodox,popa nu a cerut bani, da a batut apropoul sa facem o donatie, cam ce a zis geani si la chef-a am facut si noi, a doua zi au venit nasii copilului si i-a facut baie cu tot felul de chestii, petale de trenadfiri,aur argint nu stiu ce mirodenii.Si noi am botezat copilul sa fie botezat si daca va vrea sa isi schimbe religia cind va fi mare e liber sa o faca.
Apoi dupa botez am mers la un restaurant grecesc in germania si nu am avut un meniu, am lasat la libera alegere sa comande ce a vrut fiecare sa manince, nu a fost cu dar si invitatii nu au trebuit sa isi plateasca consumatia, am avut si tort comandat.
Si eu stiu ca nasii copilului nu trebe sa fie cununati, casatoriti, copilul poate avea si o singura persoana nas.

#38 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 22 July 2010 - 07:11 PM

Geany, chiar n-am nimic cu nimeni si spre deosebire de "crestini" nici nu vreau sa conving pe cineva sa adere la noncredinta mea in fenemene supranaturale. Parerea mea sincera e ca fiecare trebuie lasat sa gandeasca cu capul de pe umeri.

#39 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 July 2010 - 07:14 PM

Simo iarta-ne ca deviem de la subiect dar stii si tu cum e, nu ne putem abtine :P

#40 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 July 2010 - 07:32 PM

Vezi postareanrares, la 22 July 2010 - 07:11 PM, a spus:


Geany, chiar n-am nimic cu nimeni si spre deosebire de "crestini" nici nu vreau sa conving pe cineva sa adere la noncredinta mea in fenemene supranaturale. Parerea mea sincera e ca fiecare trebuie lasat sa gandeasca cu capul de pe umeri.


Ok. ai dreptate,dar eu cred ca sa ai o credinta,oricare ar fi ea si pe care poate ca adult ai imbratisat-o voluntar,este un sprijin moral in situatii de izbeliste(nu e ca sa crezi intr-o ''entitate''care vine sa-ti rezolve tie problemele cand o invoci),te poate indruma spiritual,iti poate da mai multa linishte sufleteasca,intelegere fata de semeni,etc,eu cred ca inseamna mult,mult,ceea ce insamanteaza''parintii e doar inceputul,o credinta,nu inseamna credinta intr-o fiinta supranaturala sau zei,preoti etc(pot fi preotii cat de corupti vor ei si ei sunt, sunt convinsa de asta ca sunt,conceptul in sine,faptul cum copilul va percepe societatea noastra si cum va fi el acceptat de ea,chiar liberul arbitru'in care el in timp se va putea manifesta e vital),daca un copil,sau chiar copilul tau te-ar putea acuza ca nu ti-ai facut datoria de parinte si nu l-ai increshtinat?!!

Un domn''candva idem mister Zoster(am avut zona zoster si stiu ezact' de ce-l numesc asa)mi-a zis de ce ai facut nunta?!!falaa ca-asa e la romani,daca te intelegi nu tre' sa te lege o hartie...
I-am raspuns ezact''astfel:daca toata lumea din lumea asta nu s-ar mai casatori ce s-ar intampla(idem daca toata lumea nu ar mai avea o credinta in nimik ce s-ar intampla?)s-ar ajunge la haos...
Ca si cuplu certuri exista oricand daca nu ai (ori sot ori sotie,nici un fel de obligatie,la primul hop fugi la mama'')daca ai de impartit printr-un act judecatoresc o prorietate la care ai dreptul legal,pt. care ai muncit,ai de impartit custodie copii,poate te gandeshti de 2 ori inainte sa calci stramb inainte sa-ti bagi picioarele in tot''...Cu religia e mult mai profund decat dezbarnari de familie,gandeste-te cate sinucideri sau crime poate au fost infranate de cele 12 porunci,frica'' de d-zeu(chiar cea blamata de atei)au salvat in ultimul moment de disperare al indivizilor poate omenirea...
Asta gandeste tarancuta cu mainile in sold a lui mr. Zoster''...

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi