Forum Culinar: Botez - Forum Culinar

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Botez -sa ne dam cu parerea-

#81 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 August 2010 - 11:24 AM

 simonaro29, la 02 August 2010 - 10:20 PM, a spus:

 Daniella, la 02 August 2010 - 08:49 PM, a spus:





Daniella , ce legatura are una cu alta? sau inca mai e in Romania obiceiul ca invitatzii sa dea bani mai multzi decat costa meniul???? Ce tzaranism!!! Inca se mai practica?

Aici nu stim decat noi cat am dat pe meniu ( si prietena mea cu care m-am consultat) nu e treaba invitatzilor , daca vor sa-i dea ceva la BB treaba lor , daca nu , eu mi-s bucuroasa ca au venit sa se bucure impreuna cu noi!

Apropos , m-am hotarat la al doilea restaurant si meniul il lasam asa cum e , ne-a sugerat tanti sa nu scoatem mancare , schimbam numai cartofii , ii facem cu rozmarin :D


da, ce dai in plus e pentru copil, nu pentru ce ai mancat.
mie mi se pare firesc sa dai ceva pentru copil si mai putin firesc sa dai pentru masa
adica asa cum era pe vremuri, cand se facea acasa la om si omul pregatea masa si tu aduceai ceva pentru copilas asa mi se parea cea mai frumoasa traditie
acum fiindca omul nu mai poate sa faca acasa (nu e ca la tara sa ai loc de 30 invitati in curte) atunci trebuie sa inviti la restaurant, iar la restaurant parintele nu isi permite sa dea 1000-3000 euro uite asa pentru o masa si deci contribuie si invitatii
da, e la fel ca la nunta: meniul e meniu ce dai in plus e pentru mire/mireasa sau copil
eu de aia urasc acest gend e manifestari nunti/botezuri si am refuzat sa fac nunta, dar copilul nu doresc sa il las necrestinat
nu e neaparat ca faci o afacere, ca sa ii spui taranie, este un mod in care oamenii vor sa petreaca aceste momente alaturi de familion, prieteni, colegi, dar trebuie sa-si scoata cheltuielile ... si daca musafirul vrea sa dea si ceva pentru sarbatoriti ... cam asa e vazuta treaba
pentru multi, foarte multi insa e o afacere... ei fac planul sa stranga bani de casa, sau macar de avans de la nunta

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#82 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 03 August 2010 - 12:52 PM

Nici mie nu-mi place ideea de afacere din nunta/botez.Eu la nunta am avut cred ca invitati max 30-35 persoane.

Acasa nu ai spatiu?adica sa chemi o firma de catering, am vazut ca sunt atatea care au aparut acum.si faceti ceva intim in familie si cei mai buni prieteni.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#83 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 August 2010 - 01:39 PM

 Ioana, la 03 August 2010 - 12:52 PM, a spus:

Nici mie nu-mi place ideea de afacere din nunta/botez.Eu la nunta am avut cred ca invitati max 30-35 persoane.

Acasa nu ai spatiu?adica sa chemi o firma de catering, am vazut ca sunt atatea care au aparut acum.si faceti ceva intim in familie si cei mai buni prieteni.


personal mi se pare obositor si complicat, pentru primele 6-8 saptamani cand esti toata preocupata cu bebe si nu dormi, esti epuizata, vorba unor fete nu ai timp sa te duci nici pana la wc, sa organizez totul ca sa iasa impecabil

m-am uitat insa aseara pe net si am gasit si la preturi avantajoase (aperitiv, o friptura cu garnitura si salata, vinul casei) 25€, sau (acelasi menu dar cu vin imbuteliat + peste cu cartofi natur) 36, la care adaugi muzica 100 €, eventual fotograf nu stiu cat e si deoratiunile. Insa trebuie mers la restaurant intai si vazut locatia (Sa nu fie vreo bodega de cartier ca nu imi place), incercat ceva de mancare acolo (e important sa fie buna mancarea ... iar in RO ai surprize ...)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#84 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 03 August 2010 - 02:14 PM

 Daniella, la 03 August 2010 - 01:39 PM, a spus:


personal mi se pare obositor si complicat, pentru primele 6-8 saptamani cand esti toata preocupata cu bebe si nu dormi, esti epuizata, vorba unor fete nu ai timp sa te duci nici pana la wc, sa organizez totul ca sa iasa impecabil

m-am uitat insa aseara pe net si am gasit si la preturi avantajoase (aperitiv, o friptura cu garnitura si salata, vinul casei) 25€, sau (acelasi menu dar cu vin imbuteliat + peste cu cartofi natur) 36, la care adaugi muzica 100 €, eventual fotograf nu stiu cat e si deoratiunile. Insa trebuie mers la restaurant intai si vazut locatia (Sa nu fie vreo bodega de cartier ca nu imi place), incercat ceva de mancare acolo (e important sa fie buna mancarea ... iar in RO ai surprize ...)



Ai spus ca vei avea ajutor din partea bunicilor.Plus ca si sotul se poate interesa de locatii.Pe la patinoar era un restaurant frumusel, intereseaza-te si acolo.Bine ar fi sa gasesti ceva in zona.Daca tot zici ca nu te tenteaza sa faci acasa.
Cat de fotograf, nu ai nici un prieten care se pricepe la poze si are un aparat bun?Ce rost are sa dai bani pe fotograf?
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#85 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 03 August 2010 - 02:20 PM

Daniella , mie mi se pare rusinos de-a dreptul ca invitatul sa fie aproape NEVOIT sa-si plateasca tacamul/meniul. Pai , el a ales restaurantul? Cine n-are bani sau cine nu vrea cheltuiala nu face petrecere! Eu as fi facut acasa daca aveam gata curtea , dar terasa e un santier. Luam o firma de catering , imi aduceau toate cele , mai faceam un gratar si gata. Dar in nebunia de la noi din gradina nu se poate.

Bun , sa presupunem ca se aduna ca dar la copil suma X. Pai ce parinte e ala care ia darul copilului ca sa-si acopere cheltuielile? Si mai si spera sa ramana ceva in plus pt BB. Daca nu ramane a avut BB ghinion de invitatzi nesimtzitzi , sau cum e?

Eu nici nu stiu daca o sa primesc bani , la noi se dau mai mult cadouri , si astea cam in valoare de 30 de Euro , asa-i normal aici. Cheltuiala ma priveste pe mine , nu pe ei!

Ah , si inca ceva , aici si la o nunta , fiecare da cam cat are , cat poate , cat vrea....nu cat TREBUIE :)

Maya , Ioana , Sissi , Floare-albastra....nu-i asa?

#86 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 03 August 2010 - 02:25 PM

Simona, asa este, dar din pacate in Romania inca se merge pe premiza nunta/botez = castig.
Nu toata lumea e asa,dar asa functioneaza.

Lumea cand merge la un botez sau nunta in ro intai intreaba "cat e tacamul" mai ales daca restaurantul e de "fitze".

Sincer eu daca as fi in ro si as face nunta/botez, as scrie pe invitatii "fara pretentii, sunteti invitati pt a va bucura impreuna cu noi in cel mai fericit eveniment al vietii noastre".
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#87 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 03 August 2010 - 03:24 PM

 nrares, la 22 July 2010 - 05:45 PM, a spus:

Copilu trebuie lasat sa decida el daca vrea sa fie botezat sau nu. Eu am fost botezat ortodox si nu-mi convine. Sunt ateu convins cu mare slabiciune spre confucianism si budhism. Desi am avut 3 preoti ortodoxi in familie eu nu pot sa sufar aceasta religie reprezentata la varf de niste hoti ordinari, homosexuali, securisti si nu in ultimul rand tradatori de neam si tara.

PS. Meniul de la primul restaurant suna bine.


Chiar voiam sa intreb daca cineva se gandeste sau a hotarat sa nu-si boteze copilul. Rares impartasesc punctul tau de vedere si am hotarat deja ca copii mei nenascuti sa nu fie botezati :).

P.S. Mi se pare de-a dreptul imoral si scandalos tarifele pe care pe presteaza popii pentru nunti, botezuri si inmormantari...
Take a walk on the wild side...

artizan

#88 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 03 August 2010 - 03:45 PM

 KikenHana, la 03 August 2010 - 03:24 PM, a spus:



Chiar voiam sa intreb daca cineva se gandeste sau a hotarat sa nu-si boteze copilul. Rares impartasesc punctul tau de vedere si am hotarat deja ca copii mei nenascuti sa nu fie botezati :).

P.S. Mi se pare de-a dreptul imoral si scandalos tarifele pe care pe presteaza popii pentru nunti, botezuri si inmormantari...


Si eu care ma gandeam ca vii p-acilea cu alte vesti :) :)

#89 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 03 August 2010 - 04:02 PM

Da, baiatul meu personal nu e botezat. Daca maica-sa a facut asta in lipsa mea nu pot sa stiu. Cert este ca eu nu l-am botezat, ii las lui libertatea de a o face sau nu atunci cand va fi destul de mare sa gandeasca singur.

#90 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 August 2010 - 08:24 PM

Mai voi zici ca nu ati trait aici :pupic: . Ce naiba ca nu ati uitat de ieri pana azi! La tara da, intr-adevar, se dadea cat avea omul, cat dorea, cat ii facea placere (plus ca fiecare mesean-ruda primea ceva de la mireasa ... o perna, un stergar etc), dar fiecare dadea cat dorea deoarece totul era facut in regie proprie si costurile nu erau mari. In schimb acum, la restaurant e japca pentru aceste ocazii. Daca la o cina normala inca nu costa chiar ca afara la restaurantele medii, ei bine la o nunta/botez te rupe si asta in primul rand pentru ca romanii sunt petrecareti si pana dimineata se bea nu gluma. Iar bautura costa!

La restaurant de cand ma stiu eu ... si sa fie ceva ani (Adica de pe vremea lui C) tot asa era: cat e meniul + ceva in plus (asta nu e de ieri, o stiti bine! asa e la noi). De aceea, eu cand inca nu eram sigura ca as putea sa-mi conving barbatul sa nu facem nunta, sau sa-i confisc un vis daca asta ar fi fost visul sau (in RO e visul multora nunta, de fapt nu doar aici si in Italia am pomenit si inca barbat spunand cu mare mandrie ca nu accepta sa nu faca nunta cu 200 persoane :pupic: ) am spus ca daca fac vreodata nunta la mine categoric va fi fara dar, la o manastire in varf de munte si doar noi 2 +2 martori. Mai bine, ca ne-am inteles acestui aspect si am scapat de o nunta - care mie personal imi displace atat pentru dar, dar si pentru tiganeala, nebunia-oboseala implicata si ... nu stiu mi se pare tot un circ (aici e pana dimineata nu uitati, si o iei de dimineata cu coafor ... biserica... etc).
Pai in loc sa am bucur io frumos cu frumusel de aceasta zi speciala cu iubitul meu, sau in loc sa iau eu frumos de banii aia o vacanta exotica sa stau sa fac frumos in fata a 100-200 musafiri (pe jumatate nu ii cunosc) care comenteaza si asteapta ca cineva sa faca antren sa se poata distra? Exclus! Cel putin pentru mine. Cine vrea sa faca, eu nua m nimic impotriva. Am mai remarcat ca in ultimul timp se merge din obligatie la nunta, iar asta mi se pare iar urat.
Am fost si la putine, extrem de putine nunti frumoase si discrete, sau la tara cu traditii care macar pentru mine prezentau ceva interesant: traditiile autentice romanesti. Dar extrem de putine ... in rest tot o circoteca, o oboseala pentru miri, mireasa in baie la 12 noaptea moarta de picioare si transpirata de dansuri cu toate neamurile ..., ca deh trebuie sa fii gazda si amfitrion.

Eu nu am loc in curte pentru botez, am o curte fff mica, cu o alee de 5 m pe 1, un peticel de gradinita de trandafiri cam de 5 x 1 m si un loc de parcare. Nunta in curte e frumoasa daca ai si ceva loc ..., sa organizezi si o protectie de polaie .... imi plac si mie alea din filmele americane .... :D
Oricum la vremea cand facem noi botezul, inceput de noimebrie nu mai e de stat in curte.

Sincera sa fiu nici botez nu-mi vine sa fac cu mese si etc, daca ar fi dupa mine as face doar la biserica si atat ... dar asta nu vrea tati a zis ca botez inseamna biserica plus sa dai o masa celor dragi pentru ca e un moment in care te bucuri de unul din cele mai importante momente in viata: ti s-a nascut un copil.

Sa stiti insa ca aici nimeni nu-i priveste stramb pe cei ce fac nunta/botez cu dar .... pt ca asa fac 99%. Din care macar pt jumate e afacere, pt un sfert fala si pentru restul semnifica cu adevarat o petrecere cu cei dragi al unui moment important.

Cred de asemenea ca fiecare face cum crede si cum vrea si nu e nici de mirare si nici de judecat. Daca vrei participi daca nu, nu te obliga nimeni.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#91 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 August 2010 - 08:57 PM

Cu a nu boteza copilul cum spui tu Rares este o optiune a ta si a sotiei si nu trebuie sa fie nimeni de acord si nimeni nu are dreptul sa te judece. Fiecare e liber sa aleaga ce vrea in viata pentru el si ai lui. Noroc ca te-ai pus de acord cu sotia ... daca se punea de-a curmezisul? :pupic:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#92 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 03 August 2010 - 09:43 PM

 Daniella, la 03 August 2010 - 08:24 PM, a spus:

Mai voi zici ca nu ati trait aici :pupic: . Ce naiba ca nu ati uitat de ieri pana azi! La tara da, intr-adevar, se dadea cat avea omul, cat dorea, cat ii facea placere (plus ca fiecare mesean-ruda primea ceva de la mireasa ... o perna, un stergar etc), dar fiecare dadea cat dorea deoarece totul era facut in regie proprie si costurile nu erau mari.




Daniella , io-s de la tzara , de fapt , mi-s tzaranca din varful muntelui :D


si acum ceva si mai off-topic: la prima mea nunta au fost 250 de invitatzi , nunta platita de mama si de tata , chef de chef...la ce mi-a folosit daca n-a fost sa fie?

Nunta cea de-a doua : vreo 35-40 de invitatzi . Si mai fericita si implinita decat sunt acum nu se poate :pupic:

#93 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 03 August 2010 - 10:04 PM

Ba eu mi-s de la capitala si stiu cum e si de aceea nu sunt de acord.De ce tb sa faci ca ceilalti?.Suntem cumva o turma de vaci si toate tb sa facem aceleasi lucru?Scuze comparatia,da asa i-am spus si nepoatei celei mare care imi spune ca face intr.un anumit fel ca asa fac si prietenele ei.
Nu fiecare are personalitate, are parerile lui, impresii, etc.

Eu una as face ceva intim la restaurant cu parintii si prietenii apropiati sufletului meu.Asta ca sa nu zic ca nu am facut botez.

Apropo de Italia ca tot ai adus in vorba.Botezul la nepotica cea mica a fost facut acasa, doar cu rudele, de botez ne-am ocupat noi(in fine eu am ajutat doar in ziua botezului fiinca am venit noaptea), sora mea cea mare si cea mijlocie(mamica fetitei botezate), totul a fost pregatit in casa.Am fost cam 25-30 persoane.

Daca mergi pe premiza asa se face in tara, pici din start in cercul vicios.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#94 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 August 2010 - 01:44 PM

 Ioana, la 03 August 2010 - 10:04 PM, a spus:



Eu una as face ceva intim la restaurant cu parintii si prietenii apropiati sufletului meu.Asta ca sa nu zic ca nu am facut botez.

.


asa o sa facem noi , ceva mic , suntem cam 25 ,cred....doar cei apropiatzi sufletului meu. De acasa e numai mama , ca ceilaltzi nu pot, in rest surorile lui al meu cu pruncii, socrul ( ca soacra e in Ro in perioada asta) , nasii , niste prieteni apropistzi si fostii vecini ca am pastrat legatura. Si atat.

Am socotit cat o sa coste , cu bautura cu tot minim 2500. Atat ne putem permite , la mai mult nu m-as intinde.

#95 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 02:40 PM

Eu nici nu ma gandesc sa fac ce fac altii, eu chair voi face doar cu rudele si prietenii apropiati si fara excese sau oboseala din partea mea, ca eu trebuie sa fiu apta 24h din 24 pt bebelusha meaaa :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#96 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 02:42 PM

aha, deci vezi ca te duce si pe tine la 2.500 €, deci voi ziceati acolo de preturi fara bautura, in timp ce eu ziceam cu totul.

e mult pentru RO sa scoti din buzunar pentru o masa 2500 euri, dar ce nu fac parintii pentru prunci :)?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#97 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 04 August 2010 - 02:47 PM

 KikenHana, la 03 August 2010 - 03:24 PM, a spus:


Chiar voiam sa intreb daca cineva se gandeste sau a hotarat sa nu-si boteze copilul. Rares impartasesc punctul tau de vedere si am hotarat deja ca copii mei nenascuti sa nu fie botezati :).

P.S. Mi se pare de-a dreptul imoral si scandalos tarifele pe care pe presteaza popii pentru nunti, botezuri si inmormantari...


Kiken, pe fratele meu l-au botezat la vreo 6 luni, pe mine nu, aveam eu vreo 9 ani cand s-au botezat evanghelice verisoarele mele, si le-am spart fata alor mei cand i-am intrebat daca ei m-au botezat?!
Din colt in colt, au recunoscut ca nu! Ok, le-am comunicat eu vreau sa ma botez, tata, smecher: dar in ce religie vrei sa te botezi?? credea ca la 9 ani ma incuie cu asta: mi-am petrecut o luna intrebind fiecare om intalnit in cale ce religie are si de ce! In septembrie incepea scoala, ai mei credeau ca uitasem de asta: si m-am dus si le-am spus vreau sa ma botez ortodoxa, si vreau sa am nasele asta si asta, erau sa-si inghita tigara amandoi de uimire.
In 3 zile, pe 18 septembrie m-au botezat acasa, ca eram mare, vorba popii, m-a botezat ca pe Isus, nu m-a bagat in cristelnita, doar mi-a turnat apa in cap, dupa botez a fost o petrecere acasa, cam 17-20 de oameni, si eu am fost cea mai fericita ca nu m-au pus nici macar sa strang vasele...deh, era pentru mine!

Sa nu credeti ca-mi aduc aminte exact pe ce criterii mi-am stabilit eu religia, ca in familia mea erau mai multe optiuni, dar asa am vrut eu si desi am 3 fini, botezati de mine, nu stiu daca pe copii mei nu i-as lasa sa aleaga ei ce vor. In definitiv, in cazul meu a fost ok!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#98 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 03:43 PM

Zerda, totusi ce mare diferenta e ca alegi tu la 9 ani, cand nu poti sa spui ca pricepi prea multe din religiile lumii sau ca te boteaza ca bebelush si ca atunci cand probabil in cunostinta de cauza intelegi despre ce e vorba si alegi sa-ti schimbi religia?
Eu nu sunt practicanta si nu ma pricep prea bine: e interzis sa fii botezat ortodox daca alegi azi sa treci la budism sau whatever? Eu stiu ca nu ...
Eu cred ca Doamne Doamne e unul singur, acelasi pentru toti copiii (a se citi fiintele) lumii, indiferent cum vrem sa-i spunem sau ce dogme religioase respectam sau in ce porunci si sfinte scripturi credem.
Si sa fii botezat mie una imi inspira a fi aparat, sub protectia sa, a lui DD, sa fii iertat de pacatul originar si singura modalitate de a dobandi mantuirea. Prin botez eu cred ca i se da harul dumnezeiesc, pacea, binecuvantarea ... deci iata cum e aparat.
Ce fac preotii nu tebuie sa fim noi nici de acord, nici sa judecam, are cine sa o faca ... acolo sus si pentru ei, ca si pentru fiecare. Noi trebuie sa fim buni si sa facem tot ce putem mai bine in viata asta, sa indrumam pe noi si pe altii numai la bine. Asa cred eu pe scurt. O fi bine, o fi rau ... oricum adultul poate alege sa creada in cine si ce vrea cand e responsabil si poate lua decizii singur, si daca a fost botezat la nastere.

"Intr-adevar la inceputul crestinismului, Sfanta Taina a Botezului a fost actul prin care cineva devenea membru al Bisericii si botezul se administra atunci in special maturilor, pentru ca lor era adresata propovaduirea Sfintilor Apostoli si ucenicilor lor. N-a trecut insa decat putina vreme si credinta in eficacitatea tainei a dus la extinderea ei asupra tuturor varstelor si starilor. Pe timpul Sfantului Apostol Pavel s-a ajuns, pana acolo, incat, unii au luat obiceiul de a se boteza in locul decedatilor spre a nu-i lipsi nici chiar pe ei de iertarea pacatelor. Mai mult decat simpla substituire simbolica, acest gest demonstreaza pe de-o parte spiritul de comuniune care domnea printre cei dintai urmatori ai lui Hristos-Domnul, pe de alta parte convingerea in necesitatea Botezului ca singura modalitate de dobandire a imparatiei cerurilor. Eu cred ca fiecare dintre noi, privind la un prunc, trebuie sa cugete, potrivit credintei noastre, la mainile lui Dumnezeu din care a iesit si la aceea ca, intr-un fel, sarutand aceasta fiinta omeneasca de curand alcatuita si venita la lumina, noi imbratisam lucrarea lui Dumnezeu.

Existau in primele-veacuri destui crestini care se intrebau, bunaoara, ce folos aduce pruncilor Sfanta Taina a Botezului daca primind-o adesea mor, inainte chiar de a fi fost in stare s-o priceapa, si mai multi inca aceia care preferau, din motive duhovnicesti , sa intarzie botezarea celor mici.

Spre pilda Sfantul Grigorie de Nazianz marturiseste undeva ca n-ar dori sa experimenteze cineva teama prin care a trecut el cand, tanar fiind, se gasea pe mare si a izbucnit o furtuna care ameninta sa-i nimiceasca corabia. Pentru ca nu fusese botezat, il cuprinse o nesfarsita teama, nu ca va pieri in valuri, ci ca va trece in viata cealalta incarcat de pacate . E mai bine atunci, si aceasta constituie concluzia la care a ajuns, sa fii sfintit fara s-o stii, adica sa primesti Botezul de mic, decat sa mori fara pecetea initierii crestine."


De aceea pe mine nu ma intereseaza catusi de putin ce fac preotii, ci ceea ce fac eu pe acest pamant, ca fiecare face ce crede ... dar vine o vreme ... cand ti se intorc toate aici sau dincolo, acum sau mai tarziu ...

Fiecare e liber sa faca ce doreste si sa aleaga in ce sa creada sau nu in viata sa si cu pruncul sau. Si nu e nimeni de condamnat sau de judecat pentru asta. Din punctul meu de vedere tot DD ne mana pasii tuturor intr-acolo unde mergem, oriunde ar fi acel loc...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#99 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 August 2010 - 04:04 PM

Era fara bautura meniul , Daniella , fara florile de pe mese , fara cartzile de nume....daca vreau sa duc de-acasa 1 l de tzuica imi cer aproape 10 euro.....uite asa. Camera nu era inclusa ( ca vreau o camera pt mine si pt BB , nu poate sa stea acolo tot timpul).

Si pt noi e mult 2500 , mai ales acum cand orice cent conteaza: vine usa de la garaj , trebuie pavata curtea din fata , facut gardul in spate , in septembrie trebuie plantata gradina...dar , asta e !

#100 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 04:09 PM

E mult al naibii

si noi azi am pus balustrada la scara interioara (De doi ani amanam ca e scump, dar acum nu mai pot cobori fara sa ma sprijin, mai ales ca la 13 saptamani am cazut juma de scara m-am pravalit ... vai de capul meu...), marti vine camera copilului + listoiul meu de cumparaturi de 4 puncte + 17 (+ inca 2 mi-am amintit ... ma duc sa le discutam dincolo). Noroc ca vacanta am facut.o in iunie si a fost mai ieftin ca anul trecut in august, dar tati si acum ma boscorodeste ca l-am tinut in casa toata vara. Btw Pisoi ai mai avut curaj sa pleci de acasa acum cand ... nu stii ce surpriza iti aduce ziua? Io nu mai am curajul sa mergem pana la mare (2-3 ore drumul, dar daca prindem aglomeatie pot fi si 8)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi