Forum Culinar: Low Cholesterol - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Low Cholesterol Retete fara colesterol, sau cu colesterol sub limite periculoase

#1 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 July 2010 - 10:00 AM

M-am gandit sa deschid acest topic, pentru ca sunt multi cei care au colesterol mare si doresc totusi sa manance variat si gustos. Voi pune si eu ce fac in acest sens, dar va rog si pe voi sa completati cu ce retete stiti sau inventati.
Cu multumiri anticipate :floare:
1) O salata de cruditati, colorate, peste care se poate pune un sos facut din iaurt, (0,1% grasime) cu putin mustar, lamaie si o lingura de ulei de masline. Eu i-am pus si seminte de in.
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987137675.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987138547.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987139607.jpg
2)Am pus pe frunze de andive mozarela, nuci, struguri, putina verdeata (eu am pus ceapa verde taiata fin) si cateva oua de prepelita. Am pus la cuptor. Evident, sare si condimente pot fi puse cum doriti.
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-12798714063.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987141695.jpg
3)Piept de curcan file cu multe ierburi si condimente, pe gratar
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987148828.jpg
4) Sunca din piept de curcan, peste care am pus putina branza din aceea cu perlute, rosii cherry si mozarela. Am rulat si am pus alaturi salata.
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987160982.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987162024.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987163077.jpg
5) Supa de rosii pasate (rece)
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-127987168538.jpg
6) Omleta din oua de prepelita cu sunca foarte slaba de curcan, lapte 0,1% grasime si rosii (facuta pe tigaie de teflon, fara ulei)
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-12798717783.jpg
Imagine postata

#2 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 23 July 2010 - 10:46 AM

Buna idee , topicul asta....numai ca la mine chestia cu papa nu pare sa ajute :floare: . De cand cu burtica s-a facut 300!!!! Sa vedem cand iese pustoaica afara daca nu se linisteste treaba....

#3 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 July 2010 - 10:51 AM

Simona, nici la mine nu merge doar cu mancare, :biggrin: iau si crestor, dar la cei cu colesterol mare, dar nu 300 sau peste cum am si eu, sigur merge. Oricum, chiar daca luam buline, un pic de atentie tot trebuie si la mancare.
Eu trebuie sa gatesc asa si pentru copil, care ma mosteneste, iar el nu are voie inca sa ia buline.
Imagine postata

#4 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 23 July 2010 - 10:58 AM

Vezi postareaBonicelli, la 23 July 2010 - 10:51 AM, a spus:

Simona, nici la mine nu merge doar cu mancare, :biggrin: iau si crestor, dar la cei cu colesterol mare, dar nu 300 sau peste cum am si eu, sigur merge. Oricum, chiar daca luam buline, un pic de atentie tot trebuie si la mancare.
Eu trebuie sa gatesc asa si pentru copil, care ma mosteneste, iar el nu are voie inca sa ia buline.

Boni , nici io nu iau buline , dar sucul de anghinare a facut minuni! 170 l-am avut. I-am trimis si la mama si la ea n-a avut nici un success. ( ca de la ea am si eu asta....)

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 July 2010 - 11:10 AM

Bine ai revenit draga mea draga! :biggrin: :lol: =))

Arata magnific felurile.

Un sfat mititel, dar de importanta mare: feriti-va de margarina si produse low-fat! Mai bine mancati unt, cam cat o nuca la doua saptamani si inlocuiti uleiul de floarea soarelui cu cel de masline.

Stiu pe cineva aici - 67 ani, slabaaaaaa de vezi prin ea. Mananca 3 rosii si doua masline pe zi, sunc aslaba etc, dar margarina nu lipsea. Colesterolul era mereu la 250. Pentru ea era untul ptiu ptiu. Ei bine, de cand a renuntat la margarina...suprize, colesterolul a revenit la normal.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 July 2010 - 11:39 AM

Si eu stiu de margarina, dar si de fructe de mare:( . creveti etc , sunt colesterosi si trebuie consumati cu zgarcenie, de cei ce vor sa-si scada colesterolul)

#7 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 23 July 2010 - 12:47 PM

Eu intru doar sa ma inspir la hrana sanatoasa, ca probleme cu colesterolul nu am.Spre fericirea mea din toate analizele colesterolul mi-a iesit cel mai bine(155).

Stiu ca cerealele (mai ales cele integrale) sunt bune in scaderea colesterolului.Sau cum imi place mie sa le zic:furaje.Eu mai ales in timpul ierna-primavara aproape in fiecare zi am mancat nu cu lapte ci cu iaurt(3,5%)
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 July 2010 - 02:03 PM

bonicelli promit sa iti aduc retete, experienta nu-mi lipseste, eu am avut un colesterol imens, nici nu vi-l zic ca va ia vertijul, si am niste retete bune, dar teama mi-e ca nu va pot face poze!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   mihaela 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-March 10

Postat 23 July 2010 - 02:44 PM

Vezi postareaBonicelli, la 23 July 2010 - 10:51 AM, a spus:

Simona, nici la mine nu merge doar cu mancare, :biggrin: iau si crestor, dar la cei cu colesterol mare, dar nu 300 sau peste cum am si eu, sigur merge. Oricum, chiar daca luam buline, un pic de atentie tot trebuie si la mancare.
Eu trebuie sa gatesc asa si pentru copil, care ma mosteneste, iar el nu are voie inca sa ia buline.



Acesta este un subiect foarte interesant. Pentru fetele care vor sa afle mai multe despre colesterol, boli de inima, grasime, diete am cateva surse pe care le-am gasit de-a lungul timpului. Eu m-am chinuit cu greutatea timp de 13 ani, timp in care am fost vegetariana vreu 4 ani, iar in restul timpului am fost pe diete low fat. Din fericire la 30 de ani mi-a venit mintea la cap si m-am pus pe citit studii medicale si articole cu baza stiintifica. rezultatul este ca mi-am schimbat definitiv viata in bine. ceea ce nu pot decat sa doresc tuturor.


un articol in limba romana gasiti aici : http://www.kaciula.r...2/colesterolul/

video pe you tube despre colesterol: http://www.youtube.c...h?v=WVLTLrtbNsM
http://www.youtube.c...feature=related
http://www.youtube.c...feature=related
medicamente pentru colesterol pentru copii : http://www.fathead-m...pitor-for-kids/
http://www.paleonu.c...sis-part-i.html

De ce ne ingrasam: http://www.youtube.c...feature=related
http://www.youtube.c...feature=related
http://www.youtube.c...f/0/v8WA5wcaHp4
http://www.youtube.c...feature=related
http://www.youtube.c...feature=related
http://www.youtube.c...feature=related

gary taubes : lectura la Berkeley; atentie are 10 parti: http://www.youtube.c...h?v=AVvZP2av5Mk


O lectura de dr robert lustig : versiunea lunga 1h:30 min: sugar: the bitter truth http://www.youtube.c...ch?v=dBnniua6-o
versiunea scurta : http://www.youtube.c...h?v=chXCvduiAbs

pentru cei interesati puteti cauta pe net si you tube paleo diet, primal diet, paleolithic nutrition, evolutionary fitness si veti gasi oameni care au avut probleme cu colesterolul, greutatea, diabet, acnee etc si care s-au vindecat sau si-au imbunatatiit starea de sanatate cu acest mod de viata.
puteti sa vizitati si : freetheanimal.com, marksdailyapple.com, panu.com, arthurdevany.com, primaljourney.blogspot.com

sper sa va foloseasca informatiile. multa sanatate tuturor.

#10 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 23 July 2010 - 03:06 PM

Mihaela , nu tzine numai de slanini , eu am facut 300 recent , dupa ce am slabit 17 kile! Si al meu are vreo 200 si el n-are slanini deloc!

Cum zice si Bonicelli , in mare parte se mosteneste.

Fulfii de ovaz sunt foarte indicatzi impotriva colesterolulul , se pot face prajiturele din ei sau se pot papa la micul dejun. Se gasesc in Ro?

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 July 2010 - 07:57 PM

Vezi postareasimonaro29, la 23 July 2010 - 03:06 PM, a spus:

Mihaela , nu tzine numai de slanini , eu am facut 300 recent , dupa ce am slabit 17 kile! Si al meu are vreo 200 si el n-are slanini deloc!

Cum zice si Bonicelli , in mare parte se mosteneste.

Fulfii de ovaz sunt foarte indicatzi impotriva colesterolulul , se pot face prajiturele din ei sau se pot papa la micul dejun. Se gasesc in Ro?


Fulgii de ovaz se gasesc in orice plafar in Ro fetelor. Si taratea de grau este indicata. Puteti amesteca ovaz cu tarate de grau.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 July 2010 - 07:30 PM

Simona, suc de anghinare? N-am auzit, dar fac cercetari. Multumesc. :)
Lori :) bine te-am gasit. Auzi, margarina nu stiu daca ma crede cineva, dar nu cred sa fi mancat vreodata. O fi fost in vreun produs de cofetarie, mai mult ca sigur, dar cu stirea mea, niciodata. Nu cumpar, am senzatia ca miroase nu stiu cum. ;)
Stella, cu fructele de mare stiu si sufar foarte tare. asta nu inseamna ca nu mananc de cate ori am ocazia, doar de-aia iau buline sa pot sa mai calc stramb cateodata. :)
Ioana, cereale mananc si eu, dar nu ma topesc dupa ele.
Zerda, multumesc, tu spune-le, eu incerc sa le fac si pun eu poze.
Mihaela, mi se par foarte interesante linkurile, multumesc mult, trebuie sa le iau la studiat, dar cum zice si Simona, colesterolul nu tine de greutate. Eu il mostenesc.
De obicei sunt foarte inconstanta, am perioade cand tin strict dieta anticolesterol, perioade cand scap fraul :) dar acum vazand ca juniorul are colesterol mai mare ca mine :( nu mai pot fi inconstanta. Inventez, improvizez, fac ce pot, ca ceea ce-i dau sa-i placa, fiindca nu-i de joaca. Are 19 ani doar si nu poate lua buline, doctorul a spus ca-i prea devreme.
N-am mereu timp sa pozez ce fac, dar cel putin pentru el gatesc doar anticolesterol. Stiu sigur ca mai triseaza ;) dar macar cand e acasa mananca ce trebuie.
Azi am "dovlecit" ;) Avem niste balauri de dovlecei in gradina, dar teribil de fragezi. Am facut dovleceii invizibili ai lui Eataly (aproximativ) doar ca am pus inauntru si branza degresata, iar ca oua am pus de prepelita.
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128007866672.jpg


Am mai facut si supa de dovlecei cu chimen. Am fiert dovlecei, morcov, telina si ceapa, am pasat si am adugat chimen.

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128007875014.jpg

Stiu, mai trebuia desert de dovlecei. ;)

PS Multumesc Adriana ca mi-ai aranjat pozele si m-ai invatat cum sa le pun dupa text. ;)
Imagine postata

#13 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 25 July 2010 - 09:25 PM

1) Colesterol, trebuie distins LDL ;) si HDL :)
2) Margarina, nu daca este pe baza de grasimi trans (hidrogenate), da daca este fara (în Franta 90% din margarinele de consum sînt fara materii grase hidrogenate)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#14 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 25 July 2010 - 09:52 PM

Boni , asa ceva am avut eu. Poate nu marca asta...l-am luat de la Reformhaus.

http://www.natuerlic...cken-saft2.html

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2010 - 08:48 PM

Vezi postareastella, la 23 July 2010 - 11:39 AM, a spus:

Si eu stiu de margarina, dar si de fructe de mare:( . creveti etc , sunt colesterosi si trebuie consumati cu zgarcenie, de cei ce vor sa-si scada colesterolul)


Zau Stella? De ele nu stiam? Dar...oare de ce maresc colesterolul? Grase nu sunt. Eu stiam ca nu sunt indicate in anumite afectiuni reumatice si ca maresc concentratia de acid uric.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2010 - 08:51 PM

Vezi postareaAlexandru, la 25 July 2010 - 09:25 PM, a spus:

1) Colesterol, trebuie distins LDL :D si HDL :D
2) Margarina, nu daca este pe baza de grasimi trans (hidrogenate), da daca este fara (în Franta 90% din margarinele de consum sînt fara materii grase hidrogenate)


Right said Fred :D Daca aveti un organism care se distreaza supraproducand LDL...apai nush ce ati putea face. Nu ajuta nici mama dietelor. :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 30 July 2010 - 09:35 PM

Alexandru, ai dreptate e esential sa se faca analiza completa, care arata nu doar nivelul general de colesterol, ci diferentiat.
Avocado, surprinzator ajuta la scaderea LDL-ului.

Simona, am verificat, se gaseste tinctura de anghinare, sunt si tablete de anghinare, dar sunt pentru ficat. Am citit ce scria si nu zicea nimic de colesterol. O ajuta prin ricoseu. :tongue3:

Lori, la colesterol mare si mai ales LDL mare, nu ajuta doar dieta, trebuie si buline, din pacate.

Azi am facut ceva foarte simplu, pe baza de piept de curcan, pe care l-am fiero-innabusit in sos de soia, putin de tot ulei de susan, o pasta foarte iute si susan. In rest se vede din poze. Gustul merge foarte bine cu grepfruit si portocala, mai atenueaza putin din iuteala. :biggrin:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128051830528.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128051833976.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128051842411.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128051844299.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-8-128051845474.jpg

Imagine postata

#18 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 31 July 2010 - 10:29 AM

Bonicea draga doresc sa te felicit atat pt stilul sanatos de alimentatie pe care l-ai abordat cat si pt minunatele feluri cu care iti alinti gustul si pupila!!! Felicitari si tine-o tot asa...oricum arati super (super tare avatarul tau!) ;) :occasion14:

Cat despre colesterol pot afirma cu tarie (din experienta mea de viata) ca poate fi scazut chiar si numai prin alimentatie...Adepta fiind a alimentatiei naturiste si a medicinei alternative, practicanta a unui stil de alimentatie special, preponderent macrobiotic (nevoita fiind de o problema de sanatate aparent incurabila) am avut "tovarasi de suferinta" care adoptand acelasi program de nutritie ca mine au avut rezultate exceptionale in scaderea colesterolului(si nu numai) si mentinerea unei valori normale....
Chiar si eu (netratandu-ma pt asa ceva) urmand stilul de alimentatie amintit am coborat de la valoarea de 170mg/dl la 142mg/dl :)


#19 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 01 August 2010 - 11:28 PM

Vezi postareadora, la 31 July 2010 - 10:29 AM, a spus:


Cat despre colesterol pot afirma cu tarie (din experienta mea de viata) ca poate fi scazut chiar si numai prin alimentatie...A
Chiar si eu (netratandu-ma pt asa ceva) urmand stilul de alimentatie amintit am coborat de la valoarea de 170mg/dl la 142mg/dl :drool:[/b][/color]


Nu vreau sa isc o disputa, dar nu sunt deloc de acord cu asta si asta aflata pe pielea mea: am slabit 23 de kile intr-un an si ceva luni cu un regim draconic, nici ulei de masline nu am mancat sase luni, oua nu am mancat 1 an jumate, etc... ajunsesm la 47 de kg si LDL-ul meu era 235 si HDL era sub normal.

Ar fi ramas probabil si posibilitatea sa ma apuc de pascut, dar se pare ca, atunci cand ai o disfunctie metabolica, orice stres iti influenteaza productia de colesterol, chiar daca stresul este sa pasti in fiecare zi niscaiva nutreturi!
Fara pastile nu scadeam in veci de la colesterol total 844, cu tot regimul pe care l-am tinut si care s-a vazut in scaderea in greutate destul de socanta pentru cei care nu ma vedeau zilnic.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 August 2010 - 09:03 AM

Vezi postareaBonicelli, la 25 July 2010 - 07:30 PM, a spus:

Stiu, mai trebuia desert de dovlecei. :pupic:

Pai avem =)) dar nu stiu daca se incadreaza
http://artaculinara....t-din-dovlecei/

Vezi postareaBonicelli, la 25 July 2010 - 07:30 PM, a spus:

PS Multumesc Adriana ca mi-ai aranjat pozele si m-ai invatat cum sa le pun dupa text. :floare:

Cu placere =))

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi